• صنعت فولاد جزصنایع پیشرو کشور است/ در مکان‌یابی ساخت واحدهای فولاد دقت بیشتری شود

   مهندس نعمت‌زاده:

   صنعت فولاد جزصنایع پیشرو کشور است/ در مکان‌یابی ساخت واحدهای فولاد دقت بیشتری شود

   صنعت فولاد جزصنایع پیشرو کشور است/ در مکان‌یابی ساخت واحدهای فولاد دقت بیشتری شود

   وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: سیاست‌ ما بر این است که صنعت فولاد نظیر صنعت خودروی کشور در توسعه صنعتی کشور جزء صنایع پیشرو به حساب آمده و به آن بهای بیشتری بدهیم.

   به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی تولید و تجارت ایران (شاتا)، «مهندس محمدرضا نعمت‌زاده» در پنجمین همایش چشم‌انداز صنعت فولاد و معدن ایران با نگاهی به بازار در جمع تولیدکنندگان و صادرکنندگان فولاد کشور با بیان این مطلب، افزود: در شرایط کنونی کشور باید تلاش کنیم چرخ صنعت و معدن کشور را به گردش آورده و توسعه دهید و ما نیز هرگونه حمایتی را از صنعت فولاد انجام خواهیم داد.
   وی افزود: تمامی شرکت‌های مهندسی، طراحی، پیمانکاری، تولیدی، مطالعاتی و فروش و بازاریابی می‌بایست توسط مردم و بخش خصوصی اعمال مدیریت شود.
   وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: درخصوص طرح جامع فولاد کشور این وزارتخانه با کمک  بخش خصوصی پیشنهادات مقدماتی را تهیه نموده است که قرار است ظرف مدت یک ماه آینده در صورت تصویب دولت، نهایی شود.
    وی گفت: رسیدن به مرز 55 میلیون تن فولاد خام در چشم‌انداز 1404 از اهداف صنعت فولاد کشور می باشد.
   مهندس نعمت‌زاده، با اشاره به ظرفیت‌های تولیدی مقاطع مختلف فولادی کشور افزود: در حال حاضر حدود 60 تا 70 میلیون تن سنگ آهن، 30 میلیون تن کنسانتره، 21 میلیون تن آهن اسفنجی، 22 میلیون تن کندله، 24 میلیون تن شمش، نود 34 میلیون تن می‌باشد.
   وی در توضیح این مطلب افزود: هم‌اکنون ما بالغ بر 165 میلیون تن استحصال سنگ‌آهن، 80 میلیون تن کنسانتره، 80 میلیون کندله، 55 میلیون تن شمش و 58 میلیون تن آهن اسفنجی نیاز داریم.
   وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه خاطرنشان کرد: با برنامه ها وتلاش های صورت گرفته امیدواریم تا سال 98 ما 60 میلیون تن کنسانتره، 65 میلیون تن کندله، 43 میلیون تن آهن اسفنجی و 49 میلیون تن شمش و فولاد خام تولید کنیم.
   وی گفت : در این صورت  از سال 98 تا 1404 این کمبودها رفع شده و امید داریم با همکاری سرمایه‌گذاران در این حوزه حتی زودتر از موعد تعیین شده به تولید 55 میلیون تن فولاد در افق 1404 برسیم.
   مهندس نعمت‌زاده یادآور شد: از چند ماه گذشته طرح‌هایی که دارای پیشرفت فیزیکی بالا در زمینه کنسانتره، کندله، آهن اسفنجی و شمش دارند به طور منظم پایش می شوند.
   وی در بخش معدن نیز نکاتی را یادآور شد :با دو برابر شدن فعالیت‌های سازمان زمین‌شناسی سرعت خود را بالا برده و خوشبختانه در این میان سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران در زمینه اکتشاف به کمک سازمان زمین‌شناسی آمده به طوری که توانسته است تاکنون بیش از 200 هزار کیلومتر مربع فعالیت‌های اکتشافی را توسط شرکت‌های تخصصی داخلی خود انجام دهد.
   نعمت زاده افزود: درخصوص پهنای غیراستفاده در استانها سیاستی تدوین شده که با دعوت از بخش خصوصی بتوانند به راحتی در مزایده‌ها شرکت نموده و بنابر میل و علاقه خود مشارکت لازم را داشته و در صورت نیاز برای اکتشاف مشاور خارجی نیز گرفته‌اند.
   وزیر صنعت، ‌معدن و تجارت یادآور شد: در زمینه بهره‌برداری از معادن نیاز به منابع مالی فراوانی داریم به طوری که صندوق توسعه ملی تاکنون توانسته است به بخش‌های صنعتی مختلف سرویس‌های لازم را بدهد اما در زمینه معدن لازم است این حرکت آغاز شود.
   وی افزود: در زمینه ماشین‌آلات و تجهیزات مورد نیاز بخش معدن در صورت امکان می‌بایست به ماشین‌آلات و تجهیزاتی که در داخل کشور تولید می‌شود اکتفا نموده و با فعال‌سازی بیشتر صندوق بیمه معادن و افزایش سرمایه آن در این خصوص می‌توان منورهای لازم را داد.
   نعمت زاده تصریح کرد: صنایع فولاد کشور می‌بایست همه‌جانبه رشد یافته و سهم عمده‌ای را در تولید ملی و صادرات غیرنفتی ایفا کنند.
   وزیر صنعت، معدن و تجارت یادآور شد: پی‌گیری و تصریح اجرای طرح‌های میانی زنجیره فولاد موضوع مهمی بوده و نباید در این شرایط سنگ آهن خام را صادر کرد.
   نعمت زاده اینکه در بخش معدن نیازی بیشتری به سرمایه‌گذاری داریم افزود: عقب‌ماندگی‌های بخش‌های کندله، آهن اسفنجی همچنین پی‌گیری زیرساخت‌های مورد نیاز صنعت فولاد نظیر راه‌آهن، تأمین آب و برق و گاز مورد نیاز این دسته از واحدها می‌بایست به سمت خوداتکایی و بدون وابستگی به سایر دستگاه‌های اجرایی در بلندمدت صورت گیرد.
   وی با اشاره به اینکه در صنعت آلومینیوم احداث نیروگاه جزء لاینفک این صنعت می‌باشد همچنین برای تأمین آب مورد نیاز صنایع فولادی با استقرار آنها در سواحل جنوب می‌توان بخش‌ عمده‌ای از آب مورد نیاز آنها را تأمین نمود، به طوری که هم‌اکنون احداث واحدهای فولادی در چاربهار، بندرعباس و پارس ایران توانستند موفق عمل کنند.
   وی با اشاره به اینکه توجه به صادرات توسط واحدهای فولادی امری مهم بوده و حداقل 20 تا 25 درصد محصولات خود را باید صادر نمایند.
   وزیر صنعت،معدن وتجارت با بیان اینکه با تشکیل کنسرسیون‌های داخلی به جای خارجی و استفاده حداکثری از توان داخلی سیاست این وزارتخانه است افزود: حتی در زمینه خرید تجهیزات خط تولید، کوره‌ها که نیاز به ریخته‌گری و ماشین‌کاری و سیستم مهندسی می‌باشند جملگی می‌بایست در داخل کشور انجام شود.
   وی با بیان اینکه مکان‌یابی در صنعت فولاد می‌بایست با دقت بالا انجام گیرد گفت: در غیر اینصورت دو بار در کشور جابجایی مواد صورت گرفته و علاوه بر افزایش هزینه‌های تولید فرصت‌ رقابت‌پذیری را از بین می‌برد.
   مهندس نعمت‌زاده، با اشاره به اینکه صنعت فولاد ملی بوده نه استانی، افزود: باید تولیدکنندگان خود را با شرایط سخت، افزایش قیمت‌های حامل‌های انرژی خود را وفق دهند. 
   نعمت زاده افزود: اصلاح تعرفه‌ها، واردات فولاد با ارز متقاضی و آزاد یک نوع حمایت از صنعت فولاد تلقی می‌شود.
   وی در پایان گفت: واحدهای صادراتی در کنار واحدهای تولیدی فولاد می‌بایست هماهنگ عمل نموده و خود را به علم و دانش روز تجهیز کنند.
    
    
    
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    

ستاد خبری مرکز حراست وزارتخانه

88846668

آدرس :

تهران، خیابان کریمخان، خیابان استاد نجات الهی، خیابان سمیه، نبش کوچه پورموسی، وزارت صنعت، معدن و تجارت

کد پستی :

1599691379

تلفن :

81771-81761

پست الکترونیک :

info@mimt.gov.ir

مجموع بازدیدها : 236,542,678
تعداد بازدید امروز : 10,167
تعداد بازدید دیروز : 39,364
تعداد بازدید هفته : 10,167
تعداد بازدید این ماه : 659,544
آخرین به روزرسانی : 1399/05/18 02:05

کلیه حقوق متعلق به وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشد.