• سرفصل اخبار
  • پربازدیدترین اخبار
  •  
  • فهرست اخبار
   دریافت مابه التفاوت قیمت رنگ خودرو ممنوع است

   دریافت مابه التفاوت قیمت رنگ خودرو ممنوع است

   به دنبال تصمیم ?میته قیمت گذاری خودرو، دریافت مابه التفاوت رنگ از سوی ?ارخانه های خودروسازی ممنوع شد. دبیر انجمن خودروسازان ایران گفت : بین رنگهای متفاوت متالی? و رنگهای مختلف معمولی تفاوت قیمتی وجود نخواهد داشت . این در حالی است ?ه چندی پیش مدیرعامل ایران خودرو در ی? نشست مطبوعاتی اعلام ?رد ?ه به دلیل فناوری مختلف ، قیمت تمام شده بعضی از رنگها بیشتر است و نمی توان تمام رنگها را به ی? قیمت عرضه ?رد.

   500 هزار میلیارد تومان نقدینگی برای خصوصی سازی

   500 هزار میلیارد تومان نقدینگی برای خصوصی سازی

   دیروز مدیر عامل جدید سازمان خصوصی سازی اعلام کرد کمیته ویژه‌ای واگذاری شرکتهای دولتی را بررسی می‌کند. این کمیته که متشکل از وزرای مختلف و مسوولان ذی ربط است، بررسی اصل 44 قانون اساسی را در خصوص واگذاری شرکتهای دولتی به عهده دارد . به نظر می‌رسد این تصمیم درپی شدت گرفتن شبهاتی اتخاذشد که در روند خصوصی سازی شرکتهای دولتی مطرح است. زیان‌ده جلوه دادن شرکتهای دولتی و پایین آوردن ارزش سهام آنها به کمترین حدو بعد فروش آنها به مدیران دولتی، از شبهات مطرح شده در روند خصوصی سازی است . روند خصوصی سازی و شبهات ایجاد شده درباره آنرا با چند تن از صاحب نظران اقتصادی مطرح کرده‌ایم.
   رضا عبدالهی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس معتقد است روند خصوصی سازی مثبت نیست. او گفت: با توجه به حجم بودجه‌های سنواتی، 1500 میلیارد تومان برای خصوصی سازی و واگذاری کارخانههای دولتی پیش بینی میشود و قطعا با این روند به جایی نمی رسیم. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: قیمت 1100 شرکت دولتی موجود، در حدود 500 هزار میلیارد تومان است که اگر نقدینگی آزاد در اقتصاد 5 هزار میلیارد تومان باشد،100 سال طول میکشد تا 1100 شرکت را به بخش خصوصی واگذار کنیم؛ و این 1500 میلیارد تومان سالانه که بخشی هم واگذاری به صندوقهای بازنشستگی است، چیزی را پیش نمی‌برد. او با اشاره به سرمایه‌گذاری 300 هزار میلیارد ریالی در توسعه شرکتهای دولتی گفت: دولت سالانه چنین مبلغی را صرف گسترش حجم خود میکندو قطعا ارقام خصوصی سازی آنقدر در مقایسه کم است که به نتیجه مطلوبی نخواهیم رسید. وی در پاسخ به این شبهه که بسیاری از شرکتها بعمد زیان‌ده میشوند تا ارزان تر فروخته شوند، گفت : این قضیه خیلی مهم نیست؛ کل حرکت کنداست. چه اشکالی دارد کسانی که شرکتها را میخرند، آن را به سمت سوددهی سوق دهند؟ بخش عمده شرکتهای زیان‌ده، نتیجه عملکرد دولت است؛ مثلا شرکتهای آب و برق که اعلام شده زیانده هستند، به دلیل تعرفه‌ها وقیمت گذاری دولت است. دکتر حسن سبحانی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس نیز در گفتگو با خبرنگار ما با ارزیابی برنامه خصوصی سازی، آن را روند قابل دفاعی نمی‌داند. سبحانی گفت: روند خصوصی سازی اهدافی را باید دنبال کند که در راس آنها ایجاد رقابت در اقتصاد و توزیع بیشتر سهام شرکتهای دولتی میان مردم است؛ اما متاسفانه درجریان خصوصی سازی، از آنجا که بخشی از بودجه دولت را با پول ناشی از فروش سهام شرکتهای دولتی پشتیبانی می‌کنیم، به نظر میآید هدف رقابت، جایگزین هدف تامین بخشی از بودجه دولت شده و چون بودجه در طی یک سال باید هزینه شود، بنابر این به نظر من اقداماتی در جریان خصوصی سازی صورت میگیرد تا به هر شکل سهام شرکتهای دولتی واگذار و منابع مالی دولت تامین شود. سبحانی درباره شبهه زیان‌ده جلوه دادن شرکتهای خصوصی گفت: با توجه به این که در اوایل سال 70 از طریق خصوصی سازی به روش مذاکره، تجربه تلخی داریم، شبهه مطرح شده، درست است؛ امانمیدانم آیا به واقعیت پیوسته یا نه. او افزود: چون اواخر سال 81 مجلس با اصلاح مواد 15 و 16 قانون برنامه سوم اجازه داد خصوصی سازی تحت شرایطی، حتی به صورت مذاکره، عملی شود، شبهه زیان‌ده جلوه دادن شرکتهای دولتی برای واگذار شدن به قیمتهای کمتر مطرح است و در این شرایط هم دوراز ذهن به نظر نمی‌آید؛ اما امیدواریم واقعیت نداشته باشد.

   iran, eu to sign agreement for improved economic, political ties

   iran, eu to sign agreement for improved economic, political ties

   tehran, irna -- iran and the european union are to sign agreements for improving economic, political and parliamentary relations.
   iran and the european union in the fourth round of their talks on a trade and cooperation agreement (tca) along with political negotiations, scheduled for june 1-3, reiterated their commitment to continue the process of dialogue and engagement for the purpose.
   the 20-man eu delegation said the eu and all the member states take iran as an key player on the regional and international levels and attach great significance to promoting two-way ties.
   the two sides agreed to hold the next round of political and economic talks in the second half of 2003 as italy assumes chairmanship of the union.
   ebrahim rahimpour, director general of west europe affairs department at foreign ministry, headed the iranian delegation at the meeting.
   during the third round of negotiations held in brussels in april, the eu gave a lot of background material to iran on the issues under discussion.
   the tca negotiations are being conducted by the commission, the executive body of the eu. the political negotiations are led by the member state that holds the eu presidency, currently greece.
   iran and the eu launched landmark talks on a tca in december last year to put their bilateral relations on a solid basis.
   in parallel they also began political negotiations that deals with issues like fight against terrorism and drugs trafficking, weapons of mass destruction and human rights.
   moreover, eu and iran also launched last december a dialogue on human rights with the participation of government officials, ngos, academics and human rights groups.

   سهم صنایع دستی در تولید ناخالص کشور 3درصد است

   سهم صنایع دستی در تولید ناخالص کشور 3درصد است

   حمید حاجی پور معاون آموزش، تحقیق و توسعه صنایع دستی کشور در سفر به استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: درحال حاضر ایران به لحاظ تنوع صنایع دستی در دنیا حرف اول را می زند و ازنظر حجم تولید و صادرات بعد از کشورهای چین و هندوستان در ردیف سوم دنیا قرار دارد.
   وی باتوجه به فعالیت 160رشته صنایع دستی در کشور گفت: در سال 81 صادرات صنایع دستی 45درصد نسبت به سال قبل آن رشد نشان داد که با این اوصاف گرچه قانع کننده نیست اما امیدوارکننده است. حاجی پور مهمترین اقلام صادراتی صنایع دستی کشور را قالی، گلیم، گبه، مصنوعات چوبی و فلزی، طلا و نقره، چرم، رودوزی ها و سوزن دوزی ها عنوان کرد.
   معاون آموزش، تحقیق و توسعه صنایع دستی کشور گفت: عمده مشکلات برسر راه این صنعت در کشور دخالت مستقیم و غیرمستقیم 17 الی 18 ارگان رسمی دولتی است که هرکدام به نحوی با اظهارنظرهای متفاوت بردست اندرکاران و تولیدکنندگان این صنعت متولی هستند.
   حاجی پور در ادامه گفت: برای اعمال حاکمیت دولت در این صنعت لایحه تأسیس سازمان صنایع دستی توسط هیئت دولت به تصویب رسیده و به مجلس ارجاع شده است که با انجام مراحل قانونی، سازمان صنایع دستی با هدف سیاست گذاری، حفظ واحیای توسعه و رویکرد حاکمیتی در کشور ایجاد می شود.

   استقبال مردم اردن از نمایشگاه کالاهای ایرانی

   استقبال مردم اردن از نمایشگاه کالاهای ایرانی

   دو نمایشگاه اختصاصی محصولات و توانمندی ها و فرش دستباف ایران درامان با استقبال مردم اردن رو به رو شده است.
   درنمایشگاه محصولات صنعتی وتولیدی ایران لوازم یدکی و قطعات خودرو انواع لاستیک، خشکبار، زیور آلات، لوازم تزئینی، مبلمان و مواد غذایی عرضه شده است.
   درنمایشگاه فرش دستباف نیز بیش از هزارتخته فرش دستباف درجه یک ایرانی به نمایش گذاشته شده است.
   با توجه به شهرت جهانی صنعت فرش ایران این نمایشگاه بازدیدکنندگان را به خود جلب کرده است.

   با مشارکت انگلیس کیفیت خودروهای ایرانی افزایش می یابد

   با مشارکت انگلیس کیفیت خودروهای ایرانی افزایش می یابد

   با مشارکت و همکاری انگلیس، کیفیت و سطح فناوری شرکت های قطعه ساز مستقر در تبریز، به میزان قابل توجهی افزایش می یابد.
   این خبر، پنجشنبه گذشته توسط دوتن از مدیران و نمایندگان انجمن «تی.ام.ام.اس» انگلیس، که در شهرک فناوری قطعات خودرو تبریز، استقرار یافته اند، اعلام شد.
   بنابه این گزارش، انجمن «تی.ام.ام.اس» یا «تولیدکنندگان بازرگانان خودرو انگلیس»، دراین زمینه تلاش می کنند تا سطح فناوری تولیدات قطعه در آذربایجان شرقی را افزایش داده و برای این منظور درصدد ایجاد هماهنگی و همکاری های بیشتر با صنعتگران ایرانی و انگلیسی هستند.
   «جان باتلر» و «مای کراس»، دوتن از نمایندگان این انجمن، ضمن تأکید بر درصد استاندارد بودن محصولات تولیدی در تبریز، موفقیت صنعتگران ایرانی را منوط به حضور دربازارهای جهانی دانستند و خواستار افزایش تولید قطعه سازان و حضور آنان در رقابت های جهانی، به موازات تأمین نیاز مصرف کنندگان داخلی شدند.

   صندوق ذخیره ارزی و سیاست های متناقض

   صندوق ذخیره ارزی و سیاست های متناقض

   سیاستهای صندوق ذخایر ارزی در اعطای وام به کارفرمایان ایرانی برای واردات تجهیزات و کالاهای مورد نیاز آنها، ضد اشتغال و ارزش افزوده و غیرمنطقی است.
   مهندس عبدالحسین مهنما ، معاون گسترش پروژه‌های صنعتی سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران ، در گفتوگو با ایسنا با اعلام این مطلب تصریح کرد: در کشورهای خارجی، دولتها پولی را به عنوان حمایت اعتباری برای پیمانکاران خود در نظر میگیرند که توانایی اجرای پروژه در کشورهای هدف را داشته باشند که این امر موجب ایجاد اشتغال و کسب درآمد ارزی در آن کشورها میشود و این کار در دنیا نیز به یک عرف متداول تبدیل شده است.
   وی، گفت: این در حالی است که صندوق ذخایر ارزی در ایران، وامهایی را به متقاضیان اعطا میکند که این متقاضیان مجاز هستند با وامهای دریافتی، 100درصد کالاهای مورد نیاز خود را از خارج وارد کنند و این کار یک تناقض علنی و آشکار در سیاستهای اقتصادی کشور و به شدت قابل انتقاد است.
   وی گفت: برای حل این مشکل صندوق ذخیره ارزی میتواند مانند کشورهای خارجی، پیمانکاران داخلی را موظف کند که تنها 15 درصد ارز دریافتی خود را در داخل خرج کنند.
   معاون گسترش پروژه‌های صنعتی سازمان گسترش و نوسازی صنایع، افزود: از سوی دیگر این صندوق میتواند گشایش اعتبار مورد نیاز پیمانکاران ایرانی را در حساب آنها درخارج از کشور انجام دهد تا ارز پرداختی به آنها قابلیت تبدیل به ریال را نداشته باشد و پیمانکار بتواند مواد اولیه و یا تجهیزات مورد نیاز خود را برای تولید ارزش افزوده در کشور از خارج خریداری کند.
   وی با اشاره به این که در طول سالهای گذشته تعداد زیادی کارخانه سیمان در کشور ایجاد شده که بخش زیادی از تجهیزات آنها در داخل ساخته شده‌اند، اظهار داشت: در شرایط کنونی صندوق مازاد ارزی به متقاضیان ایرانی اعتبار لازم برای وارد کردن کل تجهیزات مورد نیاز یک کارخانه سیمان از خارج را پرداخت میکند که این سیاست کاملا با قوانین "oecp" و قوانین بین‌المللی مغایر است و سازمان گسترش به عنوان متولی این بخش از کارخانه‌ها، با این رویه مخالف است.
   مهنما در ادامه، توسعه بازار از طریق شرکتهای ”g.c“ تخصصی در کنار توسعه‌های سخت‌افزاری را از سیاستهای اصلی کنونی سازمان گسترش عنوان کرد و افزود: این شرکتها زیر نظر یک دفتر مدیریت پروژه مهندسی، بازرگانی و اعتباری فعالیت می‌کنند و در زمینه‌های مختلفی وارد می‌شوند.
   وی خاطرنشان کرد: این شرکتهای تخصصی در زمینه‌های مختلف پالایشگاه سازی، انجام پروژه‌های پارس جنوبی، حمل و نقل ریلی، نیروگاهی، صنایع فولاد، آلومینیوم و صنایع معدنی فعالیت می‌کنند.
   مهنما تصریح کرد: ماموریت اصلی سازمان گسترش در شرایط حاضر ایجاد این g.cها است و بر این اساس تاکنون حدود هشت g.c را ایجاد کرده است.

   اشتغال بیش از 2600 نفر در واحدهای صنعتی مراغه

   اشتغال بیش از 2600 نفر در واحدهای صنعتی مراغه

   رئیس اداره صنایع و معادن شهرستان مراغه، گفت: در سال گذشته 144 اعلامیه تاسیس واحد صنعتی از سوی اداره صنایع و معادن مراغه به متقاضیان صادر شده و اعلامیه تاسیس 28 واحد صنعتی دیگر نیز تمدید شده است.
   مهندس محمد رضا حسن زاده در گفتوگو با ایسنا، تعداد پروانه بهره‌برداری صادر شده این اداره درسال گذشته را 16 مورد عنوان کرد و گفت: در این تعداد واحدهای صنعتی بهره‌برداری شده، 188 میلیارد و 265 میلیون ریال سرمایه گذاری شده و 161 نفر به کار مشغول شده‌اند. ضمن این که تاکنون 2 هزار و 686 نفر در واحدهای صنعتی مراغه به کار مشغول هستند.
   وی همچنین افزود: پیشبینی میشود که مقدار سرمایهگذاری واحدهای صنعتی دارای اعلامیه تاسیس تا پایان روند بهره‌برداری به مبلغ 523 میلیارد و 924 میلیون ریال برسد.

   سایپا دیزل مقام نخست اردیبهشت را کسب کرد

   سایپا دیزل مقام نخست اردیبهشت را کسب کرد

   مقام نخست در تولید خودروهای دیزلی در اردیبشهت ماه امسال به شرکت ”سایپا دیزل” تعلق دارد.
   در اردیبشهت ماه امسال 188 دستگاه “volvo fh12 “ تولید شده و این در حالی است که تولید این خودروی سنگین در ماه فروردین 158 دستگاه بود. کامیون بنز “آکتروس“ و انواع کامیون بنز به ترتیب 107 و 191 دستگاه در اردیبهشت ماه در شرکت ”ایرانخودرو دیزل” تولید شد.
   اتوبوس گازسوز ایران خودرو دیزل نیز که در ماه گذشته بنا به دلایلی تولید نشده بود، در اردیبهشت ماه به تعداد 40 دستگاه تولید شد.
   کامیون “ولوو“ و “بادسون“ نیز به تعداد 90 و 52 دستگاه در اردیبهشت ماه تولید شد.
   اتوبوس بنز بین شهری “om355“ که در فروردین ماه تولید نشده بود، در اردیبهشت ماه به تعداد 76 دستگاه تولید شد.
   مینیبوس بنز ایران خودرو دیزل نیز در اردیبهشت ماه به تعداد 28 دستگاه تولید شد.
   همچنین در اردیبهشت ماه 68 دستگاه “ون“ سایپا تولید و وارد بازار شد.

   استفاده از تایر “رادیال“ سبب کاهش مصرف سوخت در خودروها می‌شود

   استفاده از تایر “رادیال“ سبب کاهش مصرف سوخت در خودروها می‌شود

   چرخش یکنواخت این نوع تایر نسبت به تایرهای دیگر سبب کاهش مصرف سوخت در خودروها می‌شود.
   همچنین به دلیل این که تایر رادیال دارای تسمه‌های قوی تقویت شده و دیوارههای قابل انعطاف است، نسبت به تایرهای “بایاس“، دارای قدرت دور زدن بیشتر و فرمانگیری دقیق‌تری می‌باشد. در این خصوص طبق استانداردهای dot که علاوه بر آمریکا در کشورهای اروپایی نیز رواج یافته، تولید کننده تایر به درج کد مخصوص برای مشخص شدن میزان چسبندگی تایر به جاده ملزم شده است.
   تسمه‌ها در تایرهای رادیال به صورت سرتاسری دور تایر را فرا گرفته‌اند، لذا فشار تماس تایر با زمین یکنواخت بوده و چسبندگی به جاده نیز بسیار خوب خواهد شد. همچنین در هوای بارانی، لغزش در خودرو با تایر رادیال بسیار کاهش مییابد.
   تایرهای رادیال به دلیل داشتن تسمه مستحکم، نسبت به نفوذ اجسام نوکتیز در برابر پارگی مقاومت بیشتری دارند و همچنین احتمال پنجر شدن آنها نسبت به تایرهای دیگر کمتر است.
   تایر رادیال حتی در هنگام سنگینی زیاد خودرو نیز مقاومت بیشتری از خود نشان داده که این خود باعث ایجاد حرارت کمتر در تایر و استهلاک دیرتر آن می‌شود.

ستاد خبری مرکز حراست وزارتخانه

88809944

آدرس :

تهران، خیابان کریمخان، خیابان استاد نجات الهی، خیابان سمیه، نبش کوچه پورموسی، وزارت صنعت، معدن و تجارت

کد پستی :

1599691379

تلفن :

81771-81761

پست الکترونیک :

info@mimt.gov.ir

مجموع بازدیدها : 215,789,064
تعداد بازدید امروز : 42,992
تعداد بازدید دیروز : 62,293
تعداد بازدید هفته : 195,827
تعداد بازدید این ماه : 1,356,778
آخرین به روزرسانی : 21:41  1397/11/30

کلیه حقوق متعلق به وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشد.