X
فرم مشاهده خبر
۱۳۹۶/۰۶/۲۲ ۰۸:۵۵ ۶۰۲
چچ
سیگارهای غیر استاندارد معدوم یا مرجوع میشوند

سیگارهای غیر استاندارد معدوم یا مرجوع میشوند

مرکز برنامه‌ریزی و نظارت بر دخانیات کشور دراجرای وظایف حاکمیتی بصورت مداوم آزمایشهای لازم را روی کالاهای دخانی انجام می‌دهد و از محموله‌های وارداتی، تولیدی و حسب مورد از سیگارهای موجود در انبارهای توزیع‌کنندگان ، واردکنندگان و کالاهای قاچاق مکشوفه و.... نمو‌نه‌برداری وآزمایش‌های لازم توسط آزمایشگاه مجهز و متخصصین دانشگاهی به عمل می آورد. آزمایشگاه آنالیز موارد ذیل و در صورت نیاز سایر موارد را نیزبررسی می نماید:

مرکز برنامه‌ریزی و نظارت بر دخانیات کشور دراجرای وظایف حاکمیتی  بصورت مداوم آزمایشهای لازم را روی کالاهای دخانی انجام می‌دهد و از محموله‌های وارداتی، تولیدی و حسب مورد از سیگارهای  موجود در انبارهای توزیع‌کنندگان ، واردکنندگان و کالاهای قاچاق مکشوفه و.... نمو‌نه‌برداری وآزمایش‌های لازم توسط آزمایشگاه مجهز و متخصصین دانشگاهی به عمل می آورد. آزمایشگاه آنالیز موارد ذیل و در صورت نیاز سایر موارد را نیزبررسی می نماید:
1-    اندازه‌گیری میزان فلزات سمی، در تمام طیف محصولات دخانی
2-    سنجش میزان قطران و نیکوتین
3-    آزمونهای میکروبیولوژی برای 8 عامل محرک و بیماری زا، و محیط کشت باکتری
4-    وجود کپک زدگی ، لک ،مواد مخدرطبیعی و صنعتی و.....
5-    میزان ازت و منواکسید کربن
6-    میزان رطوبت ، قند و ...
7-    وضعیت ظاهری، جرم ، فیلتر و اندازه‌های سیگارت ،برش و...
8-    سرعت سوزش و میزان ریزش توتون
آمار آزمایشات انجام شده  در طول 2 سال گذشته  بشرح ذیل می‌باشد:
-    تعداد کل نمونه‌های آنالیز شده     320  مورد
-    نمونه سیگارت                            170  مورد
-    نمونه تنباکوی معسل و سنتی      138  مورد
-    نمونه توتون پیپ                          12  مورد


از بین موارد فوق تاکنون 28 نمونه سیگارت ، 4 نمونه تنباکو و 2 نمونه تنباکوی سنتی بدلیل مغایرت با حدود تعیین شده در استاندارد ملی فاقد کیفیت مناسب تشخیص داده شده و غیر قابل مصرف اعلام شد که حسب مورد یا از گمرکات کشور مرجوع و یا با حضور نمایندگان مرکز و سایر مراجع لازم معدوم گردیده است.

لازم به ذکر است که سیگارهای قاچاق که فاقد تصویر و پیام بهداشتی هستند بسیار خطرناک میباشند و در نمونه های کشف شده عمدتا توتون های فاسد و سمی  به همراه فضولات حیوانی و حشرات بوده اند که برای مصرف کنندگان بسیار مضر میباشد و مجددا تاکید مینماید که به هیچ وجه از این نوع سیگارها که فاقد تصویر و پیام بهداشتی هستند و بصورت قاچاق وارد کشور میشوند و امکان نظارت و آزمایش بر روی آنها نیست استفاده ننمایند.

 

آدرس کوتاه شده:
No Cache
Generate time: 1.6317146619161
Query time: 0.88752603530884