X
دوشنبه, ۰۷ اردیبهشت ۱۳۹۴ ۱۶:۵۰ ۴۹۰۲
چچ
جلسات تعیین نرخ خوراک پتروشیمی‌ها همچنان ادامه دارد

جلسات تعیین نرخ خوراک پتروشیمی‌ها همچنان ادامه دارد

بر اساس این آیین‌نامه ضوابط مربوطه به نرخ گذاری از سوی وزارتخانه‌های نفت، صنعت، معدن و تجارت و امور اقتصادی و دارایی حداقل ظرف مدت شش ماه پس از ابلاغ این قانون تهیه خواهد شد و به تصویب هیات وزیران می‌رسد.


  به گزارش شاتا، مجتبی خسروتاج ، در خصوص نرخ گذاری خوراک پتروشیمی ها اظهار داشت: براساس تبصره بند( ب ) ماده (1) قانون هدفمند کردن یارانه‌ها که در تاریخ ۲۳ اسفند ماه سال گذشته به سازمان برنامه‌ریزی ابلاغ شد، وزارت نفت مکلف شد قیمت خوراک گاز و خوراک مایع تحویلی به واحدهای صنعتی پالایشی و پتروشیمی‌ها را براساس۳ معیار تعیین کند.
وی ادامه داد: بر این اساس نرخ ها باید متناسب با معدل وزنی درآمد حاصل از فروش گاز و یا مایع تحویلی برای سایر مصارف داخلی، صادراتی و وارداتی باشد و قیمت محصول با حفظ قابلیت رقابت‌پذیری محصولات تولیدی در بازارهای بین‌المللی و بهبود متغیرهای کلان اقتصادی تعیین شود.
قائم مقام وزیر صنعت افزود: همچنین ایجاد انگیزش و امکان جذب سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی و اعمال تخفیف پلکانی تا سی درصد با انعقاد قرارداد بلند مدت از دیگر معیارهای تعیین کننده در این قانون است.
خسروتاج خاطر نشان کرد: بر اساس این قانون برای واحدهایی که بتوانند جهت تامین مواد اولیه واحدهای پتروشیمی داخلی که محصولات میانی و نهایی تولید می‌کنند و زنجیره ارزش افزوده را افزایش دهند (در این قرارداد بنگاه‌هایی که در مناطق کمتر توسعه‌یافته راه‌اندازی می‌شوند) از تخفیف بیشتری برخوردار هستند.
وی ادامه داد: بر اساس این آیین‌نامه ضوابط مربوطه به نرخ گذاری از سوی وزارتخانه‌های نفت، صنعت، معدن و تجارت و امور اقتصادی و دارایی حداقل ظرف مدت شش ماه پس از ابلاغ این قانون تهیه خواهد شد و به تصویب هیات وزیران می‌رسد.
خسروتاج گفت: اما به دلیل اینکه در حال حاضر واحد‌های پتروشیمی به صورت علی الحساب قیمت‌ها را می‌پردازند نرخ گذاری کمتر از شش ماه به طول می‌انجامد و سعی بر این است که نرخ ها به زودی اعلام شود.
وی گفت: در حال حاضر جلسات متعددی با مسئولین وزارتخانه‌های زیربط در حال برگزاری است زیرا فرمول نرخ گذاری ساده نیست و نیازمند جمع آوری اطلاعات جامع است و ما در حال تنظیم قیمت‌ها و ارسال آن به دولت هستیم
 

آدرس کوتاه شده:
No Cache
Generate time: 8.0297360420227
Query time: 7.2467568715413