• مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت؛

   اکسپو المپیک دولت ها و ملت هاست

   اکسپو المپیک دولت ها و ملت هاست

   مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان آنکه اکسپو المپیک ورزشی نیست ولی المپیک دولت ها و ملت هاست، گفت: در این اکسپو همه مردم صلح دوست و با محبت دنیا در خیابان جهان بر سر سفره پربرکت مردم ایران بدون هیچ گونه چشمداشتی میهمان خواهند بود.

   به گزارش "شاتا" علی محمد گودرزی ، با تشریح برخی از مزیت های حضور ایران در اکسپو میلان، حضور هرچه باشکوهتر ایران را در نمایشگاه میلان را در شرایط کنونی ضروری دانست و افزود: درهمین ارتباط از ابتدای کار دولت یازدهم، کمیته ای چند گانه در این خصوص تشکیل و برنامه ریزی های دقیقی انجام شد زیرا انگیزه دولت تدبیر و امید درخصوص شرکت در این جشنواره بسیار قوی بود.
   وی با اشاره به اینکه موضوع اکسپو در این دوره تغذیه زمین، انرژی برای حیات است، گفت: امروز جهان نیز در مورد تغذیه مدرن احساس خطر می کند. به عبارتی تجدد در این بخش، تیغ دو لبه است.
   گودرزی با بیان آنکه اکسپو، المپیکی است که تاریخ تمدن را نشان می دهد، افزود: تا چند سال پیش موضوع اکسپوها بیشتر در حوزه صنعت و تکنولوژی بود اما هم اکنون مباحث مربوط به فرهنگ و اجتماع جایگزین آن شده است.
   وی ادامه داد: در حالی که در سال های گذشته تعاملات ما با دنیا به حداقل رسیده بود، دولت یازدهم افزایش تعامل با دنیا را مدنظر قرار داد به طوری که سیاست تعامل با جهان یکی از اهداف حضور در این نمایشگاه بود که مورد توجه مسئولان قرار گرفت.
   مشاور وزیر صنعت ، معدن و تجارت  اظهار داشت: دولت ها می توانند به اکسپو به عنوان یک موضوع استراتژیک نگاه کنند و برای تمام ابعاد سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی حضور در این نمایشگاه برنامه ریزی کنند، ضمن آنکه می توانند بی توجه از کنار این مساله عبور کرده و آن را تفننی بپندارند.
   به گفته گودرزی، موفقیت های دیپلماسی به دست آمده در لوزان سوئیس بیانگر این امر است که باید در دوره 6 ماه نمایشگاه میلان بسیار پرقدرت ظاهر شویم چرا که قرار است چند هزار سال تمدن در ابعاد مختلف از جمله اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی آنجا به نمایش درآید.
   وی در خصوص تاریخچه ایجاد اکسپو نیز اضافه کرد: اولین اکسپو که در سال 1851 در لندن به عنوان یک رخداد بزرگ برگزار شد، نمایشگاه بزرگ تولیدات صنعتی کشورهای جهان به حساب می آمد.
   وی با ذکر رکوردهای میزبانی اکسپو، افزود: تاکنون آمریکا 20 بار میزبان این نمایشگاه بوده است. بلژیک 10 بار و فرانسه نیز 9 بار موفق به برگزاری اکسپو شده اند. در سال 2020 میلادی نیز امارات متحده عربی میزبان این نمایشگاه 6 ماهه خواهد بود.
   مدیرکل روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت صنعت معدن و تجارت افزود: در کنار بعد فرهنگ، تمدن و مسولیت های اجتماعی، موضوع برند ملی کشورها نیز بعد دیگری است که در اکسپو مورد توجه شرکت کنندگان قرار می گیرد.
   گودرزی با اشاره به اینکه در اکسپو هر کشوری متناسب با شرایط ژیوپلتیک اقتصادی، فرهنگی و تمدنی اهداف مورد نظر خود را طراحی کرده است؛ افزود: در اکسپو میلان به موضوع تغذیه زمین و میزبانی توجه شده است.
   وی گفت: موضوع دیگر تشکیل اکسپوها توجه به بحث انرژی است زیرا متاسفانه بنگاههای اقتصادی جهانی بیشتر بدنبال کسب سود هستند و نسبت به مسولیت های اجتماعی بی اعتنا شده اند.
   این مقام مسوول در وزارت صنعت ، معدن و تجارت با بیان اینکه انسان بعنوان محور توسعه باید برای تامین آسایش و رفاه بیشتر بشر تلاش کند، اضافه کرد: تلاش همه اعضای جامعه جهانی باید در راستای ایجاد جامعه ای بدون کنش و خشونت باشد.
   گفتنی است، اکسپو ۲۰۱۵ میلان با موضوع «تغذیه زمین، انرژی برای حیات» از ۱۱ اردیبهشت ماه تا ۱۱ آبان ماه سال ۱۳۹۴ در شهر میلان ایتالیا برگزار خواهد شدو بیش از ۱۶۰ کشور در این رویداد جهانی شرکت می کنند ضمن آنکه تعدادی از سازمان های بین المللی نظیر سازمان ملل نیز در این اکسپو حضور خواهند داشت.

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    

ستاد خبری مرکز حراست وزارتخانه

88846668

آدرس :

تهران، خیابان کریمخان، خیابان استاد نجات الهی، خیابان سمیه، نبش کوچه پورموسی، وزارت صنعت، معدن و تجارت

کد پستی :

1599691379

تلفن :

81771-81761

پست الکترونیک :

info@mimt.gov.ir

مجموع بازدیدها : 240,355,456
تعداد بازدید امروز : 42,127
تعداد بازدید دیروز : 57,567
تعداد بازدید هفته : 261,209
تعداد بازدید این ماه : 374,959
آخرین به روزرسانی : 1399/08/07 16:44

کلیه حقوق متعلق به وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشد.