• سرفصل اخبار
  • پربازدیدترین اخبار
  •  
  • فهرست اخبار
   نخستین همایش ”کاربرد نرم‌افزارهای فنی ـ مهندسی در صنعت قالب‌سازی و تکنولوژی ساخت و تولید“

   نخستین همایش ”کاربرد نرم‌افزارهای فنی ـ مهندسی در صنعت قالب‌سازی و تکنولوژی ساخت و تولید“

   نخستین همایش ”کاربرد نرم‌افزارهای فنی ـ مهندسی در صنعت قالب‌سازی و تکنولوژی ساخت و تولید“22 اردیبهشت در مرکز آموزش عالی ”سروش” اصفهان برگزار می‌شود.
   مهندس صفاهانی، دبیر این همایش گفت: در این همایش مطالبی در رابطه با رشته ساخت و تولید و قالب‌سازی مطرح و نرم‌افزارهای کاربردی در طراحی قالبهای صنعتی معرفی خواهد شد. همچنین بهترین راههای طراحی و نرم‌افزارهای ساخت و تولید و شیوه رسیدن به طرحهای ایده‌آل از طریق این نرم‌افزارها بررسی می‌شود.
   وی از برگزاری نمایشگاه کتاب، در حاشیه برگزاری این همایش خبر داد و افزود: این امر میتواند در معرفی و راهنمایی منابع مختلف و کتابهای چاپ شده در زمینه تکنولوژی ساخت و تولید، کمک مناسبی برای دانشجویان باشد و در این نمایشگاه علاوه بر کتابهای مرتبط با ساخت و تولید، کتابهای مرتبط با رشته‌های موجود مانند “متالورژی“، “برق“، “کامپیوتر“ و “گرافیک“ نیز ارایه می‌شود.

   ایران‌خودرو“ به سطح بین‌المللی تولید دست یافته است

   ایران‌خودرو“ به سطح بین‌المللی تولید دست یافته است

   وزیر تجارت خارجی فرانسه در بازدید از خطوط تولید شرکت “ایران خودرو“ گفت: گروه صنعتی ایران خودرو با گذر از مرز تولید 300 هزار دستگاه خودرو در سال به سطح بین‌المللی تولید خودرو دست یافته است.
   فرانسوا لوس ، وزیر تجارت خارجی فرانسه ، به اتفاق هیات همراه از سالنهای بدنه، پرس جدید، خط رباتیک و مونتاژ شرکت ایران خودرو بازدید کرد.
   وی اظهار داشت: گروه صنعتی ایران خودرو سکوی پرتاب صنعت خودروی ایران به بازارهای جهانی است.
   فرانسوا لوس گفت: برای من بسیار جالب است که تولیدات ایران خودرو از مرز 300 هزار دستگاه خودرو در سال گذشته و در سال 82 نیز قرار است حدود 450 هزار دستگاه خودرو تولید کند.
   وی تاکید کرد: از اینکه فرانسه وارد بازار تولید خودرو در ایران شده، خرسندم و از آن مهم‌تر پیشرفت همکاری خودروسازان ایران و فرانسه با یکدیگر است.
   در این بازدید دکتر منوچهر منطقی ، مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو ، سطح همکاریهای صنعتی ایران و فرانسه را خوب توصیف کرد و بر اهمیت گسترش همکاریهای صنعتی و اقتصادی بین دو کشور تاکید کرد.
   در این بازدید دکتر البدوی ، رییس مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی استراتژیک گروه صنعتی ایران خودرو ، گزارشی از چشم‌اندازهای آینده تولید خودرو در شرکت “ایران خودرو“، همکاریهای جهانی و توسعه صنعتی را به اطلاع وزیر تجارت خارجی فرانسه رساند.

   تولید با تکنولوژی قدیمی دلیل کیفیت پایین خودروهای ایرانی است

   تولید با تکنولوژی قدیمی دلیل کیفیت پایین خودروهای ایرانی است

   مهندس پورحبیبی ، مدیر بخش خودرو موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران گفت: به دلیل عدم سرمایه‌گذاری کافی در بخش قطعه‌سازی، متاسفانه این بخش از صنعت همگام با صنعت خودرو توسعه نیافته است و واحدهای تولیدی با سرمایه‌های اندک و به صورت مهندسی معکوس به تولید قطعه میپردازند که این روش با تیراژ کنونی تولید مناسب نیست.
   وی گفت: لازم است با سرمایه‌گذاریهای جدید و انتقال دانش فنی، نسبت به تولید قطعات اقدام شود.
   پورحبیبی در رابطه با اصطلاح متداول در میان مردم مبنی بر این که هرچه تعداد ساخت داخلی قطعات افزایش یابد، از کیفیت آن کاسته می‌شود، توضیح داد: علت این موضوع در حقیقت تولید قطعه با تکنولوژی قدیمی است.
   وی در مورد کیفیت خودروهای داخلی گفت: کسی در مورد کیفیت خودروهای جدید مانند “ماکسیما”، ”رونیز” و “پژو 206“ شکایتی ندارد و عمده مشکل به خودروهایی با تکنولوژی قدیمی مربوط است.
   به گزارش ”ایسنا”، برای افزایش کیفیت قطعات داخلی، بعضی از این قطعات مشمول استاندارد اجباری شده‌اند. این استاندارد شامل فیلتر هوا و روغن، کمک فنر، پمپ بنزین خورو، پمپ روغن، شیشه، لاستیک، لنت ترمز، کلاج و سیستم‌های گاز سوز است.

   صنایع غذایی و تبدیلی به دلیل سوءمدیریت و برنامه‌ریزی‌ها دچار مشکل شده‌اند

   صنایع غذایی و تبدیلی به دلیل سوءمدیریت و برنامه‌ریزی‌ها دچار مشکل شده‌اند

   اولین همایش بین‌المللی شیر و فرآورده‌های لبنی با حضور تولیدکنندگان و کارشناسان در شیراز آغار بکار کرد.
   به گزارش ایسنا، در این همایش انصاری لاری، استاندار فارس، در سخنانی سهیم بودن بخش خصوصی و تعاونی در صنایع شیراز را از نشانه‌های تحقق مشارکت مردمی دانست و با تاکید بر عملکرد قوی بخش غیردولتی در صنایع شیر گفت: در برنامه‌ریزی‌ها باید به چرخه شیر و فرآورده‌های لبنی از تولید تا فرآوری و بازاریابی و فرهنگ مصرف پرداخته شود.
   وی با انتقاد از مصرف سنتی و خام شیر گفت: باید تلاش کنیم در چرخهی شیر دچار وارونگی نشویم. در حالیکه ارزش افزودهی شیر در عمل‌آوری و فرآورده‌های آن است.
   مهندس روح الامین، معاون صنایع و عمران و توسعه روستایی وزارت جهاد کشاورزی نیز در سخنانی از راه اندازی خانه شیر در کشور خبر داد و گفت: حل مشکلات صنایع شیر کشور از تولید تا مصرف نیاز به هماهنگی همه بخشهای مختلف کشور دارد.
   وی بر ضرورت آموزش در مراحل مختلف تولید شیر فرآوری تاکید کرد و گفت: از دامداران، تولیدکنندگان دستگاههای فرآوری تا اساتید دانشگاهی باید در این خانه حضور داشته باشند.
   مهندس روح الامین با بیان اینکه 40 درصد ظرفیت صنایع شیر کشور بلااستفاده مانده است، حمایت از توسعه واحدهای کوچک و صنایع موجود را یکی از رویکردهای اصلی دولت دانست و گفت: در سال جاری، حمایت از واحدهای کوچک دامداری در دستور کار قرار دارد و کانون‌های تولید شیر و دام از سنتی به صنعتی تغییر خواهند یافت و به سیستمهای روز مجهز خواهند شد.
   معاون صنایع و عمران و توسعه روستایی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به آغاز تدوین برنامه چهارم توسعه گفت: باید سیاستهای سلامت جامعه با توجه به الگوی مصرف مدنظر قرار گیرد و یارانه‌های پرداختی به صنایع و جایگاه شیر هدفمند شوند.

   تولید انواع شیشه دوجداره عایق در صنایع شیشه نشکن ”سایپا“ افزایش یافت

   تولید انواع شیشه دوجداره عایق در صنایع شیشه نشکن ”سایپا“ افزایش یافت

   شرکت صنایع شیشه نشکن ”سایپا“ در سال گذشته بیش از 220 هزار متر مربع انواع شیشه‌های دو و سه جداره عایق پر شده از گازهای آرگون و “fs6“ در ابعاد مختلف و مطابق استاندارد جهانی تولید کرد که 80 هزار متر مربع بیشتر از سال 79 است.
   شیشه‌های عایق این شرکت اشعه مضر ماورای بنفش و آلودگی صوتی را جذب و از ورود و خروج گرما و سرما به داخل خودرو جلوگیری میکند. با به‌کارگیری این شیشه‌ها در ساختمانها نیز میتوان تا 70 درصد از اتلاف انرژی جلوگیری کرد.
   شیشه‌های دو و سه جداره عایق ساخت شرکت صنایع شیشه نشکن سایپا دارای گواهینامه استاندارد جهانی تی.اس iso16949 و استاندارد کیفیت محصول صنعت شیشه به نام e-mark از اتحادیه اروپاست.

   یک شرکت انگلیسی آماده سرمایه گذاری در معادن طلای استان کردستان است

   یک شرکت انگلیسی آماده سرمایه گذاری در معادن طلای استان کردستان است

   کارشناس مسوول پروژه طلای داشکسن قروه گفت: شرکت انگلیسی ریوتینتو (riotinto) آماده گسترش سرمایه گذاری در بخش معادن طلای استان کردستان است.
   « دامیین ویلکینسون» روز یک شنبه در گفتوگوی اختصاصی با « ایرانا» در سنندج افزود: دربخش معادن طلا در ایران تاکنون توجه به شمال غرب بوده ولی امروز این شرکت در غرب ایران فعال است که شاخص آن معدن طلای داشکسن قروه میباشد.
   وی گفت: شرکت « ریوتینتو» بر اساس قرار داد با وزارت صنایع و معادن کار اکتشاف طلا در معدن داشکسن قروه را از سال 99 میلادی آغاز کرده و تاکنون چهار میلیون دلار در این بخش هزینه کرده است.
   ویلکینسون با اشاره به اینکه مطالعات اکتشافی همچنان ادامه دارد افزود: نتایج به دست آمده تاکنون امیدوار کننده است ولی نمیتوان در این مورد نظر قطعی تا پیش از پایان مطالعات ارائه داد.
   وی گفت: درصد طلای به دست آمده در مطالعات انجام شده 8/1 تا 2 گرم در یک تن سنگ است ولی امیدواریم که این میزان در مطالعات بعدی به 2/2 درصد برسد که دراین صورت سرمایه گذاری اقتصادی خواهد بود.
   ویلکینسون افزود: مرحله مطالعاتی فنی اقتصادی معدن طلای داشکسن قروه از دوسال آینده آغاز میشود و در سال 2006 نتیجه قطعی مطالعات این معدن مشخص خواهد شد.
   وی در مورد ذخایر احتمالی معدن طلای داشکسن قروه اظهار نظر نکرد.
   مجری پروژههای اکتشاف تفضیلی سازمان زمین شناسی ایران امروز در گفتوگوی اختصاصی با « ایرانا» در سنندج گفت: بیشتر از دوسوم ذخایر طلای شناسایی شده کشور در پنج سال اخیر مربوط به استان کردستان است.

   نخستین دوره انتخابات سازمان نظام مهندسی معدن در استان گیلان برگزار شد

   نخستین دوره انتخابات سازمان نظام مهندسی معدن در استان گیلان برگزار شد

   در راستای تشکیل سازمان نظام مهندسی معدن با هدف حفظ و افزایش بهره وری منابع معدنی و تنسیق امور مربوط به مشاغل و حرفه های فنی و مهندسی در فعالیت های معدنی و نیز تامین موجبات رشد و اعتلای مهندسی معدن در کشور، اولین دوره انتخابات اعضای هیات مدیره و بازرسی سازمان نظام مهندسی معدن استان گیلان در تاریخ بیست و هشتم فروردین ماه با حضور بیش از 120 شرکت کننده در مشاغل معدنی و با نظارت نمایندگی از وزارت صنایع و معادن در محل سالن اجتماعات سازمان صنایع و معادن برگزار گردید که طی آن 5 نفر به عنوان اعضای اصلی هیات مدیره به اسامی مهندس علی منتظری گلسفیدی (زمین شناسی)، مهندس محمد رضا باباهادی( رشته معدن) مهندس حسن قربانی نژاد ( نقشه برداری) مهندس سیدمرتضی مرتضوی ( رشته معدن) و مهندس سید حسن ریاضی مقدم ضیابری ( متالورژی) و 2 نفر به عنوان اعضای علی البدل هیات مدیره به اسامی مهندس محمد ابراهیم صبایی( رشته معدن) و مهندس کامبیز حسنی اسپیلی(زمین شناسی) و یک بازرس اصلی به نام مهندس سید محمود گلزار پورصادقی و یک بازرس علی البدل به نام مهندس رسول رجاء انتخاب شدند.

   مرجع: سایت معادن ایران

   با بهره‌برداری از طرح ?? سازی زرند تولید کک در کشور به 400 هزار تن در سال افزایش می یابد

   با بهره‌برداری از طرح ?? سازی زرند تولید کک در کشور به 400 هزار تن در سال افزایش می یابد

   مهندس اسماعیل پاپایی مدیر اجرایی طرح کک سازی زرند کرمان با بیان مطلب فوق افزود طرح کک سازی زرند به منظور تولید سالانه 400 هزارتن کک متالوژی و 19 هزار تن محصولات حاصل از پالایش قطران و نیز استفاده از ذغال سنگ های کنسانتره معادن ذغال سنگ کرمان که از کک شوندگی ضعیف تا متوسط برخوردار هستند و تبدیل آنها به کک برای استفاده در کارخانه های ذوب آهن که به روش کوره بلند متوسط فولاد تولید می کنند و سایر صنایع نظیر فروآلیاژها، کارخانه های قند و غیره احداث خواهد شد و کل سرمایه گذاری این طرح 420 میلیارد ریال است.
   در این طرح شرکت سیتیک از چین با سرمایه گذاری ارزی بالغ بر 925/25 میلیون دلار، سرمایه گذار خارجی این طرح است که کار طراحی و تامین تجهیزات دستگاههای داخل کارخانه کک سازی را به عهده دارد.
   به دلیل کمبود کک در کشور بخشی از آن در حال حاضر از طریق واردات تامین می شود و با توجه به طرح توازن فولاد پیش بینی می شود نیاز به کک در آینده بیشتر خواهد شد. همچنین وجود ذخایر ذغال سنگ به میزان حداقل 211 میلیون تن در نزدیکی منطقه ای که طرح اجرا می شود از خصوصیات مهم طرح کک سازی زرند است. وجود راه آهن سراسری و سایر راههای ارتباطی و استفاده از تسهیلات موجود در منطقه جهت تامین برق و آب و گاز طبیعی ارزش اقتصادی طرح را دو چندان می کند.
   به همین دلیل احداث کارخانه کک سازی زرند درشرایط کنونی از مزیت نسبی بالایی برخوردار است.
   پیش بینی می شود که این طرح در سال 1384 به بهره برداری برسد.

   مرجع: سایت معادن ایران

   سایپا یدک بر روی اینترنت

   سایپا یدک بر روی اینترنت

   خودروسازی سایپا اعلام کرد:« به منظور گسترش خدمات رسانی به مشتریان، کاهش هزینه‌ها، جلوگیری از تلف شدن وقت خریداران خودروهای شرکت ساپپا، دسترسی آسان مشتریان به نمایندگیهای مجاز سایپا یدک در داخل و خارج کشور و تبادل تجربه نمایندگی‌های مجاز پایگاه اینترنتی شرکت سایپا راه‌اندازی میشود.»
   پایگاه اطلاع‌رسانی سایپا یدک اطلاعات مختلفی از قبیل ویژگیهای خودروهای ساخت سایپا شامل زانتیا، پراید ، سایپا 141 و نیسان، قیمت و مدل خودروها، محل جغرافیایی نمایندگیهای مجاز فروش و خدمات پس از فروش را در اختیار مشتریان قرار میدهد. دریافت نظرات و انتقادات مشتریان، خدمات گارانتی، خدمات رسانی واحدهای سیار و قیمت قطعات خودروهای ساخت شرکت سایپا از دیگر اطلاعات موجود در پایگاه اینترنتی سایپایدک است.
   اطلاعات پایگاه اینترنتی سایپا یدک به دو زبان انگلیسی و فارسی از طریق آدرس <a href="http://www.saipayadak.org" target=_blank>http://www.saipayadak.org </a>قابل دسترسی است.

   کمیسیون اقتصادی بازار خودرو را برای مردم شفاف می‌کند

   کمیسیون اقتصادی بازار خودرو را برای مردم شفاف می‌کند

   کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی قصد دارد با بررسی وضعیت عرضه و تقاضای بازار خودرو، آن را برای مردم شفاف کند.
   سید شمس‌الدین وهابی نماینده مردم تهران و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفتوگو با ایسناگفت : خودرو یکی از مجموعه بازارهای مهم است و کمیسیون اقتصادی مجلس درصدد بررسی آن است.
   وی ادامه داد: هدف اصلی کمیسیون روشن کردن عوامل حاکم بر بازار خودرو است، زیرا روشن شدن بازار خودرو برای تصمیم‌گیری مردم جهت خرید خودرو بسیار موثر است. آینده قیمت خودرو برای بسیاری از مردم سوال شده و هیچ وضعیت روشنی از آن برای مردم مشخص نیست و فقط می‌توانند به اظهارات مسوولان سازمان گسترش صنایع و وزارت صنایع و معادن استناد کنند.
   وهابی به تعیین تعرفه خودرو در هیات دولت اشاره کرد و اظهار داشت: تعرفه‌هایی که دولت برای خودرو تعیین کرده قطعا در بازار خودرو موثر است. بر این اساس بحث بررسی بازار خودرو را بر محورهای عرضه و تقاضا شروع کرده است.
   وی گفت: اثرات تعرفه‌بندی واردات خودرو بر بازار خودرو در دست بررسی است، که با این سیاست و تعرفه تعیین شده چه مقدار خودرو وارد کشور خواهد شد، لذا از بانک مرکزی خواسته‌ایم مطالعاتش را به کمیسیون ارایه کند؛ چون به لحاظ نیازهای ارزی، بانک مرکزی باید مطالعاتی را انجام داده باشد.
   از طرف دیگر توسعهای که موسسات لیزینگ در تحریک تقاضای خودرو دارند به عنوان یک عامل تاثیرگذار بر بازار خودرو در دست بررسی است.
   نماینده مردم تهران افزود: بعضی از بانکها به طور مستقیم و غیرمستقیم وارد کار لیزینگ شدهاند، که در اصل تلاش شرکتهای خودروساز است تا بتوانند سطح تقاضا را بالا ببرند و بالانسی در بازار ایجاد کنند.
   وهابی خارج‌سازی خودروهای فرسوده را عامل دیگر تاثیرگذار بر بازار خودرو دانست و اظهار داشت: حجم خودروهای فرسوده باید روشن شود؛ زیرا خارج‌سازی آنها تقاضای بازار را افزایش می‌دهد.
   وهابی تصریح کرد: روشن شدن وضعیت عرضه و تقاضا و اطلاع‌رسانی برای مردم از اهداف ماست تا از فضای ابهام خارج و به درستی تصمیم‌گیری کنند.

ستاد خبری مرکز حراست وزارتخانه

88809944

آدرس :

تهران، خیابان کریمخان، خیابان استاد نجات الهی، خیابان سمیه، نبش کوچه پورموسی، وزارت صنعت، معدن و تجارت

کد پستی :

1599691379

تلفن :

81771-81761

پست الکترونیک :

info@mimt.gov.ir

مجموع بازدیدها : 209,421,613
تعداد بازدید امروز : 21,661
تعداد بازدید دیروز : 27,608
تعداد بازدید هفته : 209,379
تعداد بازدید این ماه : 826,598
آخرین به روزرسانی : 17:33  1397/06/30

کلیه حقوق متعلق به وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشد.

Page created in 2.6074728965759 seconds.
memoryUsage : 31934Kb