• سرفصل اخبار
  • پربازدیدترین اخبار
  •  
  • فهرست اخبار
   وزیر صنایع و معادن: پارسال 770 میلیون دلار محصولات معدنی صادر کردیم

   وزیر صنایع و معادن: پارسال 770 میلیون دلار محصولات معدنی صادر کردیم

   اسحاق جهانگیری وزیر صنایع و معادن با بیان گزارشی از وضعیت معادن در کشور گفت در سال 1360 حدود 35 میلیون تن مواد معدنی در کشور استخراج شد که این رقم در سال 81 به 130 میلیون تن رسید.
   جهانگیری افزود تولیدات فوق نه تنها باعث خود کفایی در بخش صنایع معدنی شده است بلکه باعث ایجاد رونق اقتصادی در بخش صنایع معدنی و فلزات آهنی و غیر آهنی شده است. وزیر صنایع و معادن اضافه کرد در سال گذشته در بخش های یاد شده 770 میلیون دلار صادرات داشته ایم.
   به گفته جهانگیری در ارزش افزوده بخش معدن نرخ رشد سالانه 5/5 درصد پیش بینی شده بود که این رشد در سال 80 حدود 6/9 درصد و در سال 81 حدود 8/11 درصد بوده است.

   مرجع: سایت معادن ایران

   550 هزار تن زغال سنگ از معادن شاهرود استخراج شد

   550 هزار تن زغال سنگ از معادن شاهرود استخراج شد

   550 هزار تن زغال سنگ پارسال از معادن زیر پوشش این شرکت استخراج شده است.
   علی صدیقی فر مدیر عامل شرکت زغال سنگ البرز شرقی شاهرود به ایرنا گفت این میزان نسبت به سال پیش از آن 17 درصد رشد داشته است. وی افزود پس از شست و شوی زغال سنگ تولیدی در کارخانه زغالشویی این شرکت، 350 هزار تن کنسانتره بدست آمده که این میزان نیز در مقایسه با سال80، 11 درصد رشد نشان می دهد. وی اضافه کرد 340 هزار تن از کنسانتره استحصال شده برای مصرف در کوره بلند ذوب آهن به اصفهان ارسال شده است. به گفته وی این شرکت دارای سه منطقه فعال معدنی در حوزه استانهای سمنان و گلستان با نامهای طزره ، قشلاق و اولنگ است که ذخایر قطعی آنها در مجموع 17 میلیون تن می باشد.
   مدیر عامل شرکت البرز شرقی با بیان اینکه این شرکت در زمینه تولید زغال سنگ پس از زغال سنگ کرمان، دومین مقام تولید در کشور را دارد، گفت این شرکت با پیشگامی در واگذاری معادن به بخش خصوصی، در خصوص کاهش قیمت تمام شده محصول و افزایش کمیت تولیدات از موفق ترین شرکت های زغالی کشور بوده است.صدیقی فر افزود اکنون پنج هزار و 200 نفر در این شرکت مشغول به کار هستند که 2000 نفر آنان در بخش دولتی، یک هزار و 200 نفر در بخش پیمانکاری و 2 هزار نفر نیز در بخش خصوصی شاغل هستند.

   مرجع: سایت معادن ایران

   141 هزار تن سنگ گرانیت و میکا در آذربایجان غربی تولید شد

   141 هزار تن سنگ گرانیت و میکا در آذربایجان غربی تولید شد

   استان آذربایجان غربی پارسال با تولید 141 هزار و 500 تن سنگ گرانیت و میکا بیشترین تولید این محصولات را در کشور به خود اختصاص داده است.
   اکبر طاهری، معاون معدنی سازمان صنایع و معادن آذربایجان غربی در گفت و گو با ایرنا، ارزش این محصولات را 900 میلیارد ریال اعلام کرد و افزود از این میزان 140 هزار تن را گرانیت و یک هزار و 500 تن را میکا تشکیل می دهد که از 26 معدن گرانیت و یک معدن میکا را در این استان استحصال شده است.
   وی گفت هم اکنون 140 معدن در این استان وجود دارد که از این تعداد 115 معدن فعال است و 27 نوع ماده معدنی از آنها استحصال می شود.
   درمعادن آذربایجان غربی هم اکنون 3 هزار و 500 نفر به طور مستقیم مشغول به کار هستند.

   مرجع: سایت معادن ایران

   5/3 میلیارد تومان صرف اکتشافات معدنی در استان همدان شد

   5/3 میلیارد تومان صرف اکتشافات معدنی در استان همدان شد

   35 میلیاد و 435 میلیون ریال پارسال برای کشف 41 معدن جدید در نقاط مختلف استان همدان سرمایه گذاری شد.
   سید محمد باقر میرابوالفتحی رئیس سازمان صنایع و معادن همدان در گفت و گو با ایرنا افزود این معادن از نظر سرمایه گذاری نسبت به سال 80 بیش از 211 درصد و از لحاظ تعداد نیز از 141 درصد رشد برخوردار شده اند.
   وی اضافه کرد این معادن شامل سنگ گابرو فلدسپات، گرانیت خاکستری، هرن فلس، آهک صنعتی، سیلیس، لاشه ساختمانی و آهکی، شن و ماسه کوهی است وی افزود: با راه اندازی این معادن زمینه اشتغال، 371 نفر در استان فراهم شد.
   وی گفت: از این معادن سالانه یک میلیون و 559 هزار تن مواد معدنی تولید و استخراج می شود. وی اضافه کرد اکنون 155 معدن با سرمایه گذاری 97 میلیارد و 251 میلیون ریال و اشتغالزایی یک هزار و 254 نفر در این استان فعال است.
   به گفته وی، از این معادن سالانه حدود دو میلیون و 578 هزارو 293 تن مواد معدنی استخراج و تولید می شود.

   مرجع: سایت معادن ایران

   مهندس جهانگیری: سازمان توسعه معادن وصنایع معدنی باید بنگاهها را به سرعت به بخش خصوصی واگذار کند

   مهندس جهانگیری: سازمان توسعه معادن وصنایع معدنی باید بنگاهها را به سرعت به بخش خصوصی واگذار کند

   وزیر صنایع و معادن گفت نهادهای توسعه ای مانند سازمان گسترش و نوسازی صنایع کشور و سازمان توسعه معادن و صنایع معدنی باید بنگاهها را به سرعت به بخش خصوصی واگذار کند
   به گزارش روابط عمومی وزارت صنایع و معادن مهندس اسحاق جهانگیری در جمع مدیران شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران با تاکید بر هدف اصلی بنگاهها که سودآوری است یادآوری کردموفقیت این سازمان های دولتی در گرو واگذاری واحدهاست که طی سال گذشته در زمینه خصوصی سازی و اصلاح ساختارها کارهای خوبی انجام گرفته است.
   وی گفت باید به نقطه ای برسیم که گواهی اکتشاف و پروانه بهره برداری معادن در داخل کشور ارزش گذاری شده و خرید و فروش شود.
   وی اضافه کرد اولویت اصلی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران سرمایه گذاری در رشته هایی مثل فولاد، مس، فلزات پایه و کمیابی است که بخش خصوصی کمتر در آنها وارد می شودهمچنین در استانهایی که کمتر توسعه پیدا کرده است، نقش توسعه ای باید جدی گرفته شود و در برنامه 5 ساله سوم سعی شودبا بانک صنعت و معدن به نوعی ارتباط برقرار شود.

   مرجع: سایت معادن ایران

   دبیرانجمن سرب و روی: تولید روی امسال 6 هزار تن افزایش می یابد

   دبیرانجمن سرب و روی: تولید روی امسال 6 هزار تن افزایش می یابد

   راه اندازی چهار کارخانه تولید روی در زنجان تولید سالانه این ماده در کشور را 6 هزار تن افزایش می دهد.
   یوسف مرادلو، دبیر انجمن صنایع و معادن سرب و روی ایران در گفت و گو با ایسنا ضمن بیان این مطلب گفت این چهار کارخانه وابسته به بخش خصوصی بوده و شامل یک کارخانه با ظرفیت سه هزار تن و سه کارخانه هر کدام با ظرفیت یک هزار تن است.
   وی با بیان این که حدود 90 هزار تن روی در سال گذشته در کشور تولید شده است، مقدار صادرات این ماده در سال گذشته را 50 درصد کل تولیدات عنوان کرد و ادامه داد: کارخانه های تولید روی در سال 82 با 25 درصد افزایش هزینه تولید رو به رو هستند که به دلیل وجود تعداد زیاد رقبای داخلی و خارجی قادر به افزایش قیمت تولیدات نبوده و همین امر دلیلی برای کاهش تمایل آنها به صادرات روی است. مرادلو ادامه داد قیمت جهانی روی، امسال حدود 50 تا 60 دلار در هر تن کاهش داشته است و در حال حاضر هر تن روی به قیمت 766 دلار در بازارهای جهانی به فروش می رسد و همچنین با توجه به افت 15 دلاری قیمت سرب نسبت به سال گذشته، هرتن سرب به قیمت 435 دلار در بازارهای جهانی به فروش می رسد.
   وی، مقدار صادرات سرب در 9 ماه نخست سال گذشته را بیش از 300 تن عنوان کرد و گفت: در حال حاضر هر کیلو شمش سرب با قیمت 500 تومان و هر کیلو شمش روی با قیمت 710 تومان در داخل کشور به فروش می رسد.

   مرجع: سایت معادن ایران

   مهندس باقری : فقط 14 درصد از سنگ های تزئینی صادر می شود

   مهندس باقری : فقط 14 درصد از سنگ های تزئینی صادر می شود

   در حال حاضر سالانه هفت میلیون تن سنگهای تزئینی در کشور تولید و از این میزان تنها 14 درصد به خارج صادر می شود.
   مهندس باقری مدیر بهره برداری و اکتشافات وزارت صنایع و معادن ضمن بیان این مطلب در مراسم بهره برداری از نخستین جرثقیل ثابت معدنی گفت: اگر معدنکاران کشور با افزایش کشور با افزایش تولید، کیفیت، عمل آوری و کسب بازارهای مناسب صادراتی تلاش کنند و میزان صادرات سنگ های تزئینی کشور را به چهار تا پنج میلیون تن در سال افزایش دهند، ایران به یکی از قطب های جهان در این بخش تبدیل خواهد شد.
   مدیر بهره برداری و اکتشافات وزارت صنایع و معادن گفت با راه اندازی این دستگاه ها به جای گسترش معادن در سطح می توان معادن را در عمق توسعه داد و الگویی برای عملیات معدنکاری و ساختمان سازی در کشور فراهم کرد. مهندس باقری افزود: به کارگیری دستگاه های پیشرفته و استفاده از فناوری جدید در فعالیتهای معدنی معدنکاران کشور را از صرف هزینه های زیاد سفرهای خارجی برای کسب مطالعات مقدماتی در این زمینه بی نیاز می کند. باقری گفت هم اینک سالانه یک میلیون تن سنگ تزئینی تولیدی کشور به خارج صادر می شود. نخستین جرثقیل ثابت معدنی کشور و دستگاههای قواره کن و اره زنجیره ای در مجتمع معادن خرم بید استان فارس مورد بهره برداری قرار گرفته است.

   مرجع: سایت معادن ایران

   فولاد میبد 30 هزار تن سنگ آهن برای راه اندازی خریداری کرد

   فولاد میبد 30 هزار تن سنگ آهن برای راه اندازی خریداری کرد

   قائم مقام مدیر عامل کارخانه کوره بلند فولاد میبد از خرید و حمل 30 هزار تن سنگ آهن برای مصرف این واحد تولیدی که آماده راه اندازی آزمایشی است خبرداد.
   علی صادقی در گفت و گو با ایرنا مصرف سالانه سنگ آهن مورد نیاز را 600 هزار تن ذکر کرد که از معادن چغارت بافق در استان یزد تامین می شود.
   وی تاکید کرد با راه اندازی خط تولید این واحد در آینده نزدیک برای نخستین مرتبه، شاهد تولید چدن ایرانی و عرضه آن به بازار مصرف خواهیم بود.
   وی راه اندازی خط تولید کارخانه را منوط به تامین 60 هزار تن زغال کک از خارج کشور ذکر کرد واظهار داشت مذاکرات لازم با طرفهای خارجی انجام شد که پس از تامین اعتبار، به کشور حمل خواهد شد.
   وی کک متالوژی با دانه بندی 25 تا 60 میلیمتر مورد نیاز این کارخانه را در سال 200 هزار تن ذکر کرد. وی اضافه کرد سالانه 2/1 میلیون تن مواد اولیه از طریق کامیون به محل کارخانه حمل می شود که در صورت 10 کیلومتر ریل گذاری، این واحد به خط آهن سراسری کشور متصل می شود. صادقی، میزان تولید سالانه کوره بلند فولاد میبد را 300 هزار تن انواع چدن فولاد سازی و ریخته گری بر اساس استانداردهای جهانی برای صنایع متالوژی و 100 هزار تن سرباره کلوخه ذکر کرد. وی میزان مصرف گاز روزانه این واحد را 5/2 میلیون متر مکعب گاز ذکر کرد. کارخانه فولاد میبد از 20 کارگاه و قسمت های مختلف از جمله کارگاه هوای دم و فناوری، خنک کننده، چدن ریزی، کوره بلند، نوار نقاله ها، کارگاه تعمیرات نسوز و غیره تشکیل شده است که کار ساخت آنها به اتمام رسید. این واحد از نظر طراحی ساخت و اجرا در کشور نخستین واحد است که توسط متخصصان داخلی احداث شده که پس از راه اندازی زمینه اشتغال 500 نفر را فراهم خواهد کرد.
   برای احداث این واحد 2/3 میلیون دلار ارز و 270 میلیارد ریال اعتبار هزینه شده است.

   مرجع: سایت معادن ایران

   پارسال 212 هزار تن مواد معدنی ازمعادن استان گلستان استخراج شد

   پارسال 212 هزار تن مواد معدنی ازمعادن استان گلستان استخراج شد

   212 هزار تن موادمعدنی در سال گذشته از معادن گلستان استخراج شد که نسبت به میزان مواد معدنی استخراج شده سال 80، بالغ بر 47 درصد رشد داشته است.
   منصور قلیچ لی مدیر کل صنایع و معادن استان گلستان در گفت و گو با ایرنا افزود ازاین میزان 195 هزار و 890 تن زغال سنگ، 10 هزار و 887 تن صدف کوهی، چهار هزار و 833 تن سنگ لاشه آهکی و 390 تن سنگ نسوز بود. وی میزان تولید مواد معدنی استخراج شده در سال 80 را 144 هزار تن اعلام کرد.
   وی ادامه داد این میزان مواد معدنی تولید شده از 19 معدن فعال گلستان استخراج شد. به گفته وی اکنون در استان گلستان پنج معدن زغال سنگ، سه معدن سنگ لاشه، 10 معدن صدف کوهی و یک معدن سنگ نسوز وجود دارد. وی گفت در سال گذشته 11 میلیارد و 342 میلیون ریال در بخش معدن این استان سرمایه گذاری شد. قلیچ لی تصریح کرد اکنون یک هزارو 414 نفر بصورت مستقیم در معادن این استان اشتغال دارند. وی با اشاره به انجام امور زیر بنایی در معادن استان افزود: با توجه به اینکه معادن استان در مناطق محروم قرار دارد از سال 79 تا 81 حدود 18 کیلومتر جاده با هزینه ای بالغ بر یک میلیارد و 640 میلیون ریال زیر سازی و آسفالت شد. به گفته وی هزینه احداث این میزان جاده از منابع ملی و استانی تامین شده است.
   وی گفت: امسال برای طرح جاده سازی معادن صدف در دست اقدام مبلغ 249 میلیون ریال اعتبار در نظر گرفته شده است.
   مدیر کل صنایع و معادن گلستان یادآور شد: در بخش اکتشاف و ذخیره مواد معدنی ، سال گذشته سه فقره پروانه اکتشاف و چهار فقره گواهی کشف صادر شد. به گفته وی این امر باعث اثبات ذخیره ای برابر 5/2 میلیون تن ذخیره معدنی شده که برای اثبات این ذخیره حدود 47 میلیون ریال هزینه شد. وی گفت: همچنین طرح اکتشاف مواد اولیه کارخانه سیمان شهرستان کلاله در دست اجرا است. وی افزود برای این پروژه هزینه ای بالغ بر 136 میلیون ریال پیش بینی شده که امید است با احداث این کارخانه مواد اولیه و سیمان منطقه تامین شود.

   مرجع: سایت معادن ایران

   تولید کنندگان صنایع معدنی، وام کم بهره می گیرند

   تولید کنندگان صنایع معدنی، وام کم بهره می گیرند

   مهندس موذن زاده معاون وزیر صنایع و رئیس هیات عامل سازمان توسعه ونوسازی معادن و صنایع معدنی ایران دیروز در مراسم گشایش نخستین نمایشگاه بین المللی صنایع فولاد و معادن وابسته در جمع خبرنگاران با مطلوب توصیف کردن وضعیت تولید فولاد در کشور، افزود سیاست اصلی دولت در بخش فولاد توسعه ظرفیت و افزایش تولید این محصول است که در این جهت تولید 20 میلیون تن فولاد در سال مد نظر قرارداده شده است.
   وی با بیان این که ایران با تولید 7 میلیون و 500 هزار تن فولاد در سال، بیست و دومین کشور تولید کننده فولاد در جهان محسوب می شود، گفت سال گذشته 850 میلیون تن فولاد در جهان تولید شد که سهم ایران از این تولید یک درصد بود.
   موذن زاده با تاکید بر این که تولید فولاد در ایران دارای مزیت نسبی است، افزود دولت هیچ گونه یارانه ای به تولید کنندگان بخش فولاد پرداخت نمی کند و حتی طرح های توسعه شرکت های تولید کننده فولاد نیز با استفاده از منابع داخلی انجام می شود.
   وی درپاسخ به سوالی درباره فرسوده بودن ماشین آلات مورد استفاده در بخش فرآوری مواد معدنی و صنایع این بخش، اظهار داشت: بر اساس توافق سازمان توسعه و نوسازی معادن وصنایع معدن ایران و بانک صنعت و معدن، مقرر شده که امسال تسهیلاتی با بهره کم به تولید کنندگان صنایع معدنی پرداخت شود.

   مرجع: سایت معادن ایران

ستاد خبری مرکز حراست وزارتخانه

88809944

آدرس :

تهران، خیابان کریمخان، خیابان استاد نجات الهی، خیابان سمیه، نبش کوچه پورموسی، وزارت صنعت، معدن و تجارت

کد پستی :

1599691379

تلفن :

81771-81761

پست الکترونیک :

info@mimt.gov.ir

مجموع بازدیدها : 207,556,706
تعداد بازدید امروز : 8,954
تعداد بازدید دیروز : 30,091
تعداد بازدید هفته : 65,914
تعداد بازدید این ماه : 643,242
آخرین به روزرسانی : 23:51  1397/04/24

کلیه حقوق متعلق به وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشد.

Page created in 2.2763631343842 seconds.
memoryUsage : 31930Kb