• سرفصل اخبار
  • پربازدیدترین اخبار
  •  
  • فهرست اخبار
   تولید کامیون iveco mp 440 براساس استاندارد یورو

   تولید کامیون iveco mp 440 براساس استاندارد یورو

   تولید کامیون iveco mp 440 براساس استاندارد یورو در شرکت زامیاد آغاز شد.
   به گزارش ایسنا، کامیونهای iveco mp 440 ظرفیت حمل 26 تن بار را دارد و با توجه به دریافت نشان استاندارد یورو ii و آلایندگی کم، میتواند در تمام کشورهای اروپایی تردد کند.
   این کامیون که محصول مشترک ایران و ایتالیاست، به زودی وارد بازار میشود و بر اساس قیمت روز بازار به متقاضیان واگذار خواهد شد، قدرت کشش 44 تن، قدرت موتور 370 اسب بخار و مجهز بودن به اینترکولر از دیگر ویژگیهای کامیونهای iveco mp 440 ساخت زامیاد است.
   شرکت زامیاد که تولید کامیون iveco براساس فناوری قدیمی را در سالهای گذشته متوقف کرده بود، در پی افزایش ظرفیت تولید کارخانه و در راستای سیاست دولت برای نوسازی ناوگان حمل و نقل کشور و تولید کامیونهای کم آلاینده و کم مصرف، خط تولید نسل جدید کامیون iveco mp 440 براساس فناوری روز اروپا را راه اندازی کرده است.

   شرکت صنایع لاستیک سیمرغ، 3 میلیون یورو وام میگیرد

   شرکت صنایع لاستیک سیمرغ، 3 میلیون یورو وام میگیرد

   سازمان سرمایهگذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران اعلام کرد: بانک توسعه اسلامی با اعتباری به ارزش سه میلیون یورو، برای شرکت صنایع لاستیک سیمرغ موافقت کرد.
   به گزارش ایسنا، این وامها در قالب طرح تامین مالی کوتاه مدت برای واردات (itfo) پرداخت میشود.
   براساس این گزارش، شرکت صنایع لاستیک سیمرغ میتواند مدارک لازم را به بانک توسعه اسلامی ارسال کرده و نسبت به گشایش اعتبار اسنادی اقدام کند.

   کانی های فلزی و غیر فلزی برندگان بورس سه شنبه بودند

   کانی های فلزی و غیر فلزی برندگان بورس سه شنبه بودند

   روز سه شنبه شاخص های بورس تهران روندی آرام را در کاهش و افزایش های خود در پیش گرفتند.
   دیروز فقط شاخص کانی های فلزی و شاخص کانی های غیر فلزی رشد بالاتر از یک درصد را تجربه کردند. به طوری که شاخص فلزی ها 4 درصد بالا رفت و شاخص غیر فلزی ها 6/1 درصد رشد نشان داد.

   مرجع: سایت معادن ایران

   با افتتاح 2 معدن جدید 330 هزار تن بر ظرفیت کنسانتره مس کشور افزوده شد

   با افتتاح 2 معدن جدید 330 هزار تن بر ظرفیت کنسانتره مس کشور افزوده شد

   افتتاح 2 معدن مس در استانهای کرمان و آذربایجان شرقی 330 هزارتن ظرفیت کنسانتره مس کشور را افزایش می دهد.
   معاون امور معادن وزارت صنایع و معادن ایران با اعلام این خبر گفت سال گذشته 130 میلیون تن انواع مواد معدنی فعال کشور تولید شد که سه و نیم میلیون تن از میزان پیش بینی شده، بیشتر بود.
   دکتر سرقینی با اشاره به این که صادرات مواد معدنی در سال گذشته 770 میلیون دلار ارز آوری داشته است گفت تولید مواد معدنی از 35 میلیون تن در سال 61 هم اکنون به 130 میلیون تن رسیده است.
   وی رشد ارزش افزوده بخش معادن را در سال گذشته 11 و هشت دهم درصد اعلام کرد و گفت در 5 سال گذشته متوسط رشد بخش معدن 7 و نیم درصد بود که 3 درصد از متوسط رشد کشور بیشتر است.

   مرجع: سایت معادن ایران

   خط تولید آلومینا در مجتمع جاجرم با بو?سیت به بهره برداری رسید

   خط تولید آلومینا در مجتمع جاجرم با بو?سیت به بهره برداری رسید

   به دنبال راه اندازی خط تولید آلومینا با بوکسیت گیبسیتی ( وارداتی) در فروردین ماه سال گذشته و همزمان با استمرار تولید آلومینا با همت بلند و تلاش بی وقفه متخصصین و کارشناسان شرکت ایرانی و مشارکت ان اف سی از کشور چین اصلاحات لازم در واحد انحلال و تعدادی دیگر از واحدهای فرآیندی کارخانه عظیم تولید آلومینا جاجرم در سال 1381 انجام شد که با بهره برداری از واحد انحلال گامی بزرگ در جهت خودکفایی اقتصادی در صنعت آلومینیوم برداشته شود.
   با تکمیل اصلاحات و وارد شدن سایر خطوط انحلال در فرآیند تولید، طی هفته های آینده تولید آلومینا با بوکسیت جاجرم در این مجتمع به ظرفیت اسمی خواهد رسید.
   در طول سال گذشته همزمان با راه اندازی موفقیت آمیز کارخانه با بوکسیت وارداتی بیش از یکصد و هشتاد هزار تن هیدرات آلومینیوم و یکصد هزار تن آلومینا تولید شده است.

   مرجع: سایت معادن ایران

   نمره منفی خودروهای ساخت داخل 50درصد کاهش می یابد

   نمره منفی خودروهای ساخت داخل 50درصد کاهش می یابد

   مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو اعلام کرد: با اجرای روش «شش سیگما» (ارزیابی علمی کیفیت محصولات) در شرکت ایران خودرو، نمره منفی تولیدات این شرکت در سال جاری، 50درصد نسبت به سال قبل کاهش خواهد یافت.
   دکتر «منوچهر منطقی» گفت: براساس اهداف کیفی پیش بینی شده در سال82، بهبود کیفیت خودروهای سمند 48درصد، پژو 206، 23درصد، پارس و پژو 405، 47درصد، آردی37درصد و پیکان 31درصد افزایش خواهد یافت.
   او افزود: عملیات علمی بهبود کیفیت، شناسایی اشکالات و جلوگیری از اتلاف منابع انسانی و انرژی در ایران خودرو آغاز شده است.
   وی مهمترین هدف پروژه «شش سیگما» را فرهنگ تمرکز روی مشتری عنوان کرد و اظهار داشت: اجرای برنامه «شش سیگما» باید برابر با بهبود کیفیت، صرفه جویی در مصرف بی رویه منابع، افزایش سرعت عمل در خط تولید، افزایش درجه رضایت مندی مشتری، افزایش روحیه کارکنان و در نهایت بهبود کارایی پرسنل باشد.
   مدیرعامل ایران خودرو، تأکید کرد: در کنار ارزیابی علمی بهبود کیفیت تولیدات ایران خودرو، ما مصمم هستیم از نقطه نظرات مردم در این زمینه استفاده کنیم.
   وی با اشاره به این که در سال82 این شرکت، 450هزار خودرو کیفی و متنوع را تولیدخواهد کرد گفت: همه بخشهای این گروه صنعتی برای تحقق این هدف باید تلاش فزاینده ای داشته باشند.
   منطقی، در مورد روش «شش سیگما» اضافه کرد: این پروژه از سال78 آغاز شد و در سال81 وارد مرحله اجرایی شد.

   مرجع: کیهان

   پیام مشترک وزرای صنایع و معادن ، کار و امور اجتماعی و تعاون به مناسبت روز جهانی کارگر

   پیام مشترک وزرای صنایع و معادن ، کار و امور اجتماعی و تعاون به مناسبت روز جهانی کارگر

   یازدهم اردیبهشت ماه، روز جهانی کارگر، روز تجلیل از پیشتازان عرصهی ترقی و پیشرفت را به تمامی کارگران اندیشمند، خلاق و پرتلاش میهن اسلامی تبریک میگوییم.
   روز جهانی کارگر را باید روز تکریم از انسانهایی دانست که قدرت اندیشه، خلاقیت و توان آنان در خدمت تولید، پیشرفت و رفاه جامعه قرار دارد. بنابراین در این ایام باید نقش بیبدیل نیروی انسانی به عنوان منشا تحولات اقتصادی برای جامعه تبیین گردد، اگر چه مدتهای مدیدی توسعه به معنای رشد تولید، سرمایه و تکنولوژی مهمترین عوامل توسعه پنداشته میشد، اما تجارت کشورها به خوبی موید این نظریه است که در میان سایر عوامل، نیروی انسانی از نقش و جایگاهی موثرتر در روند پیشرفت جوامع برخوردار است. براساس این رویکرد، توسعه منابع انسانی بر پایه نظریات مختلف توسعه، اهمیت وافری یافته است. در ایران اسلامی نیز، جامعه کار و تولید به واسطه ایفای نقش مهم در تحولات اقتصادی، اجتماعی و سیاسی تجربهای گرانبها و الگویی کم نظیر از جایگاه نیروی انسانی به عنوان منشا تحولات اقتصادی ارایه کرده است. این مهم، برای مسوولان کشور نیز مایه مباهات است که علیرغم مشکلات فراوان، نیروی کار توانسته است نقش موثری را در روند توسعه ملی ایفا کند.
   با امعان نظر به اهمیت نیروی انسانی ضروری است تا مفاهیمی چون سازماندهی مشارکتی، نظام انگیزش سازمانی و روابط افراد در محیط های کار، موضوع نظیره پردازی قرار گیرد. چرا که این تحول در نگرش به نقش نیروی انسانی در فرآیند توسعه میتواند نگرش سنتی مدیریت یک سویه را متحول کرده، مشارکت سازنده را با بهرهگیری از تجارب جهانی و منطبق بر اصل گفتوگوهای سه جانبه در عرصه مدیریت اقتصادی جایگزین کند.
   خوشبختانه جامعه کار و تولید همواره در فعالیتها پیشتاز بوده و به عنوان یک ضلع از مثلث توسعه، توان مطلوبی را برای اجرای اصل مشارکت سازنده دارد. با نگاهی به راهبرد دولت برای بسترسازی جهت فعالیتهای مردمی در عرصه اقتصاد میتوان سال جاری را برای جامعه کار و تولید سال گفتوگوهای سه جانبه جهت مشارکت بیشتر در تصمیمسازیها نامگذاری کرد؛ لیکن پیشبرد سیاست سه جانبهگرایی، نیازمند توسعه تشکلهای مستقل و فراگیر است و دولت در جهت ایجاد بستر مناسب برای فعالیت این گونه تشکلها تلاش خواهد کرد. چرا که بدون تشکلهای صنفی مستقل و فراگیر در عرصه روابط کار نمیتوان به تحقق دستاوردهای گفتوگوهای سه جانبه منطبق با اهداف توسعه ملی امیدوار بود. این روند میتواند، نقش نهادهای عرصه روابط کار را درتصمیمسازیها، اهمیتی مضاعف بخشد و ضمن بازتعریف کارکرد نهادهای مدنی در نظام تصمیمگیری بر سمت و سوی دیگر نهادها، تاثیر گذارد.
   فعالیت نهادهای مدنی تخصصی در عرصه توسعه اقتصادی کشور این انتظار را ایجاد میکند که جامعه کار و تولید با توجه به روند فزاینده عرضه نیروی کار و مشکل بیکاری در کشور با تولید برتر و بیشتر، رفع بیکاری را در کنار دولت به عنوان یک اولویت ملی در دستور کار خود قرار داده و همگام با نظام برنامهریزی کشور که با تدوین طرح ساماندهی اقتصادی، تک نرخی کردن ارز،اصلاح قانون مالیاتها و ... عزم اصلاح ساختار اقتصادی کشور را دارد، به رفع معضلات تولید و حل مشکلات بنیادین صنعت همت گمارد. چرا که توسعه فرصتهای شغلی درکنار جلب سرمایه خارجی و داخلی، سرمایهگذرای دولت و دیگر اقدامات، نیازمند تولید برتر برای حضور در بازارهای جهانی است. از این رو لازم است بیکاری به عنوان یک چالش بیش از گذشته مورد توجه قرار گیرد تا در سایه این توجه ضمن حفظ و صیانت از نیروی کار و تولید ملی، برنامه جامعی برای چگونگی رفع آن تدوین گردد.

   ساخت شناورهای پیشرفته ”کاتاماران“ و قایقهای تندرو

   ساخت شناورهای پیشرفته ”کاتاماران“ و قایقهای تندرو

   مهندس عبدالحسین مهنما، معاون گسترش پروژههای صنعتی سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران در گفتوگو با ایسنا با اشاره به اینکه در حال حاضر سه شرکت ”اروندان”، مجتمع کشتیسازی و صنایع “فراساحل“ ایران و “صدرا“ در ایران برای ساخت کشتی و صنایع دریایی فعالیت میکنند، افزود: در حال حاضر ساخت شناورهای پیشرفته از نوع کاتاماران که تحت لیسانس یک شرکت استرالیایی انجام میشود، فعالیت عمده شرکت اروندان است که این نوع از شناورها دارای بدنه آلومینیومی و تندرو هستند.
   مهنما، قیمت هر فروند از این شناورها را حدود 6 میلیون دلار ذکر کرد و خاطرنشان کرد: دلیل بالا بودن قیمت این شناور، وارد کردن بخش قابل توجهی از تجهیزات آن از خارج است که البته به دلیل کسب دانش فنی ساخت این شناورها از خارج از سوی شرکت اروندان، قیمت فروش آن به تدریج کاهش پیدا میکند.
   وی، ساخت قایقهای تندرو به نام ”کروبوت” با ظرفیت 80 نفر را از دیگر اقدامات شرکت کشتیسازی اروندان عنوان کرد و افزود: شرکتهای نفت و گاز فلات قاره از مشتریان پروپاقرص این قایقها به شمار میروند تا از آنها به جای هلیکوپتر برای سرکشی به سکوهای داخل خلیج فارس، جابهجا کردن مسافر، لجستیک کالا و رساندن امکانات به آنها استفاده کنند.
   معاون گسترش پروژههای صنعتی سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، قیمت فروش قایقهای کروبوت را حدود یک میلیارد و 500 میلیون تومان ذکر کرد و افزود: کروبوت در کشتیسازی اروندان طراحی شده که در حال حاضر نیز مشتریان متعددی بهویژه از سوی نفت و گاز پارس برای خرید آن مراجعه کردهاند.
   وی با اشاره به این که شرکت کشتیسازی صدرا تاکنون حدود 5/1 میلیارد دلار قرارداد برای ساخت کشتی و تجهیزات دریایی امضا کرده است، افزود: صدرا علاوه بر شناور، برای ساخت تجهیزات نصب شده بر روی چاههای دریایی و عرشهها، پالایشگاههای سرچاهی و لولهگذاری زیرآبی اقدام کرده که اخیرا نیز قراردادی را با شرکتهای داخلی برای ساخت دو فروند شناور و یک دستگاه سکوی نیمهشناور امضا کرده است.
   مهنما همچنین با اشاره به حجم 400 میلیون دلاری قراردادهای شرکت مجتمع کشتیسازی و صنایع فراساحل ایران، تصریح کرد: این شرکت بزرگترین شرکت کشتیسازی در ایران است که با بهرهبرداری کامل آن، بزرگترین شرکت کشتیسازی ایران از نوع خود در منطقه خواهد بود.
   وی با بیان این که با راهاندازی حوض خشک این مجتمع، زمینه تعمیر و ساخت انواع کشتیهای اقیانوس پیما، نفتکشهای بزرگ و کشتیهای حمل گاز مایع (lng) در آن فراهم خواهد شد، اظهار داشت: این حوض در طول 24 ماه آینده و با صرف هزینهای حدود 120 میلیون دلار از محل تضمین سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران و وام منابع اعتباری تکمیل و راهاندازی خواهد شد.
   مهنما، ایجاد صندوق حمایتی از صنعت کشتیسازی را تحول عمده این صنعت در سال 81 دانست و افزود: صنعت کشتیسازی یک صنعت پیش برنده است که در صورت فعال شدن، صنایع بسیاری را به ویژه در بالادست فعال میکند و به همین دلیل در تمام کشورها، نقش دولتها در این صنعت یک نقش حمایتی است.

   100هزارفرصت جدید شغلی امسال در صنایع کوچک ایجاد می شود

   100هزارفرصت جدید شغلی امسال در صنایع کوچک ایجاد می شود

   معاون وزیر صنایع ومعادن گفت: با تصویب اعتبارهای موردنیاز ایجاد اشتغال دربخش صنعت امسال بالغ بر یکصد هزار فرصت جدید شغلی در صنایع کوچک ایجاد می شود.
   دکتررضا سپهوند درنخستین همایش صنعتگران جوان با اعلام این خبر افزود: سال گذشته 194 هزارشغل دربخش صنعت و معدن ایجاد شده که 5/41 درصد نسبت به سال 80 و 162 درصد نسبت به اهداف کمی برنامه سوم توسعه رشد داشته است.
   معاون وزیر صنایع ومعادن درخصوص طرحهای نیمه تمام صنعتی کشور تصریح کرد: هم اکنون حدود 10هزارطرح نیمه تمام با پیشرفت فیزیکی بیش از 20 درصد درکشور وجود دارد که برای تکمیل و راه اندازی آنها به 104 هزارمیلیارد ریال سرمایه گذاری نیازاست.
   وی با بیان اینکه با تکمیل این طرحها 379 هزارفرصت جدید شغلی پدید خواهد آمد افزود: متوسط نرخ بهره برداری ازطرحهای صنعتی کشور از پنج سال به سه سال کاهش یافته است که این حاکی از رشد سرمایه گذاری دراین بخش است.
   سپهوند با اشاره به قانون حداکثر استفاده از توان داخل گفت: با توجه به وجود سه میلیارد دلار کار دربخش صنعت و حداقل سهم 40درصدی شرکتهای داخلی دراجرای طرحها، صنعتگران داخلی می توانند حداقل 2/1 میلیارد دلار ازکار را به عهده بگیرند.

   مرجع: کیهان

   شناسایی 6 میلیارد تن سنگ آهن در کشور

   شناسایی 6 میلیارد تن سنگ آهن در کشور

   نخستین همایش علمی، تخصصی حفاری در معادن هفته آینده در شهر بافق برگزار می شود.
   مهندس محمد دهستانی بافقی مدیرعامل شرکت سنگ آهن بافق و رئیس همایش، ویژگی های معادن سنگ آهن بافق را ذکر کرد و گفت: یک سوم ذخیره سنگ آهن کشور در این منطقه کشف شده است. وی با اشاره به اینکه 6 میلیارد تن سنگ آهن در کشور شناسایی شده است افزود: بهره برداری از معدن چغارت بافق با ذخیره حدود 177 میلیون تن سنگ آهن، از سال 1351 شروع شده و این معدن تنها تأمین کننده سنگ آهن ذوب آهن اصفهان است.
   مهندس دهستانی با یادآوری این نکته که با توجه به برنامه افزایش حجم تولید فولاد در کشور تا پایان برنامه سوم، منطقه بافق می تواند نیاز سنگ آهن تولید 20 میلیون تن فولاد را سالانه تأمین کند. وی میزان ذخیره سنگ آهن منطقه بافق را 7/1 میلیارد تن اعلام کرد. مهندس دهستانی تأکید کرد: 38 معدن سنگ آهن در منطقه بافق شناسایی شده ولی تاکنون کاری در زمینه استخراج از این معادن صورت نگرفته است. وی با اشاره به صادرات سنگ آهن گفت: تا دو سال پیش تنها خریدار سنگ آهن ما ذوب آهن اصفهان بود، اما با تلاش های بسیار سال گذشته با شرکت در مناقصه ای در کشور پاکستان موفق شدیم به این کشور صادرات سنگ آهن را آغاز کنیم و پارسال پنج محموله صادر شد و طبق قرارداد، ما 20درصد نیاز این کشور به سنگ آهن را تأمین خواهیم کرد. همچنین مذاکراتی برای صادرات سنگ آهن به امارات و دو شرکت کره ای انجام داده ایم که امیدواریم بتوانیم به این کشورها نیز صادرات داشته باشیم.
   وی در ادامه هدف از برگزاری همایش فوق الذکر را دسترسی به جدیدترین اطلاعات و دانش فنی حفاری و... اعلام کرد و گفت: با توجه به امکانات محدود در شهر بافق ولی تصمیم گرفتیم همایش در کنار معدن چغارت و با حضور حدود 600 مهمان داخلی و خارجی برگزار شود.
   وی افزود: از 140 مقاله رسیده به همایش، 23 مقاله منتخب در مدت سه روز برپایی همایش (16، 17 و 18 اردیبهشت) ارائه خواهد شد.

   مرجع: کیهان

ستاد خبری مرکز حراست وزارتخانه

88809944

آدرس :

تهران، خیابان کریمخان، خیابان استاد نجات الهی، خیابان سمیه، نبش کوچه پورموسی، وزارت صنعت، معدن و تجارت

کد پستی :

1599691379

تلفن :

81771-81761

پست الکترونیک :

info@mimt.gov.ir

مجموع بازدیدها : 209,387,657
تعداد بازدید امروز : 15,313
تعداد بازدید دیروز : 25,430
تعداد بازدید هفته : 175,423
تعداد بازدید این ماه : 792,642
آخرین به روزرسانی : 22:29  1397/06/28

کلیه حقوق متعلق به وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشد.

Page created in 2.9366948604584 seconds.
memoryUsage : 31935Kb