X
فرم مشاهده خبر
۱۳۹۹/۱۰/۰۳ ۲۲:۰۰ ۴۳۳
چچ
تفاهم نامه همکاری میان دفتر توسعه و کاربرد فناوری اطلاعات وزارت صمت و سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور امضا شد

در راستای توسعه همکاری های دولت و سازمان های تخصصی مردم نهاد؛

تفاهم نامه همکاری میان دفتر توسعه و کاربرد فناوری اطلاعات وزارت صمت و سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور امضا شد

با هدف توسعه و ارتقاء همکاری بین دولت و بخش خصوصی در راستای توسعه اقتصاد دیجیتالی، افزایش صادرات دانش پایه، ایجاد اشتغال پایدار و گسترش زیست بوم نرم‌افزار ؛ تفاهم نامه همکاری میان دفتر توسعه و کاربرد فناوری اطلاعات وزارت صمت با سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور منعقد شد.

به گزارش شاتا؛ در مراسم امضای این تفاهم نامه همکاری که میان دفتر توسعه و کاربرد فناوری اطلاعات وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان نظام صنفی رایانه کشور، در محل معاونت آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صمت برگزارشد ، قبادیان معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صمت با اشاره به اهمیت ارتقاء همکاریهای وزارت صمت و سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور گفت: امروزه بسیاری از کشورها در حال جابجایی پارادایم (پارادایم شیفت) از اقتصاد منبع محور و اتکاء به مواد خام به سمت اقتصادهای دانش پایه هستند و ما هم چنانچه دیر حرکت کنیم، قطعا در این عرصه عقب خواهیم ماند و جبران این فاصله با دنیا بسیار سخت و دست نیافتنی خواهد شد.

وی با اشاره به ظرفیت های کشور در زمینه انقلاب صنعتی گفت: خوشبختانه در حوزه منابع انقلاب صنعتی چهارم، یعنی منابع انسانی ، وضعیت خوبی داشته و شاخصها بیانگر آن است که از نظر تربیت مهندس، رتبه سوم دنیا را داریم اما چون برنامه ریزی لازم برای استفاده این منابع عظیم و گرانبهای انسانی نداشتیم، عملا این مزایا نصیب دیگر کشورها میشود و ما از این مزیت برخوردار نمیشویم، البته در وزارت صمت برای این موضوع تمهیداتی اندیشیده شده و طرح هایی در حال پبگیری میباشد تا انشااله بتوانیم بخوبی از این سرمایه انسانی استفاده لازم را بکنیم.

قبادیان در خصوص تاثیرات انقلاب صنعتی چهارم بر اقتصاد دنیا گفت: از آنجایی که انقلاب صنعتی تحول اساسی در اقتصادهای دنیا ایجاد خواهد کرد، در وزارت نیز با اجرای چند برنامه نظیر ارتقاء همکاری صنعت و دانشگاه و شناسایی محصولاتی که وارداتی بوده و ساخت فناوریهای آن در داخل در مسیر انقلاب صنعتی چهارم برنامه های خود را دنبال می کنیم.

معاون آموزش، پژوهش و فناوری با بیان اینکه دنیا در حال حاضرتوجه خود را به مقوله ای بنام NBIC به مفهوم فناوریهای همگرا بر پایه فناوری نانو، زیست فناوری، فناوری اطلاعات و علوم شناختی معطوف کرده است، گفت: حوزه تکنولوژی اطلاعات ان میبایست با کمک سازمان نظام صنفی رایانه ای به عنوان بزرگترین تشکل صنفی بخش خصوصی حوزه فناوری اطلاعات کشور و دیگر تشکلهای این بخش در حوزه های مختلف دنبال شود.

وی برضرورت واگذاری امور به بخش خصوصی تاکید کرد و افزود: ما از هر کاری که منجر به توانمندی بخش خصوصی شود حمایت خواهیم کرد.

در ابتدای این نشست اسماعیل زاده مدیرکل دفتر توسعه و کاربرد فناوری اطلاعات در خصوص ضرورت امضای این تفاهم نامه گفت : صنعت نرم افزار صنعتی است با گردش مالی 4800 میلیارد تومان که بیش از 24 هزار نفر در آن شاغل هستند و لذا بعنوان دولت وظیفه داریم تا شرایط مناسب برای فعالیتهای این بخش فراهم کنیم.

وی صدور پروانه بهره برداری از سوی وزات صمت به فعالان این حوزه را یکی از راه کارهای تسهیل فعالیتهای این بخش عنوان و اظهار امیدواری کرد : امضای این تفاهم نامه گامی موثر برای دریافت پروانه بهره برداری از سوی شرکتهای خصوصی فعال در زمینه تولید نرم افزار باشد.

به گفته اسماعیل زاده فعالان این حوزه با دریافت پروانه بهره برداری از وزارت صمت میتوانند از معافیت مالیاتی 5 ساله، تخفیف هزینه انرژی، بازنشستگی پیش از موعد، دریافت تسهیلات دولتی و دریافت تسهیلات از صندوق توسعه ملی و همچنین دریافت کارت بازرگانی تولیدی استفاده کنند.

در ادامه این نشست محمد باقر اثنی‌عشری، رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور نیز به تحریم ۴۰ ساله نرم‌افزار اشاره کرد و گفت: «از زمانی که IBM در حدود ۴۰ سال پیش از ایران به دلیل تحریم‌های آمریکا خارج شد، دیگر هیچ شرکت خارجی نرم‌افزاری وارد ایران نشد و در طول این دوره شرکت‌های ایرانی توانستند بسیاری از نیازهای نرم‌افزاری را برآورده کنند.».

وی تاکید کرد : امروز بسیاری از نیازهای بانک‌ها و شرکت‌های دولتی از سوی بخش خصوصی داخلی تامین می‌شود و این شرکت‌ها در این زمینه بسیار موفق عمل کرده‌اند.

اثنی عشری افزود: «طی سال‌های گذشته فعالیت بخش خصوصی در حوزه فناوری اطلاعات به گونه‌ای بوده که امروز با وجود همه‌گیری ویروس کرونا و خانه نشین شدن بسیاری از افراد، نرم‌افزارها و ابزارهایی در اختیار مردم قرار گرفته که آنها می‌توانند به واسطه این ابزارها بسیاری از فعالیت‌های خود را انجام دهند.»

وی با اشاره به برنامه‌های وزارت صمت در خصوص توسعه هوش‌مصنوعی و بلاک‌چین اعلام کرد: «هم‌اکنون در حدود ۶۰ شرکت در زمینه هوش مصنوعی عضو سازمان نظام‌صنفی رایانه‌ای هستند از همین رو سازمان می‌تواند در این زمینه کمک قابل توجهی به دولت ارائه دهد.»

گفتنی است طبق تفاهم‌نامه امضا شده میان دفتر توسعه کاربردهای فناوری اطلاعات وزارت صمت و سازمان نصر، قرار است دفتر تکفا و سازمان نصر همکاری‌های خود در حوزه تحقق تولید و صادرات پایدار نرم‌افزار و فناوری‌های دیجیتال و گسترش و کاربرد آن در بنگاه‌های صنعتی را ارتقا دهند.

محورهای کلی این تفاهم نامه عبارتند از: بازجانمایی صنعت نرم‌افزار در جایگاه ارزشمند و راهبردی خود در قوانین و سیاست‌گذاری‌ها در اکوسیستم ، مشارکت و همکاری در پیاده سازی فناوریهای نوین انقلاب صنعتی چهارم در صنایع و معادن،ساماندهی و رتبه‌بندی شرکت‌های نرم‌افزاری، مشارکت و همکاری طرفین برای ارتقای مزایا و کاربری پروانه بهره‏ برداری تولید نرم‏افزار،آموزش و توانمندسازی و ارتقاء آمادگی تولید و صادرات شرکت‌های نرم‌افزاری، ترویج و فرهنگ‌سازی صیانت و حمایت از صنعت نرم‌افزار،همکاری و استفاده از ظرفیت های طرفین در حوزه اطلاع‌رسانی، تسهیل فضای کسب ‏وکار فعالان تولید و صادرات نرم‌افزار،گسترش تعاملات و روابط بین‌المللی موثر،ارتقاء ظرفیت‌های تامین نیروی انسانی ماهر و مقررات‌زدایی و هدفمندسازی و بهینه‌سازی مقررات .

همچنین سازمان نصر و وزارت صمت باید در زمینه پیاده‌سازی فناوری‌های نوین انقلاب صنعتی در صنایع و معادن با یکدیگر مشارکت و همکاری کنند.

ساماندهی و رتبه‌بندی شرکت‌های نرم‌افزاری، مشارکت و همکاری طرفین برای ارتقای مزایا و کاربری پروانه بهره‌برداری تولید نرم‌افزا از دیگر اهداف امضای این تفاهم‌نامه عنوان شده است.

برای اجرایی شدن این تفاهم‌نامه دفتر تکفا در وزارت صمت باید با سایر وزارتخانه‌ها و نهادهای دولتی، حاکمیتی در راستای تقویت اقتصاد دیجیتال مبتنی بر تولید و صادرات صنعت فناوری اطلاعات تعامل کند. همچنین باید بستری برای استفاده از قوانین بهبود فضای کسب و کار کمک به رفع موانع تولید و صادرات اعضای سازمان نصر در اخذ مجوزها و تاییدیه‌ها در چارچوب قوانین و آیین‌نامه‌ها فراهم کند.

از سوی دیگر سازمان نصر متعهد شده، تا اقدام‌های لازم برای معرفی پروانه بهره‌برداری تولید نرم‌افزار و مزایای آن برای اعضای نصر را انجام دهد. همچنین این سازمان باید برای شناسایی فرصت‌ها و تدوین استانداردها و شناسایی توان‌مندسازی شرکت‌های فعال در این زمینه اقدام کند.

از دیگر اقداماتی که سازمان نصر طبق این تفاهم‌نامه ملزم به اجرای آن شده ارائه خدمات گروهی نرم‌افزار به صاحبان صنایع در راستای ارتقای فرهنگ استفاده از فناوری اطلاعات برای افزایش بهره‌ وری جهش تولید است.

طبق تفاهم ‌صورت گرفته برای پیگیری و اجرای بهتر این تفاهم‌نامه طرفین موظف شده‌اند که حداکثر ظرف مدت یک هفته از انعقاد و امضای تفاهم‌نامه نسبت به معرفی نمایندگان خود اقدام و به منظور تشکیل کمیته همکاری مشترک اقدام کنند. این کمیته نیز باید هر ۳ ماه یکبار گزارش اقدامات انجام شده از سوی کمیته را تهیه و به نماینده طرفین تفاهم‌نامه ارائه کند.

مدت اعتبار این تفاهم‌نامه ۳۶ ماه در نظر گرفته شده است.

آدرس کوتاه شده:
No Cache
Generate time: 2.2568632761637
Query time: 0.45256423950195