• سرفصل اخبار
  • پربازدیدترین اخبار
  •  
  • فهرست اخبار
   خانه معدن ایران فعالیت خود را آغاز کرد

   خانه معدن ایران فعالیت خود را آغاز کرد

   اولین همایش خانه معدن با هدف اعلام موجودیت خانه معدن ایران روز شنبه برگزار شد.
   خانه معدن ایران بعنوان اولین تشکل خصوصی بخش معدن برای اولین بار در کشور و با هدف ساماندهی و هماهنگی امور حرفه‌ای و تخصصی معادن و توسعه عملیات و اکتشافات معدنی و گسترش تجارت بین المللی مواد معدنی کشور فعالیت خود را آغاز کرد.
   علا میرمحمدصادقی، نایب رئیس اتاق بازرگانی و رئیس خانه معدن ایران در سخنرانی افتتاحیه با اشاره به موقعیت بسیار عالی ایران و موانع توسعه این بخش گفت: به دلیل بهره‌برداری غلط استفاده از مواد پر عیار، باقی گذاشتن مواد کم عیار و انحصاری بودن استخراج در دست افرادی خاص، بیشتر معادن بعد انقلاب تعطیل شدند.
   وی ادامه داد: از آنجا که بهره‌برداری بهینه و توسعه معادن از طریق ارتباط تنگاتنگ و متقابل بین نیروی انسانی ماهر و منابع مالی و تکنولژیک میسر است، خانه معدن برای رفع این معضل و استفاده صحیح از این امکانات بالقوه از طرف معدنکاران و متخصصین تاسیس شد تا همه گروه‌های دست‌اندرکار معدن گرد هم جمع شوند و با مشارکت خود مشکلات و راهکارهای بخش معدن را شناسایی کنند.
   میرمحمد صادقی گفت: با اینکه ایران با 24 میلیارد تن ذخایر معدنی یکی از مستعدترین کشورهاست هنوز بخش معدن آن در حاشیه قرار دارد.
   دکتر هادی غنیمی فرد رئیس خانه صنعت و معدن استان تهران هم در این همایش گفت: انجام کارهای اقتصادی نیروی متخصص و اقتصاد‌دان می‌خواهد و ما خواستار کناره‌گیری دولت از دخالت در امور اقتصادی بخشهای غیر دولتی هستیم.
   مهندس موذن‌زاده، رئیس سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران هم با اشاره به مظلوم ماندن بخش معدن در وزارت صنایع و معادن ایران گفت: سازمان توسعه برای حضور بخش خصوصی هر کاری که بتواند انجام می‌دهد.
   در این همایش دکتر سرقینی، معاون امور معادن وزارت صنایع و معادن نیز گفت: مشکل اصلی بخش معدن درونگرا بودن و به فکر خودکفایی در داخل بودن است، چرا که هیچگاه در فکر کارکردن در عرصه‌های فراختر نبوده‌ایم. سرقینی وعده داد که پس از اخذ موافقت وزیر یک نفر از خانه معدن در شورای معدن وزارتخانه حضور داشته یاشد و از حقوق بخش خصوصی دفاع کند.

   مرجع: سایت معادن ایران

   افتتاح و بازدید 2 واحد صنعتی کرمان(کهنوج و جیرفت) توسط وزیر صنایع و معادن

   افتتاح و بازدید 2 واحد صنعتی کرمان(کهنوج و جیرفت) توسط وزیر صنایع و معادن

   به گزارش روابط عمومی وزارت صنایع و معادن، مهندس جهانگیری صبح امروز کارخانه کنسانتره تیتان کهنوج را افتتاح کرد، وی در مراسم افتتاح اولین واحد 5 هزار تنی کنسانتره تیتان با عیار 47 درصد گفت: بیش از 500 میلیون تن ذخایر تیتانیوم در کهنوج وجود دارد که در صنایع هوا ـ فضا و استراتژیک مورد استفاده قرار میگیرد. وی افزود: برای دسترسی به فلز استراتژیک تیتانیوم درصدد افزایش تولید تا یک‌هزار تن هستیم و برنامه استخراج و بهره‌برداری از معادن به روش مناقصه بین المللی انجام خواهد شد.
   مهندس جهانگیری با اشاره به ذخایر ارزشمند شناسایی شده دیگر در کشور گفت: تاکنون حدود 150 تن ذخایر طلا همچنین ذخایر آنیتموان، پتاس و تنگستن در کشور شناسایی شده که برای توسعه آنها از سرمایه‌گذاران خارجی و داخلی دعوت بعمل آورده ایم.
   وی افزود: در مورد تولید پیگمنت بررسیهای فنی و اقتصادی لازم صورت گرفته و از طریق مناقصه بین المللی برنامه استخراج این ماده معدنی انجام میشود ضمناً در مورد بازار داخلی و صادرات پیگمنت برنامه‌ریزی‌های لازم صورت گرفته است.
   وزیر صنایع و معادن کشورمان همچنین امروز صبح کارخانه قند مایع جیرفت را مورد بازدید قرار داد وی در مراسم بازدید از این کارخانه، آمادگی وزارت صنایع ومعادن را برای حمایت از صنایع تبدیلی کشاورزی وحمایت از سرمایه‌گذاران محلی جهت ایجاد واحدهای صنعتی مربوط به صنایع تبدیلی اعلام نمود.

   سهام معادن سنگ‌آهن و چادرملو واگذار می‌شود

   سهام معادن سنگ‌آهن و چادرملو واگذار می‌شود

   دولت در نظر دارد 70 درصد سهام معادن ایران را وارد بورس کند.
   بر این اساس دو معدن سنگ آهن گل‌گهر کرمان و چادر‌ملو در اولویت واگذاری در بازار سهام قرار گرفته‌اند.
   دولت در نظر دارد با عرضه سهام معادن در بورس تهران بخش خصوصی را برای سرمایه‌گذاری در بخش معدن ترغیب کند.

   مرجع: سایت معادن ایران

   360 میلیون تومان برای بررسی احداث کارخانه استحصال طلای زرشوران اختصاص یافت

   360 میلیون تومان برای بررسی احداث کارخانه استحصال طلای زرشوران اختصاص یافت

   سازمان توسعه و نوسازی معادن ایران مبلغ 3 میلیارد و 600 میلیون ریال اعتبار برای اجرای طرح مطالعات فنی، اقتصادی و بررسی آرسنیک زدایی جهت احداث کارخانه استحصال طلای زرشوران برای سال 82 منظور کرده است.
   اکبر طاهری معاون معادن سازمان صنایع و معادن آذربایجان غربی در خصوص میزان ذخیره این معدن گفت: برابر مطالعات اکتشافی صورت گرفته میزان ذخیره این معدن 50 تن طلای خالص با معیار 4/5 گرم در هر تن کانسنگ است.
   این طرح با مشارکت سازمانهای مذکور و شرکتهای کانادایی و آفریقای جنوبی اجرا خواهد شد.
   مهندس طاهری همچنین در خصوص معدن طلای آقدره واقع در 40 کیلومتری تکاب افزود: با توجه به خرید ماشین‌آلات مربوطه از کشور اندونزی با احداث کارخانه استحصال طلا تولید شمش از تیرماه سال 83 شروع خواهد شد.
   وی ظرفیت طلا در این کارخانه را 500 هزار تن کانسنگ برای تولید 2100 کیلو گرم شمش طلا در سال عنوان کرد.
   کل سرمایه‌گذاری پیش بینی شده 25 میلیارد ریال و 7/5 میلیون دلار است که 40 درصد آن توسط ایران و 60 درصد مابقی توسط دو شرکت خارجی زرکن و گلدمینکر صورت خواهد گرفت.
   پیش‌بینی می‌شود این معدن برای 70 نفر فرصت شغلی ایجاد کند.
   طلا، آرسنیک، آنتیموان، سرب لاشه و روی، جیوه، باریم، آهن، منگنز، پودر دولومیت، تراورتن و زرنیخ مواد معدنی شناخته شده در منطقه تکاب هستند.
   ماشین‌های اکتشافی در این منطقه برای جستجوی اندیسهای طلا بصورت سیستماتیک از وزارت معادن و فلزات از اوایل سال 70 و به طور رسمی از 72 با اعزام کارشناسان و انجام عملیات معدنی توسط شرکتهای ذی‌صلاح در دو منطقه زرشوران و آقدره شروع شده است.
   بر اساس گزارش امور اقتصادی استانداری آذربایجان غربی بهره‌برداری از معدن زرشوران برای آخرین بار در سال 79 برای مدت 14 سال جهت استخراج سالانه 500 تن زرنیخ به سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی واگذار شده است.

   مرجع: سایت معادن ایران

   مهندس خاموشی: بخش معدن به سرمایه‌گذاری مشترک خارجی نیاز دارد

   مهندس خاموشی: بخش معدن به سرمایه‌گذاری مشترک خارجی نیاز دارد

   بخش معدن کشور باسرمایه‌گذاری مشترک با سایر کشورها نیاز دارد. علینقی خاموشی رئیس اتاق بازرگانی صنایع و معادن ایران در اولین همایش خانه معدن ایران دستیابی به فناوری پیشرفته و دانش روز را در بخشهای معدن ضروری دانست و گفت: برای توسعه فعالیتها در این بخش باید اطلاعات مربوط به ذخایر معدنی کشور بیش از پیش افزایش یابد.
   وی با بیان آنکه باید سهم بخش خصوصی در بخشهای مختلف فعالیتهای معدنی افزایش یابد، اظهار داشت: معادن کشور به دلیل برخی محدودیتهای اعمال شده، در زمان حاضر با مشکل مواجه هستند. وی با اشاره به برخی ایرادها به اصل 44 قانون اساسی در این همایش گفت: ضروری است که تفسیرها و برداشتها از قانون اساسی درست باشد.
   خاموشی خاطرنشان کرد: بسیاری از مسوولان کشور تصدی‌گری دولت را از جمله مشکلات مهم این بخش می‌دانند، ضمن اینکه صنایع و معادن نیز با همین مشکل مواجه است. وی اظهار امیدواری کرد که در بخش معادن کشور مشکل بخش خصوصی باایجاد خانه معدن ایران مرتفع شود.
   خاموشی یادآور شد: اگرچه خانه معدن ایران با 24 سال تاخیر تشکیل شده است، اما با توجه به روند رو به افزایش مشارکت مردم در امور و تلاش دولت برای کاهش تصدی‌گری، این تشکیلات بتواند در آینده نقش موثری را در بخش معدن ایفا کند.

   مرجع: سایت معادن ایران

   مشکل بخش معدن در ایران ضعف مدیریت و صادرات است

   مشکل بخش معدن در ایران ضعف مدیریت و صادرات است

   عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: بخش معدن و صنایع معدنی از ضعف در بخش صادرات و مدیریت رنج می‌برد.
   سهراب بهلولی قشقایی گفت: سیاست کمیسیون صنایع و معادن بالا بردن ارزش افزوده صنایع معدنی کشور است و برای رسیدن به این هدف به سرمایه‌گذاری و فناوری روز احتیاج است. اما به سبب وجود مشکلات، امکان جذب فناوری و سرمایه در این بخش حاصل نشده است.
   وی افزود: بخش معدن کشور باید از صدور محصولات خام به سمت استفاده و صدور محصولات فرآوری شده با ارزش افزوده بالا حرکت کند و ایجاد درآمد در این بخش بیشتر شود و کیفیت محصولات ارتقا یابد.
   این نماینده مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: در قانون برنامه سوم توسعه دولت مکلف شده است نقشه‌های اکتشافی زمین‌شناسی و ژئو‌شیمیایی را در مقیاس یک صد هزارم تهیه کند و در اختیار فعالان بخش معدن قرار دهد که اگر قطعات این نقشه‌ها به طور کامل در کشور تهیه شود، می‌توان بهتر برنامه‌ریزی کرد.
   وی اظهار داشت: سرمایه بر بودن بخش معدن موجب شده‌است که از جاذبه کشف، تولید و صادرات کاسته شود.
   عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: مشکلی که در اصل 44 قانون اساسی وجود دارد در سرمایه گذاری بخش معدن نمایان است و قرائت‌های مختلفی که از این اصول اقتصادی می شود موجب شده است جاذبه سرمایه‌گذاری خصوصی، کاهش یابد و این بخش رقابت را از دست بدهد.

   مرجع: سایت معادن ایران

   حضور وزیر صنایع و معادن در اولین همایش صاحبان صنایع و معادن و بازرگانان کرمان

   حضور وزیر صنایع و معادن در اولین همایش صاحبان صنایع و معادن و بازرگانان کرمان

   به گزارش روابط عمومی وزارت صنایع و معادن ،مهندس جهانگیری در اولین همایش صاحبان صنایع و معادن و بازرگانان کرمان در محل اتاق بازرگانی و صنایع و معادن کرمان طی سخنرانی با اشاره به رشد ارزش افزوده صنعت در سال گذشته گفت: رشد ارزش افزوده در بخش صنعت در سال گذشته 1/11 درصد بوده و پیش بینی کرد این رقم در سال جاری افزایش یابد.
   وی گفت: ایران به جز توسعه صنعتی راهی ندارد و مشارکت بخش خصوصی می تواند در بستر سازی لازم برای توسعه صنعتی مفید و موثر باشد.
   مهندس جهانگیری افزود: وزارت صنایع و معادن با ارائه اطلاعات شفاف و لازم به تولید کنندگان در خصوص وضعیت بازار داخلی و خارجی و تا حد امکان رفع موانع و مشکلات تا کنون قدمهای موثری در راستای کمک به بخش خصوصی برداشته و افزود: کشورمان تدوین و اجرای برای استراتژی توسعه صنعتی و بیتر سازی لازم جهت رشد صنعتی باید در بازارهای چند صد میلیونی خارج از کشور حضور فعالتری داشته باشد و سرمایه گذاران داخلی با قوانین بین المللی بازار آشناتر شوند همچنین لزوم قرار گرفتن سیاستهای پولی،مالی و تجاری در راستای رونق فعالیتهای صنعتی و معدنی بیشتر احساس می‌شود.

   ?/? میلیون یورو وام به لاستیک‌سازی ایران یاسا

   ?/? میلیون یورو وام به لاستیک‌سازی ایران یاسا

   سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران اعلام کرد: بانک توسعه اسلامی یک خط اعتباری 3 میلیون و 800 هزار یورویی را برای شرکت لاستیکسازی ایران یاسا تصویب کرده است.
   به گزارش روابط عمومی وزارت امور اقتصاد و دارایی، این شرکت میزان وام تصویب شده را برای واردات اقلام مورد نیاز و مواد اولیه لاستیک‌سازی اختصاص خواهد داد.
   بانک توسعه اسلامی این وام را در قالب تسهیلات مالی تجاری کوتاه مدت برای واردات مواد اولیه و کالاهای مورد نیاز تصویب کرده است و طبق ضوابط این بانک، چنانچه مواد اولیه از کشورهای عضو بانک خریداری شود، نرخ سود کاهش خواهد یافت.
   بنا به این گزارش ، شرکت ایران یاسا قادر خواهد بود طبق شرایط و ضوابط اعلامی از سوی سازمان سرمایه‌گذاری نسبت به استفاده از تسهیلات مالی اختصاص یافته اقدام کند.
   بانک توسعه اسلامی، همه ساله این گونه تسهیلات تجاری را برای واردات مواد اولیه و خرید ماشین‌آلات به شرکتهای معرفی شده از سوی سازمان سرمایه‌گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران اختصاص میدهد.

   یک شرکت آلمانـی مجبور به قطـع روابط با ایـران شد

   یک شرکت آلمانـی مجبور به قطـع روابط با ایـران شد

   گروه مهندسی فولاد thyssenkrupp آلمان اعلام کرد برای حفظ داد و ستدهای خود با ایالات متحده، مجبور شده است تا سهام خود را که در ایران دارد؛ بازخرید کند.
   به گزارش خبرگزاری رویتر، این شرکت آلمانی که بزرگترین تولیدکننده فولاد ضدزنگ در جهان است؛ 473 میلیون دلار برای بازخرید سهامش پرداخت کرده است.
   بر اساس گزارش این شبکه خبـری یک منبع آگاه اظهار داشت؛ که واشنگتن به شرکت thyssenkrupp هشدار داده است؛ در صورت ادامه فعالیت در ایران در لیست سیاه قرار خواهد گرفت؛ که این امر باعث میشود شرکت فوق فرصتهای تجاریاش را در آمریکا از دست بدهد.
   این اقدام شرکت آلمانی باعث شده است تا سهام ایران با 4 درصـد کاهش از 8/7 به 8/3 درصـد برسـد.

   900 درصـد رشد صادرات فولاد هند به ایران در 6 ماه گذشته

   900 درصـد رشد صادرات فولاد هند به ایران در 6 ماه گذشته

   صادرات فولاد هند به ایران در 6 ماه اخیر 900 درصد افزایش یافته است. علت این امر آغاز فعالیت بازسازی عراق و نیاز این کشور به فولاد است که ایران میتواند این فولاد را در اختیار عراق بگذارد.
   به نوشته روزنامه اکونومیست تایمز، در 6 ماه قبل فقط پنج هزار تن فولاد از هند به بندرعباس وارد شد، اما اکنون این رقم به 50 هزار تن رسیده است که این مساله ناشی از بازسازی عراق است .
   بازرگانان فولاد ایران به علت نزدیکی هند به ایران و هم چنین کرایه ارزانتر در هند (15 دلار برای هر تن) ترجیح میدهند که از هند فولاد وارد کنند تا در صورت نیاز، این فولادها از طریق خشکی وارد عراق شوند.
   آغاز افزایش واردات فولاد از هند قبل از این است که شرکت آمریکایی بچتل قرارداد 680 میلیون دلاری بازسازی نیروگاههای برق، ایستگاههای نفتی و سیستمهای آب عراق را منعقد کنـد

ستاد خبری مرکز حراست وزارتخانه

88809944

آدرس :

تهران، خیابان کریمخان، خیابان استاد نجات الهی، خیابان سمیه، نبش کوچه پورموسی، وزارت صنعت، معدن و تجارت

کد پستی :

1599691379

تلفن :

81771-81761

پست الکترونیک :

info@mimt.gov.ir

مجموع بازدیدها : 212,680,886
تعداد بازدید امروز : 9,210
تعداد بازدید دیروز : 41,640
تعداد بازدید هفته : 97,868
تعداد بازدید این ماه : 604,338
آخرین به روزرسانی : 19:41  1397/09/18

کلیه حقوق متعلق به وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشد.

Page created in 2.6963188648224 seconds.
memoryUsage : 31921Kb