•  
  • فهرست اخبار
   صادرات و واردات در دوماهه اول سال

   صادرات و واردات در دوماهه اول سال

   صادرات غیرنفتی با احتساب صادرات چمدانی و بازارچه ای با ?/?? درصد افزایش به رقم ??? میلیون و ??? هزار دلار رسید.
   به گزارش روابط عمومی گمرک میزان تجارت چمدانی در این مدت ?/? میلیون دلار و صادرات بازارچه ای ?/?? میلیون دلار بوده است.
   این گزارش حاکیست میزان ارزش و وزن صادرات غیرنفتی بدون در نظر گرفتن صادرات چمدانی و بازارچه ای به ترتیب ?/? میلیون و ??? هزار دلار و ? میلیون و ??? هزار و ??? تن بوده است.
   براساس این گزارش متوسط قیمت هر تن کالاهای صادراتی در دو ماهه اول امسال ??? دلار بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ?/? درصد افزایش داشته است.
   در این مدت بیشترین کاهش قیمت مربوط به فرش و صنایع دستی بوده و بیشترین افزایش قیمت صادرات نیز به گروه کالاهای کشاورزی اختصاص داشته است.
   در بین کالاهای صادراتی گروه کالاهای صنعت و پتروشیمی چه از لحاظ ارزش و وزنی بیشترین سهم را به خود اختصاص دادند به طوری که ?/?? درصد از وزن و ?? درصد از ارزش کالاهای صادراتی را به خود اختصاص دادند.
   ده قلم عمده کالاهای صادراتی در دو ماهه اول سال جاری ?/?? درصد از ارزش کل صادرات غیرنفتی را دارا بودند.

   ده قلم عمده کالاهای صادراتی برحسب ارزش
   گازها با اختصاص ?/?? میلیون دلار، پسته و مغز پسته ?/?? میلیون دلار، فرش دستبافت با ?/?? میلیون دلار، آلومینیوم ساخته شده با ?/?? میلیون دلار، آهن آلات و فولاد با ?/?? میلیون دلار، سایر محصولات پتروشیمی با ?/?? میلیون دلار، سایر کالاهای صنعتی با ?/?? میلیون دلار، سایر محصولات شیمیایی با ?/?? میلیون دلار، سایر محصولات معدنی با ?/?? میلیون دلار و انواع قیر با ?/?? میلیون دلار ده قلم عمده کالاهای صادراتی بودند.

   واردات در دو ماهه امسال
   در این مدت ? میلیون و ??? هزار و ??? تن کالا به ارزش ? میلیارد و ??? میلیون دلار به کشور وارد شد که این میزان نسبت به مدت مشابه سال قبل از حیث وزن ?/?? درصد و از لحاظ ارزش ?/?? درصد افزایش داشته است.
   متوسط قیمت هر تن کالاهای غیر نفتی وارداتی در این مدت حدود ??? دلار بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل حدد ?/? درصد افزایش نشان می دهد.

   ده قلم عمده کالاهای وارداتی
   ده قلم عمده کالاهای وارداتی در فروردین و اردیبهشت سال جاری شامل سایر لوازم و ماشین آلات صنعتی مکانیکی ?/??? میلیون دلار، آهن آلات ?/??? میلیون دلار، لوازم صنعتی برقی ?/??? میلیون دلار، ماشین آلات صنعت نساجی چرم ??? میلیون دلار، مواد شیمیایی ?/??? میلیون دلار، مواد اولیه پلاستیک ?/??? میلیون دلار، ماشین آلات راهسازی جرثقیل و ماشین آلات کشاورزی ?/??? میلیون دلار، روغن خوراکی ?/?? میلیون دلار، محصولات صنایع شیمیایی ?/?? میلیون دلار و محصولات داروئی ?/?? میلیون دلار بوده است.
   ده قلم عمده کالاهای وارداتی ?/?? درصد از مقدار و ?/?? درصد از ارزش کل واردات را به خود اختصاص دادند.

   سرمایه‌گذاری یک شرکت فرانسوی در قزاقستان

   سرمایه‌گذاری یک شرکت فرانسوی در قزاقستان

   شرکت کوژما شعبه گروه انرژی هسته‌ای فرانسوی اروا در نظر دارد 100 میلیون دلار برای توسعه یک معدن اورانیوم در جنوب قزاقستان و افزایش سهمیه خود در این طرح سرمایه‌گذاری کند.
   هم‌اکنون 45 درصد از سهام شرکت کاتکو یعنی مالک معدن اورانیو م مونیکوم در جنوب قزاقستان را در اختیار دارد. دولت قزاقستان نیز 45 درصد از سهام این طرح را در اختیار دارد.
   کوژما که پیش از این 30 میلیون دلار در این معدن سرمایه‌گذاری کرده بود امیدوار است تولید این معدن را که هم‌اکنون 1000 تن است افزایش دهد. این شرکت فرانسوی در نظر داردسالانه 100 تن اورانیوم از این معدن استخراج کند.

   مرجع: سایت معادن ایران

   برگزاری همایش بررسی مشکلات معادن زغال‌سنگ کشور

   برگزاری همایش بررسی مشکلات معادن زغال‌سنگ کشور

   همایش بررسی مشکلات و معضلات معادن زغال‌سنگ کشور و استخراج زغال‌سنگ کک‌شو، روز شنبه 17 خرداد ماه به همت انجمن علمی مهندسی معدن دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب در دانشکده فنی این دانشگاه برگزار برگزار می‌شود.
   پیمان افضل، مسوول کمیته اجرایی این همایش با اعلام این خبر گفت: در این همایش یک روزه کارشناسان و متخصصان شرکت زغال‌سنگ کرمان، شرکت زغال‌سنگ البرز شرقی(شاهرود)، شرکت زغال‌سنگ البرز مرکزی(مازندران و زیرآب) و همین طور مهندسان طرح تجهیز معادن زغال‌سنگ طبس حضور خواهند داشت.
   وی ادامه داد: در پایان این همایش جلسه معارفه‌ای با حضور اعضای کمیته مرکزی سازمان نظام مهندسی معدن استان تهران به منظور آشنایی اعضای این سازمان با توانایی‌های دانشجویان دانشکده فنی دانشگاه آزاد واحد تهران جنوب برگزار می‌شود.
   افضل با اشاره به مقالات ارائه شده در این همایش گفت: تعداد 10 مقاله در خصوص اکتشاف، استخراج، فرآوری و زغالشویی و بررسی مشکلات در معادن زغال‌سنگ کشور ارائه خواهد شد که مهندسان شرکت زغال سنگ البرز شرقی بیشترین تعداد مقالات را به خود اختصاص داده‌اند.
   مسوول کمیته اجرایی این همایش نوع مقالات را علمی- کاربردی و به منظور آشنایی دانشجویان با مشکلات و معضلات اجرایی معادن زغال‌سنگ ارزیابی کرد.
   شایان ذکر است همایش بررسی مشکلات و معضلات معادن زغال‌سنگ کشور از ساعت 9 صبح و با حضور اساتید برجسته دانشگاهها، مسوولان شرکتهای بزرگ دولتی و مقامات معدنی سازمان صنایع و معادن استان تهران در دانشکده فنی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب برگزار خواهد شد.

   مرجع: سایت معادن ایران

   heavy weight ethylene separation tower installed in pseez

   heavy weight ethylene separation tower installed in pseez

   tehran, irna -- an ultra heavy tower for separation of ethylene and ethane has successfully been transferred and installed at pars special economic and energy zone.
   public relations department at national petrochemical company (npc) said on monday that besides the tower which weighs 550 tons and is 67 meters high, a 300-ton compressor has been transferred to the npc site at the pars special economic and energy zone (pseez).
   the tower has been designed to separate 213 tons of ethane and ethylene an hour to provide feedstock of polyethylene production units of arya sasol company and export the rest abroad.
   experts with arya sasol polymer company supervised the installation operations in the pseez on monday.

   وزیر صنایع: 200 طرح بزرگ صنعتی در ایران به بهره‌برداری می‌رسد

   وزیر صنایع: 200 طرح بزرگ صنعتی در ایران به بهره‌برداری می‌رسد

   وزیر صنایع و معادن گفت: بر اساس برنامه‌ریزی انجام شده امسال 200 طرح بزرگ صنعتی با بیش از یک میلیون دلار سرمایه‌گذاری در ایران به بهره‌برداری می‌رسد.
   « اسحاق جهانگیری» روز یکشنبه در جمع دست اندرکاران طرح سیمان داراب و مسوولان استان فارس افزود: به همین دلیل امسال و سال آینده را سالها و فرصتهای استثنایی برای بخش صنعت کشور نامیده‌ایم.
   وی اظهار داشت: در سال جاری شاهد تحول چشمگیر سرمایه‌گذاری بخش خصوصی هستیم، بطوری که در دوماهه اول سال 1382حرکت بخش خصوصی رشدی حدود 100درصد در بخشهای صنعتی و سرمایه‌گذاری دارد.
   وزیرصنایع یاد آور شد: خوشبختانه در دولت خاتمی در بخش اقتصادی قدمهای بزرگی برداشته شده که البته به دلایل متعددی انعکاس مطلوب کارهای اقتصادی فراهم نشده است.
   جهانگیری تصریح کرد: مهمترین بخش خدمات دولت د راین زمینه بوجود آمدن فضایی است که در این فضا فعالان اقتصادی، مردم و مدیران احساس امنیت و ارزش بیشتری کرده تا فعالیت مفید اقتصادی بکنند.
   وی گفت: همچنین برای دولت اجرای بسیاری از طرحها امکان یافته و انجام گرفته که تبلیغات در این زمینه نشده است.
   وزیر صنایع افزود: واقعیت این است که اگر این شرایط فراهم نشده بود بخشهای مختلف وارد این عرصه نمی‌شدند و فعالیتهای اقتصادی به این حد از رشد نمی‌رسید.
   وی اظهار داشت: قوانینی که لازم بوده تصویب شده ویا در حال تصویب است و این همه بیانگر ایجاد تسهیل در امر تولید و صنعت است.
   جهانگیری یاد آور شد: نتیجه این تلاش این است که هر فعال اقتصادی خواهد گفت، شرایط برای کار کردن نسبت به سالهای قبل بسیاری متحول شده و در واقع بخش خصوصی توانمند احساس میکند که شرایط فعالیت مهیاست و ما امروز در بخش صادرات، تولید و سرمایه گذاری رشد قابل توجهی نسبت به سالهای گذشته داشته‌ایم.
   وزیر صنایع گفت: این سیاستها قوانین و تلاشها باعث شده تا رشد تولید در بخش صنعت ومعدن به دو برابر بخش اقتصادی رسیده است.
   وی افزود: در سال گذشته 7/11 درصد تولید در بخش صنعت و 4/6 درصد تولید در بخش اقتصاد داشته‌ایم و در بخش صادرات بیش از 70 در صد صادرات غیر نفتی ما صادرات صنعتی است.
   جهانگیری اظهار داشت: نکته با اهمیت این است که به سمت کالاهایی برای صادرات میرویم که فکر ایرانی در آن سهم بیشتری دارند و از 30 درصد سهم کالاهای صنعتی به 70 درصد کالاهای صنعتی تولید فکر ایرانی رسیده‌ایم.
   وزیر صنایع گفت: یکی از تدبیرهای دولت خاتمی ایجاد حساب ذخیره ارزی بوده است که از این محل، درسال 81 تاکنون 541 طرح صنعتی به ارزش سه میلیارد دلار افتتاح و یا در حال افتتاح است.

   صنایع غذایی ایران با 2/1 درصد ارز بری بیش از صد در صد ارز آوری دارد

   صنایع غذایی ایران با 2/1 درصد ارز بری بیش از صد در صد ارز آوری دارد

   عضو انجمن متخصصین علوم و صنایع غذایی ایران اعلام کرد: صنایع غذایی ایران با داشتن تنها 2/1 درصد ارزبری، بیش از صددر صد ارز آوری برای کشور دارد.
   «نادر مجرد» روز یکشنبه در جریان بازدید خبرنگاران از یک واحد صنایع غذایی گفت: صنایع غذایی ایران هر ساله به دلیل افزایش قیمت تمام شده تولیدات، از حضور در بازارهای خارجی باز مانده است.
   وی افزود: واحدهای صنایع غذایی توانمندی در کشور وجود دارد که اکنون علاوه بر عرضه محصولات به بازارهای داخلی، دربازارهای کشورهای همسایه و حتی اروپایی راه پیدا کرده‌اند، اما نوسانات زیاد قیمت مواد اولیه در نهایت بالا رفتن قیمت تمام شده، سبب گردیده تا یکی پس از دیگری بازارهای هدف خود در خارج از کشور را از دست بدهند.
   وی نقش روابط سیاسی را در توسعه صادرات بسیار موثر خواند و گفت: برخی کشورها که رابطه سیاسی خیلی خوب با ایران ندارند نرخ تعرفه‌های خود را برای صادرات صنایع غذایی ایران در حد بالایی نگهداشته‌اند، به عنوان مثال کشوری که نرخ تعرفه خود را دراین مورد برای ایران 24 درصد در نظر گرفته، برای یکی از کشورهای همسایه ما شش درصد منظور کرده است.
   مجرد با بیان اینکه صنایع غذایی ایران به دلیل وجود تنوع آب و هوایی زیاد از نظر کیفیت و طعم مرغوبتر از انواع مشابه خارجی آن است، تصریح کرد: بسیاری از کشورها تمایل به مصرف مواد غذایی ایران دارند و حاضرند برای خرید مواد غذایی ایران قراردادهای میان مدت با تولید کنندگان ایرانی منعقد کنند، اما مدیران واحدهای صنایع غذایی کشورمان به دلیل اطمینان نداشتن از ثبات قیمت مواد اولیه و سایر هزینه‌ها در طول سال، از عقد این قراردادها امتناع می‌کنند.
   وی گفت: در ایران بهای مواد اولیه صنایع غذایی در طول یک سال چند نوبت تغییر میکند، درحالی که در کشورهایی چون چین، ترکیه و یونان اینگونه نیست و علاوه بر ثبات قیمت مواد اولیه، تولید کنندگان مواد غذایی از یارانه‌های صادراتی بهره‌مند هستند از این رو به راحتی بازارهای هدف را تصاحب می‌کنند.

   نماینده فسا: فرسودگی و تورم صنایع، دلیل اصلی بحرانهای کارگری است

   نماینده فسا: فرسودگی و تورم صنایع، دلیل اصلی بحرانهای کارگری است

   مخبر کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی و نماینده فسا فرسودگی صنایع و متورم بودن آنها را مهمترین دلایل ایجاد بحرانهای کارگری در کشور دانست.
   بهیار سلیمانی روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه 80 درصد از اقتصاد ایران دولتی است، افزود: با وجود تاکید برنامه سوم توسعه به خصوصی سازی تاکنون این امر به درستی اعمال نشده است. به اعتقاد وی، بسیاری از صنایع کشور به دلیل فرسودگی و حجیم بودن قابلیت سوددهی را ندارد، لذا این واحدها پس از واگذاری با مشکلات کارگری مواجه خواهند شد.
   وی با تاکید بر اینکه این صنایع پس از واگذاری به دلایل مختلف غیر اقتصادی به جذب نیروی انسانی پرداختند افزود: همین عامل سبب بالا رفتن هزینه‌ها و مجبور شدن آنها به تعدیل نیرو در مراحل بعدی شد.
   سلیمانی با تاکید براینکه بسیاری از صنایع ایران از جمله نساجی کهنه شده و همگام با دنیا رشد نداشته، اظهار داشت: تحولات عظیمی در صنعت نساجی جهان ایجاد شده که ما در دودهه اخیر از آنها بی بهره بوده‌ایم .
   نماینده فسا ادامه داد: مشکل ما آن است که یکسری کارخانه‌های فرسوده دولتی میخواهند با صنایع روز دنیا رقابت کنند.
   وی ، متورم ساختن دولت در سالهای گذشته را از دیگر دلایل دامن زننده به مسایل کارگری در ایران دانست و تصریح کرد: مشکل بعدی آن است که همزمان با متورم شدن دولت، نیروی انسانی کارخانهها نیز بدون آنکه توجیه اقتصادی داشته باشد، حجیم شد.
   سلیمانی، با بیان اینکه در کشورهای پیشرفته بعضی از کارخانه‌های بالای پنج سال عمر، اقتصادی تلقی نمی‌شوند، گفت: برخی ازصنایع در کشور به خصوص نساجی بالای 20 تا 30 سال عمر دارند.
   به گفته وی، هنوز اقدام اساسی برای خصوصی سازی صنایع در کشور صورت نگرفته و این کار در حد واگذاری چند کارخانه انجام شده است.
   به عقیده این نماینده مجلس، خصوصی سازی بسیاری از صنایع نظیر خودرو سازی که در دنیا رشد زیادی در بخش خصوصی داشتهاند، در ایران صورت نگرفته است.
   وی در خصوص ارتباط بحرانهای کارگری با نبود نظارت بر خصوصی سازی و نحوه واگذاری شرکتهای دولتی به خبرنگار ایرنا گفت: در اعمال قانون خصوصی سازی این نوع نظارتها باید صورت گیرد، ولی مشکل اصلی در زیان‌ده بودن صنایع ما به دلیل فرسودگی و حجیم بودن آنها است.
   سلیمانی، راهبرد حل مشکلات کارگری در کشور را در نوسازی و رونق صنایع داخلی دانست و تصریح کرد: ما باید با پیوند مشترک اقتصادی با جهان به دنبال صنایع جدید و سرمایه‌گذاریهای خارجی باشیم.
   وی یک دلیل عقب ماندگی صنایع را ناتوانی در جذب سرمایه‌های خارجی ذکر کرد و اظهار داشت: ما از ابتدای انقلاب تاکنون کمتراز هشت میلیارد دلار سرمایه خارجی جذب کردهایم در حالی که کشور چین در همین مدت موفق به جذب 500 میلیارد دلار سرمایه خارجی شده است.
   مخبر کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: با ایجاد امنیت اقتصادی واجتماعی، شرایط برای ورود سرمایه‌های خارجی و پیوند مشترک اقتصادی با جهان بیشتر فراهم می گردد و به این وسیله میتوان بحرانهای کارگری را به شیوهای اساسی حل کرد.

   مالیات واردات مجدد خودرو به قیمت روز کاخانه محاسبه می‌شود

   مالیات واردات مجدد خودرو به قیمت روز کاخانه محاسبه می‌شود

   خودروهای داخلی صادر شده که مجددا وارد کشور می‌شوند، همانند خودروهای ساخت داخل با توجه به مقررات سال ساخت آنها مشمول مالیات خواهند بود.
   به گزارش ایسنا، از روابط عمومی و امور بینالملل سازمان امور مالیاتی کشور، اتومبیلهای سواری و وانت دو کابین تولید و یا مونتاژ شده داخل کشور که به خارج صادر و مجددا توسط اشخاص به کشور بازگردانده می‌شوند، در موقع شماره‌گذاری مشمول مالیات و عوارض شماره‌گذاری خواهند بود و مبنای محاسبه مالیات و عوارض شماره‌گذاری اتومبیلهای مزبور، بهای فروش آخرین مدل کارخانه است.
   همچنین کلیه خودروهای ساخت داخل که مجددا به کشور بازگردانده می‌شوند، مشمول مالیات خودروهای ساخت داخل با توجه به مقررات سال ساخت آنها خواهند بود.

   معدن سنگ آهن ”جلال آباد زرند” به بهره‌برداری می‌رسد

   معدن سنگ آهن ”جلال آباد زرند” به بهره‌برداری می‌رسد

   به گزارش ایسنا، بهره‌برداری از سنگ آهن جلال آباد زرند با صرف 6 میلیارد ریلا اعتبار به زودی آغاز می‌شود.
   دکتر امیری، نماینده مردم شهرستان زرند در مجلس شورای اسلامی، گفت: فاز چهار این معدن با ذخیره بیش از 8 میلیون تن برای بهره‌برداری آماده است و با آغاز به‌کار آن، برای تعداد زیادی از افراد کارآفرینی می‌شود.
   وی به نقل از مسوولان وزرات صنایع و معادن، گفت: سنگ آهن این معدن با عیار 60 درصد مطلوبترین سنگ آهن کشور است و برداشت آن تا 40 سال ادامه خواهد داشت.
   امیری در ادامه گفت: اکتشافات معدن سنگ آهن جلال آباد از سال 1380 آغاز شده است و نتیجه عملیات اکتشافات در 11 هزار متر آن نشانگر ذخیره بیش از 220 میلیون تن سنگ آهن است.

   ایران خودرو“، نیازهای ناوگان حمل و نقل سیرالئون را تامین می‌کند

   ایران خودرو“، نیازهای ناوگان حمل و نقل سیرالئون را تامین می‌کند

   به گزارش ایسنا، ممدو کروما، وزیر خارجه سیرالئون روز گذشته با دکتر منوچهر منطقی، مدیر عامل گروه صنعتی ایران خودرو دیدار و گفتوگو کرد.
   در این دیدار که در ایران خودرو انجام شد، طرفین بر ضرورت همکاری مشترک برای تامین نیازهای سیرالئون به محصولات گروه صنعتی ایران خودرو تاکید کردند.
   در این دیدار، سفیر سیرالئون در تهران و معاون صادرات گروه صنعتی ایران خودرو نیز حضور داشتند.
   گفتنی است، ایران خودرو تاکنون در دو مرحله خودروهای سنگین از جمله کامیون، اتوبوس شهری و بین شهری را به سیرالئون فروخته است.

ستاد خبری مرکز حراست وزارتخانه

88846668

آدرس :

تهران، خیابان کریمخان، خیابان استاد نجات الهی، خیابان سمیه، نبش کوچه پورموسی، وزارت صنعت، معدن و تجارت

کد پستی :

1599691379

تلفن :

81771-81761

پست الکترونیک :

info@mimt.gov.ir

مجموع بازدیدها : 235,401,056
تعداد بازدید امروز : 12,946
تعداد بازدید دیروز : 38,273
تعداد بازدید هفته : 197,023
تعداد بازدید این ماه : 596,859
آخرین به روزرسانی : 1399/04/19 09:36

کلیه حقوق متعلق به وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشد.