•  
  • فهرست اخبار
   درآمد هر سهم شرکت معادن منگنز ایران 988 ریال اعلام شد

   درآمد هر سهم شرکت معادن منگنز ایران 988 ریال اعلام شد

   پیش بینی درآمد هر سهم شرکت معادن منگنز ایران به طور خالص و پس از کسر مالیات برای سال مالی منتهی به 29/12/82 با سرمایه 11500 میلیون ریال مبلغ 988 ریال اعلام شد.
   عملکرد واقعی سال مالی منتهی به 29/12/81 شرکت معادن منگنز ایران در مقایسه با عملکرد واقعی سال مالی قبل به ترتیب فروش 61 درصد افزایش، بهای تمام شده کالای فروش رفته 39 درصد افزایش، سود عملیاتی 203 درصد افزایش و سود پس از کسر مالیات 78 درصد افزایش نشان می‌دهد.
   همچنین هیات مدیره شرکت برنامه افزایش سرمایه از 11500 میلیون ریال به مبلغ 25000 میلیون ریال (معادل 117 درصد) از محل اندوخته طرح توسعه را تا پایان سال 83 در دست بررسی دارد.
   این شرکت اعلام کرده است که میزان سود تقسیمی (خالص) پیشنهادی هیات مدیره برای سال 81 مبلغ 6318 میلیون ریال (مبلغ 541 ریال به ازای هر سهم) می‌باشد و تخصیص مبلغ 4155 میلیون ریال نیز به عنوان اندوخته طرح توسعه پیشنهاد شده است.
   این شرکت پیش‌بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی به 29/12/81 را در تاریخ 21/10/81 مبلغ 1100 ریال (به طور ناخالص) و در تاریخ 7/2/82 مبلغ 995 ریال اعلام کرده بود.

   مرجع: سایت معادن ایران

   چاه شماره 2 معادن منگنز ایران به بهره‌برداری می‌رسد

   چاه شماره 2 معادن منگنز ایران به بهره‌برداری می‌رسد

   شرکت معادن منگنز ایران اعلام کرد، طرح توسعه چاه شماره 2 در تراز 190 متری را در دست اجرا دارد که حدود 80 درصد سرمایه گذاری مورد نیاز تاکنون انجام شده و در اواخر سال 82 به بهره‌برداری می‌سد.
   همچنین افزود: هیات مدیره شرکت برنامه افزایش سرمایه معادل 117 درصد از محل اندوخته‌های طرح توسعه را تا پایان سال 83 در دست بررسی دارد.

   مرجع: سایت معادن ایران

   سال گذشته معدنی دماوند 12 میلیارد ریال فروش خالص داشت

   سال گذشته معدنی دماوند 12 میلیارد ریال فروش خالص داشت

   مجمع عمومی عادی سالانه شرکت معدنی دماوند 27 اردیبهشت ماه سال جاری برگزار شد.
   در این جلسه ضمن انتخاب بازرس قانونی و تصویب صورت‌های مالی سال مالی گذشته در مورد میزان سود نقدی قابل تقسیم بین سهامداران نیز تصمیم‌گیری شد.
   در این جلسه نماینده بنیاد مستضعفان و جانبازان دارنده 81 درصد از کل سهام شرکت نیز حضور داشت.
   براساس تصمیم‌گیری این جلسه سازمان حسابرسی بعنوان بازرس قانونی و حسابرس این شرکت انتخاب شد.
   این گزارش حاکی است: معدنی دماوند در سال گذشته 12 میلیارد ریال فروش خالص و 6/7 میلیارد ریال بهای تمام شده کالای فروش رفته داشته است. میزان هزینه‌های مالی این شرکت نیز 422 میلیون ریال اعلام شده است. سود قبل از کسر مالیات معدنی دماوند در سال گذشته 2 میلیارد ریال بوده که مبلغ 125 میلیون ریال نیز از آن بابت مالیات کسر می‌شود.
   معدنی دماوند در سال گذشته 60 میلیون ریال به هیات مدیره خود پاداش داد.

   مرجع: سایت معادن ایران

   شرایط عضویت در انجمن علمی مهندسی معدن اعلام شد

   شرایط عضویت در انجمن علمی مهندسی معدن اعلام شد

   مهندسان معدن با بیش از 5 سال سابقه اجرایی و زمین‌شناسانی که دارای مدرک کارشناسی ارشد و 10 سال سابقه فعالیت معدنی باشند، می‌توانند به عنوان اعضای پیوسته انجمن ثبت‌نام کنند.
   مهندس هرمز ناصرنیا دبیر انجمن علمی مهندسی معدن با اعلام شرایط عضویت در این انجمن گفت: مهندسان معدن با کمتر از 5 سال سابقه اجرایی می‌توانند به صورت وابسته به عضویت انجمن علمی مهندسین معدن درآیند، دانشجویان رشته معدن دانشگاههای دولتی و غیر دولتی نیز می‌توانند در کمیته دانشجویی انجمن ثبت نام کنند.
   ناصرنیا در خصوص زمینه فعالیتهای انجمن مهندسی معدن گفت: از آنجا که این انجمن زیر مجموعه وزارت علوم است بیش‌تر در زمینه‌های علمی فعالیت کرده و با برگزاری همایش، پژوهش‌های علمی و تهیه نرم افزار بخش معدن کشور را از نظر علمی تحقیقاتی پشتیبانی می کند.
   دبیر انجمن علمی مهندسی معدن در خصوص میزان حق عضویت گفت: حق عضویت برای اعضای پیوسته 100 هزار ریال، اعضای وابسته 50 هزار ریال و برای دانشجویان 10 هزار ریال و به مدت یک سال است.
   مهندس ناصرنیا از تمام فارغ‌التحصیلان معدن و زمین شناسی دعوت کرد تا به صورت فعال به عضویت انجمن علمی مهندسی معدن درآیند و با فعالیتهای خود سبب شکوفایی علمی بخش معدن کشور شوند.

   مرجع: سایت معادن ایران

   کارخانه آلومینای جاجرم توسط رئیس جمهور افتتاح شد

   کارخانه آلومینای جاجرم توسط رئیس جمهور افتتاح شد

   کارخانه فرآوری بوکسیت جاجرم با محصول نهایی پودر آلومینا دیروز به دست رئیس جمهوری در جاحرم افتتاح شد.
   با افتتاح این کارخانه 80 درصد از نیاز صنایع ‎آلومینیوم داخلی تامین خواهد شد و سالانه 80 میلیون دلار صرفه‌جویی ارزی صورت می‌گیرد.
   این کارخانه با ظرفیت تولید سالیانه 280 هزار تن پودر آلومینا در نزدیکی معدن بوکسیت جاجرم قرار دارد که با همکاری متخصصان چینی راه‌اندازی شده است.
   با راه اندازی این کارخانه یک میلیون تن بوکسیت استخراج و دپو شده در معدن به پودر آلومینا به عنوان مواد اولیه صنایع آلومینیوم تبدیل می‌شود.
   معدن بوکسیت جاجرم به عنوان بزرگترین معدن بوکسیت کشور بیش از 20 میلیون تن ذخیره بوکسیت دارد که مراحل آماده‌سازی و باطله برداری آن انجام شده و با راه‌اندازی کارخانه روند استخراج به صورت فعالتری ادامه پیدا خواهد کرد.
   گفتنی است طراحی اولیه این کارخانه به عهده طرف قراردادی از کشور چک بوده است که به دلیل بروز برخی مشکلات همکاری متوقف شد و راه‌اندازی کارخانه به شرکت چینی واگذار شد.

   مرجع: سایت معادن ایران

   برگزاری اولین کارگاه آموزشی توسعه پایدار در صنایع و معادن

   برگزاری اولین کارگاه آموزشی توسعه پایدار در صنایع و معادن

   به گزارش روابط عمومی وزارت صنایع و معادن، اولین کارگاه آموزشی توسعه پایدار در صنایع و معادن با حضور نایب رئیس کمیته ملی توسعه پایدار، معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست، قائم مقام معاونت برنامهریزی، توسعه و فن آوری و سرپرست دفتر محیط زیست وزارت صنایع و معادن و جمعی از کارشناسان و علاقمندان برگزار گردید.
   در این کارگاه آموزشی مهندس اشرف سمنانی قائم مقام معاونت برنامه ریزی، توسعه و فن آوری وزارت صنایع و معادن طی سخنانی اظهار داشت: کشور ما باید با تکنولوژی روز منطبق شود و با مطالعات زیست محیطی در توسعه و نوسازی صنایع و فعال کردن بخش صنعت و معدن اقدامات لازم را انجام دهد.
   اشرف سمنانی افزود: کهنه بودن تکنولوژی منجر به آلودگی محیط زیست شده که باید تغییرات و اصلاحاتی را در پروسه و فرآیند تولید ایجاد کرد تا به سطح استاندارد جهانی برسیم.
   وی ناکافی بودن اطلاع رسانی و وجود نگرشهای سنتی در بخش صنعتی را از آفتهای زیست محیطی عنوان نمود و راه حل آن را در الزامات قانونی و اطلاع رسانی مستمر دانست.
   اشرف سمنانی همچنین گفت: خوشبختانه کشور ما بر خلاف بسیاری از کشورهای دیگر همچون چین در صنعت فولاد بجای زغال سنگ از« گاز» استفاده میکند که اثرات زیست محیطی آن بمراتب کمتر میباشد. وی گفت: استفاده از این انرژی میبایست در طراحی و سرمایهگذاری اولیه چنین واحدهایی درنظر گرفته شود.
   دکتر مکنون نایب رئیس کمیته ملی توسعه پایدار نیز طی سخنانی گفت: در برنامه چهارم توسعه اقتصادی و اجتماعی دولت بحث توسعه پایدار لحاظ شده است که یک بخش مربوط به پیشگیری آلودگی در صنعت و معدن است و هزینه واحدهای تولیدی بدنبال آن کاهش می‌یابد بخش دوم تولید کالاها بر اساس طول عمر آن و بخش سوم ضایعات میباشد وی هچنین گفت: بحث توسعه پایدار به یک وزارتخانه وسازمان منحصر نمیشود و با مشارکت مردمی در ارتباط است.
   دکتر مکنون همچنین گفت: تداوم منابع طبیعی و استفاده عقلایی از منابع آب، نفت و غیره برای تضمین آینده نسلهای آتی بسیار حایز اهمیت است.
   وی در پایان افزود: از جمله خصلتهای توسعه پایدار همه جانبه نگری، پایداری و توزیع عادلانه دستاوردهای توسعه می‌باشد.
   دکتر حجت، معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: در ارتباط با بهره‌برداری از معادن دستور العملی تهیه شده که پس از نهایی شدن آن توسط وزارت صنایع و معادن، وزارت کشور و سازمان حفاظت محیط زیست قابل اجرا خواهد بود.
   وی همچنین گفت: سازمان محیط زیست در گذشته صرفاً به کار حفاظت از طبیعت می‌پرداخت و بتدریج دیدگاه‌های جدید توسعه پایدار به آن افزوده شد.
   وی افزود: بهره‌برداری پایدار از منابع طبیعی و هوشمند از طبیعت نیز مطرح است، مسئله دور ریختن کالاها پس از مصرف وبازیافت آن و چگونگی تولید و چگونگی مصرف از جمله دغدغه‌های دیگر میباشد که حداقل آن اثرات مخرب زیست محیطی است، چرا که از هر مادهای باید حداقل چند بار استفاده شود.
   دکتر حجت گفت: سوال اصلی در توسعه پایدار، دوگانگی اقتصاد و مصرف میباشد، از یک طرف مصرف تبلیغ می‌شود و از سوی دیگر به صرفه جویی اشاره می‌شود، ما میبایست مصرف و تولید را در کانال خاص گسترش دهیم.
   وی همچنین گفت: آمارها نشان میدهد پسماندهای تولید کاهش یافته و به پسماندهای مصرف اضافه شده است که باید در برخی از معادن که ذخایر آنها رو به اتمام است یکباره مصرف نکنیم بلکه چندمین بار این باز یافت را مصرف نموده که این فرآیند در کنار خود اشتغال نیز ایجاد می‌نماید.

   ایران در زمره تولید کنندگان آلومینای ریز دانه جهان قرار گرفت

   ایران در زمره تولید کنندگان آلومینای ریز دانه جهان قرار گرفت

   با راه اندازی خط تولید آلومینای جاجرم که از بزرگترین طرحهای صنعتی و معدنی کشور به شمار می‌رود ، ایران در زمره تولید کنندگان آلومینای ریزدانه جهان قرار می‌گیرد.
   این کارخانه برای تولید 280 هزار تن پودر آلومینا در سال طراحی شده است.
   ظرفیت قابل افزایش این مجتمع تا 500 هزار تن در سال است. پودر آلومینا ماده اصلی تولید آلومینیوم در کشور می‌باشد.
   حجم سرمایه گذاری انجام شده برای راه اندازی کارخانه آلومینای جاجرم 821 میلیارد ریال و 261 میلیون دلار است.
   این کارخانه، 80 درصد نیاز کشور به پودر آلومینا تامین می‌کند. این در حالی است که کشور در حال حاضر سالانه 320 هزار تن پودر آلومینا برای تولید آلومینیوم نیاز دارد.
   با بهرهبرداری از این کارخانه سالانه 80 میلیون دلار صرفه جویی ارزی می‌شود.
   عملیات اجرایی این پروژه از سال 1369 آغاز شده و مواد اولیه معدنی آن از معادن بوکسیت منطقه جاجرم تامین می‌شود.
   مجتمع بزرگ آلومینای جاجرم در شمال غربی استان خراسان و در فاصله 400 کیلومتری شهر مشهد واقع است.

   دولت ??? هزار و ??? میلیارد ریال سهام فروخت

   دولت ??? هزار و ??? میلیارد ریال سهام فروخت

   میزان درآمد دولت از محل واگذاری سهام شرکت های دولتی در سال جاری اعلام شد.
   یکی از محوری ترین اهداف پیش بینی شده در قالب قانون برنامه سوم توسعه واگذاری واحدهای دولتی است.
   به گزارش خبرنگار همشهری طبق بررسی های صورت گرفته در سال جاری دستگاه های اجرایی، سازمان ها و نهادهای دولتی بیش از ??? هزار و ??? میلیارد ریال از سهام واحدهای تحت پوشش خود را از طریق بورس به خریداران بخش خصوصی منتقل کردند.
   درآمد حاصل از فروش سهام واحدهای دولتی در سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش محسوسی را نشان می دهد.
   فروش ??? هزار و ??? میلیارد ریال از سهام واحدهای دولتی از ابتدای سال جاری تاکنون از سوی دست اندرکاران بورس و مقامات سازمان خصوصی سازی مثبت ارزیابی شده است، چرا که تعطیلات طولانی نوروز در ابتدای هر سال نوعی جو رکود را بر بورس تهران حاکم کرده و میزان واگذاری سهام را کاهش می دهد.
   سهام واگذار شده در این دوره متعلق به سازمان خصوصی سازی، سازمان گسترش و نوسازی و شرکت مادر تخصصی ساتکاپ بوده است.
   به این ترتیب وزارتخانه های امور اقتصادی و دارایی، نیرو و صنایع و معادن از ابتدای سال جاری تاکنون نسبت به عرضه سهام اقدام کرده اند.
   واگذاری سهام واحدهای دولتی جهت تحقق سیاست های مدون هیأت وزیران مبنی بر کاهش حجم دولت صورت می گیرد.
   بیشترین سهم از واگذاری سهام واحدهای دولتی در این دوره زمانی متعلق به سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران بوده است. طبق پیش بینی های صورت گرفته ?/?? درصد از کل درآمد حاصل از خصوصی سازی از محل واگذاری شرکت های تحت پوشش این سازمان حاصل شده است.
   همچنین ?/?? درصد از درآمد حاصل از فروش سهام نیز متعلق به سازمان خصوصی سازی است که با عرضه واحدهای تحت پوشش خود یکی از اصلی ترین دستگاه های واگذارنده سهام محسوب می شود.
   شرکت مادر تخصصی ساتکاپ نیز تنها ?/? درصد از کل سهام واگذار شده را به خود اختصاص داده است.
   سال گذشته دولت جهت افزایش درآمد حاصل از واگذاری سهام و تسریع فرآیند خصوصی سازی نسبت به اصلاح موادی از قانون برنامه سوم که دلالت بر امر واگذاری سهام دارد اقدام کرد و مجوز فروش مذاکره ای شرکت هایی که در بورس و مزایده مشتری ندارند را صادر کرد.
   پیش از این تنها عرضه سهام از طریق بورس و فروش شرکت به روش مزایده راه های مجاز واگذاری سهام بوده است.
   طبق پیش بینی ها مقرر است دولت امسال بیش از ???? میلیارد تومان از محل واگذاری سهام درآمد کسب کند.

   وزارت صنایع و معادن خواستار تسریع خصوصی سازی شد

   وزارت صنایع و معادن خواستار تسریع خصوصی سازی شد

   معاون اقتصادی و بین المللی وزارت صنایع و معادن، در برنامه ای به وزیر امور اقتصادی و دارایی با اعلام واگذاری ?? شرکت به سازمان خصوصی سازی خواستار از دست نرفتن این فرصت شد.
   به گزارش ایسنا، مهدی نواب در نامه ای به طهماسب مظاهری با اعلام اینکه وکالت واگذاری ?? شرکت از شرکتهای وابسته به شرکت مادر تخصصی سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران را که ارزش تقریبی آنها حداقل ? میلیارد و ??? میلیون و ?? هزار ریال برآورد شده و در اختیار سازمان خصوصی سازی است، خواستار واگذاری سریع تر آنها شده است.
   نواب در باره مقررات موجود در خصوص تعیین قیمت پایه شرکت های قابل واگذاری، پیشنهاد کرده است: با تصویب هیأت وزیران تا برگزاری مجامع این شرکتها در سال جاری قیمتهای پایه که در سال ?? اعلام شده اند ملاک عمل قرار گیرند و واگذاری شرکتها میسر شود.
   معاون امور اقتصادی و بین المللی وزارت صنایع و معادن، می افزاید: کلیه اقدام های مربوط به واگذاری شرکتهای سیمان خوزستان و سیمان خاش توسط سازمان توسعه و نوسازی معادن معدنی ایران انجام گرفته است اما امر واگذاری متوقف است، زیرا برای واگذاری این شرکتها نیاز به صدور تصویب نامه هیأت وزیران مبنی بر تغییر روش واگذاری از طریق بورس به مزایده است.
   او می گوید: ارزش واگذاری دو شرکت نامبرده حدود دو هزار میلیارد ریال برآورد می شود.
   در ادامه این نامه اسامی ده شرکت از شرکتهای وابسته به شرکتهای مادر تخصصی سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران آمده است شامل پرس ایران، ماشین سازی لرستان، صنایع آذر آب، ماشین سازی نیرو محرکه، کشتی سازی دروندان، صنایع تجهیزات نفت، واگن پارس، ماشین سازی تبریز، ماشین آلات تراکتور سازی ایران، ماشین سازی اراک، صنایع نساجی شهرهای صنعتی البرز، رشت و کاوه تراکتورسازی ایران آمده است.

   افزایش تولید محصولات صنعتی در آغاز سال 82

   افزایش تولید محصولات صنعتی در آغاز سال 82

   به گزارش روابط عمومی وزارت صنایع و معادن، دفتر صنایع الکتریکی و فلزی اعلام کرد: طی دو ماهه فروردین و اردیبهشت امسال تولید برخی کالاهای منتخب افزایش محسوسی داشته است چنانکه تولید تجهیزات مخابراتی ?/?? درصد، تولید تابلو برق ?/??? درصد و تولید ماشین لباسشویی ?/?? درصد رشد داشته است.
   براساس این گزارش، تولید تجهیزات مخابراتی از ??? میلیون خط در دو ماهه اول سال ?? به ??? میلیون خط در دو ماهه اول سال ?? رسید و تولید تابلو برق از ??/? میلیارد ریال به ?/?? میلیارد ریال تولید ماشین لباسشویی از ??/?? هزار دستگاه به ??/?? هزار دستگاه رسیده است. این گزارش حاکیست، در دو ماهه اول امسال تولید آبگرمکن گازی با ??? درصد رشد از ?/?? هزار دستگاه به ?? هزار دستگاه در دو ماهه اول سال ?? رسید همچنین تولید جاروبرقی با ?/?? درصد رشد از ?? هزار دستگاه به ?? هزار دستگاه و تولید آبمیوه گیری با ?? درصد رشد از ?? هزار دستگاه به ?? هزار دستگاه و تولید تلویزیون رنگی با ?? درصد رشد از ??? هزار دستگاه به ??? هزار دستگاه، تولید سیم و کابل با ?/? درصد رشد از ???? تن به ???? تن و تولید الکترود با ?? درصد رشد از ??? تن به ??? تن و تولید فیلتر خودرو با ?/? درصد رشد از ??? هزار عدد به ??? هزار عدد و تولید پیچ و مهره با ?/? درصد رشد از ??? تن به ??? تن رسیده است.
   در این مدت تولید برخی دیگر از کالاهای الکتریکی و فلزی با کاهش نسبی روبرو بوده است چنانکه تولید قوطی غذایی با ?/?? درصد کاهش از ?? میلیون عدد به ?? میلیون عدد و تولید انواع یخچال با ?/? درصد کاهش از ??? هزار دستگاه به ??? هزار دستگاه تولید لامپ با ?/?? درصد کاهش از ?? میلیون عدد به ?? میلیون عدد رسیده است.

ستاد خبری مرکز حراست وزارتخانه

88846668

آدرس :

تهران، خیابان کریمخان، خیابان استاد نجات الهی، خیابان سمیه، نبش کوچه پورموسی، وزارت صنعت، معدن و تجارت

کد پستی :

1599691379

تلفن :

81771-81761

پست الکترونیک :

info@mimt.gov.ir

مجموع بازدیدها : 235,398,437
تعداد بازدید امروز : 10,327
تعداد بازدید دیروز : 38,273
تعداد بازدید هفته : 194,404
تعداد بازدید این ماه : 594,240
آخرین به روزرسانی : 1399/04/18 22:37

کلیه حقوق متعلق به وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشد.