•  
  • فهرست اخبار
   شرکت توسعه معادن روی ایران امتیاز بهره برداری از بزرگترین معدن سرب و روی ایران را به دست آورد

   شرکت توسعه معادن روی ایران امتیاز بهره برداری از بزرگترین معدن سرب و روی ایران را به دست آورد

   امتیاز بهره برداری از بزرگترین معدن سرب وروی ایران که دردی ماه سال گذشته و بر اساس رای دیوان عدالت اداری از شرکت سهامی عام توسعه معادن روی ایران سلب شده بود پس از انجام مزایده رسمی مجددا” به شرکت یاد شده واگذار شد.
   در دی ماه سال گذشته و به دنبال طرح شکایت از سوی شرکت ملی سرب وروی ایران در دیوان عدالت اداری و رای این دیوان مبنی بر ابطال مصوبه شورای اقتصاد در سال 77 در خصوص واگذاری معدن انگوران به بخش خصوصی مزایده بهره برداری از این معدن یکشنبه گذشته با حضور شرکتهای کالسیمین، ملی سرب و روی شرکت فرآوری مواد معدنی، شرکت باما و شرکت امیر برگزار شد که در نهایت شرکت توسعه معادن روی ایران موفق شد امتیاز واگذاری این معدن را به ارزش پایه هر تن 45 هزار ریال به دست آورد.
   این گزارش می افزاید: از زمان ابطال مجوز بهره برداری از معدن انگوران، مدیران عامل و اعضای هیات مدیره شرکت توسعه معادن روی به منظور کسب مجدد این امتیاز و حفظ دارایی های سهامداران متعدد و جزء این شرکت اقدامات بسیاری را انجام داده اند که در نهایت منجر به کسب برتری در مزایده رسمی شد.
   مدیران توسعه معادن روی از احتمال افزایش سهام این شرکت در بورس و احراز شرایط مطلوب برای فعالیتهای معدنی شرکت و دستیابی به ارزش واقعی سهام شرکت در آینده خبر داد.

   مرجع: سایت معادن ایران

   وجود 12 میلیارد دلار مواد معدنی در دریاچه قم

   وجود 12 میلیارد دلار مواد معدنی در دریاچه قم

   هم اکنون ارزش مواد معدنی موجود در دریاچه نمک این استان تا 12 میلیارد دلار تخمین زده می شود.

   مهندس محمد حاج زمانی رییس سازمان صنایع و معادن قم در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه این استان افزود: با این وجود مسئولان به این ذخیره خدادادی به هیچ وجه توجه ندارند.
   وی اضافه کرد تا کنون حتی یک مسیر مناسب برای دسترسی بهتر به این دریاچه ایجاد نشده که این امر مشکلات زیادی به وجود آورده است.
   حاج زمانی افزود با توجه به اهمیت ملی، و زیر بنایی این دریاچه، در سال 80 مقرر شد از محل اعتبارات استانی یک مسیر مناسب برای دسترسی به این دریاچه احداث شود. اماتاکنون این امر محقق نشده است.
   وی گفت برای ساخت این مسیر 15 میلیارد ریال هزینه برآورد شد که اعتبار لازم تا کنون تامین نشده است حاج زمانی وسعت دریاچه نمک قم را دو هزار و 500 کیلومتر مربع ذکر کرد و گفت 30 میلیون تن نمک و منیزیوم در آن ذخیره شده است.
   وی گفت 16 ماده معدنی دیگر نیز شامل کلروپتانسیم، کود شیمیایی، ضدیخ، روان کننده و حلال شیمیایی در این دریاچه موجود است.
   حاج زمانی افزود طرح مقدماتی دریاچه نمک قم توسط شرکت ملی فولاد با هزینه ارزی 50 میلیون دلار در حال انجام است.

   مرجع: سایت معادن ایران

   نخستین همایش علمی تخصصی حفاری در معادن 16 اردیبهشت برگزار می شود

   نخستین همایش علمی تخصصی حفاری در معادن 16 اردیبهشت برگزار می شود

   اولین همایش علمی تخصصی حفاری در معادن 16 تا 18 اردیبهشت ماه سال جاری در شهرستان بافق برگزار خواهد شد.
   مهندس محمد دهستانی بافقی مدیر عامل شرکت سنگ آهن مرکزی ایران با اعلام مطلب فوق گفت این همایش با هدف دستیابی به جدیدترین اطلاعات و تکنولوژی دانش حفاری و گردهمایی کلیه کارشناسان و معدن‌کاران برگزار می شود.
   دراین همایش به منظور تبادل اطلاعات، هشت نماینده از کشورهای خارجی برای ارائه مقالات در این زمینه حضور خواهند داشت.
   وی ادامه داد این دومین همایشی است که توسط شرکت سنگ آهن مرکزی در خصوص بهره برداری از معادن برگزار میشود. دهستانی با اشاره به این نکته که دیگراقتصاد تک محصولی در ایران جواب نخواهد داد افزود یک از راه های دور شدن از اقتصاد متکی به صنعت نفت توجه به معادن و منابع طبیعی است و از آنجایی که مواد اولیه به انرژی ارزان قیمت و نیروی انسانی فعال درایران زیاد است اکتشاف و بهره برداری از بسیاری از معادن صرفه و توجیه اقتصادی خواهد داشت.

   مرجع: سایت معادن ایران

   درآمد هر سهم معادن منگنز 4 درصد افزایش یافت

   درآمد هر سهم معادن منگنز 4 درصد افزایش یافت

   کاهش هزینه های تولیدی درآمد هر سهم معادن منگنز را 4 درصد افزایش داد. شرکت معادن منگنز ایران درآمد هر سهم خود را برای سال مالی منتهی به 29/12/81 مبلغ 1141 ریال اعلام کرد که در مقایسه با پیش بینی قبلی شرکت 41 ریال افزایش نشان می دهد. شرکت دلایل عمده تعدیل را کاهش هزینه های تولیدی و عملیاتی ذکر کرده است.

   مرجع: سایت معادن ایران

   مدیرکل استاندارد و تحقیقات صنعتی خراسان: استاندارد زعفران اجباری شد

   مدیرکل استاندارد و تحقیقات صنعتی خراسان: استاندارد زعفران اجباری شد

   مدیرکل استاندارد و تحقیقات صنعتی خراسان اعلام کرد: استاندارد زعفران از اول اردیبهشت ماه سال جاری اجباری شد.
   مهندس نوری که از واحدهای صنعتی و تولیدی بسته بندی زعفران و کارخانه سیمان شهرستان قاین دیدن می کرد افزود: از آنجا که 90درصد زعفران جهان در ایران و عمدتاً در خراسان تولید می شود و کشورهای طرف قرارداد به امر استاندارد اهمیت زیادی قائل هستند از اول اردیبهشت ماه سال جاری استاندارد زعفران اجباری اعلام شده است. وی همچنین خاطرنشان کرد: درحال حاضر 18واحد تولیدی بسته بندی و سورت زعفران در خراسان فعال است.
   مدیرکل استاندارد و تحقیقات صنعتی در ادامه گفت: در سال گذشته مبلغ 4میلیارد ریال تسهیلات اختصاص یافته به اداره کل استاندارد و تحقیقات صنعتی خراسان از محل تبصره 3برای تجهیز و راه اندازی آزمایشگاه به واحدهای تولیدی استان پرداخت شده است و در سال جاری نیز به کلیه متقاضیان و صاحبان تولیدی که اقدام به تجهیز و راه اندازی آزمایشگاه کنند تسهیلات تبصره سه پرداخت خواهد شد.

   مرجع: کیهان

   فولاد خوزستان غرفه برتر نمایشگاه تخصصی فولاد کشور

   فولاد خوزستان غرفه برتر نمایشگاه تخصصی فولاد کشور

   فولاد خوزستان به عنوان غرفه برتر در نخستین نمایشگاه بین المللی فولاد کشور برگزیده شد.
   این نمایشگاه تحت عنوان نمایشگاه بین المللی صنایع فولاد و معادن وابسته در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار شد.
   در این نمایشگاه بیش از 94 شرکت داخلی و 9شرکت بزرگ خارجی از کشورهای ایتالیا، سوئد، کانادا، هلند، روسیه، هندوستان و آلمان آخرین دستاوردها و محصولات خود را در زمینه فولاد و صنایع وابسته عرضه کردند.
   در این نمایشگاه غرفه فولاد خوزستان در سالن 5 نمایشگاه با استقبال علاقمندان روبرو شد و از نظر تعداد مراجعین و پاسخگویی بهنگام و مؤثر و نیز غرفه آرایی مناسب حائز رتبه اول شد و شرکت های ایرانی سدید و ایتالیایی دانیلی در رتبه های دوم و سوم جای گرفتند.
   این گزارش حاکیست طی روزهای برگزاری نمایشگاه غرفه فولاد خوزستان علاوه بر پذیرش جمع کثیری از بازدیدکنندگان، از سوی مسئولان و مقامات مملکتی از جمله مهندس هراتی مدیرعامل شرکت ملی فولاد ایران و معاونین این شرکت مورد بازدید قرار گرفت. بازدیدکنندگان علاوه بر آشنایی با آخرین دستاوردهای فنی و تکنولوژیکی فولاد خوزستان در زمینه احیا مستقیم و فولادسازی با نحوه راهیابی محصولات این شرکت به بازارهای جهانی آشنا شدند.

   مرجع: کیهان

   براساس بخشنامه بانک مرکزی؛ دریافت حق ثبت سفارش ازکالاهای وارداتی لغو شد

   براساس بخشنامه بانک مرکزی؛ دریافت حق ثبت سفارش ازکالاهای وارداتی لغو شد

   دریافت حق ثبت سفارش کالاهای وارداتی ملغی شد وحق ثبت پرداختی کالاهایی که تا پایان سال گذشته اظهار و ترخیص نشده اند، به عنوان علی الحساب حقوق ورودی محسوب خواهد شد.
   این مصوبه درپی تصویب قانونی اصلاح موادی از قانون برنامه سوم توسعه و چگونگی برقراری و وصول عوارض و سایر وجوه ازتولیدکنندگان، ارایه دهندگان خدمات وکالاهای وارداتی صادرشد.
   دراین زمینه بانک مرکزی جمهوری اسلامی دربخشنامه ای به تمام بانک ها، موضوع لغو دریافت حق ثبت سفارش ازابتدای سال 82 را ابلاغ و خواستار اجرای آن ازسوی بانک ها وشعب واحدهای ذیربط آنها شده است.
   براساس ماده 2 این قانون حقوق گمرکی، مالیات، حق ثبت سفارش کالا، انواع عوارض و سایر وجوه دریافتی ازکالاهای وارداتی تجمیع شده و معادل چهار درصد افزایش گمرکی کالاها تعیین می شود.
   براین اساس به مجموع این دریافتی و سود بازرگانی که طبق قوانین مربوطه توسط هیئت وزیران تعیین می شود، حقوق ورودی اطلاق خواهد شد.
   نرخ حقوق ورودی علاوه بر رعایت سایر قوانین باید به نحوی تعیین شود که درراستای حمایت موثر از اشتغال وکالای ساخت داخل دربرابر کالای وارداتی باشد و دربرگیرنده نرخ ترجیحی و تبعیض آمیز بین واردکنندگان دولتی با بخش های خصوصی، تعاونی و غیردولتی نباشد.

   مرجع: کیهان

   شناسایی 6 میلیارد تن سنگ آهن در کشور

   شناسایی 6 میلیارد تن سنگ آهن در کشور

   نخستین همایش علمی، تخصصی حفاری در معادن هفته آینده در شهر بافق برگزار می شود.
   مهندس محمد دهستانی بافقی مدیرعامل شرکت سنگ آهن بافق و رئیس همایش، ویژگی های معادن سنگ آهن بافق را ذکر کرد و گفت: یک سوم ذخیره سنگ آهن کشور در این منطقه کشف شده است. وی با اشاره به اینکه 6 میلیارد تن سنگ آهن در کشور شناسایی شده است افزود: بهره برداری از معدن چغارت بافق با ذخیره حدود 177 میلیون تن سنگ آهن، از سال 1351 شروع شده و این معدن تنها تأمین کننده سنگ آهن ذوب آهن اصفهان است.
   مهندس دهستانی با یادآوری این نکته که با توجه به برنامه افزایش حجم تولید فولاد در کشور تا پایان برنامه سوم، منطقه بافق می تواند نیاز سنگ آهن تولید 20 میلیون تن فولاد را سالانه تأمین کند. وی میزان ذخیره سنگ آهن منطقه بافق را 7/1 میلیارد تن اعلام کرد. مهندس دهستانی تأکید کرد: 38 معدن سنگ آهن در منطقه بافق شناسایی شده ولی تاکنون کاری در زمینه استخراج از این معادن صورت نگرفته است. وی با اشاره به صادرات سنگ آهن گفت: تا دو سال پیش تنها خریدار سنگ آهن ما ذوب آهن اصفهان بود، اما با تلاش های بسیار سال گذشته با شرکت در مناقصه ای در کشور پاکستان موفق شدیم به این کشور صادرات سنگ آهن را آغاز کنیم و پارسال پنج محموله صادر شد و طبق قرارداد، ما 20درصد نیاز این کشور به سنگ آهن را تأمین خواهیم کرد. همچنین مذاکراتی برای صادرات سنگ آهن به امارات و دو شرکت کره ای انجام داده ایم که امیدواریم بتوانیم به این کشورها نیز صادرات داشته باشیم.
   وی در ادامه هدف از برگزاری همایش فوق الذکر را دسترسی به جدیدترین اطلاعات و دانش فنی حفاری و... اعلام کرد و گفت: با توجه به امکانات محدود در شهر بافق ولی تصمیم گرفتیم همایش در کنار معدن چغارت و با حضور حدود 600 مهمان داخلی و خارجی برگزار شود.
   وی افزود: از 140 مقاله رسیده به همایش، 23 مقاله منتخب در مدت سه روز برپایی همایش (16، 17 و 18 اردیبهشت) ارائه خواهد شد.

   مرجع: کیهان

   100هزارفرصت جدید شغلی امسال در صنایع کوچک ایجاد می شود

   100هزارفرصت جدید شغلی امسال در صنایع کوچک ایجاد می شود

   معاون وزیر صنایع ومعادن گفت: با تصویب اعتبارهای موردنیاز ایجاد اشتغال دربخش صنعت امسال بالغ بر یکصد هزار فرصت جدید شغلی در صنایع کوچک ایجاد می شود.
   دکتررضا سپهوند درنخستین همایش صنعتگران جوان با اعلام این خبر افزود: سال گذشته 194 هزارشغل دربخش صنعت و معدن ایجاد شده که 5/41 درصد نسبت به سال 80 و 162 درصد نسبت به اهداف کمی برنامه سوم توسعه رشد داشته است.
   معاون وزیر صنایع ومعادن درخصوص طرحهای نیمه تمام صنعتی کشور تصریح کرد: هم اکنون حدود 10هزارطرح نیمه تمام با پیشرفت فیزیکی بیش از 20 درصد درکشور وجود دارد که برای تکمیل و راه اندازی آنها به 104 هزارمیلیارد ریال سرمایه گذاری نیازاست.
   وی با بیان اینکه با تکمیل این طرحها 379 هزارفرصت جدید شغلی پدید خواهد آمد افزود: متوسط نرخ بهره برداری ازطرحهای صنعتی کشور از پنج سال به سه سال کاهش یافته است که این حاکی از رشد سرمایه گذاری دراین بخش است.
   سپهوند با اشاره به قانون حداکثر استفاده از توان داخل گفت: با توجه به وجود سه میلیارد دلار کار دربخش صنعت و حداقل سهم 40درصدی شرکتهای داخلی دراجرای طرحها، صنعتگران داخلی می توانند حداقل 2/1 میلیارد دلار ازکار را به عهده بگیرند.

   مرجع: کیهان

   ساخت شناورهای پیشرفته ”کاتاماران“ و قایقهای تندرو

   ساخت شناورهای پیشرفته ”کاتاماران“ و قایقهای تندرو

   مهندس عبدالحسین مهنما، معاون گسترش پروژههای صنعتی سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران در گفتوگو با ایسنا با اشاره به اینکه در حال حاضر سه شرکت ”اروندان”، مجتمع کشتیسازی و صنایع “فراساحل“ ایران و “صدرا“ در ایران برای ساخت کشتی و صنایع دریایی فعالیت میکنند، افزود: در حال حاضر ساخت شناورهای پیشرفته از نوع کاتاماران که تحت لیسانس یک شرکت استرالیایی انجام میشود، فعالیت عمده شرکت اروندان است که این نوع از شناورها دارای بدنه آلومینیومی و تندرو هستند.
   مهنما، قیمت هر فروند از این شناورها را حدود 6 میلیون دلار ذکر کرد و خاطرنشان کرد: دلیل بالا بودن قیمت این شناور، وارد کردن بخش قابل توجهی از تجهیزات آن از خارج است که البته به دلیل کسب دانش فنی ساخت این شناورها از خارج از سوی شرکت اروندان، قیمت فروش آن به تدریج کاهش پیدا میکند.
   وی، ساخت قایقهای تندرو به نام ”کروبوت” با ظرفیت 80 نفر را از دیگر اقدامات شرکت کشتیسازی اروندان عنوان کرد و افزود: شرکتهای نفت و گاز فلات قاره از مشتریان پروپاقرص این قایقها به شمار میروند تا از آنها به جای هلیکوپتر برای سرکشی به سکوهای داخل خلیج فارس، جابهجا کردن مسافر، لجستیک کالا و رساندن امکانات به آنها استفاده کنند.
   معاون گسترش پروژههای صنعتی سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، قیمت فروش قایقهای کروبوت را حدود یک میلیارد و 500 میلیون تومان ذکر کرد و افزود: کروبوت در کشتیسازی اروندان طراحی شده که در حال حاضر نیز مشتریان متعددی بهویژه از سوی نفت و گاز پارس برای خرید آن مراجعه کردهاند.
   وی با اشاره به این که شرکت کشتیسازی صدرا تاکنون حدود 5/1 میلیارد دلار قرارداد برای ساخت کشتی و تجهیزات دریایی امضا کرده است، افزود: صدرا علاوه بر شناور، برای ساخت تجهیزات نصب شده بر روی چاههای دریایی و عرشهها، پالایشگاههای سرچاهی و لولهگذاری زیرآبی اقدام کرده که اخیرا نیز قراردادی را با شرکتهای داخلی برای ساخت دو فروند شناور و یک دستگاه سکوی نیمهشناور امضا کرده است.
   مهنما همچنین با اشاره به حجم 400 میلیون دلاری قراردادهای شرکت مجتمع کشتیسازی و صنایع فراساحل ایران، تصریح کرد: این شرکت بزرگترین شرکت کشتیسازی در ایران است که با بهرهبرداری کامل آن، بزرگترین شرکت کشتیسازی ایران از نوع خود در منطقه خواهد بود.
   وی با بیان این که با راهاندازی حوض خشک این مجتمع، زمینه تعمیر و ساخت انواع کشتیهای اقیانوس پیما، نفتکشهای بزرگ و کشتیهای حمل گاز مایع (lng) در آن فراهم خواهد شد، اظهار داشت: این حوض در طول 24 ماه آینده و با صرف هزینهای حدود 120 میلیون دلار از محل تضمین سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران و وام منابع اعتباری تکمیل و راهاندازی خواهد شد.
   مهنما، ایجاد صندوق حمایتی از صنعت کشتیسازی را تحول عمده این صنعت در سال 81 دانست و افزود: صنعت کشتیسازی یک صنعت پیش برنده است که در صورت فعال شدن، صنایع بسیاری را به ویژه در بالادست فعال میکند و به همین دلیل در تمام کشورها، نقش دولتها در این صنعت یک نقش حمایتی است.

ستاد خبری مرکز حراست وزارتخانه

88846668

آدرس :

تهران، خیابان کریمخان، خیابان استاد نجات الهی، خیابان سمیه، نبش کوچه پورموسی، وزارت صنعت، معدن و تجارت

کد پستی :

1599691379

تلفن :

81771-81761

پست الکترونیک :

info@mimt.gov.ir

مجموع بازدیدها : 231,487,434
تعداد بازدید امروز : 11,351
تعداد بازدید دیروز : 42,204
تعداد بازدید هفته : 188,031
تعداد بازدید این ماه : 721,388
آخرین به روزرسانی : 1399/01/13 00:09

کلیه حقوق متعلق به وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشد.