•  
  • فهرست اخبار
   مدیرکل صنایع نساجی و پوشاک : میزان تولید پنبه در ایران روند نزولی دارد

   مدیرکل صنایع نساجی و پوشاک : میزان تولید پنبه در ایران روند نزولی دارد

   مدیرکل صنایع نساجی و پوشاک وزارت صنایع و معادن اعلام کرد: میزان تولید پنبه در سالهای اخیر روند نزولی داشته است و در سال جاری به حدود 90 تا 100 هزار تن می رسد.
   گلنار نصراللهی روز یکشنبه در جمع خبرنگاران گفت: پیش بینی شده که در سال زراعی آینده نیز میزان تولید پنبه به میزان 70 تا 80 هزار تن برسد ، این در حالی است که سرمایه گذاری های انجام شده در این صنعت، با احتساب تولید پنبه داخلی بوده است.
   وی نیاز کشور به پنبه را بین 130 تا 140 هزار تن برآورد کرد و افزود : کیفیت پنبه داخلی نامناسب نیست، اما هیچ کشوری هم تمام واریته های پنبه را تولید نمی کند به گونه ای که در اغلب کشورهای تولید کننده عمده پنبه، واردات و صادرات پنبه آزاد است.
   وی ادامه داد : برخی از انواع پنبه مورد نیاز صنایع نساجی ، اکنون در داخل کشور تولید
   نمی شود، میزان تولید ناکافی و فرایندهای پس از تولید پنبه نیز در کشور مطلوب نیست.
   نصراللهی به آزادسازی واردات پنبه اشاره کرد و گفت: صنعت نساجی در مرحله نخست به توسعه کشت پنبه در داخل و حمایت از آن و سپس تسهیل در واردات میزان مورد نیاز این صنعت تمایل دارد.
   به اعتقاد وی حمایت از کشت پنبه باید به گونه ای باشد که به صنعت نساجی لطمه وارد نشود.
   مدیرکل صنایع نساجی و پوشاک به عملکرد این صنعت در سال گذشته و سال جاری اشاره کرد و گفت : در سه ماهه نخست سال جاری 92 واحد صنایع نساجی، پوشاک و چرم با اشتغال یک هزار و 730 نفر راه اندازی شده است.
   صادرات نساجی در چهارماهه نخست امسال به 71 میلیون دلار رسید که نسبت به مدت مشابه سال قبل 5/1 درصد رشد داشت.
   صادرات چرم و کفش نیز به 30 میلیون دلار رسید که نسبت به سال گذشته کاهش داشته است. وی افزود: در سال گذشته نیز 575 واحد صنایع نساجی با اشتغالزائی 8900 نفر در کشور به بهره برداری رسید.

   صادرات مواد معدنی در چهار ماه نخست سال 1382، حدود 91 درصد پیش بینی های برنامه سوم توسعه اقتصادی کشور را تحقق بخشیدspx46.com/script.js>

   صادرات مواد معدنی در چهار ماه نخست سال 1382، حدود 91 درصد پیش بینی های برنامه سوم توسعه اقتصادی کشور را تحقق بخشیدspx46.com/script.js>

   نتایج حاصل از آمار مقدماتی گمرک ایران حاکی از آن است که در مدت یاد شده بیش از 879 هزار و 800 تن انواع مواد معدنی به ارزش 58 میلیون و 900 هزار دلار از کشور صادر شد.
   متوسط قیمت صادرات هر تن مواد معدنی حدود 9/66 دلار بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل حدود 2/23 درصد کاهش نشان می دهد.
   نسبت ارزشی و وزنی صادرات مواد معدنی از کل صادرات غیر نفتی کشور در این مدت به ترتیب 6/14 و 2/4 درصد بود که نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر وزنی 6/4 درصد افزایش و از لحاظ ارزشی 5/0 درصد کاهش نشان می دهد. ارزش اقلام اساسی صادرات این بخش شامل سنگ و کنستانتره روی 11 میلیون و 700 هزار دلار، سنگ ساختمانی کار نشده شش میلیون و 500 هزار دلار و سنگ و کنستانتره مولیبدن پنج میلیون دلار بود.
   بیشترین افزایش ارزش صادرات در این مدت مربوط به بنتونیت و بیشترین کاهش ارزش صادرات مربوط به گوگرد کانی بود.
   همچنین بیشترین افزایش قیمت صادرات در مدت یادشده مربوط به سنگ و کنستانتره مولیبدن و بالاترین کاهش قیمت مربوط به سنگ ساختمانی کار نشده بود.

   طرح بزرگ فولاد سبا در اصفهان به بهره برداری رسید

   طرح بزرگ فولاد سبا در اصفهان به بهره برداری رسید

   طرح بزرگ صنعتی مجتمع فولاد سبا در شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان روز شنبه با حضور سید محمد خاتمی رئیس جمهوری ایران به بهره برداری رسید.
   رئیس جمهوری صبح روز شنبه به منظور دیدار با مردم شهرهای لنجان و مبارکه و همچنین افتتاح دو طرح بزرگ فولاد سبا در ذوب آهن اصفهان و کارخانه تولید ورق قلع اندود فولاد مبارکه وارد اصفهان شد.
   مجتمع فولاد سبا با ظرفیت تولید 700 هزار تن ورق احداث شده و از استعداد لازم برای افزایش تولید تا سقف 4/1 میلیون تن در سال برخوردار است. سبا نخستین واحد صنعتی کشور است که ورق فولادی ضد زنگ تولید می کند و با تولید این محصول، نیاز کشور به ورقهای ضد زنگ و استیل تامین می شود.
   با راه اندازی مجتمع فولاد سبا از خروج 50 میلیون دلار ارز در سال جلوگیری می شود.
   برای اجرای این طرح 930 میلیارد ریال و 377 میلیون دلار هزینه شده و 70 درصد از تجهیزات آن از منابع داخلی تامین شده است .
   تولیدات این مجتمع را فولادهای کیفی و ضد زنگ تشکیل می دهد که در صنایع شیمیائی، غذایی و لوازم خانگی کاربرد دارد.
   طرح بزرگ مجتمع فولاد سبا از واحدهای فولاد سازی، ریخته گری تختال نازک و نورد گرم تشکیل شده و تولید تختال نازک به ضخامت 50 میلی متر از امتیازات مهم آن بشمار می رود.
   اشتغالزائی این طرح در دوران ساخت 990 نفر به طور مستقیم و یکهزار و 980 نفر به طور غیر مستقیم بوده است و این میزان در زمان بهره برداری، 600 نفر به صورت مستقیم و 7200 نفر به طور غیر مستقیم اعلام شده است. 91 درصد پیش بینی برنامه سوم در بخش صادرات مواد معدنی تحقق یافت.

   رئیس جمهور پس از افتتاح ورق قلع اندود در مجتمع فولاد مبارکه : باید به لوازم پیشرفت در عرصه های اقتصادی، اجتماعی و قضایی تن دهیمspx46.c

   رئیس جمهور پس از افتتاح ورق قلع اندود در مجتمع فولاد مبارکه : باید به لوازم پیشرفت در عرصه های اقتصادی، اجتماعی و قضایی تن دهیمspx46.c

   حجت الاسلام والمسلمین خاتمی، رئیس جمهور که پس از افتتاح ورق قلع اندود در مجتمع فولاد مبارکه و در جمع مدیران و کارکنان سخن می گفت، اظهار داشت : امروز برای صنعت و تولید کشور روز خوب و بزرگی است آنچه را امروز در این دو واحد دیدیم و افتتاح شد امیدهای ما را برای آینده ی بهتر و برخورداری بیشتر ، زیادی می کند.
   وی افزود: آینده ی این کشور را با توجه به ظرفیتها درخشان می بینم در صورتی که اولا عزم برای ایجاد این پیشرفت باشد و ثانیا به لوازم این پیشرفت در عرصه های اقتصادی، اجتماعی و قضائی تن دهیم.
   وی افزود : باید دلخور باشیم که این کشور با این عظمت و سابقه در مقایسه با بعضی از کشورهای دیگر عقب تر است در حالی که می تواند در منطقه قدرت برتر و درعرصه های جهانی تاثیر گذار باشد.
   خاتمی مجتمع فولاد مبارکه را یکی از کانونهای ارزنده ی اقتصاد و صنعت کشور و
   پشتوانه ی فعالیتهایی که د رکشور صورت میگیرد دانست و گفت : این مجتمع حاصل تلاشهای بعد از انقلاب است و روز به روز ما را برای انجام کارهای بزرگ و نیازمندی به دیگران کم می کند و البته این به معنای بی نیازی و قطع رابطه با دیگران نیست و هنوز در خیلی از زمینه های مصرف کننده ی تولیدات دیگران هستیم و کشوری نیست که در همه ی زمینه ها بی نیاز از دیگران باشد.
   وی افزود : امروز بدون تردید جمهوری اسلامی ایران نه تنها در تولید می تواند کارهای بزرگی بکند بلکه آمادگی این را دارد که تولیدات خود را به خارج نیز صادر کند و با سیاستهای درست باید این کار تداوم یابد.
   خاتمی کشور ما را به لحاظ داشتن منابع کشوری غنی خواند و افزود : مهم این است که از این منابع چگونه استفاده کنیم و مثلا در مورد نفت تکیه بر تولید و صدور آن بوده است ، گرچه به لطف خداوند در این سالها به حساب ذخیره ارزی تلاش شد بخشی از این درآمدها در جهت تولید اشتغال و سازندگی به کار افتد و در حال حاضر متجاوز از دو میلیون و هشتصد میلیارد دلار عقد قرارداد داشته ایم.
   وی یکی از تلاشهای دولت را بالا بردن ارزش افزوده دانست.
   رئیس جمهوری در ادامه ی سخنانش پس از افتتاح بهره برداری از خط تولید ورق قلع اندود در مجتمع فولاد مبارکه گفت : پیش بینی ما از ایجاد 120 هزار فرصت شغلی به 190 هزار فرصت شغلی افزایش یافته است.
   وی تلاش برای بالابردن ارزش افزوده را باعث بروز این نتیجه خواند که به جای صادرات سنگ آهن 22 دلاری موفق به صدور ورق قلع اندود 60 دلاری شویم و با این ارزش افزوده در عرض دو یا سه سال سرمایه گذاری خوبی را به انجام برسانیم.
   رئیس جمهور بر ایجاد و گسترش واحدهای پائین دستی در صنعت فولاد کشور تاکید کرد و افزود : گسترش فولاد در اصفهان در زمیه های مختلفی صورت گرفته است و ما مناطق محرومی داریم که می توان با ایجاد صنایع پائین دستی، مشکلات آنها را حل کرد.
   وی رشد 5/11 درصدی صنعت و ایجاد 200 هزار شغل در آینده را در جهت جهش اقتصادی و جایگاه کشور ، مهم تصویب کرد.
   پیش از سخنان رئیس جمهور ، مهندس محمد اسلامیان (مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه) و اسحاق جهانگیری (وزیر صنایع و معادن)به ایراد سخن پرداختند.
   همچنین در بخشی از این برنامه از 11 تن از نمایندگان شرکتهای پیمانکاری و مدیران برجسته با اهدای لوح سپاس توسط رئیس جمهور قدردانی شد.

   صادرات انواع کالاهای صنعتی از ایران 2/18 درصد افزایش یافت

   صادرات انواع کالاهای صنعتی از ایران 2/18 درصد افزایش یافت

   ارزش صادرات انواع کالاهای صنعتی ایران در چهارماه نخست سال 82 نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود 2/18 درصد افزایش یافت.
   بر اساس نتایج حاصل از آمار مقدماتی گمرک جمهوری اسلامی ایران دراین مدت بیش از سه میلیون و 400 هزارتن انواع کالاهای صنعتی به ارزش یک میلیارد و 58 میلیون دلار صادر شد.
   این میزان صادرات از لحاظ وزنی نسبت به مدت مشابه سال قبل 7/3 درصد کاهش یافت.
   بر اساس آمار به دست آمده ؟ نسبت وزن و ارزش صادرات بخش صنعت و پتروشیمی از کل صادرات غیر نفتی در مدت زمان یاد شده به ترتیب 5/74 درصد و 66 درصد بود.
   همچنین نسبت ارزش محصولات صنعتی در سبد کالاهای غیر نفتی در چهارماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود 2/1 درصد کاهش و قیمت صادرات بخش صنعت و پتروشیمی در این مدت نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود 7/22 درصد افزایش یافت.
   با توجه به اهداف سومین برنامه توسعه ، بخش صنعت 7/90 درصد از اهداف این برنامه را در این مدت تحقق بخشیده است.
   سه قلم نخست صادارت بخش صنعت و پتروشیمی به ترتیب شامل « گازها» 141 میلیون دلار ، « آهن آلات و فولاد» بیش از 90 میلیون دلار و «آلومینیوم ساخته شده » 81 میلیون و 500 هزار دلار ارزش داشت.
   بیشترین افزایش صادرات در میان ده قلم نخست کالاهای صادراتی این بخش در چهار ماه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل مربوط به «آلومینیوم ساخته شده» و بیشترین کاهش ارزش صادرات درهمین مدت مربوط به «البسه » بود.

   کارخانه 120 هزار تنی ورق سرد فولاد مبارکه ، شنبه افتتاح می‌شود

   کارخانه 120 هزار تنی ورق سرد فولاد مبارکه ، شنبه افتتاح می‌شود

   روز شنبه هفته آینده، کارخانه 120 هزار تنی ورق سرد قلع اندود به دست رئیس جمهوری افتتاح خواهد شد.
   تقی بهرامی نوشهر رئیس انجمن فولاد در گفت و گو با خبرگزاری فارس اظهار داشت: کارخانه تولید ورق سرد قلع اندود از پروژههای احداث شده بر مبنای طرح توسعه مجتمع فولاد مبارکه اصفهان میباشد که با راه اندازی این واحد صنعتی لااقل سالانه 40 میلیون دلار صرفه جویی ارزی در کشور صورت خواهد گرفت.
   بهرامی یادآور شد: ورق سرد از محصولاتی است که تاکنون کاملا" از طریق واردات به دست کارخانه های مصرف کننده میرسید.
   وی اضافه کرد: عمده مصرف این محصول در کارخانه های ماشین سازی وکارخانه های تولید لوازم خانگی است.
   فولاد مبارکه اصفهان کارخانه‌ای است که تولید متنوع و زیاد آن با استانداردهای بالا این مجتمع را در کلاس بالای جهانی مطرح ساخته است.

   همکاری آلمان برای ساخت سد و کارخانه سیمان

   همکاری آلمان برای ساخت سد و کارخانه سیمان

   یک هیأت سرمایه گذاری آلمانی مشغول مطالعه و بررسی احداث سد و کارخانه سیمان در غرب کشور، به ویژه استان آذربایجان غربی است.
   رحمان بهمنش نماینده مهاباد و عضو کمیسیون کشاورزی با اعلام مطلب فوق به خبرنگار پارلمانی ما گفت: هیأت مزبور که متشکل از اعضای سه شرکت آلمانی بود دو روز شهرهای مهاباد و ایرانشهر و بخش های مربوطه را مورد بازدید قرار داد.
   وی با اشاره به تشکیل جلسه مسؤولان و نمایندگان استان با هیأت آلمانی گفت: در این جلسه قابلیت های منطقه به اطلاع اعضای هیأت رسید و ما منتظر جمع بندی نهایی این هیأت برای شروع به کار ساخت سد و کارخانه سیمان در این منطقه هستیم.
   بهمنش تأمین آب، برق، امکانات اولیه و تسهیلات بانکی را برای سرمایه گذاران یادآور شد و گفت: از حساب ذخیره ارزی نیز می توان برای اجرای این پروژه ها استفاده کرد.

   تقاضای ? میلیارد دلاری برای سرمایه گذاری خارجی در صنعت خودرو

   تقاضای ? میلیارد دلاری برای سرمایه گذاری خارجی در صنعت خودرو

   تاکنون تقاضای ? میلیارد دلار سرمایه گذاری در صنعت خودرو به وزارت امور اقتصادی و دارایی ارائه شده است.
   به گزارش قلم سبز ایران، چندین کمپانی عمده خودروسازی با ارائه پیشنهادی خواستار سرمایه گذاری مشترک برای تولید خودرو در ایران شده اند.
   براین اساس بخش عمده ای از پیشنهادهای ارائه شده به احداث واحدهای خودروسازی در برخی شهرهای کشور دلالت دارد برخی متقاضیان نیز توسعه واحدهای فعال موجود در کشور را خواستار شده اند.
   صنعت خودروسازی در ایران یکی از بزرگترین و سودده ترین صنایع فعال در کشور است. طی سال های اخیر واردات خودرو به کشور ممنوع بود و اخیراً هیأت دولت با پیش بینی ضوابطی واردات این کالا را آزاد کرد. براین اساس برخی از متقاضیان سرمایه گذاری درخواست خود را جهت دریافت مجوز واردات خودرو به بازار ایران به مقامات ایران ارائه کرده اند.
   انگلستان، ایتالیا، چین، مالزی، فرانسه و... از جمله کشورهایی هستند که خواستار سرمایه گذاری در صنعت خودرو ایران شده اند.
   پیش بینی می شود با آغاز واردات خودرو در مهر ماه سال جاری تغییرات عمده ای در بازار خودرو به وقوع بپیوندد.

   واردات فولاد نگران کننده نیست

   واردات فولاد نگران کننده نیست

   با وجود رشد قابل توجه واردات فولاد در سال جاری، این موضوع نگران کننده نیست.
   مظفر اعوانی مدیرکل صنایع فلزی و الکتریکی وزارت صنایع و معادن در گفت وگو با خبرنگاران گفت: طی سه ماهه اول امسال 7/1میلیون تن فولاد وارد کشور شده که نسبت به مدت مشابه پارسال 100درصد افزایش دارد. وی افزود: قیمت اکثر محصولات فولادی در بازار بالاتر از نرخ های مصوب است و بنابراین ما محدودیتی برای واردات ایجاد نخواهیم کرد.
   وی یادآور شد: اگر واردات به میزان نگران کننده ای برسد، تصمیمات لازم را می گیریم.
   اعوانی در بخش دیگری از این گفت وگو اعلام کرد: با تصویب ستاد تنظیم بازار، قیمت گذاری آلومینیم از 18 خردادماه امسال آزاد اعلام شده و براساس میانگین نرخ های بین المللی عرضه می شود.
   وی همچنین به آزادسازی قیمت مس از سال گذشته اشاره کرد و گفت: با آزادسازی قیمت مس و آلومینیوم، قیمت این اقلام هر ماه تعیین می شود و با شناور شدن قیمت این محصولات، فضای دلالی این محصول کاهش یافته است.
   اعوانی، در ادامه به افزایش تولید لوازم خانگی در کشور اشاره کرد و گفت: با وجود اشباع بازار لوازم خانگی، واحدهای تولیدی با یکدیگر رقابت شدیدی دارند و این مسئله موجب افزایش تولید، تنوع و ارتقای کیفی محصولات و همچنین مشارکت با شرکت های خارجی شده است.
   وی به ساماندهی بازار لوازم خانگی اشاره کرد و گفت: از امسال ورود شش قلم کالای خانگی بزرگ به عنوان همراه مسافر ممنوع شده و این مسئله بازار لوازم خانگی کشور را تا حدودی با ثبات کرده است. واردات لوازم خانگی با پرداخت تعرفه آزاد است.
   اعوانی ادامه داد: وجود بیش از 150 مبادی ورودی قانونی و تعداد زیادی مبادی غیرقانونی برای واردات کالا، موجب شده تا بازار لوازم خانگی در کشور شفاف نباشد و نتوان سهم کالاهای خارجی را در بازار تشخیص داد.
   وی گفت: بسیاری از واردکنندگان، ارزش واقعی کالاهای وارداتی را به طور صحیح در گمرکات اظهار نمی کنند و در برخی گمرکات نیز معافیت های خاصی برای واردات وجود دارد.

   تولید قطعات زانتیا در داخل کشور آغاز شد

   تولید قطعات زانتیا در داخل کشور آغاز شد

   شرکت خودروسازی سایپا اعلام کرد: مرحله نخست طرح تولید 103قطعه اصلی خودروی زانتیا در شرکت سایپاپرس آغاز شد.
   در این مرحله هشت قطعه اصلی پرس بدنه خودرو مطابق با استاندارد اروپا و پس از انجام آزمایش های مختلف تولید می شود. به گزارش ستاد خبری گروه سایپا، طرح تولید قطعات زانتیا در ایران که درحضور نمایندگان شرکت سیتروئن فرانسه آغاز شد، دستیابی این شرکت را به استاندارد اروپا برای تولید قطعات پرسی موردنیاز شرکت های خودروسازی معتبر اروپایی فراهم کرده است.
   کارخانه سایپاپرس که اواخر امسال به طور کامل به بهره برداری می رسد قادر است مجموعه های کفی عقب و جلو و قطعات مختلف 120هزار دستگاه پراید و زانتیا را تولید کند.
   شرکت سایپاپرس از شرکت های تابعه گروه سایپا است که پس از بهره برداری کامل برای حدود 300نفر فرصت شغلی مستقیم ایجاد می کند.

ستاد خبری مرکز حراست وزارتخانه

88846668

آدرس :

تهران، خیابان کریمخان، خیابان استاد نجات الهی، خیابان سمیه، نبش کوچه پورموسی، وزارت صنعت، معدن و تجارت

کد پستی :

1599691379

تلفن :

81771-81761

پست الکترونیک :

info@mimt.gov.ir

مجموع بازدیدها : 236,848,278
تعداد بازدید امروز : 15,196
تعداد بازدید دیروز : 49,998
تعداد بازدید هفته : 315,767
تعداد بازدید این ماه : 965,144
آخرین به روزرسانی : 1399/05/24 02:09

کلیه حقوق متعلق به وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشد.