•  
  • فهرست اخبار
   مدیران غیرمتخصص بخش معدن، مشکلات خود را به دولت منتقل می کنند

   مدیران غیرمتخصص بخش معدن، مشکلات خود را به دولت منتقل می کنند

   "معدنکاران غیرمتخصص مشکلات و کمبودهای خود را به دولت منتقل می کنند." عباس پرورش-کارشناس بخش معدن- در خصوص دلایل بالا بودن ریسک سرمایه گذاری در این بخش به ابرار اقتصادی ، گفت: کمیت و کیفیت ذخایر معدنی به دلیل طبیعی بودن آن، غیرقابل پیش بینی است. وی در ادامه، تصریح کرد: بسیاری از معادن در نقاطی از شهرها بوده و بهره برداری از آنها نیازمند سرمایه گذاری های سنگین و هزینه های زیربنایی است. دکتر پرورش، برنامه ریزی های بلندمدت مسوولان اقتصادی را از عوامل کاهش ریسک سرمایه گذاری در بخش معدن اعلام کرد و افزود: اعمال سیاست های اقتصادی کوتاه مدت در بخش معدن، امکان شکوفایی و رشد این بخش را از بین خواهد برد.
   وی با اشاره به تدوین برنامه چهارم توسعه اقتصادی کشور و لزوم توجه ویژه به بخش معدن، اظهار داشت: دولت باید برای بهره برداری صحیح از منابع زیرزمینی و توسعه بخش خصوصی در فعالیت های معدنی، با اعطای امتیازاتی خاص همچون معافیتهای مالیاتی وتسهیلات ویژه در انتقال مواد معدنی انگیزه لازم را برای معدنکاران بخشی خصوصی فراهم آورد.
   این کارشناس بخش معدن با تأکید بر شناسایی متخصصان بخش معدن اظهار داشت: نبود معیارهای مشخص برای واگذاری معادن به افراد موجب فعالیت بسیاری از افراد غیرمتخصص در این بخش شده است. دکتر پرورش، شناسایی مدیران بخش معدن با صلاحیت مالی و فنی را ضروری اعلام کرد و گفت: افرادی که بدون صلاحیت مالی و فنی در این بخش فعالیت می کنند، دچار مشکلات و کمبودهایی شده که بخشی از آن را به دولت نیز منتقل می نمایند.

   همایش راهکارهای توسعه فرهنگ صنعتی پانزدهم مهرماه برگزار می شود

   همایش راهکارهای توسعه فرهنگ صنعتی پانزدهم مهرماه برگزار می شود

   همایش راهکارهای توسعه فرهنگ صنعتی با همکاری موسسه مطالعات بهرهوری و منابع انسانی، سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران ،موسسه مطالعات نوآوری و فناوری ایران و دانشگاه صنعتی امیر کبیر پانزدهم مهرماه برگزار خواهد شد.
   علیرضا شجاعی دبیر همایش راهکارهای توسعه فرهنگ صنعتی اظهار داشت: آگاه سازی عموم جامعه نسبت به اهمیت فرهنگ صنعتی، هدفمند کردن فعالیت سازمانهای تاثیرگذار و تدوین و ترویج شاخصهای این فرهنگ از اهداف برگزاری گردهمایی بزرگ مدیران و کارشناسان کشور است.
   وی ادامه داد: لحاظ کردن شاخصهای فرهنگ صنعتی در جهت ارتقای کیفیت و افزایش بهره وری و توجه دادن دانشگاهها به این فرهنگ نیز از اهداف برگزاری این همایش است.
   شجاعی گفت:راهکارهای توسعه فرهنگ صنعتی در کشور با هدف گسترش فرهنگ صنعتی در قالب حرکت ملی به چالش گذاشته میشود .

   وزیر صنایع و معادن:جایگزینی خودروهای فرسوده نیازمند همکاری بانکها است

   وزیر صنایع و معادن:جایگزینی خودروهای فرسوده نیازمند همکاری بانکها است

   وزیر صنایع و معادن گفت : اجرای برنامه جایگزینی خودروهای فرسوده مستلزم همکاری کامل بانک ها و شرکتهای خودروسازی است .
   «اسحق جهانگیری » اظهار داشت : با توجه به اینکه خودروهای فرسوده نقش بسزایی در آلودگی هوا و مصرف بیش ازحد بنزین دارند لذا وزارت صنایع و معادن قصد دارد برای اجرای برنامه جایگزینی خودروهای فرسوده از خودروسازان عمده کشور (سایپا و ایران خودرو) و همچنین منابع دولتی با استفاده از حداقل یارانه بانک ، استفاده کند. گفتنی است که شرکت سایپا دارندگان خودروهای ???? و قبل از آن را ترغیب کرده است که چنانچه سند ماشین هایشان را باطل کنند، از تسهیلات وام ?? میلیون ریالی با ?? درصد سود برخوردار خواهند شد.
   وزیر صنایع و معادن تأکید کرد:حمایتهای دولت و شرکتهای خودروسازی برای یاری رساندن به افرادی است که برای جایگزینی خودروهای خود با مشکلات مالی مواجه هستند.
   جهانگیری طرح جایگزینی خودروهای فرسوده ارائه شده توسط نمایندگان مجلس که کلیات آن ماه پیش به تصویب رسید را یکی از حرکات مثبت در جهت کاهش آلودگی هوا در کشور دانست .
   درصورت تصویب نهایی طرح «جایگزینی خودروهای فرسوده »، وزارت صنایع ومعادن موظف است ظرف دوماه از تاریخ تصویب این طرح فهرست عمر مفید کلیه خودروهای داخلی و خارجی (قابل عرضه در بازار ایران ) را اعلام کند.
   وزارت صنایع و معادن همچنین موظف است با همکاری خودروسازان و هماهنگی سیستم بانکی ، از محل اعتبارات وجوه اداره شده در جهت تأمین تسهیلات تا سقف ?? درصد قیمت خودروهای تولید داخل برای مالکان خودروهای فرسوده اقدام کند.به موجب طرح مذکور خودروهای فرسوده به خودروهایی اطلاق می شوند که زمان مفید بهره برداری از آنها مطابق استاندارد تولیدکننده به اتمام رسیده و یا نتوانند در آزمایش معاینه فنی خودرو، شرایط لازم را احرازکنند.

   ?? میلیون ??? هزار دلار خودرو و قطعات خودرو در سه ماه اول سال ?? صادر شد

   ?? میلیون ??? هزار دلار خودرو و قطعات خودرو در سه ماه اول سال ?? صادر شد

   به گزارش ایسنا، 16 میلیون 400 هزار دلار خودرو و قطعات خودرو در سه ماه اول سال 82 صادر شد. این در حالی است که درصد رشد نسبت به دوره مشابه 6/1 است.
   همچنین اهداف صادراتی پیشبینی شده برای سال 82، 140 میلیون دلار قطعات خودرو و خودرو طی یکسال است که بر طبق آمار ارائه شده، 8/46 درصد از اهداف پیشبینی شده در سه ماه اول سال 82 تحقق یافته است.
   همچنین طی دوره سه ماهه سالجاری 3/705 هزار تن کالای صنعتی به ارزش 2/342 میلیون دلار روانه بازارهای خارج شده است؛ این رقم با احتساب صادرات فرآوردههای پتروشیمی و فلزات بالغ بر 3/2410 هزار تن به ارزش 3/760 میلیون دلار است که نسبت به مدت مشابه سال قبل، 8/2 درصد کاهش وزنی و 8/18 درصد رشد ارزشی نشان میدهد. صادرات کالاهای صنعتی به احتساب فلزات اساسی و محصولات پتروشیمی در سه ماههی سال 81، 640 میلیون دلار بوده است.
   همچنین صادرات منسوجات 9/45 میلیون دلار صادرات صنایع غذایی 5/43 میلیون دلار، محصولات چرمی 6/22 میلیون دلار، مصالح ساختمانی 1/27 میلیون دلار، مواد شیمیایی 44 میلیون دلار، شوینده و دارو 5/16 میلیون و صادرات لوازم خانگی و برقی 8 در طی 3 ماههی اول سال‌جاری بوده است.

   خودروهای با عمر 15 سال به بالا باید از رده خارج شوند

   خودروهای با عمر 15 سال به بالا باید از رده خارج شوند

   طرح جایگزینی خودروهای فرسوده، باید مقررات داشتن و نگهداری خودرو را تدوین کند، همچنین با اجرای این برنامه، باید برنامه منظم راهنمایی و رانندگی بین‌المللی در کشور پیاده شود.
   محمد رشیدیان نماینده مردم آبادان در مجلس ششم در گفتوگو با ایسنا، در مورد گازسوز کردن و دو سوخته کردن خودروها اظهار داشت: دولت، مجلس، کمیسیون انرژی و حتی وزارت نفت مدتها روی این مساله کار کردهاند، ولی آن طور که باید و شاید پیشرفتی نداشته‌اند، و پیشرفت آن بسیار کند است.
   وی با بیان اینکه همه مسوولین و متخصصان به گاز سوز کردن خودروهای نظر دارند و آن را ضروری میدانند افزود: گاز سوز کردن خودروها هم آلودگی کمتری دارد، هم مصرف بنزینی را که از خارج وارد میشود کاهش میدهد، ولی به هر حال پیشرفت این مساله و گاز سوزن کردن، مناسب نبوده است.
   رشیدیان با اشاره به بحرانزا شدن مصرف بنزین تصریح کرد: در مصرف بنزین، اسراف و تبذیر و ریخت و پاش میشود؛ افرادی هستند که از خوردوهای تک سرنشین، با مصرف سوخت بالا و و خودروهای از رده خارج استفاده میکنند که به هر حال دولت باید برای کنترل این وضعیت برنامه‌ریزی کند، و ظرفیت جادههای کشور را برای تولید خودرو و مصرف آن در نظر بگیرند، حمل و نقل عمومی را گسترش دهند، و جایگزین خودروهای تک سرنشین کنند.
   نماینده مردم آبادان با تاکید بر اینکه ماشینهای فرسوده و با عمر بالا، سوخت بالایی دارند اظهار عقیده کرد: خودروهای با عمر 12 سال و 15 سال به بالا باید از رده خارج شوند، لذا دولت باید با کار کارشناسی، این طرح را بررسی کند.
   عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، گاز سوز کردن خودروها، تعمیر فنی موتور و کاربراتور خودروها و گسترش حمل و نقل عمومی، تناسب خیابانها و جاده‌ها با خودروها، که از وظایف دولت است را برای کاهش مصرف بنزین و آلودگی هوا و صوت مورد تاکید قرار داد و گفت: متاسفانه این برنامه در کشور دیده نمی‌شود.
   رشدیان با اشاره به وجود طرح جایگزینی خودروهای فرسوده خاطرنشان کرد: ممکن است این طرح بعد از تصویب، برنامه‌ریزی همه جانبه و جامع میخواهد، و دستگاههای مختلف مثل وزارتخانه‌های نفت، راه و ترابری، صنایع و معادن، بهداشت و درمان و سازمان محیط زیست باید وارد کار شوند و از کارشناسان استفاده کنند، همچنین برنامه‌هایی که در از بعضی کشورهای دیگر موفق بوده را بررسی و از آن کمک بگیرند.

   کردستان منبع بزرگ ذخایر معدنی است

   کردستان منبع بزرگ ذخایر معدنی است

   وزارت صنایع و معادن با همکاری بخش خصوصی باید برای اکتشاف و استخراج منابع معدنی و نفتی فعالیتهای لازم را انجام دهند.
   جلال جلالی زاده نمایندهی مردم سنندج و دیواندره در مجلس ششم در گفتوگو با ایسنا اظهار داشت: چند سال قبل، کارشناسان نظر داده بودند که با توجه به خط معدنی و گسلهی معدنی در کردستان و منابع نفت کرکوک و خسروی، منابع عظیم نفتی در کردستان وجود دارد. همچنین کارشناسان اعلام کرده بودند که غیر از نفت بزرگترین معادن طلای کشور در کردستان وجود دارد.
   وی افزود: کارشناسان معتقدند علاوه بر نفت منابع زیادی مثل طلا، سنگهای گرانقیمت، روی و مس و سرب در این استان وجود دارد، ولی متاسفانه تاکنون اقدامات لازم در این زمینه انجام نشده است.
   جلالی زاده متذکر شد: این منابع هنوز به سطح استخراج نرسیده؛ البته قبلا در ارتباط با اکتشاف و استخراج منابع اقداماتی انجام گرفت ولی بعد از مدتی به دلایلی این مساله مسدود ماند، و اخیرا با توجه به بازدید کارشناسان مختلف و آمدن سرمایهگذاران شاید مساله آن حل شود.
   نمایندهی سنندج در پایان اظهار داشت: اکتشاف نفت چونکه موجب توسعه پالایشگاهها و احداث واحدهای پتروشیمی در استان خواهد شد باعث جذب نیروهای جدید و رفع بیکاری خواهد شد، و در ایجاد اشتغال تاثیر زیادی دارد

   قطعه سازانی که ازشریک خارجی استفاده کنند، حمایت می شوند

   قطعه سازانی که ازشریک خارجی استفاده کنند، حمایت می شوند

   وزیر صنایع و معادن در مراسم افتتاح چهار واحد صنعتی در استان مرکزی گفت: قطعه سازانی که ازشریک معتبر خارجی برای تولید قطعه استفاده کنند، حمایت می شوند.
   اسحاق جهانگیری در مراسم افتتاح چهارواحد صنعتی استان مرکزی اظهار داشت: بخش خصوصی می تواند موتور محرک توسعه اقتصادی کشور محسوب شود و ما امیدواریم در برنامه چهارم توسعه اقتصادی موانع از پیش روی بخش خصوصی را برطرف نماییم تا این بخش با اطمینان و آرامش بیشتری کار کند.
   وزیر صنایع و معادن افزود: امروزه صنعتگری موفق است که با واژه هایی که در تولید جهانی مطرح است، آشنا بوده و در این دریای عظیم جهانی بتواند تولید و رقابت کند.
   اسحاق جهانگیری گفت: انتظاری که از مسئولین سیاستگذار اقتصادی کشور وجود دارد ، این است که به سیستم بانکی کشور کمک کرده تا بخش خصوصی بهتر از این از حساب ذخیره ارزی استفاده نماید.
   وزیر صنایع و معادن یادآور شد: در رشته های مختلف صنعتی رشد خوبی داشتیم به طوری که خودروسازان و قطعه سازان در چهارماهه اخیر بیش از 50 درصد رشد تولیدداشته اند و ما به خودرو سازان اعلام کرده ایم به ازای هر صد درصد استفاده از قطعات ساخت داخل به همان میزان تعرفه آن کاهش پیدا می کند .به طوری که اگر میزان استفاده 50 درصد باشد 14 درصد تعرفه به آن می رسد.
   وزیر صنایع و معادن در ادامه سخنان خود افزود: تاکنون 4 میلیارد دلار طرح به منظور استفاده از حساب ذخیره ارزی تصویب شده است که 2 میلیارد دلار آن گشایش اعتبار شده است و این فرصت مناسبی برای بخش خصوصی به منظور تکمیل طرحهای در دست اقدام خود محسوب می گردد که در این راستا سازمان گسترش و نوسازی صنایع درمناقصه های بین المللی برنده قرار دادهایی به ارزش بیش از 2 میلیارد دلار در بخش نفت وگاز پتروشیمی در داخل کشور شده است.

   18 میلیارد 563 میلیون ریال در چارچوب "طرح اعطای ?م? های فنی و ت?نولوژی به صنایع "پرداخت شده است

   18 میلیارد 563 میلیون ریال در چارچوب "طرح اعطای ?م? های فنی و ت?نولوژی به صنایع "پرداخت شده است

   از شهریور سال گذشته تا ?نون 182 پروژه تقاضای دریافت وام از طرح اعطای ?م?های فنی و ت?نولوژی به صنایع را مطرح ?رده اند ?ه از این تعداد 65 پروژه واجد شرایط اخذ وام بوده اند.
   به گزارش روابط عمومی وزارت صنایع و معادن، بر اساس این طرح 65 پروژه ای ?ه واجد شرایط دریافت وام بوده اند قراردادهایی یه مبلغ 34 میلیارد و 320 میلیون ریال منعقد ?رده اند ?ه 18میلیارد و 563 میلیون ریال آن تا?نون جذب شده است.براساس این گزارش به طور متوسط 30 درصد پروژه های شناسایی شده به مرحله عقد قرار داد با طرح اعطای ?م?های فنی و ت?نولوژی رسیده اند.در پی اجرای طرح اعطای ?م?های فنی و ت?نولوژی به صنایع ، پروژه هایی ?ه دارای پیشرفت فیزی?ی 100 درصد بوده و دستگاه یا خط تولید مربوط به انها توسط ?ارشناسان طرح مورد بازدید و تایید قرار گرفته 51 پروژه بوده است ?ه میزان قرار داد آنها 12 میلیارد و 239 میلیون ریال می باشد و میزان 12 میلیارد و 205 میلیون ریال آن تا?نون پرداخت شده است.همچنین بر اساس این طرح برای 91 پروژه در دست اجرا اعتباری معادل 51 میلیارد و 488 میلیون ریال در نظر گرفته شده است ?ه تا?نون 35 میلیارد و 968 میلیون ریال پرداخت شده است .گفتنی است از شهریور سال گذشته تا?نون قراردادهای چهار پروژه از نظر طرح متوقف ، 8 پروژه فسخ و چهار پروژه دیگر لغو شده است.

   عضویت در«دبلیو.تی .او» خودروی 13 میلیونی را به 5 میلیون تومان کاهش می دهد

   عضویت در«دبلیو.تی .او» خودروی 13 میلیونی را به 5 میلیون تومان کاهش می دهد

   یک اقتصاددان گفت: به عقیده دست اندرکاران، خودروی ایرانی که در شرایط فعلی سیزده میلیون تومان به مردم فروخته میشود، در شرایط آزاد و عضویت در سازمان تجارت جهانی بالای پنج میلیون تومان مشتری نخواهد داشت.
   جلال الدین جلالی در گفت و گو با خبرگزاری فارس افزود:در حال حاضر نخستین مشکل در راه پیوستن ایران به سازمان تجارت جهانی مخالفت دولت آمریکا با آغاز مذاکرات الحاقی است .
   وی گفت: حتی اگر آمریکا دست از مخالفت خود با عضویت ایران در wto بردارد، شاید یک یا چند عضو دیگر آن سازمان بر سر راه شروع مذاکرات الحاق سنگاندازی کنند.
   وی افزود: علاوه بر موانع سیاسی، شفاف سازی قوانین و مقررات تجارت خارجی مورد نیاز است مثلا" باید موانع غیرتعرفهای حذف و یا بوسیله تعرفه جایگزین شوند، روش حل اختلافات در سیستم قضایی منطقی و شفاف ، روش تعیین نرخهای خارجی نیز شفاف شوند.
   جلالی گفت مقررات صادرات و واردات باید ثبات داشته و مرتب دستخوش تغییرات نشود و نظام بانکداری مدرن و کارآمد شود.
   وی در مورد صنایع قابل رقابت گفت: از نظر اقتصادی تنها صنایعی قابلیت ماندن را دارند که بتوانند در یک بازار آزاد حضور داشته باشند مسلما" خودروهایی که به زور بستن بازار بر روی رقبای خارجی به خریداران ایرانی فروخته یا تحمیل میشود، دارای خصلت آزاد بودن نیست. اخیرا" قرار شده واردات خودروهای خارجی پس از پرداخت 170 درصد تعرفه انجام شود.
   عضو هیات علمی مراکز آموزش مدیریت و برنامه ریزی کشور افزود: مسلما" به نفع کشور نیست که مانند سی و پنج سال گذشته خودروسازی کشور نتواند کارآمدی خود را به سطح جهانی برساند لذا حذف صنایع ناکارآمد زمینه سازی برای پا گرفتن صنایع کارآمد است و این یعنی حمایت از حقوق ملت است.
   وی در پاسخ به این که آیا ارتباط اقتصادی با کشورهای اکو و سازمان کنفرانس اسلامی تمرینی برای پیوستن به wto حساب میشود، گفت: ارتباط اقتصادی و تجاری با این کشورها در حال حاضر نیز وجود دارد و برداشتن قدمهایی در راه آزادسازی و گسترش تجارت با این کشورها امر مثبتی خواهد بود. مثلا" تشکیل بازار مشترک اسلامی میتواند قدم مثبتی برای آزاد سازی تجاری و تسهیل الحاق به wto باشد.
   جلالی الحاق به سازمان تجارت جهانی را به هیچ وجه باعث ورشکستگی بخش کشاورزی ندانست و گفت: البته در بخش کشاورزی هم مانند صنعت و خدمات فعالیتهای ناکارآمد باید کارآمدتر شود.
   این تحولات در دراز مدت سطح تولید و درآمد ملی را افزایش داده و امنیت غذایی جامعه را بهتر تامین خواهد کرد.
   وی افزود: تامین امنیت غذایی و امنیتهای دیگر اقتصادی و سیاسی در گرو داشتن یک اقتصاد قوی است که آزاد سازی تجاری از ملزومات آن است.

   لازمه پیوستن به سازمان تجارت جهانی صادرات غیرنفتی 30 تا 40 میلیارد دلاری است

   لازمه پیوستن به سازمان تجارت جهانی صادرات غیرنفتی 30 تا 40 میلیارد دلاری است

   نایب رئیس هیات مدیره شرکت ایران خودرو گفت: تا زمانی که صادرات غیرنفتی ما به 30 تا 40 میلیارد دلار نرسیده است، پیوستن به سازمان تجارت جهانی ، نتیجهای جز مشکلات اقتصادی بیشتر در بر نخواهد داشت.
   رحیم ارباب اسماعیلی در گفتوگو با خبرگزاری فارس افزود: طی سالیان گذشته ، درآمد نفت مارا از واقعیتهای اقتصادی غافل کرده است.
   وی گفت: درآمد نفت را نباید ناشی از شایستگی و توان تولید داخل دانست.
   اسماعیلی افزود: درآمد ارزی نفت باعث شد تا واردات ما طی سالیان گذشته همواره رو به افزایش برود.
   وی گفت: با توجه به شرایط یاد شده ، پیوستن ما به سازمان تجارت جهانی ، نتیجهای جز تبدیل شدن به بازار بکر کالاهای خارجی در بر نخواهد داشت.
   نایب رئیس هیات مدیره ایران خودرو اظهار داشت: برای پیوستن به سازمان تجارت جهانی و منتفع شدن از آن باید از درآمد نفت چشمپوشی نماییم .هر گاه توانستیم به چنین شرایطی دست پیدا کنیم، پیوستن به این سازمان ، اقتصاد ما را پویا خواهد کرد.
   وی افزود: در شرایط فعلی پیوستن ما به سازمان تجارت جهانی نتیجهای جز متضرر شدن اقتصاد در پی نخواهد داشت.

ستاد خبری مرکز حراست وزارتخانه

88846668

آدرس :

تهران، خیابان کریمخان، خیابان استاد نجات الهی، خیابان سمیه، نبش کوچه پورموسی، وزارت صنعت، معدن و تجارت

کد پستی :

1599691379

تلفن :

81771-81761

پست الکترونیک :

info@mimt.gov.ir

مجموع بازدیدها : 236,542,137
تعداد بازدید امروز : 9,626
تعداد بازدید دیروز : 39,364
تعداد بازدید هفته : 9,626
تعداد بازدید این ماه : 659,003
آخرین به روزرسانی : 1399/05/18 02:05

کلیه حقوق متعلق به وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشد.