•  
  • فهرست اخبار
   مهندس جهانگیری، شرکتهای کانادایی را به سرمایه‌گذاری در معادن ایران دعوت کرد

   مهندس جهانگیری، شرکتهای کانادایی را به سرمایه‌گذاری در معادن ایران دعوت کرد

   ایران از سرمایه‌گذاری مستقل یا مشارکت با شرکتهای توانمند کانادایی در بخش معدن، استقبال می‌کند.
   مهندس اسحاق جهانگیری وزیر صنایع و معادن ایران که به کانادا سفر کرده است، در جمع مدیران ارشد شرکتهای مهم معدنی کانادا وضعیت اقتصادی ایران و تحولات انجام شده در بخش معادن را تشریح کرد.
   وی گفت:به منظور کاهش بار ناشی از نوسانات اقتصادی قیمت نفت بر اقتصاد کشور، رشد بخش صنعت و معدن مورد توجه خاص قرار گرفته و قانون سابق معدن اصلاح شده تا سرمایه‌گذاری در این بخش را برای علاقه‌مندان قابل رقابت کند.
   وی افزود: افزایش مدت پروانه‌بهره‌برداری و امکان واگذاری پروانه به شخص ثالث از جمله مواردی است که به عنوان شاخصه‌های تغییر در قانون جدید می‌توان برشمرد.
   جهانگیری اظهار داشت: با اصلاح قانون مالیاتی، در تمام بخشهای میزان مالیات از 65 درصد به 25 درصد کاهش یافته و در بخش معدن این کاهش بیشتر است ، بطوریکه سرمایه‌گذاران بخش معدن در نقاط محروم تا 10 سال از پرداخت مالیات معاف هستند و در سایر مناطق به مدت چهارسال تا 80 درصد میزان مالیات، ازمعافیت برخوردار هستند.
   وی گفت: در قانون جلب و حمایت از سرمایه‌گذاران خارجی که به تازگی اصلاح و به تصویب مراجع قانونگذاری رسیده، حمایت دولت از سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی به شیوه‌های مختلف، پیش بینی شده است.
   وی افزود: گرچه شرکتهای خارجی در بخش معدن ایران فعال هستند، اما حضور شرکتهای کانادایی کمرنگ است. امید می رود با اصلاحات مذکور و فضای مثبتی که برای سرمایه‌گذاری ایجاد شده، سرمایه گذاران کانادایی انگیزه بیشتری برای حضور در ایران پیدا کنند.
   مهندس جهانگیری را در این سفر، نوروززاده رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی و موذن‌زاده رییس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی همراهی می‌کنند.
   این اولین سفر یک وزیر ایرانی به کانادا، بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران است.
   وزیر صنایع و معادن ایران و هیات همراه، روز شنبه ششم اردیبهشت ماه به کانادا سفر کردند که این سفر روز پنجشنبه گذشته پایان یافت.

   مرجع: سایت معادن ایران

   کاشی ایرانا به 40 کشور جهان صادر شد

   کاشی ایرانا به 40 کشور جهان صادر شد

   محمد دین‌محمدی مدیرعامل ایرانا اعلام کرد: در سال گذشته ایرانا نزدیک به 340 میلیارد ریال از محصولات خود را در بازارهای داخلی و خارجی به فروش رسانده و توانسته است لوح تقدیر استاندارد را به عنوان واحد نمونه تولید دریافت کند.این میزان صادرات کاشی، نزدیک به 15 درصد از کل تولیدات ایرانا است.
   او افزود: در حال حاضر ایرانا 18 درصد از سهم تولید کاشی دیواری و 6 درصد سهم تولید کاشی کف را در اختیار دارد و میزان تولید سالانه واحدهای متعدد ایرانا به حدود 5/11 میلیون مترمربع می‌رسد.
   وی همچنین گفت: به زودی اولین و بزرگترین کارخانه گرانول و فرمول خاک بدنهی کاشی در کشور با سرمایه‌گذاری بالغ بر 70 میلیون ریال در تاکستان افتتاح می‌شود.
   وی در پایان گفت: کارخانه گرانول نیازمندیهای صنعت سرامیک ایران را برطرف می‌کند و در توسعهی صادرات و کاهش قیمت تمام شده کاشی نقش به سزائی را ایفاء خواهد کرد.

   تولید ریل هنوز در ایران انجام نمی‌شود.

   تولید ریل هنوز در ایران انجام نمی‌شود.

   مهندس عبدالحسین مهنما، معاون گسترش پروژههای صنعتی سازمان گسترش و سازی صنایع ایران در گفتوگو باایسنا، با تاکید بر لزوم حمایت دولت از صنایع ریلی به عنوان یکی از زیربناهای کشور گفت: این حمایت از آنجا ضرورت پیدا میکند که این صنعت با حمل و نقل ریلی و محیط زیست ارتباط نزدیکی دارد.
   وی با بیان این که سازمان گسترش درصدد ایجاد صندوقی نظیر صندوق حمایت از صنایع دریایی برای حمایت از صنایع حمل و نقل ریلی است، تصریح کرد: سرمایهگذاری در صنایع تولید تجهیزات ریلی اعم از دینامیکی یا ثابت، باید به طور جدی مورد توجه دولت قرار گیرد.
   مهنما گفت: در حال حاضر تنها یک شرکت ”واگن پارس” و یک شرکت تعمیرات لوکوموتیو در این صنعت فعالیت میکنند که این شرایط برای رسیدن به توسعه صنعت ریلی به هیچ وجه کافی نیست.
   وی تصریح کرد: اگر قرار باشد همانند سالهای گذشته رقبای بلامنازع در پروژههای بزرگی نظیر متروی تهران، مانند آنچه که تاکنون در خطوط 1 و 5 این پروژه انجام شده، زمام کارها را در دست گیرند و کل پروژه به آنها واگذار شود، در ان صورت صحبت کردن از پیشرفت صنعت ریلی کشور بیفایده است.
   مهنما با اشاره به حمایت شدید کشورهای خارجی از شرکتهای خود برای حضور در پروژه متروی تهران، اظهار داشت: شرکتهای خارجی که برای اجرای خط متروی تهران مشارکت کردند، شدیدا از سوی دولتها و از طریق دریافت وامهای ارزان حمایت میشدند، زیرا عامل اعطای اعتبار امروزه عاملی برای توسعه بازار در کشور اعتبار دهنده است.
   معاون گسترش پروژههای صنعتی سازمان گسترش و نوسازی صنایع، یکی از بزرگترین وقایع این سازمان در فروردین ماه امسال را پیشنهاد سنگین یکی از شرکتهای زیرمجموعه سازمان گسترش پس از شش ماه بررسی برای اجرای خط 3 و 4 متروی تهران ذکر کرد و افزود: در حال حاضر این شرکت به عنوان یکی از رقبای جدی شرکتهای خارجی برای اجرای پروژه متروی تهران محسوب میشود، در حالی که رقبای ما از طرف دولتهای خود با اعطای صنایع اعتباری سنگین حمایت میشوند.
   وی با بیان اینکه سازمان مدیریت و برنامهریزی، هیات دولت و صندوق مازاد ذخایر ارزی برای کمک به حضور این شرکت در متروی تهران قول مساعد دادهاند، اظهار داشت: برنده شدن یک شرکت داخلی در این مناقصه، بازار گستردهای را هم از ناحیه پیمانکاری ساختمانی و هم از ناحیه کارخانههای ساخت تجهیزات در کشور ایجاد خواهد کرد.
   وی گفت: ساخت اتاق، واگنها، موتورها، تجهیزات و زیرسیستمهای دیگر این پروژه، با تعداد زیادی از کارخانههای بخش خصوصی هماهنگ شده و در صورت واگذاری کار به شرکتهای داخلی، حدود 50 هزار نفر برای طول دوره حداقل پنج ساله مشغول به کار خواهند شد.
   مهنما یادآور شد: نتیجه این مناقصه هنوز مشخص نشده و در خرداد ماه امسال، پیمانکار این پروژه با در نظر گرفتن شرایط فنی، فاینانس و قیمت مشخص خواهد شد.
   وی تاکید کرد: سازمان گسترش به تنهایی و از محل منابع درآمدی خود که تنها از طریق سود سهام و یا فروش شرکتهاست، قادر به انجام این کار نخواهد بود.
   مهنما همچنین با اشاره به قرارداد 160 میلیون یورویی سازمان گسترش و نوسازی صنایع با وزارت کشور در اسفند ماه گذشته برای تولید ترامواهای مدرن (lrd) تصریح کرد: ساخت این ترامواها در هفت شهر مختلف در این قرارداد پیشبینی شده که نخستین آن باید در مشهد نصب شود.
   وی گفت: از آنجایی که ساخت این ترامواها دارای تکنولوژی بالایی است و تنها شش یا هفت شرکت در سطح دنیا در این زمینه کار کردهاند، مشارکت در انجام این پروژه از سوی سازمان گسترش به مناقصه بینالمللی گذاشته شده که در صورت اعلام آمادگی هر کدام از این شرکتها، در بخشهای مختلف این پروژه از آنها استفاده خواهد شد.
   او ارزش قرارداد این سازمان با وزارت کشور را 160 میلیون یورو ذکر کرد و افزود: قرارداد موجود برای ساخت 100 دستگاه است که قابل توسعه خواهد بود.
   وی یادآور شد: در صورت پیشرفت مطلوب این پروژه، در سال 82، شهر مشهد در این زمینه تجهیز خواهد شد.

   شرکت صنایع لاستیک سیمرغ، 3 میلیون یورو وام میگیرد

   شرکت صنایع لاستیک سیمرغ، 3 میلیون یورو وام میگیرد

   سازمان سرمایهگذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران اعلام کرد: بانک توسعه اسلامی با اعتباری به ارزش سه میلیون یورو، برای شرکت صنایع لاستیک سیمرغ موافقت کرد.
   به گزارش ایسنا، این وامها در قالب طرح تامین مالی کوتاه مدت برای واردات (itfo) پرداخت میشود.
   براساس این گزارش، شرکت صنایع لاستیک سیمرغ میتواند مدارک لازم را به بانک توسعه اسلامی ارسال کرده و نسبت به گشایش اعتبار اسنادی اقدام کند.

   تولید کامیون iveco mp 440 براساس استاندارد یورو

   تولید کامیون iveco mp 440 براساس استاندارد یورو

   تولید کامیون iveco mp 440 براساس استاندارد یورو در شرکت زامیاد آغاز شد.
   به گزارش ایسنا، کامیونهای iveco mp 440 ظرفیت حمل 26 تن بار را دارد و با توجه به دریافت نشان استاندارد یورو ii و آلایندگی کم، میتواند در تمام کشورهای اروپایی تردد کند.
   این کامیون که محصول مشترک ایران و ایتالیاست، به زودی وارد بازار میشود و بر اساس قیمت روز بازار به متقاضیان واگذار خواهد شد، قدرت کشش 44 تن، قدرت موتور 370 اسب بخار و مجهز بودن به اینترکولر از دیگر ویژگیهای کامیونهای iveco mp 440 ساخت زامیاد است.
   شرکت زامیاد که تولید کامیون iveco براساس فناوری قدیمی را در سالهای گذشته متوقف کرده بود، در پی افزایش ظرفیت تولید کارخانه و در راستای سیاست دولت برای نوسازی ناوگان حمل و نقل کشور و تولید کامیونهای کم آلاینده و کم مصرف، خط تولید نسل جدید کامیون iveco mp 440 براساس فناوری روز اروپا را راه اندازی کرده است.

   خط تولید آلومینا در مجتمع جاجرم با بو?سیت به بهره برداری رسید

   خط تولید آلومینا در مجتمع جاجرم با بو?سیت به بهره برداری رسید

   به دنبال راه اندازی خط تولید آلومینا با بوکسیت گیبسیتی ( وارداتی) در فروردین ماه سال گذشته و همزمان با استمرار تولید آلومینا با همت بلند و تلاش بی وقفه متخصصین و کارشناسان شرکت ایرانی و مشارکت ان اف سی از کشور چین اصلاحات لازم در واحد انحلال و تعدادی دیگر از واحدهای فرآیندی کارخانه عظیم تولید آلومینا جاجرم در سال 1381 انجام شد که با بهره برداری از واحد انحلال گامی بزرگ در جهت خودکفایی اقتصادی در صنعت آلومینیوم برداشته شود.
   با تکمیل اصلاحات و وارد شدن سایر خطوط انحلال در فرآیند تولید، طی هفته های آینده تولید آلومینا با بوکسیت جاجرم در این مجتمع به ظرفیت اسمی خواهد رسید.
   در طول سال گذشته همزمان با راه اندازی موفقیت آمیز کارخانه با بوکسیت وارداتی بیش از یکصد و هشتاد هزار تن هیدرات آلومینیوم و یکصد هزار تن آلومینا تولید شده است.

   مرجع: سایت معادن ایران

   با افتتاح 2 معدن جدید 330 هزار تن بر ظرفیت کنسانتره مس کشور افزوده شد

   با افتتاح 2 معدن جدید 330 هزار تن بر ظرفیت کنسانتره مس کشور افزوده شد

   افتتاح 2 معدن مس در استانهای کرمان و آذربایجان شرقی 330 هزارتن ظرفیت کنسانتره مس کشور را افزایش می دهد.
   معاون امور معادن وزارت صنایع و معادن ایران با اعلام این خبر گفت سال گذشته 130 میلیون تن انواع مواد معدنی فعال کشور تولید شد که سه و نیم میلیون تن از میزان پیش بینی شده، بیشتر بود.
   دکتر سرقینی با اشاره به این که صادرات مواد معدنی در سال گذشته 770 میلیون دلار ارز آوری داشته است گفت تولید مواد معدنی از 35 میلیون تن در سال 61 هم اکنون به 130 میلیون تن رسیده است.
   وی رشد ارزش افزوده بخش معادن را در سال گذشته 11 و هشت دهم درصد اعلام کرد و گفت در 5 سال گذشته متوسط رشد بخش معدن 7 و نیم درصد بود که 3 درصد از متوسط رشد کشور بیشتر است.

   مرجع: سایت معادن ایران

   کانی های فلزی و غیر فلزی برندگان بورس سه شنبه بودند

   کانی های فلزی و غیر فلزی برندگان بورس سه شنبه بودند

   روز سه شنبه شاخص های بورس تهران روندی آرام را در کاهش و افزایش های خود در پیش گرفتند.
   دیروز فقط شاخص کانی های فلزی و شاخص کانی های غیر فلزی رشد بالاتر از یک درصد را تجربه کردند. به طوری که شاخص فلزی ها 4 درصد بالا رفت و شاخص غیر فلزی ها 6/1 درصد رشد نشان داد.

   مرجع: سایت معادن ایران

   iran boosts cement output

   iran boosts cement output

   tehran - iran's cement production will rise by four million tons once a number of related projects are implemented. director-general of mineral industries department at ministry of industries and mines, abbas safakish told irna in semnan yesterday that the production can be raised by five million tons once necessary foreign exchange credits are provided for implementation of six cement production projects. safakish said that over the past 11 years, iran's cement production has increased to 30 million tons a year from 16 million tons

   $25 million industrial goods exported

   $25 million industrial goods exported

   tehran -- mostazafan and janbazan foundation (mjf) sales reached $3,194 billion during the past year, mjf announced yesterday. the foundation's 8.1 percent rise in sales last year shows an increase of $2,954 billion compared to the previous year, the mjf report added. last year, $25 million worth of various industrial goods was exported by the organization. the figure indicates an 8.2 percent increase as compared with the year before, the report further explained.

   source: tehran times

ستاد خبری مرکز حراست وزارتخانه

88846668

آدرس :

تهران، خیابان کریمخان، خیابان استاد نجات الهی، خیابان سمیه، نبش کوچه پورموسی، وزارت صنعت، معدن و تجارت

کد پستی :

1599691379

تلفن :

81771-81761

پست الکترونیک :

info@mimt.gov.ir

مجموع بازدیدها : 231,330,672
تعداد بازدید امروز : 31,269
تعداد بازدید دیروز : 44,623
تعداد بازدید هفته : 31,269
تعداد بازدید این ماه : 564,626
آخرین به روزرسانی : 1399/01/09 15:56

کلیه حقوق متعلق به وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشد.