X
دوشنبه, ۱۰ شهریور ۱۳۹۳ ۱۵:۰۸ ۵۶۲
طبقه بندی: دولت الکترونیک
چچ
سیستم مدیریت ثبت سفارشات واردات

سیستم مدیریت ثبت سفارشات واردات

سیستم الکترونیکی ثبت سفارشات واردات کالا، در راستای خدمت رسانی از ابتدای سال 1387 به صورت تدریجی شکل گرفته است و در نهایت در تاریخ 19/03/1388 به صورت صددرصد الکترونیکی شروع به کار کرده است. در این سیستم متقاضیان ثبت سفارش اعم از حقیقی و حقوقی می توانند با مراجعه به وب سایت  sabtaresh.tpo.ir ثبت نام نموده  ، با دریافت کدکاربری و رمز عبور شخصی، از طریق این سایت، سفارشات واردات خود را به صورت 24 ساعته، و در هر مکانی که به شبکه جهانی اینترنت دسترسی داشته باشند ثبت نمایند. لازم به ذکر است که کلیه پیگیریهای لازم تا حصول نتیجه (دریافت تأییدیه ثبت سفارش)، از طریق این سیستم میسر می باشد.
متقاضیان پس از اطلاع از پایان مراحل اداری ثبت سفارش از طریق منو پیگیری و ویرایش ثبت سفارش در سایت ،بدون مراجعه حضوری اقدام به پرداخت اینترنتی کارمزد ثبت سفارشات خود از طریق درگاه بانک ملی نمایید .پس از پرداخت ،پرونده ثبت سفارش متقاضیان محترم ،بدون نیاز مراجعه به مراکز ثبت سفارش سطح کشور بصورت خودکار به شعب بانک عامل و گمرکات اجرائی کشور ارسال خواهد گردید.
لذا توصیه می گردد،کلیه متقاضیان جهت جلوگیری از مراجعات حضوری مکرر با پرداخت الکترونیکی کارمزد ثبت سفارش خود ،این سازمان را درصدور ثبت سفارش بدون نیاز به کوچکترین مراجعه به مراکز ثبت سفارش سطح کشور یاری رسانید.
 

مدارک مورد نیاز:

1- آشنایی با سیستم الکترونیکی ثبت سفارش
سیستم الکرونیکی ثبت سفارش به منظور مکانیزه نمودن فرآیندهای مختلف سیستم  اعم از ثبت نام ، ثبت سفارش و کارشناسی آن ، مکانیزه نمودن ارتباطات سیستم با کاربران اعم وارد کنندگان و ... و در نهایت مکانیزه نمودن ارتباطات سیستم با سازمانهای مرتبط تهیه و از طریق آدرس www.ioms.ir  و آی پی 198 . 36 . 146 . 195  در دسترس خواهد بود . کلیه کاربران می توانند با اتصال به اینترنت و تایپ هر یک از موارد فوق الذکر در قسمت:

برنامه مرورگر اینترنت(Internet Explorer)   وارد صفحه اصلی سایت شوند . با انجام این کار شکل زیر ظاهر می گردد.

قسمت های مختلف صفحه اصلی به شرح زیر می باشد :

1 - بالاترین قسمت صفحه اصلی مربوط به برنامه اکسپلورر بوده و برای تمام صفحات اینترنتی مشترک می باشد.

2 – این قسمت شامل تصاویر آرم سایت ثبت سفارشات و آرم سازمان توسعه تجارت است.

3 - شامل 6 دکمه برای کاربرد های مختلف به شرح زیر می باشد :

3-1 دکمه صفحه اصلی : در این صفحه کاربردی ندارد اما در صفحات دیگر سیستمبا فشار این دکمه می توان به صفحه اصلی آمد .

3-2 دکمه ثبت نام کاربر جدید شامل 3  زیر منو برای ثبت نام به شرح ذیل است :

3-2-1 عضویت در سایت : کلیه اشخاص بدون هیچ محدودیتی از این طریق عضو سایت می شوند و برای خود جهت ورود به سیستم نام کاربری و کلمه عبور انتخاب می نمایند .

3-2-2 ثبت نام وارد کننده حقیقی : اشخاصی که طبق بند 3-2-1 عضو سایت شده اند ، با تکمیل فرم های این قسمت میتوانند نقش وارد کننده حقیقی را به خود اختصاص داده و پس از آن مجاز به ثبت سفارش کالا می شوند .

3-2-3 ثبت نام وارد کننده حقوقی : اشخاصی که طبق بند 3-2-1 عضو سایت شده اند ، با تکمیل فرم اول این قسمت میتوانند نقش مدیر عاملی را به خود اختصاص داده و با تکمیل فرم های بعد این قسمت ، شرکت خود را معرفی و نقش وارد کننده حقوقی را به خود اختصاص دهند . پس از آن مجاز به ثبت سفارش کالا برای شرکت خود خواهند بود .

3-3 دکمه اطلاع رسانی شامل 3 زیر منو ذیل است :

3-3-1  مقررات صادرات و واردات : در این صفحه اشخاص می توانند از طریق جستجو یا کلیک بر روی لینک ها از مقررات صادرات و واردات آگاه گردند. (شکل زیر )

3-3-2 بخش نامه ها و دستورالعمل ها : در این صفحه اشخاص می توانند با کلیک بر روی لینک ها از بخش نامه ها و دستورالعمل ها آگاه گردند .

3-3-3 تعرفه ها : به منظور آگاهی اشخاص از شماره ، عنوان کالا و حقوق ورودی کالاها می باشد .

3-4 دکمه سایت های مرتبط که دارای چند زیر منو بوده و برای لینک به سایت های بانک مرکزی ، سازمان انرژی اتمی و … به کار می رود .

3-5 دکمه تماس با ما که برای ارتباط اشخاص و کاربران با مسئولین سایت می باشد .( شکل زیر)

3-6 دکمه نظرات مردمی که با ورود به آن مراجعان می توانند انتقادات و پیشنهادات خود را با مسئولین مربوطه در میان بگذارند. (شکل زیر )

4 – چهار چوب اصلی شامل موارد ذیل است :

4-1 متن توضیحات کلی در باره سیستم است که اطلاعات بسیار کلی در مورد سیستم می دهد .

4-2 بخش شرکت در نظر سنجی که با کلیک روی آن ، کلیه اشخاص می توانند از طریق فرم مربوطه نظرات خود را بیان نمایند . جمع بندی نظرات ، مورد استفاده مسئولین سیستم قرار می گیرد.

4-3 بخش جستجو که امکان جستجوی کلمه یا عبارت را در سایت و در اینترنت می دهد .

4-4 بخش اخبار به منظور اطلاع راسانی به عموم مردم از خبر های روز مره مرتبط با سیستم مکانیزه می باشد.

4-5 بخش خبر زیر نویس به منظور اطلاع رسانی به عموم مردم از خبر های کلی مرتبط با سیستم مکانیزه می باشد.

4-6 بخش تصاویر مرتبط جهت زیبا سازی سیستم و نیز اطلاع رسانی بصری در مورد کالاهای مجاز واردات است .

4-7 بخش ورود به سیستم مانند کلیه سایت های اینترنتی طراحی شده و به منظور ورود اعضای سیستم که قبلا ثبت نام نموده اند می باشد . در صورتی که شخص هنوز عضو سایت نشده با کلیک بر روی دکمه "جدید" به قسمت عضویت وارد شده و فرم مربوطه را تکمیل می نماید . عملکرد کلیک بر لینک "جدید" شبیه مورد 3-2-1  می باشد . (شکل زیر )

2- راهنمای عضویت در سایت
بمنظور هرگونه عضویت در سایت اعم عضویت به عنوان واردکننده حقیقی، وارد کننده حقوقی ، نماینده بازرگانان ، کارشناسان سیستم ، اپراتور و مدیر سیستم  و همچنین به عنوان واردکننده خودرویی (یک دستگاه خودرو بدون نیاز به کارت بازرگانی) از منوی اصلی گزینه "ثبت نام کاربر جدید" و از آن قسمت " عضویت در سایت " را انتخاب نموده و اطلاعات مورد نیاز وارد نمایید. این اطلاعات در سه قسمت مجزا شامل اطلاعات فردی ، اطلاعات کاربری و ثبت نهایی گنجانده شده است.

عضویت در سایت

2-1- اطلاعات فردی

در بخش اول این فرم که شامل اطلاعات شناسنامه ای می باشد کد ملی ، نام، نام خانوادگی، نام پدر، شماره شناسنامه یا پاسپورت را وارد کرده و تاریخ تولد را از جدول مربوطه انتخاب یا با فرمت 21/01/1340 وارد می کنیم. سپس جنسیت ، تابعیت ، محل صدور و تحصیلات را می نماییم.

در بخش بعدی اطلاعات مربوط به تماسها شامل استان ، شهرستان، بخش، نشانی فرد، کد پستی 10 رقمی، تلفن ثابت، نمابر، تلفن همراه و پست الکترونیکی را قید می نماییم . توجه شود که پر کردن یکی از دو مورد تلفن همراه و پست الکترونیکی جهت تماس با کاربر اجباری می باشد. (شکل زیر)

اطلاعات فردی

در ادامه ، بر روی محل الصاق عکس دو بار کلیک نموده و  تا فرم مربوط به الصاق عکس باز شود .(شکل زیر)  . با کلیک بر روی دکمه Browse محل عکس پرسنلی خود را اعلام می نماییم . نظر به اینکه عکس الصاق شده ، بر روی کارت ثبت نام چاپ شده و در تمام مراحل بعد برای احراز هویت توسط کارشناسان و مدیران ثبت سفارش به کار می رود ، کیفیت عکس حائز اهمیت می باشد . توجه شود که فرمت فایل عکس ارسالی .jpg و سایز آن بیش از 30kb نباشد .

الصاق عکس

2-2-اطلاعات کاربری

در این مرحله نام کاربری و کلمه عبور را مشخص نموده و برای جلوگیری از اشتباه کلمه عبور باید مجددا تایپ شود ، دقت شود که پس از این مراحل اعلام نام کاربری به دیگران بلامانع بوده اما کلمه عبور نباید به هیچ وجه در اختیار دیگران قرار گیرد . نام کاربری و کلمه عبور برای ورود به سیستم به کار می رود .

سپس می بایست نحوه ارسال اطلاعات از طریق سیستم با زدن تیک در کنار مورد آن مشخص شود ، که شامل sms و email می باشد .

در انتها بمنظور ایمنی سیستم از کاربر خواسته می شود تا عبارتی را که در داخل عکس مشاهده می کند در کادر پایین صفحه وارد کند ، مثلاً عدد 84849515 که در شکل زیر دیده می شود.

2-3-ثبت نهایی

در این قسمت از کاربر خواسته می شود پس از تعیین محل تحویل مدارک، متن توافق نامه را با دقت خوانده و صحیح بودن اطلاعات را تایید نماید. این توافق نامه شامل 4 بند زیر است:

1- صحت کلیه اطلاعات وارد شده را تایید نموده و در صورت عدم صحت آنها کلیه عواقب آن را می پذیرم

2- با کلیه قوانین و مقررات ، دستورالعمل ها و بخشنامه های مرتبط مصوب مراجع قانونی کشور آشنا بوده و آنها را رعایت می نمایم.

3- نهایت سعی خود را در نگهداری و حفاظت از نام کاربری و رمز عبور خود بکار بسته و از ارائه آن به دیگران خودداری خواهم نمود.

4- در صورت تغییر اطلاعات خود (از جمله آدرس) سریعا نسبت به اصلاح و بروز رسانی آن  آن طبق ضوابط سیستم اقدام نموده و در غیر اینصورت مسئولیت عدم اطلاع رسانی مناسب به سیستم را میپذیرم.

پس از تیک زدن "آیا توافقنامه فوق را می پذیرید؟" با کلیک کردن بر روی "ثبت نهایی"، ثبت نام موقت انجام می گیرد.

پس از وارد کردن اطلاعات و ثبت نهایی کد پیگیری به کاربر اعلام می شود که نشان دهنده ثبت اطلاعات فرد در سیستم است . شکل زیر.  این ثبت نام موقت محسوب شده و عضو سایت وظیفه دارد در اسرع وقت اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی خود را به کارشناس ثبت نام سازمان بازرگانی استانی که خود تعیین کرده است ، ارائه نماید . کارشناس با مطابقت مدارک و اطلاعات ثبت شده در سایت ثبت نام فرد را مورد تایید قرار میدهد.
دکمه چاپ اطلاعات در نظر گرفته شده است تا در صورت تمایل ، فرد از اطلاعات وارد شده در سایت پرینت تهیه نماید . بدیهی است که این چاپ به منظور اطلاع فرد بوده و ارزش دیگری ندارد .
از این لحظه عضو سایت می تواند با تایپ نام کاربری و کلمه عبور در صفحه اصلی سایت ، وارد صفحه مخصوص خود شود و یا با ورود به صفحه ثبت نام وارد کننده حقیقی یا حقوقی نقش بازرگان بودن خود را به سیستم اعلام نماید .
 

No Cache
Generate time: 1.2990126609802
Query time: 0.49523973464966