•  
  • فهرست اخبار
   مهندس صدیقی: معادن ذغالسنگ اولنگ و قشلاق به بخش خصوصی واگذار شد

   مهندس صدیقی: معادن ذغالسنگ اولنگ و قشلاق به بخش خصوصی واگذار شد

   واگذاری معادن ذغالسنگ به بخش خصوصی یکی از برنامه های مهم شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران در سال جاری است که در صورت عملی شدن این برنامه پیش‌بینی می‌شود مشکلاتی که سالها معادن ذغالسنگ با آن مواجه بودند تا حدوی حل شود.
   مهندس صدیقی مدیر عامل شرکت البرز شرقی با بیان مطلب فوق افزود: برنامه شرکت البرز شرقی در خصوص تولید برای سال 82 توسعه و افزایش ظرفیتهای موجود در منطقه به منظور حفظ روند فعلی تولید است.
   با توجه به عدم ارسال ذغال از معادن طبس در آینده نزدیک ما نه تنها هیچگونه کاهش در برنامه سال 82 نداریم بلکه برنامه تولید کنسانتره را از 260 هزار تن به 280 هزار تن افزایش خواهیم داد که امیدواریم بتوانیم علاوه بر اجرای برنامه همانند سال گذشته مازاد بر برنامه نیز فعالیت کنیم.
   وی در مورد توسعه فعالیتهای شرکت تاکید کرد: استراتژی فعالیتهای شرکتهای تولیدی بایستی در جهتی هدایت شود که در نهایت به توسعه اقتصادی مجموعه منجر شود تا در دراز مدت بتواند بقای خود را در صحنه رقابت موجود تضمین کند.
   در حال حاضر از سه منطقه مورد فعالیت بهره‌برداری شرکت یعنی مناطق معدنی طزره، قشلاق و اولنگ، دو منطقه معدنی یعنی قشلاق و اولنگ کلا به بخش خصوصی واگذار شده است که با تسلیم پروانه بهره‌برداری این معادن به بخش مذکور در آینده نزدیک این واگذاریها به صورت قطعی صورت خواهد گرفت.
   یکی دیگر از محدوده‌های مورد بهره‌برداری این شرکت منطقه معدنی طزره است که در حال حاضر فعالیت معدنکاری در آن به دو صورت امانی و پیمانی صورت می‌گیرد. همچنین طرح بهره‌برداری معادن مختلف این منطقه به تفکیک برای اخذ پروانه بهره‌برداری در حال تدوین است که پس از گرفتن پروانه‌های بهره‌برداری این معادن بخش پیمانی آن به صورت واگذاری قطعی طی مراحل قانونی به بخش خصوصی واگذار خواهد شد.

   مرجع: سایت معادن ایران

   معادن چادرملو و گل گهر به بخش خصوصی واگذار می‌شود

   معادن چادرملو و گل گهر به بخش خصوصی واگذار می‌شود

   رئیس سازمان توسعه از واگذاری مجتمع سنگ آهن گل گهر به بخش خصوصی تا پایان سال جاری خبر داد.
   مصطفی موذن‌زاده رئیس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران در اولین همایش حفاری در معادن گفت مقدمات واگذاری دو معدن چادرملو و گل‌گهر به بخش خصوصی فراهم شده و بر اساس مصوبه هیات دولت معدن گل‌گهر تا پایان امسال به بخش خصوصی واگذار می شود.
   وی با اشاره به تشکیل خانه معدن گفت: اولین جلسه خانه معدن 27 اردیبهشت ماه برگزار می شود و این تشکل می تواند در کنار سازمان نظام مهندسی معدن نقش قابل توجهی در دریافت مطالبات بخش خصوصی داشته باشد و ما نیز در مرحله اول فروش ماشین آلات معدنی با وام کم بهره را با مشارکت این تشکل انجام خواهیم داد.
   موذن زاده در مورد عملکرد بخش معدن گفت: استخراج مواد معدنی از 35 میلیون تن در سال 76 به 135 میلیون تن در سال 81 رسیده است و صادرات محصولات معدنی و فلزی در سال گذشته از مرز 792 میلیون دلار گذشته است که هنوز 3 درصد از میزان تعیین شده در برنامه سوم عقب هستیم.
   وی افزود مواد معدنی و فلزی استخراج شده به غیر از مواد مرتبط با مصالح ساختمانی 35 درصد تولیدات معدنی کشور را تشکیل می دهد که بخش اعظم تولید در اختیار سه استان کرمان،‌یزد و اصفهان است.
   موذن زاده با اشاره به این که در صورت فرآوری مواد معدنی و صدور محصولات نهایی تا 7 برابر ارزش افزوده ایجاد می شود گفت: در سال 81 حدود 145 هزار تن مس کاتدی، 170 هزار تن آلومینیوم، 80 هزار تن روی، 200 هزار تن کنسانتره روی، 6/28 میلیون تن سیمان،‌457 هزارتن شیشه،‌245 هزار تن ظروف شیشه ای، 87 میلیون متر مربع کاشی و 5/7 میلیون تن فولاد در کشور تولید شده است.
   وی افزود رشد این محصولات مرهون رشد بخش معدن است. به عنوان مثال تولید سنگ آهن از مرز 10 میلیون تن در سال 81 گذشته و از رشد فولاد جلو افتاده است.
   موذن زاده با نامطلوب خواندن رشد معدن باتوجه به استعدادهای کشور گفت برای توسعه معادن پتاس، فسفات، شورابه ها و فعالیتهای اکتشافی سازمان توسعه معادن قصد دارد با مشارکت بخش خصوصی جدی تر فعالیت کند.
   وی افزود ما هنوز به دلیل ضعف فعالیت های اکتشافی به سرزمین خود مسلط نیستیم و به همین منظور شرکت تخصصی حفاری با مشارکت 40 درصدی این سازمان فعال شده است.

   مرجع: سایت معادن ایران

   مهندس دهستانی : ظرفیت تولید سنگ آهن دانه‌بندی شده 66 درصد افزایش می‌یابد

   مهندس دهستانی : ظرفیت تولید سنگ آهن دانه‌بندی شده 66 درصد افزایش می‌یابد

   تولید سنگ آهن دانه بندی شده کشور از 3 میلیون تن به 5 میلیون تن افزایش خواهد یافت. مهندس محمد دهستانی بافقی مدیر عامل شرکت سنگ آهن مرکزی ایران در اولین همایش تخصصی حفاری در معادن با اعلام این خبر گفت بر اساس پیشنهاد مطرح شده در طرح توازن در صورت تامین بودجه، طرح دستیابی به تولید 5 میلیون تن سنگ آهن دانه بندی شده به اجرا درخواهد آمد.
   وی افزود به منظور دستیابی به ارزش افزوده بیشتر مقدمات احداث آگلومراسیون با برگزاری مناقصه جهت شناسایی پیمانکار فراهم شده و مطالعه برای تهیه طرح گندله سازی نیز آغاز شده است.
   مدیر عامل سنگ آهن مرکزی ایران با اشاره به سیاست دولت مبنی بر احداث صنایع جنبی در کنار ذخایر معدنی گفت با توجه به برنامه افزایش ظرفیت تولید فولاد از 7/14 به 20 میلیون تن و قرار داشتن یک سوم ذخیره سنگ آهن کشور در منطقه محروم بافق امیدواریم بخشی از توسعه صنایع فولاد در این منطقه صورت گیرد.
   وی در مورد برگزاری نخستین همایش حفاری در معادن گفت برگزاری اولین همایش ایمنی در معادن توسط شرکت سنگ آهن مرکزی موجب شد، این مجموعه کمترین حادثه را طی سال های اخیر در معادن ایران داشته باشد. بنابراین با توجه به اهمیت کاهش هزینه های تولید و سهم قابل توجه حفاری در هزینه فعالیتهای معدنی تصمیم به برگزاری این همایش گرفته شد.
   وی افزود ازمیان 140 خلاصه مقاله داخلی و 5 خلاصه مقاله خارجی، 23 مقاله طی سه روز در این همایش ارائه می شود.
   دهستانی از برگزاری نمایشگاه جنبی با حضور 30 شرکت معدنی همزمان با برگزاری این همایش خبرداد.
   سید حمید کلانتری استاندار یزد در این همایش گفت این استان معدنی را از سرمایه گذاری بخش خصوصی در معادن یزد استقبال می کند و زمینه برای فعالیت و مشارکت این عده در تصمیم گیری ها فراهم شده است.
   کلانتری خواستار توجه بیشتر سازمان توسعه معادن به فعالیتهای تحقیقاتی در زمینه معدن به ویژه حمایت از مرکز تحقیقات معدنی یزد شد.

   مرجع: سایت معادن ایران

   روز گذشته شاخص استخراج معادن بیشترین سقوط بهار ?? را تجربه ?رد

   روز گذشته شاخص استخراج معادن بیشترین سقوط بهار ?? را تجربه ?رد

   شاخص استخراج معادن روز گذشته شدید ترین سقوط بهار 82 را تجربه کرد. دیروز میانگین قیمت سهام گروه استخراج معادن 7/12 درصد پایین آمد. درسه ماه گذشته این میزان کاهش در بین شاخص های بورس تهران بی سابقه بوده است.

   مرجع: سایت معادن ایران

   ارزش صادرات مس 30 درصد کاهش یافت

   ارزش صادرات مس 30 درصد کاهش یافت

   درآمد حاصل از صادرات مس در سال گذشته حدود 30 درصد نسبت به سال 80 کاهش داشته است.
   درآمد حاصل از صادرات مس کاتدی و صنایع جنبی در سال گذشته حدود 81 میلیون و 634 هزار و 159 دلار بوده است که از این مبلغ حدود 34 میلیون و 958 هزار و 507 دلار از محل فروش مستقیم و 4 میلیون و 95 هزار و 404 دلار از محل فروش تبادلی مس کاتدی و بقیه از محل صادرات محصولات جنبی مس تامین شده است.
   همچنین صادرات مس کاتدی و محصولات جنبی در سال 80، 114 میلیون و 544 هزار و 950 دلار نصیب کشور کرد که از این مبلغ، 52 میلیون و 34 هزار و 329 دلار مربوط به فروش 34 هزار و 107 تن مس کاتدی است.
   بنابراین گزارش حدود 804 هزارو 429 تن کنسانتره مس و مولیبدن، آند، کاتد، مفتول، بیلت و اسلب در سال گذشته تولید شده است که نسبت به سال 80 حدود 5 درصد کاهش داشته است.

   مرجع: سایت معادن ایران

   پیش نویس قرارداد ضمانت سرمایه گذاری بین ایران و کره امضاء شد

   پیش نویس قرارداد ضمانت سرمایه گذاری بین ایران و کره امضاء شد

   قرارداد ضمانت سرمایه گذاری و اجتناب از اخذ مالیات مضاعف بین ایران و کره به صورت مقدماتی امضاء شده است.
   اسحاق جهانگیری وزیر صنایع و معادن در دیدار با وزیر صنعت، تجارت و نیروی جمهوری کره با اعلام مطلب فوق گفت: قرارداد مذکور پس از امضای رسمی، به اجرا درخواهد آمد تا امکان سرمایه گذاری مستقیم شرکت های کره ای فراهم شود.
   به گزارش روابط عمومی وزارت صنایع و معادن، در این نشست طرفین ضمن مروری بر سوابق همکاری های اقتصادی و صنعتی در گذشته بر لزوم تداوم همکاری های دوجانبه تأکید کردند.
   جهانگیری با اشاره به شفافیت قوانین ایران در خصوص سرمایه گذاری مشترک اظهار امیدواری کرد که مراجع قانونی دو کشور به زودی موافقتنامه تشویق و حمایت از سرمایه گذاری را به تصویب برسانند.
   جهانگیری افزود: شرکت های خودروساز کره ای می توانند در زمینه ساخت قطعات خودرو به صورت سرمایه گذاری مستقیم اقدام نمایند و علاقه مندی شرکت های ایرانی را برای جلب اعتماد شرکت های کره ای اعلام کرد.

   مهندس ناصرنیا بعنوان رییس سازمان نظام مهندسی معدن استان تهران انتخاب شد

   مهندس ناصرنیا بعنوان رییس سازمان نظام مهندسی معدن استان تهران انتخاب شد

   اولین جلسه هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی معدن استان تهران روز شنبه با حضور کلیه اعضای اصلی و علی البدل و نمایندگان سازمان صنایع و معادن استان تهران تشکیل شد به گزارش روابط عمومی وزارت صنایع و معادن دراین جلسه هرمز ناصرنیا به عنوان رییس هیئت مدیره و رییس سازمان نظام مهندسی معدن استان تهران و نادعلی اسماعیلی دهج به عنوان رییس و خزانه دار و دکتر احمد خاکزاد به عنوان رییس دبیر سازمان انتخاب و رسما کار خود را آغاز کردند.

   مرجع: سایت معادن ایران

   تولید محصولات معدنی در آذربایجان غربی 25 درصد افزایش یافت

   تولید محصولات معدنی در آذربایجان غربی 25 درصد افزایش یافت

   تولید محصولات معدنی در استان آذربایجان غربی پارسال با 25 درصد افزایش به بیش از 3 میلیون تن، به ارزش 170 میلیارد ریال رسید.
   اکبر طاهری معاون معدنی سازمان صنایع و معادن آذربایجان غربی افزود: پارسال 21 معدن جدیدشامل 14 نوع ماده معدنی در این استان کشف شد که مهم ترین آنها سنگ های تزئینی، سیلیس،‌آهن، منگنز، کرومیت و گرافیت هستند.
   وی گفت ذخیره این معادن که در شهرهای مهاباد،تکاب، خوی، ارومیه، ماکو، پیرانشهر، چالدران، نقده، بوکان و میاندوآب هستند، 11 میلیون تن برآورد شده است. وی اظهار داشت: هم اکنون 140 معدن در استان دارای پروانه بهره برداری است که از این تعداد 115 معدن فعال است و 3 هزار و 500 نفر در آنها به کار اشتغال دارند.
   طاهری گفت: این استان با تولید سالانه 140 هزار تن گرانیت به عنوان یکی از بزرگ ترین تولید کنندگان این نوع سنگ تزئینی در کشور به شمار می رود . به گفته وی انواع مواد معدنی شامل سنگ های ساختمانی، پوزولان، سیلیس ، نمک، دولومیت، تراورتن، مرمر، مرمریت، چینی، کرومیت،سینیت، انواع نسوزها، زرنیخ،‌باریت، میکا، تالک، سنگ آهن و طلا هم اکنون از معادن استان استخراج می شود.

   مرجع: سایت معادن ایران

   مهندس بهرامن: ایران مقام سوم تولید سنگهای تزئینی جهان را دارد

   مهندس بهرامن: ایران مقام سوم تولید سنگهای تزئینی جهان را دارد

   کشور ما در شرایط کنونی مقام سوم تولید سنگهای تزئینی جهان را دارد.
   رئیس انجمن سنگ ایران،‌ با بیان این مطلب گفت سنگ بری ها و مراکز تولید فرآورده های سنگ در بحث اشتغال زایی نقش مهمی به عهده دارند که جا دارد سرمایه گذاران و کارگران این واحدهای تولیدی صنعتی بیش از پیش قدردانی شود.
   وی که در جلسه بحث و بررسی واحدهای سنگبری استان لرستان در شهرستان دورود سخن می راند گفت به منظور حفظ این صنایع و رقابت با بازارهای جهانی تولید سنگ، بحث آموزش و استفاده بهینه از تجربیات تولید کنندگان خارجی در اولویت کاری قرار گرفته است.
   وی اظهار داشت برای این کار توافقاتی با کشور ایتالیا درزمینه های مختلف تولیدی و مدیریتی به عمل آمده است.

   مرجع: سایت معادن ایران

   شانزدهم اردیبهشت نخستین همایش علمی حفاری معادن در بافق آغاز می‌شود

   شانزدهم اردیبهشت نخستین همایش علمی حفاری معادن در بافق آغاز می‌شود

   مهندس محمد دهستانی بافقی مدیر عامل شرکت سنگ آهن مرکزی ایران گفت: همایش علمی حفاری معادن از روز 16 تا 18 اردیبهشت سال جاری با هدف دستیابی به جدیدترین اطلاعات و تکنولوژی دانش حفاری و گردهمایی کلیه کارشناسان و معدنکاران برگزار می‌شود.
   در این همایش به منظور تبادل اطلاعات 8 نماینده از کشورهای خارجی برای ارائه مقالات در این زمینه حضور خواهند داشت. وی ادامه داد: این دومین همایشی است که توسط شرکت سنگ آهن مرکزی در خصوص بهره‌برداری از معادن برگزار می‌شود.

   مرجع: سایت معادن ایران

ستاد خبری مرکز حراست وزارتخانه

88846668

آدرس :

تهران، خیابان کریمخان، خیابان استاد نجات الهی، خیابان سمیه، نبش کوچه پورموسی، وزارت صنعت، معدن و تجارت

کد پستی :

1599691379

تلفن :

81771-81761

پست الکترونیک :

info@mimt.gov.ir

مجموع بازدیدها : 231,485,425
تعداد بازدید امروز : 9,342
تعداد بازدید دیروز : 42,204
تعداد بازدید هفته : 186,022
تعداد بازدید این ماه : 719,379
آخرین به روزرسانی : 1399/01/13 00:09

کلیه حقوق متعلق به وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشد.