•  
  • فهرست اخبار
   جمعیت بیکار ایران بیشتر از دو میلیون نفر اعلام شد

   جمعیت بیکار ایران بیشتر از دو میلیون نفر اعلام شد

   بر اساس نتایج طرح آمارگیری از ویژگیهای اشتغال و بیکاری خانوار در آبان ماه سال 81 نرخ بیکاری در کشور 8/12 درصد و جمعیت بیکار بیشتر از دو میلیون نفر براورد شد.
   معاون طرحهای آماری مرکز آمار ایران روز شنبه در گفت و گو با خبرگزاری جمهوری اسلامی گفت:این آمار با روشهای علمی محاسبه شده و هر عددی غیر از این خلاف واقع است و پایه و اساس علمی ندارد.
   دکتر خلیل سعیدی با اشاره به ارائه آمارهای نادرست از سوی برخی مسئولان افزود : ارائه آمارهای نادرست که پایه و اساس علمی ندارد موجب سردرگمی برنامه ریزان و کاربران آمار می شود و زیانهای ناشی از آن به جامعه آسیب می رساند.
   وی اضافه کرد : مرکز آمار ایران با توجه به اهمیت موضوع بیکاری هر سالدر چهار نوبت و به صورت فصلی اقدام به آمارگیری نمونه ای از ویژگیهای اشتغال و بیکاری در کشور می کند.
   وی افزود :چند گانگی آماری و ارائه آمارهای متفاوت در محدوده کاری واحدها موجب سلب اطمینان سیاستگذاران می شود و نگرانی اذهان عمومی را در پی دارد.
   خلیلی گفت: هیات وزیران سال گذشته برای حل این مشکل چند گانگی آماری در کشور با ابلاغ مصوبه ای خواستار حرکت هماهنگ مرکز آمار و دستگاههای اجرایی جهت سازماندهی نظام آماری کشور شد.
   معاون طرحهای آماری مرکز آمار ایران با بیان اینکه این مرکز موظف ایت نیازهای آماری و برنامه های توسعه اقتصادی کشور را تامین کند ،افزود : مسئولان به جای استناد به منابع غیر رسمی بهتر است از منابع مرکز آمار استفاده کنند.

   مشارکت عامل جذب دانش مدیریتی است

   مشارکت عامل جذب دانش مدیریتی است

   دکتر ادیب ، استاد گروه اقتصاد دانشگاه اصفهان ، در گفت‌وگو با (ایسنا گفت: در 72 رشته از 128 رشته صنعتی حداقل 80 درصد تولید جهانی در انحصار 5 تا 15 شرکت بزرگ است. بنابراین ایران در این بخشها یا نباید سرمایه‌گذرای کند و یا این که در صورت تمایل برای سرمایه‌گذاری، بهتر است با یکی از شرکتهای بزرگ همکاری کند.
   البته این کار زمانی مفید است که شرکتها، دانش مدیریتی خود را به ایران منتقل کنند و انتقال دانش مدیریتی نیز زمانی در سطحی وسیع انجام شدنی است که در پروسه مشارکت با شرکت خارجی، طرف خارجی حق اعمال مدیریت داشته باشد و حق اعمال مدیریت هم تنها وقتی حاصل میشود که بیش از 50 درصد سهام متعلق به طرف خارجی باشد.
   وی تصریح کرد: صادرات چین در سال گذشته بیش از 400 میلیارد دلار بوده که 300 میلیارد دلار آن صادرات 500 شرکت بزرگ عضو بورس بین‌المللی بوده که در چین سرمایه‌گذاری کرده‌اند. در واقع سه چهارم صادرات چین مربوط به شرکتهای خارجی است. چینی‌ها به شرکت‌هایی اجازه سرمایه‌گذاری در آن کشور را میدهند که حداقل 50 درصد تولید خود را صادر کنند. بنابراین الگوی چین، مطلوبترین الگو در ایران برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی است.
   استاد گروه اقتصاد دانشگاه اصفهان با بیان این که 10 شرکت بزرگ در جهان، 90 درصد تولید خودرو را به خود اختصاص داده‌اند، گفت: تنها راه تداوم صنعت خودرو در ایران، مشارکت با یکی از این شرکت‌هاست و اگر این قرارداد عملیاتی شود، صنعت خودروی ایران در مسیر صحیحی قرار خواهد گرفت و این قرارداد میتواند به عنوان الگو برای بسیاری از شرکت‌های تولیدی دیگر ایران نیز مورد استفاده قرار گیرد.

   توسعه نیروی انسانی و خودباوری نیاز صنعت است

   توسعه نیروی انسانی و خودباوری نیاز صنعت است

   دکتر سپهری ، دبیر انجمن ملی مهندس ایران، درباره پارامترهایی که در سیر به سمت صنعتی شدن ملی باید طی شود، گفت: اعتقاد اساسی من در بحث صنعتی شدن، این است که به شدت باید بر روی منابع نیروی انسانی تلاش کنیم و محوریت توسعه منابع انسانی را بر آموزش این نیرو قرار دهیم و از طریق توسعه و ارتقای منابع انسانی به خواستههای ملی خودمان برسیم..
   او گفت : در ارتباط با صنعتی شدن کشور از لحاظ مزیتهای رقابتی و با توجه به جایگاههای فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی میتوانیم صنعت را درست تعریف کنیم و یک افق بلند مدت برای صنعت ترسیم کنیم و سپس به آن دست یابیم. از طرفی باید به پژوهش توجه دقیق و درست شود. در برنامه دوم توسعه قرار بود که 75 درصد “جی.ان.پی“ صرف تحقیقات شود، ولی در عمل 31 درصد به این امر تعلق گرفت.
   سپهری با اشاره به اینکه جایگاه پژوهش، همانند قلب در بدن است، تاکید کرد: مزیتهای رقابتی ما شامل منابعی همچون نفت، گاز و ذخایر معدنی است که باید حافظ آن باشیم. از دیگر پارامترها نیز بحث خودباوری ملی و نیروهای انسانی است، به طوریکه هماکنون در بسیاری از کشورهای همسایه، نیروهای انسانی ایرانی را به عنوان مزیتهای خودشان تلقی میکنند، در حالیکه در کشور ما، نیروهای خودمان جزو مزیتهای ما تلقی نمیشوند.
   استاد دانشگاه تربیت مدرس، در مورد نقش تفکراتی که در مورد صنعتی شدن ایران وجود دارد، گفت: تفکراتی که برخواسته از خود ما و متکی به پژوهش و تحقیق باشد، به دور از هرگونه شعار و غیر واقعیات میتواند موفق باشد. ما بیش از پیش باید بر روی منابع انسانی خود - که غنیتر از منابع خدادادی ماست - توجه کنیم و از طریق توسعه آن به هر خواسته جهانی و ملی در زمینههای مختلف دانش و پژوهش برسیم.
   وی در پایان اظهار داشت: با نگاهی به دستاوردهای خود در چند سال گذشته، متوجه خواهیم شد که بسیاری از کشورهای دنیا که از ما عقبتر بودند، هماکنون از ما جلوترند. اگر رشد ما بالاتر از رشد متعارف جهانی باشد، این فعالیتها ارزشمند بوده است و در غیر این صورت مشکل داریم و برای رفع نقاط ضعف خود باید تصویر منسجم و روشنی از کشورمان داشته باشیم و همچنین سیاست، اقتصاد و صنعت و از لحاظ اجرایی نیز مجلس، دولت و نهادهای قوه قضاییه باید به یک وحدت نظر برسند.

   اصل مشتری‌گرایی در استاندارد “iso 9000“

   اصل مشتری‌گرایی در استاندارد “iso 9000“

   مهندس حسینینژاد - رییس انجمن مدیریت کیفیت ایران - در گفتوگوباایسنا با اشاره به تدوین ویرایش جدید iso 9000 در سال 2000 اظهار داشت: در این استاندارد، اصل مشتریگرایی مدنظر قرار گرفته بود و پیام آن برای سازمانها مبتنی بر رضایت مشتری بود. یعنی اینکه بقای سازمان در گرو رضایت مشتری است.
   حسینینژاد افزود: مدیریت باید به شیوه رهبری انجام شود و مدیری میتواند موفق باشد که اهداف و مقاصد سازمانی را رهبری کند که در همین زمینه اصل مشارکت مطرح میشود. زمانی یک سازمان موفق میشود که از تمامی قابلیتهای کارکنان خود استفاده کند و تمامی این افراد در تصمیمگیریها به نوعی مشارکت داشته باشند.
   وی تصریح کرد: در استاندارد ایزو 9000 ویرایش سال 2000 رویکرد فرایندگرایی دنبال میشود و درک فرایندها و ادارهی فرایندها مورد نظر است.
   رییس انجمن مدیریت کیفیت ایران همچنین خاطرنشان کرد: نکته مهمی که در استانداردهای ایزو 9000 ویرایش جدید مطرح است، نوع تصمیمگیری مدیران بر پایه یک سری اطلاعات درست و نوعی واقعنگری است که به آن سیستمهای اطلاعاتی مدیریت (managment information system) میگویند. در حقیقت، این یک سیستم اطلاعرسانی درست است که مدیریت میتواند بر مبنای آن تصمیمگیری درستی را انجام دهد.
   وی در ادامه افزود: در رویکرد فرایندگرایی، مقولههایی مانند استفاده از چرخه مینگ (p-d-c-a) مطرح است که در حقیقت در این مدل، منافع مشتری و سازمان با یکدیگر پیوند میخورد.
   حسینینژاد در پایان خاطرنشان کرد: در استانداردهای ایزو 9000 ویرایش 2000، یک سری از استانداردهای ناکارآمد ایزو 9000 ویرایش سال 1994 حذف شده است و این استاندارد کارایی بیشتری را پیدا کرده است.

   دیدار مهندس جهانگیری با رییس پارلمان کانادا، وزیر مشاور در امور خارجه و نیز برگزاری نشست مشترک با بازرگانان، صنعتگران و ...spx46.com/s

   دیدار مهندس جهانگیری با رییس پارلمان کانادا، وزیر مشاور در امور خارجه و نیز برگزاری نشست مشترک با بازرگانان، صنعتگران و ...spx46.com/s

   مشروح خبر سفر مهندس جهانگیری وزیر صنایع و معادن کشورمان به کشور کانادا و دیدار با رییس پارلمان، وزیر مشاور در امور خارجه و نیز برگزاری نشست مشترک با بازرگانان، صنعتگران و نیز بازدید از برخی بنگاههای اقتصادی، صنعتی و تجاری این کشور که در روزهای نهم و دهم اردیبهشت ماه سال جاری انجام پذیرفته است.

   وزیر صنایع و معادن در نخستین روز دیدار با آقای نوسترون وزیر مشاور در امور خارجی کانادا اعلام کرد اگرچه ایران یکی از مهمترین طرفهای همکاری تجاری کانادا در خاورمیانه است لیکن توافق دو کشور بر توسعه همکاریهای دوجانبه ضرورت سرمایهگذاری شرکتهای کانادایی در بخشهای مختلف صنعت و معدن ایران را بیشتر مینماید.
   آقای جهانگیری ضمن برشمردن مزیتهای سرمایهگذاری دراین بخش و تشریح زیربناهای قانونی فراهم شده برای همکاری با طرفهای خارجی علاقمند، فرصتهای موجود در ایران را برای کار با شرکتهای کانادایی بینظیر دانست.
   اسحاق جهانگیری ملاقاتهای خود با شرکتهای کانادایی را مثبت ارزیابی کرد و اعلام کرد با توجه به علاقمندی شرکتهای توانمند کانادایی، همکاریهای گسترده و متنوعی در بخش صنعت و معدن قابل پیش بینی میباشد.
   آقای نوسترون وزیر مشاور در امور خارجی کانادا در این دیدار که در شهر مونترال انجام شد اصلاحات انجام شده در بخش اقتصادی ایران نظیر سرمایهگذاری، مالیات و خصوصی سازی را از اقدامات موثر برای امکان همکاریهای گسترده ذکر کرد و آمادگی دولت کانادا برای حمایت از شرکتهای کانادایی برای توسعه همکاری با ایران همچنین تامین مالی همراه با پوشش بیمهای مناسب اعلام نمود.
   وی علاوه بر بخشهای معدن و متالوژی، همکاری در تولید قطعات اتومبیل را از زمینههای ممکن و مطمئن برای همکاری مطرح نمود.
   لازم به ذکر است وزیر صنایع و معادن به همراه وزیر مشاور درامور خارجی کانادا پس از این ملاقات با حضور برخی مدیران شرکتهای کانادایی و نماینده edc (موسسه بیمه دولتی کانادا) برخی نقاط مورد نظر برای همکاری را مورد بحث و گفتگو قرار دادند.
   وزیر صنایع و معادن کشورمان در ادامه دیدارهای خود از ایالت انتاریو روز گذشته (9/2/1382) در جلسهای که از سوی شورای بازرگانی ایران و کانادا (icbc) و با حضور صنعتگران و تجار کانادایی برگزار گردید طی سخنانی به تشریح دستاوردهای اقتصادی ایران در ایجاد فضای مناسب برای مشارکت شرکتهای خارجی و سرمایهگذاری در بخشهای صنعت و معدن پرداخت.
   آقای مهندس جهانگیری با اشاره به اصلاحاتی که سالهای اخیر درساختار اقتصادی ایران به عمل آمده به روند کامل خصوصی سازی و کاهش تصدیگری دولت تاکید کردند. ایشان در ادامه اظهار نمود اصلاح قانون جلب و حمایت از سرمایهگذاری خارجی و معدنی فضای خاصی را برای جلب سرمایگذاری و افزایش رشد تولیدات صنعتی و معدنی که هم اکنون 5/14 درصد (سطح تولیدات) است، ایجاد کرده است. ایشان به ویژه بخشهای خودرو، نفت، گازو پتروشیمی، خدمات مهندسی ومعدن را برای همکاری با شرکتهای کانادایی مناسب خواندند.
   وزیر صنایع و معادن کشورمان در ادامه اظهار کردند کشور ایران با امکاناتی از قبیل نیروی ماهرو با کیفیت، انرژی فراوان، بازار داخلی و منطقهای بزرگ و کانادا با تواناییهای تکنولوژیکی و خدماتی خود میتوانند به توسعه همکاریها در این بخشها که تاکنون از ظرفیتهای آن به خوبی استفاده نشده، بپردازند. آقای مهندس جهانگیری در پایان آمادگی ایران برای حمایت از بخش خصوصی برای همکاری با شرکتهای کانادایی در قالب سرمایهگذاری مستقیم، اجرای پروژه در قبال فروش محصولات تولیدی آن یا بیع متقابل در ایران و یا مشارکت برای تولید یا صادرات در بازار سوم را اعلام کردند.
   وزیر صنایع و معادن و هیات همراه همچنین در همین روز از یکی از کارخانههای گروه قطعهسازی abc بازدید و پیرامون زمینههای احتمالی همکاری در تولید مشترک قطعات خودرو با مسئولان شرکت مذکور مذاکره نمودند.
   در پایان روز گذشته (نهم اردیبهشت ماه) هیات ایرانی در جلسهای با حضور تعدادی از مدیران ایرانی منتخب و صاحبان صنایع مقیم کانادا شرکت نمودند. در این جلسه که با ضیافت شام همراه بود هریک از شرکتهای ایرانی امکانات خود را برای بسط همکاریهای اقتصادی و تکنولوژیک بین ایران و کانادا و باهدف ایجاد اشتغال در کشور و انتقال دانش فنی برشمردند. در پایان وزیر صنایع و معادن کشورمان ضمن تشریح توفیقات دولت جناب آقای خاتمی درعرصه اصلاحات ساختاری اقتصاد ایران، حمایت خود از صنعتگران و مدیران ارشد ایرانی مقیم خارج از کشور را که درجهت تحقق اهداف فوق گام برمیدارند اعلام نمودند.
   دیدارهای وزیر محترم صنایع ومعادن کشورمان در روز دهم اردیبهشت ماه نیز ادامه یافت.
   آقای جهانگیری وزیر صنایع و معادن کشورمان در ادامه بازدید رسمی خود از کانادا در اتاوا پایتخت این کشور با رییس پارلمان کانادا ملاقات کرد و ضمن ابلاغ سلام آقای کروبی ابراز امیدواری کرد با تبادل هیاتهای پارلمانی همکاریهای دو کشور به ویژه در بخشهای اقتصادی توسعه بیشتر یابد. آقای جهانگیری در این دیدار با بیان موفقیتهای آقای خاتمی و اصلاحات انجام شده به ویژه در بخش اقتصادی زمینههای ممکن برای توسعه و تقویت همکاریها با توجه به بسترهای موجود را ممکن دانست سپس آقای «پی یر ملکان» رئیس پارلمان کانادا ضمن استقبال از همکاریهای پارلمانی دو کشور اصلاحات انجام شده در بخشهای اقتصادی ایران را زمینهساز همکاریهای گسترده دوجانبه ذکر کرد و سفر وزیر صنایع و معادن کشورمان را دارای اهمیت خاص در روابط دوجانبه ذکر کرد آقای پی یر ملکان اظهار داشت: این گونه سفرها درجهت تحکیم و تقویت روابط دو کشور از اهمیت خاصی برخوردار است.
   وی در پایان ضرورت مشارکت جامعه جهانی در بازسازی عراق را اجتناب ناپذیر دانست و پتانسیلهای عظیم ایران را محوری برای این گونه همکاریها خواند.

   روند فعلی برنامه‌های ضد خوردگی، پاسخگو نیست.

   روند فعلی برنامه‌های ضد خوردگی، پاسخگو نیست.

   مهندس کثیریها در سر مقاله تازه‌ترین شماره فصلنامه زنگ با اشاره به برگزاری دومین کنگره خوردگی در صنایع نفت در هفته‌های آخر سال گذشته گفت: « طبق معمول و متعارف، سخنرانیهای برنامه افتتاحیه کنگره توام با تاکید بر پدیده مخرب خوردگی و خسارتهای ناشی از آن بود. در افتتاحیه کنگره‌های ملی خوردگی و نخستین کنگره خوردگی در صنایع نفت نیز از بعضی مسوولان محترم چنین سخنانی را شنیدیم، ولی چه فایده اگر واقعا این عزیزان این قدر دقیق در جریان ریز خسارتها و مشکلات ناشی از خوردگی هستند، پس مشکل کجاست که خسارتهای خوردگی در کشور ما همواره سیر صعودی دارد و در هر کنگره‌ای افزایش عددی خسارت‌ها به اطلاع حاضران در کنگره و عموم جامعه میرسانیم و نمیتوانیم گذشته را چراغ راه آینده کنیم.»
   در ادامه سرمقاله با اشاره به حرکت مثبت و رو به رشدی که در 15 سال اخیر در زمینه شناسایی خوردگی و کاهش خسارات ناشی از این پدیده در کشور انجام شده، آمده است: « به موازات این اقدامات، رشد صنعت نیز انکارناپذیر بوده و به ویژه توسعه مجتمع‌های پتروشیمی، نیروگاهها، بنادر و سایر بخشها زمینه‌های جدیدی را برای خوردگی فراهم کرده‌اند و به نظر نمی‌رسد با این سرعت حرکت، کشور راه به جایی ببرد و بدون ایجاد مدیریت خوردگی در صنایع و استفاده از توان انجمن، مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی و مهمتر از همه، بدون همکاری در استفاده از تجربه مراکز تحقیقاتی و انجمنهای برون مرزی بتوانیم به این پدیده نامبارک فائق آییم.»

   بهره‌وری در استفاده از موتور cng سوز

   بهره‌وری در استفاده از موتور cng سوز

   با توجه به کم هزینه‌تر بودن سوخت گاز طبیعی، استفاده از آن، هزینه‌ها را بهبود می‌بخشد و از لحاظ اقتصادی نیز مقرون به صرفه خواهد بود.
   مطالعات و تحقیقات نشان میدهد که در موتورهای cng سوز به دلیل داشتن حالت گازی و مخلوط شدن بهتر، میزان انتشار هیدروکربنهای نسوخته نسبت به خودروهای بنزین‌سوز کاهش خواهد یافت.
   از آنجایی که سوخت گاز طبیعی دارای کربن کمتری نسبت به بنزین است، استفاده از cng در انتشار هر کدام از آلاینده‌های منوکسید کربن، دی اکسید کربن و هیدروکربن‌ها به ترتیب 97، 41 و 81 درصد بهبود حاصل خواهد شد.
   همچنین سوخت گاز طبیعی به دلیل انتشار آلاینده‌های کمتر، قیمت پایین، داشتن منابع زیاد و هزینه نگهداری کمتر نسبت به بنزین، یکی از بهترین سوختهای جایگزین برای سرمایه‌گذاری در ایران است.

   گزارش ملاقات وزیر صنایع و معادن کشورمان با وزرای صنایع و منابع طبیعی کانادا در سفر به این کشور

   گزارش ملاقات وزیر صنایع و معادن کشورمان با وزرای صنایع و منابع طبیعی کانادا در سفر به این کشور

   به گزارش روابط عمومی وزارت صنایع و معادن، بدنبال سفر مهندس جهانگیری به کانادا، صبح دیروز مورخه 12/2/82 وی ملاقاتهای جداگانهای با همتای کانادایی خود و وزیر منابع طبیعی این کشور داشت.
   مهندس جهانگیری در این دیدارها با تاکید بر اهمیت تبادل هیات‌های بلند پایه، سفر به کانادا را شروع مهمی در بسط روابط صنعتی و معدنی میان دو کشور خواند.
   وی اظهار امیدواری نمود که با تلاش و مذاکرات بخشهای تخصصی وزارتخانه‌های دو کشور بتوان شتاب بیشتری به همکاریها در بخش مطالعات زمین شناسی، اکتشاف و بهره‌برداری معدنی داد.
   وی همچنین با تشریح فرصت‌های همکاری و سرمایه‌گذاری در بخشهای معدنی ایران و نیزبا اشاره به ارزانی منابع انرژی، سرمایه‌گذاری در پروژه‌های کانی فلزی را بسیار اقتصادی و رقابتی دانست.
   وزیر صنایع و معادن کشورمان در این نشست با اشاره به سیاست دولت آقای خاتمی مبنی بر کاهش وابستگی اقتصادی ایران به نفت بهره‌برداری از منابع عظیم معدنی ایران را جایگزین مناسبی برای تامین نیازهای ارزی کشور دانست و بر جدیت دولتها دو کشور در ایجاد شرایط مناسب برای سرمایه‌گذاری و مشارکت خارجی دراکتشاف و بهره‌برداری از منابع معدنی کشورمان تاکید کرد و گفت: از طریق «شفاف سازی قوانین و مقررات، معافیتهای مالیاتی، کاهش مراحل بوروکراسی، مجوزهای اکتشاف و استخراج، دسترسی به منابع مالی داخلی و همچنین حمایت از بخش خصوصی میتوان به نتیجه مؤثر رسید.
   مهندس جهانگیری در دیدار با وزیر صنایع کانادا ضمن تشریح نقش صنعت و معدن در تولید ناخالص داخلی ایران اظهار داشت: نقش صنعت و معدن در تولید، ناخالص داخلی به میزان 5/14 درصد بوده وقابل توجه است و افزود: با در نظر گرفتن برنامه‌های نوسازی و توسعه صنایع و همچنین کنترل نرخ بیکاری این نقش درآینده به مراتب افزایش مییابد.
   وی گفت: زمینه‌های بسیار زیادی برای همکاری مشترک و صادارت حاصل از تولیدات مشترک و جذب سرمایه‌گذاری و تکنولوژی در کانادا وجود دارد و بخشهای نفت، گاز، پتروشیمی ماشین آلات، صنایع پیشرفته، حمل و نقل، معدن و خودرو سازی را برای همکاری جزو اولویتها عنوان نمود.
   وزیر صنایع کانادا نیز در این نشست آمادگی شرکتهای کانادایی را برای گسترش همکاریها بویژه در بخش صنایع مورد تاکید قرار داد.
   قابل ذکر است، وزیر صنایع و معادن کشورمان که در راس یک هیات پنج نفره برای دیدار رسمی یک هفتهای از اول هفته گذشته وارد کانادا شده است پس از بازدید از «تورنتو» و «مونترال» و مذاکره با مقامات سیاسی واقتصادی و مدیران چند شرکت صنعتی و معدنی استانهای، «اونتاریو» و «کبک» وارد «اوتاوا» شده و مذاکرات خود را در این شهر با مقامات ارشد دولت فدرال ادامه داد.
   به گزارش روابط عمومی وزارت صنایع و معادن، مهندس جهانگیری در سفر رسمی خود به کانادا در جمع مدیران ارشد شرکت‌های مهم معدنی کانادایی حضور یافت و در خصوص شیوه‌های همکاری دوجانبه در بخش معادن وصنایع معدنی با آنان به تبادل نظر پرداخت.
   براساس این گزارش، وزیر صنایع و معادن کشورمان در این نشست طی سخنانی با اشاره به وضعیت اقتصادی ایران و تحولات صورت گرفته در زمینه معادن اظهار داشت: طی سالهای اخیر به منظور کاهش بار ناشی از نوسانات اقتصادی قیمت نفت بر اقتصاد کشور رشد بخش صنعت و معدن مورد توجه خاص قرار گرفته و بر همین اساس قانون سابق معدن اصلاح شده تا سرمایه‌گذاری در این بخش را برای علاقه‌مندان قابل رقابت نماید.
   وی گفت: افزایش مدت پروانه بهره‌برداری همچنین رفع نگرانی‌هایی که در قانون قبل برای مراحل بعد از اکتشاف برای مکتشفان بوجود میآورد و نیز امکان واگذاری پروانه به شخص ثالث از جمله مواردی بوده که به عنوان شاخصه‌های تغییر در قانون جدید می‌توان برشمرد.
   وی افزود: با اصلاح قانون مالیاتی، در کلیه بخشها، مالیتها از 64 درصد به 25 درصد کاهش یافته و دربخش معدن این کاهش بیشتر بوده است بطوریکه سرمایه‌گذاران بخش معدن در نقاط محروم تا ده‌سال از پرداخت مالیات معاف بوده و درسایر مناطق به مدت 4 سال تا 80 درصد سقف مالیاتی از معافیت برخوردار می‌باشند.
   مهندس جهانگیری اضافه کرد: در «قانون جلب و حمایت از سرمایه‌گذاران خارجی» که اخیراً اصلاح و به تصویب مراجع قانون‌گذاری رسیده است، حمایت دولت از سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی به شیوه‌های مختلف پیش‌بینی شده است.
   وی درادامه افزود: گرچه شرکت‌های خارجی در بخش معدن ایران فعال هستند ولی حضور شرکتهای کانادایی کم رنگتر است و اظهار امیدواری نمود که با اصلاحات فوق و فضای مثبتی که برای سرمایه‌گذاری ایجاد شده است سرمایه‌گذاران کانادایی انگیزه بیشتری برای حضور در ایران پیدا کنند.
   وزیر صنایع و معادن تاکید کرد که ایران از سرمایه‌گذاری مستقل یا مشارکت با شرکت‌های توانمند کانادایی استقبال میکند.
   گفتنی است، مهندس جهانگیری به همراه آقایان نوروز زاده رئیس کمیسیون صنایع و معادن در مجلس شورای اسلامی و موذن زاده رئیس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معدن و صنایع معدنی بعد از گفتگو با مدیران ارشد شرکتهای کانادایی از موسسه تکنولوژی معدن در شهر «سادبری» بازدید نمودند.
   لازم به یادآوری است که این اولین سفر رسمی یک وزیر ایرانی به کانادا، بعد از انقلاب اسلامی میباشد.

   میزان تولید کالاهای منتخب (واحدهای منتخب) صنایع فلزی و الکتریکی در دوازده ماهه سال 81 و مقایسه آن به مدت مشابه سال قبلspx46.com/script

   میزان تولید کالاهای منتخب (واحدهای منتخب) صنایع فلزی و الکتریکی در دوازده ماهه سال 81 و مقایسه آن به مدت مشابه سال قبلspx46.com/script

   به گزارش روابط عمومی وزارت صنایع و معادن؛ طی دوازده ماهه سال 1381 تولید کالاهای منتخب صنایع فلزی و الکتریکی افزایش محسوسی داشته است چنانکه میزان تولید تجهیزات مخابراتی، تلویزیون رنگی و ماشین لباسشویی به ترتیب 36 درصد، 30درصد و 9/38 درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال قبل داشته است. براساس این گزارش تولید آبمیوه‌گیری با 4/24 درصد رشد از 6/94 هزار دستگاه در دوازده ماهه سال 1380 به تعداد 7/117 هزار دستگاه در دوازده ماهه سال 80 رسیده است، همچنین تولید چرخ گوشت با 5/14 درصد رشد از 3/134 هزار دستگاه به 154 هزار دستگاه و تولید جاروبرقی با 3/18درصد رشد از 8/181 هزار دستگاه به 215 هزار دستگاه رسیده است. ضمناً تولید بخاری گازی با 8/14 درصد افزایش از 2/309 هزار دستگاه به 355 هزار دستگاه رسیده است. در این مدت همچنین تولید آبگرمکن گازی با 1/10 درصد افزایش و تولید تابلو برق با 6/29 درصد رشد و تولید الکتروموتور با 3/6 درصد رشد و تولید لامپ با 5/5 درصد رشد، تولید مونیتور با 3/42 درصد رشد و تولید شمش ـ بیلیت و اسلب آلومینیومی با 4/14 درصد رشد همچنین تولید ورق فویل آلومینیومی با 4/14 درصد افزایش و تولید کاغذ مس با 3/2 درصد رشد و تولید فولاد خام با 9/7 درصد رشد، تولید ورق گرم با 6/28 درصد رشد، تولید میلگرد با 1/48 درصد رشد روبرو بوده است.
   این گزارش حاکیست، تولید برخی دیگر از کالاها دراین مدت با کاهش نسبی روبرو بوده است، چنانکه تولید تیرآهن با 3/4- درصد کاهش از 1703 هزار تن به 1629 هزار تن و تولید ورق سرد با 6/5- درصد کاهش از 8/641 هزار تن به 7/605 هزار تن و تولید کولر آبی با 9/17- درصد کاهش از 3/432 هزار دستگاه به 355 هزار دستگاه رسیده است.

   افزایش تولید خودرو ، در شرایط موجود عاقلانه نیست.

   افزایش تولید خودرو ، در شرایط موجود عاقلانه نیست.

   دکتر عباس سلیمیان - استاد دانشگاه بوعلی سینا و کارشناس ارشد خودرو - در گفتوگو با ایسنا گفت: اقتصاد صنعتی به تنهایی نمیتواند بر روی عرضه و تقاضا تصمیم بگیرد.
   وی افزود: تقاضا تابع درآمد سرانه است و با وجود رشد نسبتا خوب بخش صنعتی، اقتصاد ایران رشد مطلوبی در مورد سطح درآمد سرانه نداشته است و این امر سبب کندی حرکت در بخشهای دیگر اقتصادی و صنعتی ایران شده است.
   سلیمیان ادامه داد: با این میزان درآمد سرانه نمیتوان انتظار داشت که طرح تولید یک میلیون خودرو در سال با موفقیت همراه باشد.
   به گزارش ”ایسنا”، در ایران به ازای هر 18 نفر یک خودرو وجود دارد، در حالی که در کشورهایی مانند ترکیه به ازای هر 10 نفر و در اروپا به ازای هر دو نفر، یک خودرو وجود دارد. البته باید در نظر داشت که این کشورها دارای درآمد سرانه بیش از ایران می‌باشند.
   کره که همزمان با ایران وارد صنعت خودرو شده نیز سالانه بیش از 3 میلیون خودرو در سال تولید میکند که سالانه یک میلیون و 200 دستگاه از این تعداد صادر میشوند. البته این کشور از لحاظ درآمد سرانه، وضعیت جاده‌ها و وسایل حمل و نقل عمومی در وضعیت بسیار مطلوبی قرار دارد.
   وزیر صنایع، پیشتر در رابطه با افزایش تولید گفته بود که تولید خودرو در سال 82 ، 50 درصد افزایش خواهد یافت و براین اساس در این سال بیش از 700 هزار خودرو تولید می‌شود.
   مهندس همایون صفاریان نیز در گفتوگو با “ایسنا“ هشدار داده بود که تولید سالانه 700 هزار دستگاه خودرو که موجب سرازیر شدن 300 هزار خودرو به شهر تهران میشود، با توجه به صنعت حمل و نقل شهری و نبود راه‌های مناسب موجب بروز مشکلات زیادی خواهد شد.
   گفتنی است، مسوولان وزارت صنایع و معادن حجم بسیار بالایی از این تولیدات را مربوط به محصولات صادراتی خودرو می‌دانند.

ستاد خبری مرکز حراست وزارتخانه

88846668

آدرس :

تهران، خیابان کریمخان، خیابان استاد نجات الهی، خیابان سمیه، نبش کوچه پورموسی، وزارت صنعت، معدن و تجارت

کد پستی :

1599691379

تلفن :

81771-81761

پست الکترونیک :

info@mimt.gov.ir

مجموع بازدیدها : 231,329,637
تعداد بازدید امروز : 30,234
تعداد بازدید دیروز : 44,623
تعداد بازدید هفته : 30,234
تعداد بازدید این ماه : 563,591
آخرین به روزرسانی : 1399/01/09 15:56

کلیه حقوق متعلق به وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشد.