• شکل گیری انقلاب اداری و تجارت مدرن در ایران با راه اندازی سامانه جامع تجارت/ تاثیر مثبت سیاستهای اقتصادی ابلاغی دولت در تنظیم بازار/توقف روند کاهش صادرات در 6 ماهه 99

   وزیر صمت در تیتر امشب شبکه خبر:

   شکل گیری انقلاب اداری و تجارت مدرن در ایران با راه اندازی سامانه جامع تجارت/ تاثیر مثبت سیاستهای اقتصادی ابلاغی دولت در تنظیم بازار/توقف روند کاهش صادرات در 6 ماهه 99

   شکل گیری انقلاب اداری و تجارت مدرن در ایران با راه اندازی سامانه جامع تجارت/ تاثیر مثبت سیاستهای اقتصادی ابلاغی دولت در تنظیم بازار/توقف روند کاهش صادرات در 6 ماهه 99

   وزیر صنعت، معدن و تجارت راه اندازی سامانه جامع تجارت را سبب شکل‌گیری تجارت مدرن و انقلاب اداری در ایران دانست و با اشاره به سیاست‌های جدید ابلاغی صادراتی رئیس‌جمهور و ستاد اقتصادی دولت از افزایش تولید کارخانجات به سبب تامین به موقع مواد اولیه و همچنین وفور کالاها در بازار خبر داد.

   به گزارش شاتا، علیرضا رزم‌حسینی در برنامه تیتر امشب شبکه خبر با بیان این مطلب، افزود: سامانه جامع تجارت یکی از زیرساخت‌های اقتصادی کشورهاست که کشورهای پیشرفته دنیا این کار را شروع کرده اند، لازم بود که ما نیز به دنبال این موضوع باشیم.

   وی با بیان اینکه راه اندازی سامانه جامع تجارت به ایجاد شفافیت های اقتصادی کمک می‌کند، تصریح کرد: سامانه جامع تجارت به سیاستمداران و برنامه‌ریزان اقتصادی اطلاعات تجاری و داده‌های مورد نیاز لازم را می دهد و بر این اساس تصمیم گیری آنها را تسهیل خواهد کرد.
   کاهش زمینه های فساد با سامانه جامع تجارت

   وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه با بیان اینکه مطمئناً سامانه جامع تجارت زمینه‌های فساد را کمتر می‌کند، گفت: با عملیاتی شدن این سامانه تبعیض های اقتصادی و فساد کمتر خواهد شد و فعالان اقتصادی، صادرکنندگان و تولیدکنندگان برای امضاهای طلایی دیگر هزینه نخواهند پرداخت.
   رزم حسینی با یادآوری بروکراسی‌های مختلف ثبت سفارش تا قبل از تکمیل سامانه جامع تجارت، بیان کرد اکنون یک فعال اقتصادی یا تولید کننده از مرحله ثبت سفارش تا صدور مجوزهای ۲۳ گانه را در سامانه جامع تجارت و به صورت الکترونیکی و بدون حضور فیزیکی و دخالت اسناد کاغذی انجام می دهد و از آن طریق به بانکهای عامل و بانک مرکزی متصل خواهد شد.

   تکمیل 70 درصد از سامانه جامع تجارت

   وی با بیان اینکه ۷۰ درصد از سامانه جامع تجارت تکمیل و فعال شده است، اضافه کرد: این سامانه در بخش واردات تکمیل است و تمامی دستگاههای مرتبط باید برای اتصال سامانه های خود به این سامانه جامع پای کار بیایند.

   وزیر صنعت، معدن و تجارت راه اندازی این سامانه را دغدغه اصلی مقام معظم رهبری و رئیس جمهور عنوان کرد و افزود: رونمایی از مرحله اول این سامانه این هفته انجام شد.

   اهمیت شناسه کالاها برای ۲۰ میلیون تن کالای وارداتی

   رزم حسینی همچنین با بیان اینکه ۲۰ میلیون تن کالا واردات می‌شود، بیان کرد: اهمیت شناسه کالاها برای این ۲۰ میلیون تن بسیار ضروری است که در مرحله پایلوت از طریق سامانه جامع تجارت شروع شده است و کالاها ردیابی می شوند.

   وی همچنین گفت: 550 هزار انبار در سامانه جامع انبارها (زیر مجموعه سامانه جامع تجارت ایران) ثبت شده است و نوع کالا، خروجی و بارنامه مشخص است.

   شکل گیری تجارت مدرن در ایران با راه اندازی سامانه جامع تجارت

   وزیر صمت راه اندازی سامانه جامع تجارت را اتفاق خوبی در تجارت ایران دانست و تصریح کرد: تجارت مدرن در ایران با این سامانه شکل می‌گیرد و هر تاجر و فعال اقتصادی از دفتر کار خود کارهای تجاری خود را پیگیری می‌کند و روز به روز فضای کسب و کار برای تولید کنندگان و تجار با کاهش بروکراسی اداری بهبود خواهد یافت.

   رزم حسینی در ادامه با تاکید بر اینکه باید به سمت دولت الکترونیک برویم تا رتبه کشورمان در حوزه کسب و کار در سطح دنیا بهبود یابد، بیان کرد: سامانه جامع تجارت جزو ۲۳ سامانه ویژه الکترونیکی دولت بوده است، یک بخش از این سامانه به دولت و بخش دیگر به کاربران یا همان تولیدکنندگان و بازرگانان مرتبط است.

   تکمیل سامانه جامع تجارت تا 11 بهمن ماه

   وی همچنین با بیان اینکه ۳۰ درصد باقیمانده سامانه جامع تجارت تا بهمن ماه نیز تکمیل خواهد شد، گفت:۱۱ بهمن ماه ان شالله مرحله بعدی را کامل تر می‌کنیم، در حوزه‌های مرتبط با گمرک، بنادر، مناطق ویژه اقتصادی باید کارهای تکمیلی تا ۱۱ بهمن انجام شود.

   وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه میزان ثبت سفارش، نوع کالا، میزان ارز و مسیر ترخیص از طریق سامانه جامع تجارت به صورت آنلاین دریافت می‌شود، ادامه داد: در حوزه لاستیک سنگین رصد به خوبی پیش رفته است، موجودی انبار ها در سامانه جامع تجارت ثبت شده است و به همین دلیل اختلاف بازار و قیمت در این حوزه مشاهده نمی‌شود، که دیگر کالاها نیز باید گام به گام به سمت کنترل هوشمند پیش بروند.

   تکمیل سامانه جامع تجارت، زمینه ساز انقلاب اداری خواهد بود

   رزم حسینی با اعلام اینکه زمینه انقلاب اداری را این سامانه فراهم می‌کند، گفت: نظام دیوان‌سالاری صدساله اداری توسعه کشور را با کندی همراه کرده و موجبات فساد اداری را نیز فراهم آورده است، رسانه ها و صدا و سیما باید فرهنگ‌سازی کنند، الزامات سامانه جامع تجارت باید رعایت شود و کمک شود دولت شیشه‌ای برای کاهش فساد و افزایش شفافیت شکل بگیرد.

   وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به وظایف ستاد تنظیم بازار، تصریح کرد: در جنگ اقتصادی تمام عیاری قرار داریم، در این جنگ تمام عیار نرخ ارز افزایش پیدا کرده و روی قیمت ۲۰ میلیون تن کالای وارداتی که بر مبنای نرخ ارز بوده، تاثیر گذاشته است.

   عرضه و فراوانی کالا سیاست وزارت صمت است

   وزیر صمت سیاست این وزارتخانه را عرضه و فراوانی کالا دانست و تصریح کرد: ستاد تنظیم بازار در خصوص مقابله با گرانفروشی دخالت دارد، ۳۵۰۰ بازرس در سراسر کشور کار نظارت بر بازار را انجام می دهد، همچنین ۴۵۰۰ بازرس با استفاده از نیروهای بسیج و سپاه در سراسر کشور برای کنترل بازار به خصوص در این شرایط حساس مشغول به فعالیت و همکاری هستند.

   رزم حسینی همچنین با اشاره به ابلاغ سیاست‌های جدید اقتصادی رئیس جمهور به خصوص در حوزه تسریع در ترخیص کالاها از گمرکات، بیان کرد: ۸ میلیون و ۴۰۰ هزار تن کالا در گمرکات در حال ترخیص است و از زمان ابلاغ تاکنون چهار میلیون تن کالا وارد کشور شده است.

   تاثیر مثبت سیاستهای اقتصادی ابلاغی دولت در تنظیم بازار

   وی گفت: در همین راستا و همچنین با روش های جدید رفع تعهد ارزی صادرکنندگان که تاثیرات خوبی نیز داشته است، شاهد وفور کالا و همچنین افزایش تولید به سبب تامین به موقع مواد اولیه کارخانجات بوده‌ایم که این روند انشاالله تداوم خواهد داشت و تاثیر خود را گام به گام بر روی بازار خواهد گذاشت.

   کاهش 30 درصدی قیمت خودروی داخلی

   وزیر صمت با اشاره به برخی آمارها بیان کرد: به عنوان مثال در حوزه خودرو با ۳۰ درصد کاهش قیمت انواع خودرو داخلی روبرو بوده‌ایم، قیمت خودروهای خارجی نیز به تناوب کاهش یافته است، در حوزه فولاد نیز کاهش قیمت‌ی داشته ایم.

   رشد 70 درصدی تولید تلویزیون، علیرغم خروج شرکتهای خارجی

   وی تصریح کرد: در حوزه لوازم خانگی ۲۸ درصد رشد تولید داشتیم، این رشد تولید در زمینه تلویزیون با وجود اینکه شرکتهای خارجی کشورمان را به سبب تحریمها ترک کرده بودند، ۷۰ درصد بوده است.

   وزیر صمت با اینکه در سال گذشته ۹ میلیون عدد لوازم خانگی تولید شده است، گفت: امسال برای تولید ۱۲ میلیون عدد لوازم خانگی هدف‌گذاری کرده‌ایم، مطمئناً تولید بیشتر و عرضه بیشتر سبب تعادل در بازار خواهد شد.

   رزم حسینی همچنین درخصوص خوراک دام و طیور که متولی آن وزارت جهاد کشاورزی است نیز بیان کرد: بر اساس نیاز جهاد و تخصیص ارز از سوی بانک مرکزی، وزارت صمت کار ثبت سفارش را انجام می‌دهد؛ کالا به بنادر می‌آید و در بنادر به سامانه بازارگاه تحویل داده می‌شود که وزارت جهاد مراحل دیگر را پیگیری می‌کند.

   تعامل سازنده میان وزارت صمت و وزارت جهادکشاورزی در تامین معیشت مردم

   وی تصریح کرد: انسجام و تقسیم وظایف و تعامل میان وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صمت به عنوان دو وزارتخانه بزرگی که با معیشت مردم سرکار دارند، سبب تسریع در تامین مواد اولیه نهاده های دامی و طیور در چند وقت اخیر شده است.

   به دنبال حذف دلال ها از بازار خودرو و فولاد هستیم

   رزم حسینی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود، بیان کرد: به دنبال حذف دلال ها از بازار خودرو و فولاد هستیم، باید تولید تقویت شود و بازار سرمایه نیز حمایت گردد، رانت میان تولید و بازار به دست دلالان می‌رسد، این رانت برای تقویت تولید باید حذف شود.

   افزایش تولید ۲۵ درصدی در حوزه خودرو

   وی ادامه داد: در هشت ماه گذشته نیز افزایش تولید ۲۵ درصدی را در حوزه خودرو شاهد بودیم، افزایش عرضه مطمئناً باعث تثبیت قیمت ها و تنظیم بازار خودرو و به نوعی حذف دست دلالان خواهدشد.

   وزیر صمت یادآوری کرد: در حوزه نهاده های دامی نیز فساد هایی وجود دارد که با تعاملی که میان وزارت جهاد و وزارت صمت وجود دارد این فسادها را برطرف خواهیم کرد.

   افزایش ۸ درصدی تولید فولاد کشور

   رزم حسینی در خصوص حوزه فولاد نیز گفت: با افزایش ۸ درصدی تولید در فولاد مواجه بودیم که تا پایان سال احتمالاً این افزایش ۱۰ درصد شود، برای تآمین مواد اولیه خودروسازان و تولیدکنندگان لوازم خانگی نیز ورق فولادی را به روش اعتباری تحویل داده ایم.

   موافق قیمت دستوری در فولاد نیستیم

   وی در خصوص عرضه محصولات فولادی در بورس اضافه کرد: این تصمیم با اتفاق و همراهی بخش خصوصی، کمیسیون صنایع و معادن مجلس و دولت انجام شده است، موافق قیمت دستوری در فولاد نیستیم، وزارت تولید هستیم، بورس فقط محل کشف قیمت نیست و همه باید در بورس رقابت و عرضه کالا کند.

   وزارت صمت پیشگام حذف بروکراسی اداری است

   رزم حسینی تصریح کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت از نظرات کارشناسان و بخش خصوصی استفاده خواهد کرد، برنامه‌های مختلفی داریم، به دنبال حذف بروکراسی اداری هستیم که وزارت صمت پیشگام در این حوزه است، مبارزه با فساد و شفافیت البته سخت خواهد بود، راه سختی در پیش داریم اما استوار این راه را ادامه خواهیم داد.

   وی در خصوص فعال سازی معادن نیز گفت: بیش از ۱۱ هزار معدن بلاتکلیف (راکد، تعطیل،رها شده) در کشور وجود دارد، به همه سازمان‌های صمت استانی ابلاغ شده است کسانی که پروانه و یا مجوز بهره برداری و اکتشاف گرفتند اما معادن آنها غیر فعال است، ظرف سه ماه فرصت دارند تا معادن خود را فعال کنند، هم اکنون دو ماه از این فرصت گذشته است و در صورت عدم فعال سازی نسبت به ابطال مجوز، آزاد سازی معادن و برگزاری مزایده برای واگذاری معادن به اهل آن اقدام خواهیم کرد.

   ضرورت همکاری دستگاه‌های ذیربط برای آزادسازی پهنه های معدنی

   وی در ادامه تصریح کرد: در اکتشافات باید کار بیشتری انجام شود، غربالگری در حوزه معدن باید مورد توجه قرار گیرد، همکاری دستگاه‌های ذیربط برای آزادسازی پهنه ها برای انجام کار اکتشافی ضروری است و جزو برنامه‌های ما می‌باشد، معدن شغل پایدار به وجود می‌آورد و همواره موضوعات معدن مورد تاکیدات مقام معظم رهبری و رئیس جمهور بوده است.

   وزیر صمت در خصوص برنامه ۱۴۰۴ نیز گفت: تولید ۵۵ میلیون تن فولاد را در برنامه داریم که این در واقع تولید ۲۰ میلیارد دلاری فولاد است که بخش مهمی از این تولید به سمت صادرات خواهد رفت.

   وی در خصوص پوشاک نیز بیان کرد: افزایش تولید پوشاک را دنبال می‌کنیم، به دنبال شناسایی بازارهای هدف صادراتی هستیم و واحدهای جدید پوشاک در حال شکل‌گیری است.

   احیای 2 هزار واحد مستقر در شهرکها و نواحی صنعتی تا پایان سال

   وزیر صمت تصریح کرد: تا پایان سال دو هزار واحد تعطیل (راکد و نیمه فعال) مستقر در شهرک ها و نواحی صنعتی باید فعال گردد، در ۳۱ استان ستادهای تسهیل و رفع موانع تولید پیگیر این موضوع هستند، حدود ۱۰ هزار واحد از ۴۱ هزار واحد مستقر در شهرکها و نواحی صنعتی تعطیل (راکد و نیمه فعال) هستند .

   توقف روند کاهشی صادرات در 6 ماهه امسال

   رزم حسینی در خصوص برنامه‌های جهش تولید نیز بیان کرد: شرایط برای پذیرش تولید به خصوص با ابلاغ سیاست‌های جدید اقتصادی مبنی بر استفاده از ارز متقاضی و واردات در مقابل صادرات فراهم است و انشالله در شش ماهه دوم امسال صادرات و تولید افزایش خواهد یافت، همچنان که ۱۹ درصد کاهش صادرات در شش ماهه اول کاهش پیدا کرد.
   وی گفت: تا خرداد ماه پیش بینی شده است که در حوزه فولاد ۵۰ درصد افزایش تولید خواهیم داشت، همچنین تولید ۲۰۰ هزار ماسک روزانه(پیش از کرونا) اکنون به ۲۲ میلیون عدد ماسک رسیده است و قیمت آن نیز به هزار تومان کاهش پیدا کرد.

   15 درصد رشد ساخت داخل خودرو را در برنامه داریم

   وی با اعلام اینکه ۱۵ درصد رشد ساخت داخل خودرو را در برنامه داریم، بیان کرد: بخش خصوصی نیز قول داده است که ۴۰ تا ۵۰ درصد خودروهای خود را داخلی سازی نمایند.

   وزیر صمت یادآوری کرد: در همین مدت یک میلیارد دلار واردات در مقابل صادرات داشته ایم، صادرکنندگان خود با تولیدکنندگان و کارخانه‌دارانی که مواد اولیه می خواستند وارد مذاکره شدند و برای رفع تعهدات ارزی خود اقدام به واردات اقلام مورد نیاز آنها با نظارت وزارت صنعت، معدن و تجارت نموده اند.

   به دنبال مردمی کردن صنعت خودرو هستیم
   رزم حسینی همچنین تصریح کرد: عدم رقابت و انحصاری بودن خودرو کیفیت آن را پایین آورده است، فضا باید برای بخش خصوصی فراهم شود حتی اگر سهم دولت نیز در شرکت‌های خودروسازی کاهش یابد، به دنبال مردمی کردن صنعت خودرو هستیم.

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    

ستاد خبری مرکز حراست وزارتخانه

88846668

آدرس :

تهران، خیابان کریمخان، خیابان استاد نجات الهی، خیابان سمیه، نبش کوچه پورموسی، وزارت صنعت، معدن و تجارت

کد پستی :

1599691379

تلفن :

81771-81761

پست الکترونیک :

info@mimt.gov.ir

مجموع بازدیدها : 246,221,188
تعداد بازدید امروز : 64,752
تعداد بازدید دیروز : 82,050
تعداد بازدید هفته : 239,787
تعداد بازدید این ماه : 490,955
آخرین به روزرسانی : 1399/11/06 17:20

کلیه حقوق متعلق به وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشد.