• صنایع پیشرفته، پیشران تحقق اقتصاد مقاومتی

   به گزارش مرکز توسعه فناوری و صنایع پیشرفته، مهندس آقاکثیری، رئیس این مرکز، دانش و فناوری را از مهمترین ارکان توسعه صنعتی و درنتیجه توسعه اقتصادی کشورها دانست و اظهار داشت اقتصادهای قدرتمند و باثبات، اقتصادهایی هستند که بر پایه دانش پی ریزی شده باشند. اهمیت این موضع تا بدانجاست که در اندازهگیری سطح توسعه یافتگی و رقابت پذیری کشورها، فناوری به ویژه فناوریهای پیشرفته که شاکله آن دانش میباشد، نقش بسیار مهمی ایفا می نماید. براین اساس به منظور تحقق اقتصاد مقاومتی نیز باید از اقتصاد نفتی فاصله گرفته و به اقتصاد بر پایه دانش بیشتر اعتنا نماییم. وی همچنین افزود، تأکید مقام معظم رهبری در برشمردن ویژگیهای اقتصاد مقاومتی یعنی مولد، درونزا، پیشرو، برونگرا، فرصتساز و انعطافپذیر همه نشان از لزوم تحقق اقتصاد دانش بنیان دارد

   به گزارش مرکز توسعه فناوری و صنایع پیشرفته، مهندس آقاکثیری، رئیس این مرکز، دانش و فناوری را از مهمترین ارکان توسعه صنعتی و درنتیجه توسعه اقتصادی کشورها دانست و اظهار داشت اقتصادهای قدرتمند و باثبات، اقتصادهایی هستند که بر پایه دانش پی ریزی شده باشند. اهمیت این موضع تا بدانجاست که در اندازهگیری سطح توسعه یافتگی و رقابت پذیری کشورها، فناوری به ویژه فناوریهای پیشرفته که شاکله آن دانش میباشد، نقش بسیار مهمی ایفا می نماید. براین اساس به منظور تحقق اقتصاد مقاومتی نیز باید از اقتصاد نفتی فاصله گرفته و به اقتصاد بر پایه دانش بیشتر اعتنا نماییم. وی همچنین افزود، تأکید مقام معظم رهبری در برشمردن ویژگیهای اقتصاد مقاومتی یعنی مولد، درونزا، پیشرو، برونگرا، فرصتساز و انعطافپذیر همه نشان از لزوم تحقق اقتصاد دانش بنیان دارد.

   ایشان همچنین تاکید کرد که باتوجه به رشد سریع علم و فناوری، تحولات جهانی و تعداد روز افزون فارغ التحصیلان دانشگاهی، کشورمان ناگزیر از حرکت به سمت توسعه صنایع پیشرفته که جوهره آن مغزافزار است می باشد.  باتوجه به اقتضائات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی، کشورمان تاکنون دو مدل درون گرای توسعه اقتصادی یعنی مدل خودکفایی با تأکید بر حمایت از مصرف کننده در مقابل تولید کننده و مدل حمایت از تولید داخلی در مقابل تولید جهانی (جایگزینی واردات) که در آنها اغلب توسعه صنایع بر مبنای منابع طبیعی می باشد را تجربه نموده است، لکن در این مدلهای توسعه، صنعت برای اقتصاد، از درآمدزایی کافی برخوردار نیست و بنابراین با توجه به شرایط فعلی کشور، در این دوره مدل سوم توسعه اقتصادی یعنی توسعه صنایع رقابت پذیر که هدف آن کسب جایگاه مشخص در اقتصاد جهانی میباشد، در حال پیاده سازی است. این مدل توسعه، یک مدل برون گرا و بر مبنای دانش است و باتوجه به اینکه صنایع پیشرفته صنایعی مبتنی بر دانش و نیروی انسانی متخصص یا بهتر بگوییم سرمایه های انسانی می باشد، از سوی کلیه فعالان این حوزه مورد عنایت واقع شده و کلیه ذینفعان دغدغه توسعه این صنایع را دارند.

   وی توجه ویژه در اسناد بالادستی، وجود نیروی انسانی متخصص، وجود زیرساختهای فیزیکی (دانشگاه ها، مراکز پژوهشی، تجهیزات آزمایشگاهی، پارکهای فناوری، مراکز رشد و...)، گستردگی زنجیره و ارتباطات بخشی را  از پتانسیلها و نقاط قوت کشورمان در حوزه صنایع پیشرفته دانست. لکن عدم آگاهی برخی صنعتگران با ظرفیتهای این حوزه، وجود قوانین دست و پاگیر  اداری وگمرکی، ناکافی بودن حمایتهای حقوقی و قانونی، ضعف سیستم تست و استاندارد باتوجه به جدید بودن برخی محصولات، ضعف مستندسازی و فروش دانش فنی، ضعف سیستم مالکیت صنعتی، ضعف در بازاریابی بینالمللی را نیز نقاط ضعف این حوزه برشمرد.

   آقاکثیری تاکید کرد: با توجه به توجیه پذیربودن گسترش این صنایع در کشور لازم است این صنایع با پشتیبانی دولت و تلاش بخش خصوصی به رونقی که شایسته کشورمان است دست یابند. ایشان همچنین به اقداماتی که در وزارت صنعت، معدن و تجارت تا کنون برای رونق تولید و صادرات محصولات با فناوری پیشرفته صورت گرفته اشاره نمود و گفت هم اکنون سند راهبردی صنعت، معدن و تجارت درحال نهاییشدن است و با درک اهمیت موضوع تحقیق و توسعه و فناوری در رشد رقابتپذیری صنایع، یکی از موضوعات راهبردی سند، محور «تحقیق و توسعه، نوآوری و فناوری» میباشد که باتوجه به آسیبشناسیهای انجام شده ذیل این موضوع، برنامههای عملیاتی برای توسعه صنایع پیشرفته درنظر گرفته شده است. همچنین این مرکز در لایحه رفع موانع تولید رقابت پذیر و  ارتقای نظام مالی کشور، طرح حمایت از تولید ملی در راستای اقتصاد مقاومتی، الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت و... پیشنهادهایی را ارائه نموده تا این صنایع با رعایت نسبت خاص در کل زنجیره ایده تا ثروت از انواع معافیتها و تسهیلات حمایتی برخوردار شده و مسیر سبزی برای توسعه این صنایع با توجه به سرعت تغییرات فناوریهای مرتبط با این حوزه ایجاد شود. بنابراین با توجه به اینکه این حوزه بعنوان یکی از اولویتهای اصلی سرمایه گذاری در سند راهبردی صنعت، معدن و تجارت نیز درنظر گرفته شده و همچنین ویژگیهای این صنایع شامل قابلیت ایجاد انحصار و  قدرت آفرینی، قابلیت تولید محصولات استراتژیک، حجم بالای تجارت جهانی و امکان ایجاد توان رقابتی می باشد، ناگزیر از توسعه این بخش می باشیم فلذا انتظار میرود بتوان چشم انداز روشنی برای این حوزه متصور شد.

    

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    

ستاد خبری مرکز حراست وزارتخانه

88846668

آدرس :

تهران، خیابان کریمخان، خیابان استاد نجات الهی، خیابان سمیه، نبش کوچه پورموسی، وزارت صنعت، معدن و تجارت

کد پستی :

1599691379

تلفن :

81771-81761

پست الکترونیک :

info@mimt.gov.ir

مجموع بازدیدها : 238,782,093
تعداد بازدید امروز : 21,019
تعداد بازدید دیروز : 43,879
تعداد بازدید هفته : 151,639
تعداد بازدید این ماه : 312,488
آخرین به روزرسانی : 1399/07/08 11:32

کلیه حقوق متعلق به وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشد.