• سرفصل اخبار
  • پربازدیدترین اخبار
  •  
  • فهرست اخبار
   صادرات مواد معدنی از استان زنجان 300 درصد افزایش یافت

   صادرات مواد معدنی از استان زنجان 300 درصد افزایش یافت

   رییس سازمان صنایع و معادن استان زنجان گفت میزان صادرات مواد معدنی این استان پارسال با 300 درصد افزایش به 480 هزارتن به ارزش 62 میلیون دلار رسید.
   رضا نثاری ذخایر معادن این استان را بیش از 180 میلیون تن اعلام کرد و گفت سالانه 950 هزار تن انواع مواد معدنی به ارزش 120 میلیارد ریال از این معادن استخراج می شود. هم اکنون 92 فقره معدن با 25 نوع مواد کانی نظیر مس، منگنز، سرب، روی ،‌آهن، فلدسپات، تراورتن، سیلیس، براسیت، مرمریت، منگنز، کائولن، گرانیت،‌نمک و خاکهای صنعتی در استان زنجان فعال هستند.

   مرجع: سایت معادن ایران

   پیش نویس قرارداد ضمانت سرمایه گذاری بین ایران و کره امضاء شد

   پیش نویس قرارداد ضمانت سرمایه گذاری بین ایران و کره امضاء شد

   قرارداد ضمانت سرمایه گذاری و اجتناب از اخذ مالیات مضاعف بین ایران و کره به صورت مقدماتی امضاء شده است.
   اسحاق جهانگیری وزیر صنایع و معادن در دیدار با وزیر صنعت، تجارت و نیروی جمهوری کره با اعلام مطلب فوق گفت: قرارداد مذکور پس از امضای رسمی، به اجرا درخواهد آمد تا امکان سرمایه گذاری مستقیم شرکت های کره ای فراهم شود.
   به گزارش روابط عمومی وزارت صنایع و معادن، در این نشست طرفین ضمن مروری بر سوابق همکاری های اقتصادی و صنعتی در گذشته بر لزوم تداوم همکاری های دوجانبه تأکید کردند.
   جهانگیری با اشاره به شفافیت قوانین ایران در خصوص سرمایه گذاری مشترک اظهار امیدواری کرد که مراجع قانونی دو کشور به زودی موافقتنامه تشویق و حمایت از سرمایه گذاری را به تصویب برسانند.
   جهانگیری افزود: شرکت های خودروساز کره ای می توانند در زمینه ساخت قطعات خودرو به صورت سرمایه گذاری مستقیم اقدام نمایند و علاقه مندی شرکت های ایرانی را برای جلب اعتماد شرکت های کره ای اعلام کرد.

   ارزش صادرات مس 30 درصد کاهش یافت

   ارزش صادرات مس 30 درصد کاهش یافت

   درآمد حاصل از صادرات مس در سال گذشته حدود 30 درصد نسبت به سال 80 کاهش داشته است.
   درآمد حاصل از صادرات مس کاتدی و صنایع جنبی در سال گذشته حدود 81 میلیون و 634 هزار و 159 دلار بوده است که از این مبلغ حدود 34 میلیون و 958 هزار و 507 دلار از محل فروش مستقیم و 4 میلیون و 95 هزار و 404 دلار از محل فروش تبادلی مس کاتدی و بقیه از محل صادرات محصولات جنبی مس تامین شده است.
   همچنین صادرات مس کاتدی و محصولات جنبی در سال 80، 114 میلیون و 544 هزار و 950 دلار نصیب کشور کرد که از این مبلغ، 52 میلیون و 34 هزار و 329 دلار مربوط به فروش 34 هزار و 107 تن مس کاتدی است.
   بنابراین گزارش حدود 804 هزارو 429 تن کنسانتره مس و مولیبدن، آند، کاتد، مفتول، بیلت و اسلب در سال گذشته تولید شده است که نسبت به سال 80 حدود 5 درصد کاهش داشته است.

   مرجع: سایت معادن ایران

   روز گذشته شاخص استخراج معادن بیشترین سقوط بهار ?? را تجربه ?رد

   روز گذشته شاخص استخراج معادن بیشترین سقوط بهار ?? را تجربه ?رد

   شاخص استخراج معادن روز گذشته شدید ترین سقوط بهار 82 را تجربه کرد. دیروز میانگین قیمت سهام گروه استخراج معادن 7/12 درصد پایین آمد. درسه ماه گذشته این میزان کاهش در بین شاخص های بورس تهران بی سابقه بوده است.

   مرجع: سایت معادن ایران

   مهندس میر معینی: حمایت از سرمایه گذاران داخلی و خارجی در بخش اکتشاف هدف مهم سازمان توسعه و نوسازی معادن در امور اکتشافی می باشدspx46.c

   مهندس میر معینی: حمایت از سرمایه گذاران داخلی و خارجی در بخش اکتشاف هدف مهم سازمان توسعه و نوسازی معادن در امور اکتشافی می باشدspx46.c

   هدف اصلی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی در بخش اکتشاف، تقویت بخش خصوصی و جذب سرمایه گذار خارجی در جهت تسریع و توسعه فعالیت های اکتشافی در کشور است.
   مهندس سید جواد میرمعینی مدیر امور اکتشاف سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع ضمن بیان این مطلب افزود: سازمان توسعه در مورد امور اکتشافی مجری سیاست های دولت است به طوری که سازمان فقط نقش توسعه ای را در فعالیتهای اکشافی ایفا می کند. همچنین این سازمان در مورد سرمایه گذاری در فعالیتهای اکتشافی هدف کسب سود ندارد و برای مشارکت بیشتر بخش خصوصی و توسعه فعالیت های معدنکاری حاضر است هر گونه سرمایه گذاری را در این بخش انجام دهد.
   میرمعینی گفت: سازمان توسعه قصد دارد با ارائه تسهیلات به شرکت های خصوصی با آنها در سرمایه گذاری در بخش اکتشاف مشارکت کند، به طوری که در حال حاضر یک شرکت ایرانی که با طرف خارجی خود در بخش اکتشاف مشغول فعالیت است، پیشنهاداتی در مورد سرمایه گذاری در بخش اکتشاف به سازمان توسعه ارائه داده است، که این موضوع در دست بررسی است و در صورت توافق طرفین سرمایه گذاری مشترک بین سازمان توسعه واین شرکت صورت خواهد گرفت.
   وی به حضور سرمایه گذار خارجی در امور اکتشافی اشاره کرد و افزود: تاکنون سرمایه گذاران خارجی زیادی برای سرمایه گذاری در فعالیت های معدنکاری در ایران حضور یافته اند اما به دلیل این که این شرکت ها از حمایت کافی و لازم برخوردار نبودند ادامه فعالیت آنها با مشکل روبه رو شده است. زیرا آنها نیازمند یک حامل مطمئن در این بخش هستند. از طرفی سازمان توسعه در نظر دارد برای حل این مشکل با ارائه گواهی اکتشاف به نام شرکت های خارجی و پرداخت تسهیلات به آنها اطمینان لازم برای سرمایه گذاری در بخش اکتشاف ایجاد کند. همچنین در گذشته سرمایه گذار خارجی فقط می توانست مناطق با وسعت کم را اکتشاف و پی جویی کند ولی سازمان توسعه با تدابیری که جدیدا” اتخاذ کرده است این اجازه را به سرمایه گذار خارجی می دهد تا در محدوده های وسیع مطالعات اکتشافی انجام دهد.
   مدیر دفتر امور اکتشافی سازمان توسعه خاطرنشان کرد یکی دیگر از اهداف مهم سازمان توسعه برای رشد و ارتقای بخش اکتشاف کشور فعال کردن شرکت های خصوصی در زمینه سرمایه گذاری مشترک با سازمان توسعه در مورد امور اکتشافی است.
   وی ضمن اشاره به رابطه نزدیک سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی و سازمان زمین شناسی کشور تاکید کرد: در سال جاری این دو سازمان قصد دارند محدوده های زیادی را تحت مطالعات اکتشاف و پی جویی قرار دهند و با توجه به اطلاعات زمین شناسی و جغرافیایی که سازمان زمین شناسی کشور در اختیار دارد، به طور قطع می توان گفت که سازمان توسعه می تواند به عنوان بازوی اجرایی سازمان زمین شناسی در امور اکتشافی نقش مهمی ایفا کند.
   میر معینی درمورد میزان سرمایه گذاری و موقعیت جغرافیایی مناطقی که در سال جاری اکتشاف می شوند گفت: در سال 82 شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران بیش از 5 میلیارد تومان اعتبار به فعالیت اکتشافی تخصیص داده است که طرح اکتشاف تفصیلی آنومالی چغارت اکتشاف پلایای ترود، اکتشاف در غرب معدن طلای سنجده اکتشاف فسفات های کشور، اکتشاف کرومیت در استان های هرمزگان و خراسان، بررسی نحوه استحصال طلای زرشوران و کنترل آرسنیک و استحصال اکسید منیزیم و تکمیل اکتشافات منطقه ذغالی گلیران،‌کردآباد و تخت از جمله طرح های مهم شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران است، همچنین شرکت ملی مس ایران از طریق بودجه داخلی خود در نظر دارد در منطقه سیستان و بلوچستان و کرمان با هدف اکتشاف مس سرمایه گذاری کند ودر نهایت جمع آوری اطلاعات اکتشافی در برخی مناطق ایران مثل جنوب خراسان و سیستان و بلوچستان و اطراف ارومیه با هدف اکتشاف مواد معدنی خاص مثل طلا و روی از جمله طرح های مهم اکتشافی کشور است. علاوه بر آن سعی شده است در این طرح های اکتشافی از سرمایه گذار داخلی و خارجی خصوصی استفاده کارآمد و بهینه صورت پذیرد.

   مرجع: سایت معادن ایران

   شانزدهم اردیبهشت نخستین همایش علمی حفاری معادن در بافق آغاز می‌شود

   شانزدهم اردیبهشت نخستین همایش علمی حفاری معادن در بافق آغاز می‌شود

   مهندس محمد دهستانی بافقی مدیر عامل شرکت سنگ آهن مرکزی ایران گفت: همایش علمی حفاری معادن از روز 16 تا 18 اردیبهشت سال جاری با هدف دستیابی به جدیدترین اطلاعات و تکنولوژی دانش حفاری و گردهمایی کلیه کارشناسان و معدنکاران برگزار می‌شود.
   در این همایش به منظور تبادل اطلاعات 8 نماینده از کشورهای خارجی برای ارائه مقالات در این زمینه حضور خواهند داشت. وی ادامه داد: این دومین همایشی است که توسط شرکت سنگ آهن مرکزی در خصوص بهره‌برداری از معادن برگزار می‌شود.

   مرجع: سایت معادن ایران

   مهندس بهرامن: ایران مقام سوم تولید سنگهای تزئینی جهان را دارد

   مهندس بهرامن: ایران مقام سوم تولید سنگهای تزئینی جهان را دارد

   کشور ما در شرایط کنونی مقام سوم تولید سنگهای تزئینی جهان را دارد.
   رئیس انجمن سنگ ایران،‌ با بیان این مطلب گفت سنگ بری ها و مراکز تولید فرآورده های سنگ در بحث اشتغال زایی نقش مهمی به عهده دارند که جا دارد سرمایه گذاران و کارگران این واحدهای تولیدی صنعتی بیش از پیش قدردانی شود.
   وی که در جلسه بحث و بررسی واحدهای سنگبری استان لرستان در شهرستان دورود سخن می راند گفت به منظور حفظ این صنایع و رقابت با بازارهای جهانی تولید سنگ، بحث آموزش و استفاده بهینه از تجربیات تولید کنندگان خارجی در اولویت کاری قرار گرفته است.
   وی اظهار داشت برای این کار توافقاتی با کشور ایتالیا درزمینه های مختلف تولیدی و مدیریتی به عمل آمده است.

   مرجع: سایت معادن ایران

   تولید محصولات معدنی در آذربایجان غربی 25 درصد افزایش یافت

   تولید محصولات معدنی در آذربایجان غربی 25 درصد افزایش یافت

   تولید محصولات معدنی در استان آذربایجان غربی پارسال با 25 درصد افزایش به بیش از 3 میلیون تن، به ارزش 170 میلیارد ریال رسید.
   اکبر طاهری معاون معدنی سازمان صنایع و معادن آذربایجان غربی افزود: پارسال 21 معدن جدیدشامل 14 نوع ماده معدنی در این استان کشف شد که مهم ترین آنها سنگ های تزئینی، سیلیس،‌آهن، منگنز، کرومیت و گرافیت هستند.
   وی گفت ذخیره این معادن که در شهرهای مهاباد،تکاب، خوی، ارومیه، ماکو، پیرانشهر، چالدران، نقده، بوکان و میاندوآب هستند، 11 میلیون تن برآورد شده است. وی اظهار داشت: هم اکنون 140 معدن در استان دارای پروانه بهره برداری است که از این تعداد 115 معدن فعال است و 3 هزار و 500 نفر در آنها به کار اشتغال دارند.
   طاهری گفت: این استان با تولید سالانه 140 هزار تن گرانیت به عنوان یکی از بزرگ ترین تولید کنندگان این نوع سنگ تزئینی در کشور به شمار می رود . به گفته وی انواع مواد معدنی شامل سنگ های ساختمانی، پوزولان، سیلیس ، نمک، دولومیت، تراورتن، مرمر، مرمریت، چینی، کرومیت،سینیت، انواع نسوزها، زرنیخ،‌باریت، میکا، تالک، سنگ آهن و طلا هم اکنون از معادن استان استخراج می شود.

   مرجع: سایت معادن ایران

   مهندس ناصرنیا بعنوان رییس سازمان نظام مهندسی معدن استان تهران انتخاب شد

   مهندس ناصرنیا بعنوان رییس سازمان نظام مهندسی معدن استان تهران انتخاب شد

   اولین جلسه هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی معدن استان تهران روز شنبه با حضور کلیه اعضای اصلی و علی البدل و نمایندگان سازمان صنایع و معادن استان تهران تشکیل شد به گزارش روابط عمومی وزارت صنایع و معادن دراین جلسه هرمز ناصرنیا به عنوان رییس هیئت مدیره و رییس سازمان نظام مهندسی معدن استان تهران و نادعلی اسماعیلی دهج به عنوان رییس و خزانه دار و دکتر احمد خاکزاد به عنوان رییس دبیر سازمان انتخاب و رسما کار خود را آغاز کردند.

   مرجع: سایت معادن ایران

   دکتر هوشمند زاده: علم و فن آوری اکتشاف مواد معدنی در ایران باید گسترش یابد

   دکتر هوشمند زاده: علم و فن آوری اکتشاف مواد معدنی در ایران باید گسترش یابد

   برای توسعه بخش اکتشاف در کشور باید علم و فن آن را گسترش و تعمیق داد. دکتر عبدالرحیم هوشمند زاده استاد دانشگاه شهید بهشتی گفت در سال 1338 سازمان زمین شناسی کشور تاسیس شد و از سال 1340 این سازمان عملا” فعالیت خود را آغاز کرد که تهیه نقشه های زمین شناسی در آن زمان از مهمترین اهداف این سازمان بود، اما طی این سالها به موضوع اکتشاف در کشور به طور علمی پرداخته نشده است.
   وی خاطرنشان کرد قبل از انقلاب در سازمان زمین شناسی کشور گروههای معدنی تشکیل شد اما به دلیل اینکه این مجموعه هدفمند عمل نمی کردندبه نتایج قابل قبولی دست نیافتند همچنین گروههای ژئوفیزیک و ژئوشیمی هم به مناطقی می رفتندکه قبلا” اکتشافات صورت گرفته بود، لذا عملا” این مجموعه به نتایج جدیدی دست نیافت. هوشمندزاد ه گفت : در سال 1353 تهیه نقشه های زمین شناسی در شرق و جنوب شرقی ایران به یک شرکت خارجی سپرده شدکه این شرکت بخشی از اکتشافات نیمه تفصیلی این منطقه را انجام داد و همچنین در سالهای پیش از انقلاب و در سال 1353، قراردادی با یک شرکت یوگسلاوی برای تهیه نقشه های زمین شناسی و اکتشافات تفضیلی در منطقه ارومیه دخترمنعقد شد که فعالیت این شرکت در این منطقه به دلیل نامشخص بودن برنامه اکتشافی در کشور پیشرفت چندانی نداشت. وی ضمن اشاره به موفقیت دولت در بخش اکتشافات نفت خاطر نشان کرد در بخش اکتشافات منابع معدنی به دلیل عدم وجود برنامه مشخص و تدوین شده، موجب عقب افتادگی این بخش شده است.
   هوشمند زاده تاکید کرد بعد از انقلاب به موضوع اکتشاف منابع معدنی بیشتر پرداخت شد ولی همچنان بی برنامگی در آن نمایان بود زیرا مسئولین دولتی که در بخش های معدنی فعالیت داشتند از تجربه لازم در زمینه اکتشاف برخوردار نبودند و به همین دلیل درک لازم در مقوله اکتشاف به وجود نیامد. در نتیجه بجای سرمایه گذاری در طرح های اکتشاف سیستماتیک، اعتبارات مالی در طرحهای کوچک اکتشافی و تکراری هزینه شد.
   وی در پایان گفت دولت باید نقشه های زمین شناسی و داده های اکتشاف مقدماتی را به بخش خصوصی واگذار کند تا از این طریق با ایجاد رغبت در بخش خصوصی آنان را متمایل به سرمایه گذاری در فعالیت های اکتشافی نماید.

   مرجع: سایت معادن ایران

ستاد خبری مرکز حراست وزارتخانه

88809944

آدرس :

تهران، خیابان کریمخان، خیابان استاد نجات الهی، خیابان سمیه، نبش کوچه پورموسی، وزارت صنعت، معدن و تجارت

کد پستی :

1599691379

تلفن :

81771-81761

پست الکترونیک :

info@mimt.gov.ir

مجموع بازدیدها : 211,873,127
تعداد بازدید امروز : 29,520
تعداد بازدید دیروز : 37,077
تعداد بازدید هفته : 234,646
تعداد بازدید این ماه : 1,302,989
آخرین به روزرسانی : 19:13  1397/08/24

کلیه حقوق متعلق به وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشد.

Page created in 2.4331870079041 seconds.
memoryUsage : 31919Kb