X
چهارشنبه, ۱۹ خرداد ۱۴۰۰ ۱۸:۵۰ ۲۵۶
چچ
ضرورت تشدید نظارت بر بازار برای جلوگیری از گرانفروشی/ نظارت جدی اعضای ستاد بر بازار تا آخرین لحظه مسئولیت

معاون اول رئیس جمهور در جلسه کارگروه تنظیم بازار و کالاهای اساسی تاکید کرد:

ضرورت تشدید نظارت بر بازار برای جلوگیری از گرانفروشی/ نظارت جدی اعضای ستاد بر بازار تا آخرین لحظه مسئولیت

معاون اول رئیس جمهور در جلسه کارگروه تنظیم بازار و کالاهای اساسی ضمن تاکید بر ضرورت تشدید نظارت بر بازار برای جلوگیری از گرانفروشی ، داشتن اطلاعات دقیق از موجودی کالاهای اساسی در انبارها را از مهم‌ترین نیازها برای مدیریت بازار دانست و خواستار رصد دقیق موجودی انبارهای کالاهای اساسی شد.

به گزارش شاتا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، اسحاق جهانگیری با تاکید بر ضرورت تشدید نظارت ها در بازار و جلوگیری از افزایش بی‌رویه قیمت ها، از سازمان تعزیرات و سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان خواست نظارت و حضور خود را در بازار افزایش دهند و با گرانفروشی برخورد کنند.

معاون اول رئیس جمهور همچنین از اعضای ستاد تنظیم بازار و دستگاه‌های ذیربط خواست تا آخرین لحظه مسئولیت خود، همانند گذشته نظارت جدی بر بازار داشته باشند و مدیریت تامین و توزیع کالا را با جدیت انجام دهند تا آسیب و فشار مضاعفی بر مردم وارد نشود.

برنامه‌ریزی دقیق برای واردات کالاهای اساسی متناسب با نیازهای کشور

جهانگیری با اشاره به گزارش‌های بانک مرکزی و وزارتخانه‌های صمت و جهادکشاورزی در خصوص تخصیص ارز و تامین کالاهای اساسی، بر لزوم برنامه‌ریزی دقیق برای واردات کالاهای اساسی متناسب با نیازهای کشور تاکید کرد و افزود: لازم است وزارتخانه‌های صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی با نیازسنجی دقیق، میزان تخصیص ارز برای ثبت سفارش کالاهای اساسی را متناسب با نیازهای کشور تعیین و به بانک مرکزی اعلام کنند تا شاهد انباشت در برخی کالاها و کمبود در برخی دیگر از کالاهای اساسی نباشیم.

داشتن اطلاعات دقیق از موجودی کالاهای اساسی در انبارها مهم‌ ترین نیاز برای مدیریت بازار

معاون اول رئیس جمهور داشتن اطلاعات و آمار دقیق از موجودی کالاهای اساسی در انبارها را از مهم‌ترین نیازهای دولت برای مدیریت بازار و تصمیم گیری برشمرد و از وزارتخانه های صمت و جهاد کشاورزی خواست آمار موجودی انبارهای کالاهای اساسی را با حساسیت و دقت رصد کنند تا دولت بتواند در زمان لازم تصمیمات مقتضی را اتخاذ کند.

وی همچنین از گمرک جمهوری اسلامی ایران نیز خواست تمام اطلاعات مرتبط با ترخیص کالاهای اساسی را بی کم‌ و کاست و به موقع در سامانه جامع تجارت ثبت کند تا دستگاه‌های متولی تولید و تنظیم بازار بتوانند با اتکاء بر اطلاعات این سامانه برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری کنند.

معاون اول رئیس جمهور ضرورت نظارت مستمر بر روند تولید و توزیع مرغ در بازار را نیز مورد تاکید قرار داد و با یادآوری کمبود و گرانفروشی مرغ در ایام پایانی سال ۱۳۹۹، گفت: لازم است ستاد مستقر در وزارت جهاد کشاورزی که برای تامین و توزیع مرغ تشکیل شده بود همچنان و به صورت مستمر به فعالیت خود ادامه دهد تا شاهد تکرار کمبود مرغ در کشور نباشیم.

در این جلسه که وزرای صنعت، معدن و تجارت، دادگستری، قائم مقام بانک مرکزی، رئیس سازمان تعزیرات حکومتی، رئیس سازمان غذا و دارو و رئیس سازمان بازرسی کل کشور نیز حضور داشتند، گزارشی از آخرین وضعیت تامین و قیمت کالاهای اساسی در بازار ارائه شد.

در این نشست پس از بحث و تبادل نظر در خصوص آخرین وضعیت موجودی و نیازهای ارزی برای تامین کالاهای اساسی، مقرر شد گمرک جمهوری اسلامی با تقویت فناوری و سامانه های خود، اطلاعات دقیق و بروز ترخیص کالاهای اساسی را در سامانه جامع تجارت ثبت کند.

همچنین مقرر شد وزارتخانه های صمت، جهاد کشاورزی و بانک مرکزی جلسه‌ای برای تعیین نیازهای ارزی برای هر یک از کالاهای اساسی برگزار کنند تا ثبت سفارش برای واردات هر کالا متناسب با نیازهای کشور انجام شود.

آدرس کوتاه شده:
No Cache
Generate time: 3.9531499544779
Query time: 3.1882397333781