•  
  • فهرست اخبار
   پارچه، شکر و البسه بیشترین حجم کالاهای قاچاق وارداتی به کشور

   پارچه، شکر و البسه بیشترین حجم کالاهای قاچاق وارداتی به کشور

   به گزارش روابط عمومی گمرک در فروردین ماه سال جاری ? هزار و ??? فقره پرونده کالای قاچاق به ارزش ??? میلیارد و ??? میلیون ریال در گمرکات کشور تشکیل شده که عمدتا به پارچه، شکر و البسه اختصاص داشته است.
   این گزارش حاکیست تعداد پرونده متشکله قاچاق در این مدت نسبت به مدت مشابه سال قبل ?/?? و ارزش این پرونده نیز ?/?? درصد افزایش نشان می دهد.
   این گزارش درخصوص عمده کالاهای صادراتی قاچاق می افزاید: بنزین، گازوئیل، نفت بیش از ??درصد از ارزش قاچاق صادراتی را به خود اختصاص دادند.
   این کالاها عمدتا به کشورهای ترکیه، ارمنستان و آذربایجان قاچاق می شود که علت آن نیز مابه التفاوت قیمت این کالا در ایران نسبت به کشورهای مقصد است.
   براساس این گزارش تعداد پرونده های متشکله قاچاق زیر ده میلیون ریال در این مدت حدود ? هزار و ??? فقره پرونده و به ارزش ?? میلیارد ریال بوده که از لحاظ تعداد و ارزش نسبت به مدت مشابه سال قبل به ترتیب ?? و ??درصد رشد یافته است.
   این گزارش حاکیست ??درصد از تعداد و ??درصد از ارزش کل پرونده های متشکله قاچاق در این مدت زیر ده میلیون ریال بود.
   بیشترین تعداد پرونده های متشکله قاچاق در این مدت مربوط به حوزه نظارت سیستان و بلوچستان بوده که ?/??درصد را به خود اختصاص داد و پس از آن گمرکات هرمزگان و خراسان با ?/?? و ?/??درصد در رتبه های بعدی قرار گرفتند.

   خودروهای در حال تردد در سطح شهر به صورت رایگان گازسوز می‌شوند

   خودروهای در حال تردد در سطح شهر به صورت رایگان گازسوز می‌شوند

   منصور نصیری ، مسوول بخش تبدیل و سیلندر سازمان بهینهسازی مصرف سوخت ، در گفتوگو با ایسنا، گفت: تبدیل خودروی بنزینی به دوگانهسوز و نصب کیت بر روی آن در کارگاه، برای خودروهای در حال تردد در سطح شهر به طور رایگان انجام خواهد شد.
   وی با بیان این که برای این کار خودروهای عمومی در اولویت قرار دارند، افزود: این مرکز ساخت 900 هزار مخزن و 650 هزار کیت گازسوز را برای نصب بر روی خودروهای دوگانه‌سوز سفارش داده است.
   نصیری همچنین تاکید کرد: در ابتدا نیاز کشور در این زمینه از طریق شرکتهای خارجی تامین خواهد شد که این امر در کوتاه مدت به علت سرعت در پیشرفت پروژه و کیفیت کالای مناسب انجام خواهد شد و در این رابطه مناقصههای مختلف برگزار شده است.
   وی تصریح کرد: کیت گاز و کپسول ذخیره گاز در درازمدت و کارخانه ساخت کیت گاز تا سه سال آینده در ایران ساخته خواهد شد و در آینده نیز نیاز به کیت و مخزن برای خودروهای گازسوز از طریق شرکتهای داخلی تامین خواهد شد.
   خودروهای بنزین‌سوز با نصب کیت گاز و کپسول ذخیره گاز توانایی استفاده از گاز و بنزین به صورت جداگانه را دارند. البته قرار دادن کیت گاز بر روی خودروهای قدیمی باعث افت توان زیادی خواهد شد.
   گازسوز کردن خودروهایی که از پایه برای گاز طراحی شده‌اند و یا موتورهایی که دارای قدرت بالایی هستند از نظر فنی و اقتصادی توجیه‌پذیر است.

   خودروی ”پیکا” جایگزین پیکان می‌شود

   خودروی ”پیکا” جایگزین پیکان می‌شود

   تولید پیکان در طول سه سال آینده به تدریج متوقف خواهد شد و به احتمال زیاد خودروی “پیکا“ جایگزین آن خواهد شد.
   ”پیکا”، خودرویی است با مالکیت ایرانی که در کلاس خودروهای کوچک و ارزان قیمت قرار دارد و متناسب با سلیقه مشتری ایرانی طراحی شده است.
   پروژه طراحی این خودرو برای اقشار کم درآمد جامعه تعریف شده است و از نظر ایمنی در سطح خودروهای کوچک قرار دارد.
   به گزارش “ایسنا”، سه خودروی ”خانواده“، “کار“ و “ارزانقیمت” در برنامه اجرایی شرکت ایران خودرو قرار گرفته است که “پیکا“ به احتمال زیاد خودروی ارزان قیمت، “l90“، خودروی خانواده و “نیو پیکان“، خودروی کار خواهد بود که دراین راستا ایران خودرو با تغییر در بدنه و تزئینات داخلی سعی دارد در خودروی ”l90” تنوع ایجاد کند. البته چنین طرحی بر روی ”سمند“ نیز انجام شده است و این خودرو بر روی پلاتفرم ”پژو 405“ قرار دارد.
   “پیکا“ در صورت دریافت تاییدیه از سوی سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران جایگزین پیکان میشود و به تولید انبوه خواهد رسید.
   در این رابطه وزارت نفت با اجرای طرحی با هزینه یک میلیارد دلار سعی دارد که پیکان را از چرخه تولید خارج کند.

   عربستان در کیش کارخانه می‌سازد

   عربستان در کیش کارخانه می‌سازد

   رییس شورای اتاقهای بازرگانی و صنایع عربستان در گفتوگو با روزنامه الجزیره در خصوص دیدار اخیر هیات بازرگانی سعودی از جمهوری اسلامی ایران که به ریاست وی انجام شد گفت: «این دیدار بر موافقتنامههای بازرگانی و ورود به شراکتهای جدید همکاری که موجب افزایش مبادلات بازرگانی و تبادل کالا میان دو کشور گردد، متمرکز بود.»
   عبدالرحمن بن علی الجریسی، رییس شورای اتاقهای بازرگانی و صنایع عربستان افزود: « در ملاقاتی که هیات بازرگانی سعودی با جناب عادلی، معاون امور اقتصادی وزارت خارجه داشت، طرفین ضمن تاکید بر ایجاد روابط اقتصادی میان عربستان و ایران در بخشهای مختلف، موضوع ایجاد روابط بانکی میان دو کشور را نیز مورد مطالعه قرار دادند و از آن به عنوان راهکار مقدماتی موثر در توسعهی روابط اقتصادی دو کشور نام بردند.»
   الجریسی در ادامه سخنان خود اظهار داشت: « در این سفر یک یادداشت تفاهم اقتصادی نیز میان طرفین به امضا رسید که از طرف ایران آقای حسین قاسمی، رییس شورای اداری منطقه آزاد جزیره کیش آن را امضا نمود.»
   وی خاطرنشان ساخت: «به موجب یادداشت تفاهم امضا شده، کمیتهای از سوی شورای بازرگانان سعودی و ایرانی مسوولیت تشویق سرمایه گذاریهای متقابل، توسعه گردشگری و افزایش مبادلات کالا میان دو کشور را به عهده خواهد گرفت.»
   رییس اتاقهای بازرگانی و صنایع عربستان هم چنین گفت: « در این سفر، طرفین چگونگی احداث کارخانه‌های تولیدی عربستان در جزیره کیش را با توجه به امتیازات ویژه‌ای که این جزیره دارد، مورد بحث قرار دادند.»
   وی گفت: «جزیره کیش به دلیل عدم نیاز به روادید سفر و فراهم بودن فضای جذب توریستی، زمینه خوبی برای فعالیتهای تجاری و تولیدی عربستان خواهد بود و محصولات تولید شده سعودی در این جزیره میتواند به بازارهای داخلی ایران نیز راه پیدا کند.»
   جریسی در خصوص جذب سرمایه گذاری در منطقهی کیش گفت: « در این منطقه تعدادی از پروژههای سرمایه گذاری در بخش توریسم، برق و الکترونیک پیشرفته جذب شده است.»
   الجریسی در پایان این گفت‌وگو با ملاقاتهای انجام شدهی هیات با تعدادی از مسوولان ایرانی اشاره نمود و از جمله این دیدارها، دیدار با نصیری، دبیر شورای عالی مناطق آزاد و علی تقی خاموشی، رییس اتاقهای بازرگانی و صنایع ایران را متذکر گردید.
   وی گفت: «بازرگانان سعودی موافقت‌نامه‌ها و قراردادهایی را با همتایان ایرانی به امضا رساندند.»

   خودروهای خارجی ، دو هفته انتظار

   خودروهای خارجی ، دو هفته انتظار

   با تصمیم گیری نهایی در دولت، واردات خودرو از دوهفته دیگر آغاز می شود.
   احمد دوست حسین معاون تولید وزارت صنایع و معادن با اعلام مطلب فوق افزود: با اعلام نظر کمیته ویژه، ضوابط فنی واردات خودرو مشخص شد. براساس این ضوابط خودروهای وارداتی باید استانداردهای لازم را در زمینه هایی همچون مسایل زیست محیطی و ایمنی دارا باشند. وی میزان تعرفه درنظرگرفته شده برای واردات خودرو را برای خودروهای باارزش 5هزار دلار 170درصد عنوان کرد و اظهار داشت: هر 22میلیون ریال که به ارزش خودروهای وارداتی اضافه شود، ده درصد به تعرفه وارداتی آنها افزوده خواهد شد. دوست حسین درخصوص نوع خودروهای وارداتی اظهار داشت: کمیته ویژه هیچ محدودیتی را برای نوع خودروهای وارداتی تعیین نکرده است، تا زمینه رانت خواری را برای واردکنندگان فراهم نکند. وی یادآور شد: وزارتخانه های صنایع و معادن و بازرگانی مسئول نظارت به اجرای ضوابط تعیین شده توسط کمیته ویژه واردات خودرو هستند.
   وی که با خبرگزاری فارس گفت وگو می کرد گفت: خودروهای وارداتی که سیستم مصرف سوخت آنها امکان استفاده از گاز طبیعی فشرده را داشته باشد از تخفیف 20درصدی در تعرفه واردات برخوردار خواهند شد. وی گفت: تعرفه واردات ماشین آلات راهسازی دست دوم، اتوبوس و کامیون دست دوم بیشتر از تعرفه واردات خودروهای صفر کیلومتر است.

   فولاد مبارکه رکورد تولید خود را شکست

   فولاد مبارکه رکورد تولید خود را شکست

   تولید 307هزارو731 تن فولاد مذاب و 300هزارو740تن شمش فولادی طی ماه گذشته نه تنها ثبت یک رکورد جدید در تولید است ، بلکه نشان دهنده یک کار گروهی منسجم در استفاده درست و بهینه از تجهیزات و بهره وری از امکانات تولید می باشد.
   مهندس محمود اسلامیان مدیرعامل فولاد مبارکه با بیان مطلب فوق گفت: در راستای اجرای طرح های توسعه در فولادمبارکه اصفهان، جهت رسیدن به مرز2/4میلیون تن تولید فولاد، اواخر سال گذشته مرحله اول توسعه در ناحیه فولادسازی آغاز شد و پس از انجام اصلاحات لازم بر روی کوره های شماره1و 2، کوره شماره یک در اردیبهشت ماه وارد مدار تولید قرارگرفت که همین مسئله باعث افزایش تولید و ثبت رکورد جدید در ناحیه فولادسازی گردید.
   وی به توان بالای متخصصان داخلی اشاره کرد و گفت: فولاد مبارکه اصفهان همواره تلاش کرده است با استفاده از متخصصان و کارشناسان و پیمانکاران توانمند داخلی، اجرای طرح های توسعه خود را دنبال کند که در این رابطه استفاده از موقعیت ها و زمان های مناسب برای اجرای طرح های توسعه نه تنها مشکلی در خصوص عرضه محصولات به بازار بوجود نیاورده است بلکه افزایش تولید نیز داشته است.

   تشکلهای معدنی چهارشنبه هفتم خرداد گردهم می‌آیند

   تشکلهای معدنی چهارشنبه هفتم خرداد گردهم می‌آیند

   گردهمایی معدنی با حضور مجموعه‌های فعال در بخش معدن چهارشنبه این هفته در انستیتوی متالوژی دانشکده فنی دانشگاه تهران برگزار خواهد شد.
   هرمز ناصرنیا، دبیر انجمن مهندسی معدن با اعلام این خبر گفت: هدف از برگزاری این گردهمایی، آشنایی بخشهای مختلف فعال در بخش معدن، گفتگو در مورد اهداف و وظایف این تشکلها و معرفی انجمن مهندسی معدن به عنوان تشکلی نوپا است.
   وی ادامه داد: در این گردهمایی کانون مهندسی دانش?ده فنی، انجمن فارغ التحصیلان معدنی دانشکده فنی دانشگاه تهران، انجمن مهندسی معدن، کانون فارغ التحصیلان دانشگاه شاهرود و سازمان نظام مهندسی معدن حضور خواهند داشت.
   ناصرنیا گفت: این گردهمایی از ساعت 17 در دانشکده فنی دانشگاه تهران برگزار خواهد شد.

   مرجع: سایت معادن ایران

   استقرار30 درصد معادن سیستان و بلوچستان در ایرانشهر

   استقرار30 درصد معادن سیستان و بلوچستان در ایرانشهر

   حدود 30 درصد معادن سیستان و بلوچستان در شهرستان ایرانشهر واقع شده است.
   محمد روانبخش رئیس اداره صنایع و معادن ایرانشهر افزود: تاکنون 153 فقره جواز و اعلامیه تاسیس واحدهای صنعتی و معدنی با احتساب سرمایه‌گذاری 297 میلیارد و 167 میلیون ریال در این شهرستان صادر شده است. وی ادامه داد: در این راستا سه هزار و 652 نفر در بخش صنعت و معدن ایرانشهر اشتغال ایجاد شده است. به گفته این مقام مسئول، در سال گذشته بالغ بر 93 فقره اعلامیه جواز تاسیس در بخش صنعت و معدن ایرانشهر با پیش‌بینی اشتغال 1623 نفر و سرمایه‌گذاری 160 میلیارد ریال در این شهرستان صادر شده است. وی خاطر نشان کرد: در سال گذشته 10 فقره پروانه بهره‌برداری در بخش صنعت و معدن ایرانشهر نیز صادر شده است.
   رئیس اداره صنایع و معادن ایرانشهر اضافه کرد: از ابتدای سال گذشته مطالعات بررسی و تحقیق و شناسایی اندیسهای معدنی توسط کارشناسان سازمان صنایع و معادن سیستان و بلوچستان و با همکاری سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور شروع شده است.
   هم اکنون 33 معدن شناخته شده و فعال در سیستان و بلوچستان وجود دارد.

   مرجع: سایت معادن ایران

   دکتر سرقینی: ثبت نام متقاضیان ماشین آلات معدنی وارداتی ماه آینده شروع می‌شود

   دکتر سرقینی: ثبت نام متقاضیان ماشین آلات معدنی وارداتی ماه آینده شروع می‌شود

   درصورتیکه واردات ماشین‌آلات معدنی با مشکل خاصی روبرو نشود به مدت 5 سال ادامه خواهد یافت.
   دکتر جعفر سرقینی، معاون امور معادن وزارت معادن و فلزات با اعلام این خبر گفت: فرم درخواست ماشین‌آلات معدنی وشرایط آن تا یک ماه دیگر منتشر خواهد شد.
   وی ادامه داد: واردات این ماشبن آلات با تسهیلات خواهد بود و بخشی از کارمزد بانکی به صورت یارانه‌ای از سوی دولت تقبل خواهد شد.
   وی در پاسخ به این پرسش که آیا پرداخت یارانه دولتی تقاضاهای بی‌مورد را افزایش خواهد داد گفت: 5 تا 10 درصد مبلغ ماشین به صورت پیش پرداخت از متقاضیان دریافت می‌شود و از آنجایی که ماشین‌آلات نو هستند و قیمت بالایی دارند، درخواست بی‌مورد نخواهیم داشت.
   سرقینی در مورد تعداد ماشین‌آلات گفت: امسال 200 دستگاه ماشین‌آلات معدنی وارد خواهد شد.
   وی در پاسخ به این پرسش که آیا این تعداد ماشین‌آلات نیاز بخش معدن را مرتفع می‌کند یا خیر گفت: این برنامه 5 ساله است و براساس نوع و ظرفیت معادن نوع ماشین‌آلات هم مشخص خواهد شد.
   همچنین معاون امور معادن وزارت صنایع از پیگیری حضور نماینده‌ای از خانه معدن در شورای معادن وزارتخانه خبر داد و گفت: موضوع با وزیر مطرح و اقدامات مقدماتی انجام شده است و در صورتیکه مسائل حقوقی حل شود این وعده عملی خواهد شد.
   گفتنی است شورای معدن در وزارت صنایع و معادن وظیفه بررسی مسائل فی‌مابین بهره‌برداران معدنی و مشکلات آنها با سایر بخشها من‌جمله سازمانهای استانی و ادارات دولتی و در کل حمایت از حقوق بهره‌برداران را بر عهده دارد.

   مرجع: سایت معادن ایران

   هفتمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاریهای اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و کشور پادشاهی اردن هاشمی در امان

   هفتمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاریهای اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و کشور پادشاهی اردن هاشمی در امان

   به گزارش روابط عمومی وزارت صنایع و معادن هفتمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاریهای اقتصادی ایران و اردن در امان پایتخت اردن صبح روز دوشنبه مورخه 5/3/82 گشایش یافت.
   بر اساس این گزارش مهندس اسحاق جهانگیری وزیر صنایع و معادن مشورمان از طرف ایران و آقای صلاح الدین البشیر وزیر صنایع و بازرگانی از طرف اردن هاشمی ریاست این اجلاس را بعهده دارند.
   در این اجلاس طرفین پیرامون گسترش همکارییهای اقتصادی ،بازرگانی ، علمی ، فرهنگی ، گردشگری بهداشت شهرسازی و اجرای پروژه های راه سازی در بزرگراهها و ساخت مجتمع های ارزان قیمت همچنین حمل و نقل بین المللی جاده ای و راه آهن مذاکره می نمایند.
   این گزارش حاکیست ، در این اجلاس طرفین آمادگی خود را برای برگزاری نمایشگاههای اختصاصی با حق فروش همچنین همکاریهای فنی و مهندسی اعلام داشتند ضمنا ایران اعلام آمادگی کرد که برای احداث کارخانجات صنایع الکتریکی در اردن و پذیرش دانشجویان اردنی و بلعکس همکاری نماید.
   در این اجلاس موافقتنامه های اجتناب از اخذ مالیات مضاعف،تشکیل و حمایت متقابل از سرمایه گذاری،ترجیحات تجاری و همکاری برای ثبت داروهای تولیدی کارخانجات داروسازی ایران در اردن و نیز سرمایه گذاری بخش خصوصی در پروژه های ساخت و ساز و امور زیربنائی به امضا خواهد رسید.

ستاد خبری مرکز حراست وزارتخانه

88846668

آدرس :

تهران، خیابان کریمخان، خیابان استاد نجات الهی، خیابان سمیه، نبش کوچه پورموسی، وزارت صنعت، معدن و تجارت

کد پستی :

1599691379

تلفن :

81771-81761

پست الکترونیک :

info@mimt.gov.ir

مجموع بازدیدها : 234,201,118
تعداد بازدید امروز : 5,138
تعداد بازدید دیروز : 39,887
تعداد بازدید هفته : 45,025
تعداد بازدید این ماه : 682,719
آخرین به روزرسانی : 1399/03/18 01:32

کلیه حقوق متعلق به وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشد.