• رشد مثبت بخش صنعت و معدن پس از چند سال رشد منفی

   وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد:

   رشد مثبت بخش صنعت و معدن پس از چند سال رشد منفی

   رشد مثبت بخش صنعت و معدن پس از چند سال رشد منفی

   وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به رشد مناسب بخش صنعت و معدن افزود: این روند در شرایطی به وجود آمده که ما تا چند سال از رشد منفی و نامناسب این بخش در اقتصاد کشور مواجه بوده ایم.

   به گزارش شاتا؛« محمدرضا نعمت‌زاده» در مراسم گرامیداشت روز صنعت و معدن ضمن تقدیر از تلاش همه صنعتگران،معدنکاران و فعالان اقتصادی بخش صنعت و معدن افزود: رشد 6.7درصدی بخش صنعت و 9.8درصدی بخش معدن که بعد از چند سال رشد منفی شاهد  به ثمر رسیدن  آن بودیم در اثر تلاش شما صورت گرفته است که جای تقدیر و تشکر دارد.
   وی با اشاره به 40 درصد رشد بخش صنعت و معدن در سال گذشته تصریح کرد: از 3 درصد رشد اقتصادی کشور در سال 93، 1.2 درصد مربوط به بخش صنعت و معدن بوده که با احتساب بخش تجارت 1.7 درصد از 3 درصد رشد اقتصاد از آن این بخش از اقتصاد بوده است که امیدواریم این روند در سال جاری همچنان ادامه پیدا کند.
   مهندس نعمت‌زاده در ادامه بخش صنعت کشور را بخش پیشران اقتصادی نه تنها کشور ما  بلکه سایر مجامع اقتصادی در جهان دانست و گفت: براساس تجربه ، رشد اقتصادی دو برابر رشد اقتصاد ملی است از اینرو جایگاه بخش صنعت و معدن به عنوان پیشران رشد و توسعه اقتصادی کشور از اهمیت ویژه ای برخوردار است از این رو رسیدگی به مسائل و مشکلات آن نیز بسیار مهم است.
   به گفته وی، در کشورهای غربی به ازای یک واحد تقاضا در بخش صنعت، 1.6 واحد برای تولید کل اقتصاد، افزوده می‌شود که این رقم در کشور ما به حدود 2.1درصد می‌رسد لذا به دلیل شرایط اقتصادی باید نقش بخش صنعت و معدن مورد توجه خاص قرار گیرد.
   وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: این ارقام در شرایطی بود که کشور تحت تأ‌ثیر تحریم‌های ظالمانه بوده است و امیدواریم با موفقیت‌هایی که تیم مذاکره‌کننده با جدیت پیگیری و دنبال مب کند مسیر بیش از پیش باز شود تا بتوانیم با تلاش بیشتر، اقتصاد ملی خود را در جهت رشد و توسعه به پیش بریم.
   مهندس نعمت‌زاده در ادامه ضمن یادآوری سخنان رییس‌جمهور در سال گذشته که در همین مراسم گرامیداشت روز صنعت و معدن تاکید داشتند خاطرنشان کرد: به گفته دکتر روحانی، صنعت باید همه جا را فرا بگیرد و کشور باید صنعتی شود به طوری که حتی کشاورزی ما نیز صنعتی شود .
   وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: تاریخ نشان داده محرک اصلی کشورهای توسعه‌یافته و پیشرفته ، تولید صنعت و فناوری بوده است به همین دلیل چنانچه بخواهیم نسبت به سنوات گذشته حرکت جهشی و پیشرفت‌های بیشتری داشته باشیم باید کشور را بر مبنای تولید رقابت‌پذیر و مبتنی بر فناوری نوین و به روز پایه‌گذاری کنیم.
   مهندس نعمت زاده اظهار کرد: متأسفانه از سال 80 تا 91 شاهد کاهش سهم تشکیل سرمایه‌  بخش صنعت و معدن از 18.2به نصف یعنی 9.1 درصد از کل سرمایه تشکیل ناخالص در اقتصاد کشور بوده‌ایم که  این بدان معنی است منابع از بخش صنعت به بخش‌های دیگری رفته‌ است.
   وی افزود: خوشبختانه در این مدت کوتاه که از زمان دولت تدبیر و امید گذشته است با تلاش همه فعالان و امیدواری که در کشور بوجود آمده است انتظار داریم شاهد برگشت منابع و سرمایه‌ها به بخش صنعت و معدن باشیم.
   وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: با توجه به روند مثبتی که از ابتدای دولت یازدهم آغاز شده شاهد تکمیل و راه‌اندازی بیش از 8 هزار طرح صنعتی کوچک، بزرگ و متوسط در 22 ماهه گذشته بوده‌ایم.
   مهندس نعمت‌زاده تأکید کرد: برای تسریع روند رشد بخش صنعت و معدن علاوه‌ بر اقداماتی که شروع شده باید روش‌ها و رویه‌های خود را نسبت به گذشته تغییر داد.
   وی اضافه کرد: از آن جمله سرمایه‌گذاری صنعتی با رویکرد صادراتی است که باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.
   وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: سرمایه‌گذاری در صنایع رقابت‌پذیر و مبنی بر دانش و فناوری‌های نوین، تأکید بر بهره‌وری و افزایش فعالیت‌های پژوهشی و فناوری، توجه به صنایع نرم‌افزاری و دانش‌بنیان، ایجاد و توسعه خوشه‌های صادراتی از تشکل‌های واحدهای کوچک از جمله اقداماتی است که می‌تواند در این راستا مؤثر واقع شود.
   وی همچنین؛ ایجاد واحدهای صنعتی بزرگ‌مقیاس با ظرفیت‌های جهانی، ایجاد فروشگاه‌های بزرگ زنجیره‌ای را در داخل و خارج از مرزهای کشور مورد توجه قرار داد و گفت: تأکید بر برندسازی و ارائه تولیدات برتر و ارزان‌تر و با داشتن خدمات پس از فروش مناسب می‌تواند در این بین حائز اهمیت باشد.
   مهندس‌نعمت‌زاده در ادامه سخنان خود به گسترش فعالیت‌های معدنی و اکتشافی اشاره کرد و گفت: تکمیل اطلاعات ذخایر معدنی اقدامی است که چندی با جدیت آغاز شده و تلاش می‌شود تکمیل اطلاعات پایه از منابع معدنی با کمک بخش خصوصی، دولتی و گروه‌های خارجی برای بهره برداری حداکثری از این ذخائر دنبال شود.
   به گفته وزیر صنعت، معدن و تجارت برای حمایت بیشتر از اقدامات بخش اکتشاف و معدن می‌توان معافیت‌های مالیاتی وضع کرد تا در شرایطی که رشد اقتصادی در بخش معدن پایین است بتوان تاثیرات بیشتری ایجاد کرد.
   وی پیشنهاد کرد: معافیت مالیاتی برای معادن می تواند خیال سرمایه‌گذاران را از پرداخت مالیات بر درآمد حتی برای مدت کوتاه مثلاً دوره 10 ساله آسوده کند.
   مهندس نعمت‌زاده ، تقویت ارتباط عملی و منطقی دانشگاه و صنعت را مورد تأکید داد و گفت: در این خصوص می‌توان از طریق برگزاری دوره‌های تخصصی و پسادکترا به تقویت هرچه بیشتر این دو کمک کرد.

    

    

    

    

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    

ستاد خبری مرکز حراست وزارتخانه

88846668

آدرس :

تهران، خیابان کریمخان، خیابان استاد نجات الهی، خیابان سمیه، نبش کوچه پورموسی، وزارت صنعت، معدن و تجارت

کد پستی :

1599691379

تلفن :

81771-81761

پست الکترونیک :

info@mimt.gov.ir

مجموع بازدیدها : 240,056,685
تعداد بازدید امروز : 16,203
تعداد بازدید دیروز : 59,979
تعداد بازدید هفته : 383,747
تعداد بازدید این ماه : 76,182
آخرین به روزرسانی : 1399/08/02 05:33

کلیه حقوق متعلق به وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشد.