• اشتغالزایی ۱۳ هزار و یکصد نفر با تکمیل و راه اندازی ۵۰ طرح ملی در سال جاری

   معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت خبر داد:
   اشتغالزایی ۱۳ هزار و یکصد نفر با تکمیل و راه اندازی ۵۰ طرح ملی در سال جاری
   معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت از ابلاغ پروژه تکمیل و
   راه‌اندازی ۵۰ طرح مهم و ملی توسط ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی به این وزارتخانه خبر داد و گفت: این ۵۰ طرح برای ۱۳ هزار و یکصد نفر اشتغال مستقیم ایجاد خواهد کرد.

   حسین ابویی مهریزی در گفت و گو با شاتا، از واگذاری دو پروژه ملی به وزارت صنعت، معدن و تجارت توسط اسحاق جهانگیری، فرمانده ستاد اقتصاد مقاومتی، در تاریخ سیزدهم اردیبهشت ماه خبر داد و اظهار کرد: یکی از این پروژه ها " تقویت، توانمندسازی و توسعه بنگاه های خرد و متوسط با هدف افزایش صادرات غیرنفتی آن ها به میزان دو میلیارد دلار" با مسئولیت رئیس سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی و پروژه دوم "تکمیل و راه اندازی ۵۰ طرح مهم و ملی" است که بر اساس حکم وزیر صنعت، معدن و تجارت در تاریخ بیستم اردیبهشت ماه مسئولیت آن به اینجانب واگذار شد. گفتنی است که این دو پروژه به غیر از ۴۴ بند ابلاغی به وزارت صنعت، معدن و تجارت در قالب بسته رونق تولید و اشتغال توسط ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی است.

   پنج محور بسته های رونق تولید و اشتغال

   معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به ابلاغ بسته های رونق تولید و اشتغال برای سال ۹۶ در پنج محور توسط ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی، اظهار کرد:  ارتقای توان تولید داخلی، تامین مالی و سرمایه گذاری، جذب، توسعه و تعمیق تکنولوژی، تجارت خارجی شامل ‌توسعه صادرات غیر نفتی و مدیریت هدفمند واردات و همچنین اشتغال و توانمند سازی نیروی کار، پنج محور این بسته ابلاغی هستند.

   ابویی مهریزی گفت مسئولیت ۴۴ بند از این پنج محور را به صورت مستقیم بر عهده وزارت صنعت، معدن و تجارت گذاشته شده است. وی افزود وزارت صنعت، معدن و تجارت در چند بند دیگر نیز به عنوان همکار با وزارتخانه های دیگر همکاری می کند. همچنین در جلساتی که در وزارتخانه داشتیم ، مسئول هر بند مشخص شد، که این مسئولان باید برنامه اجرایی خود را در چارچوب مشخص شده و نظام یکپارچه پیشبرد و پایش اقتصاد مقاومتی، طبق ابلاغیه تدوین کرده و به ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی ارایه دهند.

   تحقق اهداف پروژه های ابلاغی سال ۹۵

   وی با یادآوری این موضوع که سال گذشته نیز هفت پروژه ملی به وزارتخانه ابلاغ شده بود، عنوان کرد: میزان تحقق اهداف قریب به اتفاق پروژه های ابلاغ شده، بسیار خوب بود. به عنوان نمونه یکی از پروژه های محول شده با مسئولیت اینجانب، تکمیل و راه اندازی پنج هزار و ۴۰۰ طرح نیمه تمام با پیشرفت فیزیکی ۶۰ درصد به بالا بود که به میزان پنج هزار و ۶۹۹ طرح و بیش از رقم تعهد شده در استان های مختلف کشور به بهره برداری رسید.

   ابویی مهریزی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: پراکندگی جغرافیایی ۵۰ طرح مهم و ملی در قالب پروژه ابلاغ شده امسال در ۲۰ استان کشور است و اضافه کرد: بالاترین تعداد این طرح ها در استان های خراسان رضوی و کرمان با شش طرح است. همچنین استان یزد پنج طرح، استان های آذربایجان شرقی، البرز و همدان هر کدام چهار طرح، استان های اصفهان، فارس و مرکزی سه طرح و ده استان دیگر نیز هر کدام یک طرح دارند.

   اشتغالزایی برای ۱۳ هزار و یکصد نفر با تکمیل و راه اندازی ۵۰ طرح مهم و ملی

   وی حجم سرمایه گذاری این طرح ها در جواز تاسیس را ۱۹ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: این ۵۰ طرح برای ۱۳ هزار و یکصد نفر اشتغال مستقیم ایجاد خواهند کرد و ممکن است در زمان بهره برداری این ارقام نیز افزایش یابد.
   ابویی مهریزی با تاکید بر این موضوع که با اجرای این طرح ها بندهای یک، دو، سه، شش، ده و ۱۵ از سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی ابلاغی مقام معظم رهبری، بیش از دیگر بندهای آن محقق می شود، افزود: افزایش صادرات غیرنفتی، تامین مواد اولیه برای زنجیره های پایین دستی این طرح ها، ارتقای درون زایی و فراهم سازی برون گرایی بیشتر، کاهش نیاز به واردات محصولات تولیدی این طرح ها، جلوگیری از خام فروشی و تکمیل زنجیره ارزش، فراهم سازی امکان بهره برداری از ظرفیت‌ها و سرمایه‌گذاری انجام شده در این طرح ها و صنایع پایین دستی آن ها، از مهمترین نتایج اجرای این ۵۰ طرح خواهد بود.

   اضافه شدن حدود ۲۰ میلیون تن به ظرفیت زنجیره فولاد کشور

   معاون  طرح و برنامه وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به ایجاد حدود ۲۰ میلیون تن ظرفیت جدید برای زنجیره فولاد کشور اعم از کنسانتره، گندله، آهن اسفنجی و محصولات فولادی در  چارچوب اجرای این طرح ها، گفت: با اجرای این طرح ها پنج هزار دستگاه به ظرفیت خودروسازی در حوزه خودرو های غیر سواری، ۷۰۰ هزار عدد به رینگ خودرو، دو میلیون تن به ظرفیت سیمان، ۸۹۰ هزارتن به ظرفیت واحدهای کانی غیر فلزی و 23.8 میلیون تن به ظرفیت صنایع نفت و پتروشیمی که از وزارت صنعت مجوز دارند اضافه خواهد شد. همچنین با بهره برداری از این طرح ها در صنایع سلولزی ۶۵ هزارتن، صنایع شیمیایی ۱۲۱ هزارتن، صنایع غذایی ۳۷۶ هزارتن، صنایع فلزی و آلیاژهای فلزی ۳۷۵ هزارتن، ماشین سازی و تجهیزات ۱۵ هزار دستگاه و ۷۰ هزارتن و در صنایع نساجی پنج هزار تن مواد اولیه نساجی و ده میلیون متر مربع منسوجات، ظرفیت جدید ایجاد می شود.

   پیش بینی تکمیل و راه اندازی ۵۰ طرح مهم و ملی تا پایان امسال

   ابویی مهریزی از بهره برداری از پنج طرح از این طرح ها در فصل بهار و ۱۹ طرح در تابستان طبق پیش بینی های انجام شده، خبر داد و گفت: پیش بینی می شود که هفت طرح در پاییز و ۱۹ طرح دیگر در زمستان امسال به بهره برداری برسند‌.

   وی با اشاره به اینکه ۱۴ طرح این پروژه در زنجیره فولاد، هفت طرح در صنایع غذایی و یک طرح مربوط به صنایع شیمیایی با دو نوع محصول است، اظهار کرد: در حوزه کانی غیرفلزی پنج طرح، نفت، گاز و پتروشیمی سه طرح، صنایع سیمان دو طرح، نساجی سه طرح، سلولزی دو طرح، خودرو و قطعات خودرو دو طرح، ماشین سازی و تجهیزات چهار طرح، صنایع فلزی و آلیاژهای فلزی هفت طرح وجود دارد  که مجموع این طرح ها ۵۰ طرح مهم و ملی مورد نظر می شود.

   نکته مهم و پایانی این است که منشور پروژه که بخشی از آن طی این مصاحبه ارائه شد تدوین و تقدیم وزیر محترم شده است تا پس از تائید ایشان به دبیرخانه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی  ارسال و رسمیت اجرائی یافته و به تمامی ذیربطان بویژه سازمان صنعت، معدن و تجارت استانها نیز ابلاغ می‌گردد

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    

ستاد خبری مرکز حراست وزارتخانه

88809944

آدرس :

تهران، خیابان کریمخان، خیابان استاد نجات الهی، خیابان سمیه، نبش کوچه پورموسی، وزارت صنعت، معدن و تجارت

کد پستی :

1599691379

تلفن :

81771-81761

پست الکترونیک :

info@mimt.gov.ir

مجموع بازدیدها : 210,613,764
تعداد بازدید امروز : 21
تعداد بازدید دیروز : 43,605
تعداد بازدید هفته : 163,921
تعداد بازدید این ماه : 43,626
آخرین به روزرسانی : 21:57  1397/08/01

کلیه حقوق متعلق به وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشد.

Page created in 2.9882299900055 seconds.
memoryUsage : 48943Kb