• عملیات اجرائی برج فناوری پارک علم و فناوری فارس همزمان با برگزاری جشن سالگرد انقلاب اسلامی

   در این مراسم دکتر علی اصغر توفیق معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت، مهندس نیره پیروزبخت رئیس سازمان ملی استاندارد، دکتر عبدالحسین فریدون مشاور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و مدیر کل دفتر وزارتی، حجه الاسلام رضوی امام جمعه موقت شیراز و تعدادی از نمایندگان استان فارس در مجلس شورای اسلامی حضور داشتند.

   در این مراسم دکتر علی اصغر توفیق معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت، مهندس نیره پیروزبخت رئیس سازمان ملی استاندارد، دکتر عبدالحسین فریدون مشاور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و مدیر کل دفتر وزارتی، حجه الاسلام رضوی امام جمعه موقت شیراز و تعدادی از نمایندگان استان فارس در مجلس شورای اسلامی حضور داشتند.

   به گزارش دفتر معاونت آموزش، پژوهش و فناوری،  دکتر سید احمد فاضلزاده رییس پارک علم و فناوری استان فارس در این مراسم گفت: با توجه به پتانسیل های علمی و فناوری استان فارس در حوزه های مختلف و توجه به رویکرد اقتصاد دانش محور، توسعه فیزیکی این مجموعه مد نظر مسوولان قرار گرفت.

   فاضلزاده ادامه داد: ایجاد بستر مناسب برای فارغ التحصیلان دانشگاهها جهت استقرار شرکت های دانش بنیان تخصصی و مرکز توسعه فناوریهای کلیدی، طرح کلان ملی ایجاد برج فناوری در این پارک را مطرح کرده است.

   وی گفت: برج فناوری در زیربنای به وسعت شش هزار متر مربع در 10 طبقه در سایت پارک علم و فناوری با بهره گیری از اعتبارات ملی احداث می شود. که در هشت طبقه از این برج شرکت های دانش بنیان توسعه یافته و پروژه کلان ملی توسعه فناوری های کلیدی مستقر می شوند. همچنین دو طبقه از این مجموعه به خدمات رفاهی و ورزشی برای موسسات مستقر در پارک اختصاص داده شده است.

   بگفته وی، در برج فناوری مقدمات اشتغال 400 نفر از صاحبان ایده و فارغ التحصیلان دانشگاهی فراهم شده که با استقرار آنها زمینه توسعه دانش به صنعت ایجاد می شود. ایشان اشاره کردند، طراحی، معماری و سازه این برج متمایز و تداعی کننده مفهوم فناوری است و از مصالح و تکنولوژی نوین در آن استفاده می شود.

   فاضلزاده خاطر نشان کرد: هم اکنون 200 شرکت دانش بنیان در این پارک مستقر هستند و زمینه استقرار 100 شرکت دیگر نیز فراهم شده است.

   در ادامه این مراسم، دکتر توفیق گفت: بانک جهانی سرمایه کشورهای جهان را 708 هزار میلیارد دلار اعلام کرده که در این جمع داراییهای طبیعی،  تکنولوژی و کارخانجات و دارایی های نامشهود یعنی ذخایر علمی و پژوهشی و صاحبان اندیشه کشورها در آن دیده شده است. که براساس این گزارش،  داراییهای نا مشهود ایران 12 درصد کل دارایی کشور حساب شده که بدلیل عدم اعلام اطلاعات واقعی،  این میزان صحیح نیست.

   توفیق اضافه کرد: در کشورهای پیشرفته، دارایی های نامشهود 70درصد از سرمایه آنها و در کشورهای در حال توسعه 50 درصد از ثروت آنها محاسبه شده است.

   دکتر توفیق بیان داشت: متاسفانه در کشور ما صاحبان اندیشه،  محققان و اساتید دانشگاهها،  نخبگان شرکتهای دانش بنیان، در جمع سرمایهها به حساب نیامده اند. به همین دلیل میزان داراییهای نا مشهود ما ارقامی غیر واقعی یافتهاند.

   وی گفت: در این راستا تفاهم نامه هایی با وزارتخانه های آموزش و پرورش، علوم، تحقیقات و فناوری، کار و امور اجتماعی، فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری منعقد و تاکید گردید که از این پس در مجموع داراییهای خود در هر بخش، سرمایه های انسانی، علمی و تحقیقاتی را بعنوان داراییهای نامشهود اضافه نمایند.

   ایشان در ادامه بیان کردند: پارکهای علم و فناوری در ایران رو به رشد و توسعه هستند و شرکتهای دانش بنیان با ایده های نو و برتر را پوشش میدهند و بر ذخایر علمی کشور می افزایند.

   توفیق افزود: توسعه و ارتقا پارکهای علم و فناوری باید در اولویت برنامه های استانی قرار گیرد تا در ارتباط صنعت و دانشگاه و ایجاد کارآفرینی اثرگذار باشد.

   دکترعبدالحسین فریدون، سخنران دیگر این مراسم افزود: کارآفرینی موتور محرکه توسعه اقتصادی است که این مهم باید از مراکز علمی آغاز و به سمت صنعت سوق داده شود.

   وی ادامه داد: کشور ما در رشد کمّی آموزش عالی با 70 هزار هیات علمی، پرورش 5/4 میلیون دانشجو و تولید 6/1درصد علم در دنیا، گام مهمی برداشته است. دانشگاهها باید با ارتباط اصولی تر با صنعت و ایجاد کارآفرینی در حل مسایل و مشکلات منطقه کارساز باشند.

   بگفته وی، کشورهای پیشرفته با تقویت دانشگاههای کارآفرین و ایدهپرداز، ایفای نقش کلیدی در ارتقا علم و فناوری را به آنها سپرده اند.

   دکتر فریدون بیان کرد: در کشور ما با توسعه آموزش عالی و رشد فارغ التحصیلان دانشگاهی در جامعه، باید دانشگاههای ایده پرداز پاسخگویی و کارآفرینی را برعهده گیرند تا جمعیت جوان کشور آسیب پذیر نشوند.

   ایشان خاطر نشان کردند: دانشگاهها باید ضمن ارتقا کیفی آموزش،  پذیرش مسوولیت پژوهش و تحقیقات با مرکز اقتصادی تعاملی سازنده داشته باشند تا اقتصاد دانش محور بر پایه هایی مستحکم بنا گردد.

   نیره پیروز بخت رئیس سازمان ملی استاندارد در این مراسم و در جمع نخبگان شرکتهای دانش بنیان در پارک علم و فناوری فارس افزود: مذاکراتی با وزارت علوم،  تحقیقات وفناوری و معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری برای استاندارد سازی محصولات علمی انجام شده تا این ظرفیت مهم در خدمت مجموعه های علمی قرار گیرد. وی اضافه کرد: سازمان استاندارد ملی ایران با 40 کشور دنیا تفاهم نامه بین المللی دارد که در مواردی از کمکهای علمی و آموزشی یکدیگر بهره می برند.

   پیروز بخت بیان داشت: این سازمان در 11 مجمع بین المللی عضویت دارد و دبیرخانه پنج مجمع بین المللی را در اختیار گرفته است.

   وی خاطر نشان کرد : تاکنون 26 هزار استاندارد ملی در زمینه های مختلف تدوین شده که این مهم در نتیجه تلاش صاحبان صنایع و محققان دانشگاهی کسب شده است. بگفته ایشان، پژوهشگاههای استاندارد از توان علمی 200 استاد تمام دانشگاهی بهره می برند که به عنوان کارشناسان استاندارد ارایه نظر می کنند.

   پیروزبخت گفت: اخیرا پیشنهاد استاندارد نانو در بخش های مختلف ارایه شده که با تلاش محققان این عرصه به تدوین خواهد رسید. وی اظهار کرد:نسل اول دانشگاههای کشور سمت و سوی شان به طرف آموزش بوده و نسل دوم به در جهت تحقیق و پژوهش گام برداشته اند. وی ادامه داد: از سوی دیگر پارکهای علم وفناوری کشور که فضایی توام با آرامش را برای صاحبان ایده فراهم کرده اند در جهت تحقق کارآفرینی گام برمی دارند باید بر این مبنا توسعه یابند.

   ایشان خاطرنشان کرد: در کشورهای در حال توسعه محصولات تولید شده استاندارد انطباقی پیدا نموده و از استانداردهای شاخص دیگر کشورها تبعیت می کنند. وی گفت: محصولات دانش بنیان باید استانداردهایی بر پایه تحقیق و پژوهش بیابند و لذا بر این اساس تدوین استاندارد پژوهش محور برای محصولات علمی پیشنهاد شده است.

   بر اساس این گزارش، حجت الاسلام سید فاضل رضوی اردکانی امام جمعه موقت شیراز و  دکتر رحیم زارع نماینده مردم شهرستانهای آباده، بوانات و خرم بید در مجلس شورای اسلامی از دیگر سخنرانان این مراسم بودند.

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    

ستاد خبری مرکز حراست وزارتخانه

88846668

آدرس :

تهران، خیابان کریمخان، خیابان استاد نجات الهی، خیابان سمیه، نبش کوچه پورموسی، وزارت صنعت، معدن و تجارت

کد پستی :

1599691379

تلفن :

81771-81761

پست الکترونیک :

info@mimt.gov.ir

مجموع بازدیدها : 238,707,576
تعداد بازدید امروز : 33,474
تعداد بازدید دیروز : 43,647
تعداد بازدید هفته : 77,121
تعداد بازدید این ماه : 237,970
آخرین به روزرسانی : 1399/07/06 17:10

کلیه حقوق متعلق به وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشد.