X
یکشنبه, ۲۹ مهر ۱۳۹۷ ۱۴:۱۱ ۱۱۳۹
چچ
معاون اول رئیس جمهور در مراسم روز ملی صادرات: با همراهی همه جریان های سیاسی و مدنی،دوره تحریم های آمریکا طولانی نخواهد بود

معاون اول رئیس جمهور در مراسم روز ملی صادرات: با همراهی همه جریان های سیاسی و مدنی،دوره تحریم های آمریکا طولانی نخواهد بود

اسحاق جهانگیری بااشاره به در پیش بودن تحریم های آمریکا علیه ایران گفت: وظیفه ملی همه ما این است که در این مقطع با دولت همراهی کنیم، اگر جریانات سیاسی، دولت، حکومت و جریان های مدنی یک پیام واحد داشته باشند، این دوره طولانی نخواهد بود.

به گزارش شاتا، معاون اول رئیس جمهور در مراسم روز ملی صادرات گفت: شرایط بین المللی کشور یک واقعیتی است که سیاست های اقتصادی کشور را متاثر می کند، به این معنا که شرایط سیاسی و اجتماعی داخل کشور نیز بر این سیاست های اقتصادی اثرگذار است و محیط پیرامونی را نیز نباید بدون تاثیر دانست.

اسحاق جهانگیری در ادامه با بیان اینکه شرایط پیرامونی هر بنگاه به عهده دولت‌ها است ،اضافه کرد: این دولت‌ها هستند که با سیاستگذاری ها می توانند شاخص های اقتصادی را به سمت ثبات اقتصادی حرکت دهند، واقعیت این است که در دوره یازدهم، ما موفق بودیم که ثبات را به اقتصاد برگردانده و نرخ تورم را تک رقمی کنیم، این در حالی است که هجده ماه در یک مذاکره نفس گیر با خارجی ها گفتگو کردیم و تابوها را شکستیم. با این حال اتفاقات ویژه ای اکنون در مسائل سیاسی داخلی و فضای بین المللی رخ داده است و همه باید تلاش کنند در فضای سیاسی داخلی روحیه جوانمردی در کشور از بین نرود.

وی همچنین با اشاره به اعمال تحریم‌های آمریکا در 13 آبان توضیح داد: به نظر می رسد آمریکایی‌ها که تحریم‌های خود را روی ۱۳ آبان ماه بنا کرده‌اند، پیش از موعد در شاخص های نفت، بانک و حمل و نقل که زیربناهای درآمدی اصلی کشور است، محدودیت ها را آغاز کرده اند. البته ما نیز دست بسته نبودیم و راهکارهایی را پیدا کرده ایم که علی‌رغم میل آنها نفت را صادر کنیم.

جهانگیری همچنین با بیان اینکه تحریم امریکا یک تصمیم سیاسی و اقتصادی صرفا علیه حکومت و دولت ایران نیست، بلکه بر علیه ملت ایران است،‌افزود: بدترین سختگیری ها در همین چند ماه اخیر روی تامین مواد اولیه دارو راجع به ایران صورت گرفته است. بنابراین تحریم‌های آمریکا علیه ملت ایران است و وظیفه ملی همه ما این است که در این مقطع با دولت همراهی کنیم، اگر جریانات سیاسی، دولت، حکومت و جریان های مدنی یک پیام واحد داشته باشند، این دوره طولانی نخواهد بود.

معاون اول رئیس جمهور در ادامه خطاب به بخش خصوصی گفت: من بخش خصوصی ایران را به خوبی می شناسم ۸ سال وزیر بودم، ۸ سال بیکار بودم و با بخش خصوصی ارتباط صمیمی داشتم، بخش خصوصی این پیش فرض را از ما قبول کنید که باید این شرایط سخت را با موفقیت پشت سرگذاشت ما هم همین آدم های قبلی هستیم.

وی در ادامه در رابطه با پیمان‌سپاری ارزی افزود: با اینکه سه بار در دوران مدیریتی خود با پیمان سپاری ارزی مواجه شده‌ام، مهمترین رسالت من در دولت یازدهم این بود که در کوتاه ترین زمان ممکن در دولت پیمان سپاری حذف شود. این در حالی است که دولت در حال حاضر نیز قائل به این است که پیمان سپاری ارزی اجرا نمی‌شود، بلکه امتیازات معافیت مالیاتی صادراتی برای کسی که ارز را نمی آورد، حذف شود.

جهانگیری در ادامه هدف صادرات را راه‌اندازی اقتصاد کشور معرفی و اظهارکرد: صادرات امروز پیشران توسعه اقتصادی و صنعتی کشور است ولی این صادرات برای تامین نیاز کشور از طریق ارزآوری است. بنابراین اگر به هر دلیلی با صادرات خروج سرمایه انجام شود نمی‌توان آن را خدمت به کشور دانست.

معاون اول رئیس جمهور همچنین در واکنش به گلایه برخی صادرکنندگان نسبت به صدور بخش‌نامه‌های متعدد اضافه‌ کرد: دولت نیز واقعا نمی‌خواهد بخشنامه‌های متعددی صادر شود ما هم به این موضوع باور داریم که که ثبات در سیاست‌ها مهمترین عامل موفقیت کشور است .

معاون اول رئیس‌جمهوری همچنین در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به توجه مقام معظم رهبری به فعالیت اتاق بازرگانی در کشور و نظرات آنها اظهار کرد: اخیرا اتاق بازرگانی جای خود را در سطوح مختلف کشور به خوبی باز کرده است. به گونه‌ای که حتی در جلسه ای که سران سه قوه اخیرا با رهبری داشتند، برخی از نامه‌ها و اظهارات و پیشنهادات مطرح شده از سوی اتاق بازرگانی ، توسط ایشان مورد اشاره قرار گرفت؛ این اتفاق به این معناست که حرف اتاق بازرگانی در سطوح مختلف نظام مورد پذیرش قرار گرفته است.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه بخش خصوصی باید بپذیرد که ارز حاصل از صادرات خود را به چرخه اقتصاد بازگرداند به فراهم بودن امکان اعمال تغییرات در لحظه اجرای این سیاست اشاره و خاطر نشان کرد: اجرای این سیاست‌ها در دوره‌ای طولانی نخواهد بود چراکه اگر بتوانیم به آمریکایی‌ها نشان دهیم که نتوانسته‌اند با اعمال فشارها و تحریم‌هایی به اهداف خود دست یابد و او سر عقل بیاید، این دوران می‌تواند برای چند ماه بیشتر به طول نینجامد.

جهانگیری با تاکید بر اینکه کشوردر شرایط فعلی به اعتماد متقابل بخش خصوصی و دولت نیازمند است، در واکنش به طرح برخی اظهارات از سوی تعدادی از فعالان اقتصادی مبنی بر اینکه استخوان بخش خصوصی در حال شکستن است، اظهار کرد: نباید بخش خصوصی اوضاع را تلخ کند. بی تردید شرایط موجود شرایط سختی است اما نباید فراموش کنیم که سختی برای انسان‌های بزرگ است.

معاون اول رئیس‌جمهور همچنین در پاسخ به طرح پیشنهاداتی مبنی بر افزایش قیمت بنزین از سوی تعدادی از فعالان بخش خصوصی و صادر کنندگان با طرح این پرسش که آیا واقعا در شرایط فعلی افزایش قیمت بنزین توسط دولت امکان پذیر است، اظهار کرد: باید سیاست‌ها را گام به گام جلو ببریم و ما نمی‌توانیم با توجه به شرایطی که داریم، یک مرتبه از اقتصادی که در آن یارانه وجود دارد به سمت اقتصاد آزاد حرکت کنیم بلکه باید یک سیاست مدیریت شده داشته باشیم تا بتوانیم متناسب با شرایط جامعه به این سمت حرکت کنیم.

جامعه کشش افزایش قیمت بنزین را ندارد

جهانگیری در پایان با بیان اینکه افزایش نرخ بنزین در شرایط فعلی شدنی نیست و جامعه کشش آن را ندارد، گفت: تحریم داخلی واژه تلخی است، ما می خواهیم در این شرایط تهدید به فرصت تبدیل شود یعنی موانع را برداریم نه اینکه مانع جدیدی بگذاریم.

آدرس کوتاه شده:
No Cache
Generate time: 8.7973920504252
Query time: 8.0261750221252