• توسعه معدن بر محور اکتشاف است

   معاون وزیر صنعت،معدن وتجارت :

   توسعه معدن بر محور اکتشاف است

   توسعه معدن بر محور اکتشاف است

   معاون امور معادن وصنایع معدنی وزارت صنعت، معدن وتجارت گفت: کلید اصلی توسعه معدن در اکتشاف است و ما درصددیم بخش خصوصی را به انجام فعالیتهای معدنی پر ریسک تر ترغیب کنیم.

   به گزارش شبکه اطلاع رسانی تولید وتجارت ایران (شاتا)؛« جعفر سرقینی » در همایش بزرگداشت هفته معدن با بیان این مطلب ، افزود:  صنعت کشور از حیث برآورده شدن نیازهای خود از طریق تامین مواد معدنی به خودکفایی رسیده است و به غیر از ذغال سنگ که واردات50 درصد و سنگ منگنز واردات 70 درصدی دارد مابقی مواد معدنی در کشورتولید می شود.
   وی تصریح کرد : طی سال گذشته متوسط صادرات مواد معدنی خام و فرآوری شده کشورمان به ارزش 6 میلیارد و 500میلیون دلار رسیده بود.
   به گفته سرقینی ؛ افزایش تقاضا به مواد معدنی رخ نمی دهد مگر اینکه بخش خصوصی بطور جدی تر وارد میدان شود.
   معاون وزیر صنعت، معدن وتجارت گفت: رویکرد اصلی ما در معادن شاف سازی است لذا با ثبت کامپیوتری محدوده ها و پهنه های معدنی و الکترونیکی نمودن شناسایی و واگذاری آنها به غیر از کسی که آن محدوده معدنی را برای خودش ثبت کرده است ، دیگر کسی حق ورود به آن محدوده را ندارد.
   وی افزود: با این اقدام  درنقشه های معدنی پنهان کاری نشده  و اطلاعات معدنی در انحصار یک کارشناس خاص نخواهد بود.
   «سرقینی» با تاکید براینکه وزارت صنعت ، معدن و تجارت موضوع صلاحیت فنی ومالی بهره برداران معادن را در این دوره به شکل جدی دنبال می کند، تا افرادی که واقعا قصد فعالیت دارند به این عرصه وارد شوند، افزود : جلوگیری از بورس بازی پروانه اکتشاف معدنی بطور جدی دنبال می شود.
   وی در ادامه یادآور شد : هم اکنون بالغ بر 7 هزار معدن در کشور وجود دارد که از این تعداد به تعداد 5 هزار500معدن کوچک مقیاس می باشند .
   به گفته سرقینی ؛ بخش معدن تاکنون به جایگاه واقعی خود نرسیده است  گرچه از دوران طفولیت خود خارج شده ودوره نوجوانی خود را سپری می کند اما با دوران بلوغ فاصله دارد.
   وی با اشاره به اینکه  هدف از انجام ژئوفیزیک هوایی را تهیه و تولید اطلاعات پایه در زمینه ذخایر معدنی دانست، افزود :  باید این اطلاعات در اختیار وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار گیرد تا برپایه آن برنامه ریزی لازم صورت گیرد.
    در ادامه گفت: سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور تا پایان 1392 بالغ بر 200 هزار کیلومتر خطی پرواز ژئو فیزیک هوایی برای شناسایی ذخایر معدنی انجام داده که این رقم در سال 93 برابر با 50 هزار کیلومتر بود و امسال 300 هزار کیلومتر هدف گذاری شده است.
   به گفته سرقینی ؛ سال گذشته نیاز به واردات 8 میلیون گندله در کشور وجود داشت اما به دلیل ضعف زیرساختها از جمله بنادر، به میزان 32میلیون تن گندله وارد کشور شد و از سوی دیگر 8 میلیون تن کنسانتره سنگ آهن مازاد وجود داشت و این موضوع ناشی از عدم تراز زنجیره ارزش در بخش فولاد بود.
   وی در توضیح این مطلب ، افزود : امسال نیاز به 8 میلیون تن گندله وجود دارد اما برای جذب آن خط تولید باید آماده باشد.
   سرقینی در ادامه گفت: مطابق طرح جامع فولاد در افق 1404 کمبود 40 میلیون تن سنگ آهن وجود دارد که برای رفع آن باید نسبت به تعریف پروژه جدید اقدام شود.
   معاون وزیر صنعت، معدن وتجارت تصریح کرد : در پیش نویس برنامه ششم توسعه در بخش معدن مواردی نظیر : ارایه تسهیلات ویژه به معادن کشور با نرخ بهره متفاوت، رفع موانع قانونی و اصلاح قوانین دست و پاگیر، افزایش تولیدات معدنی ، جذب وافزایش سرمایه گذاریهای خارجی جملگی در آن دیده شده است.
   براساس این گزارش ؛« داریوش اسماعیلی» رئیس کمیته معدن و صنایع معدنی مجلس شورای اسلامی نیز در این همایش گفت:‌امسال در بودجه اعتباراتی به میزان 540 میلیارد تومان از محل حق انتفاع برای سرمایه گذاری در بخش معدن پیش بینی شده است.
   به گفته اسماعیلی ؛ قرار است از محل اعتبارات مزبور مبلغ 108 میلیارد تومان در اختیار سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی قرار گیرد که به شکل خاص در زمینه اکتشافات فعالیت شود.
   رئیس کمیته معدن مجلس موضوع تخصیص منابع برای انجام پژوهش در واحدهای تولیدی را خاطرنشان ساخت و گفت: بهره برداران معدنی می توانند تا 10 درصد از حقوق دولتی را صرف پژوهش کنند، در واقع هربخشی که از پیشرفت لازم برخوردار شده به موضوع پژوهش توجه لازم را داشته است. به گفته وی، بررسی ها نشان می دهد که بیشترین میزان فعالیت عمقی برای شناسایی ذخایر معدنی در کشور هفت کیلومتر است.
   وی اضافه کرد: سال گذشته 300 میلیارد تومان رقم حاصل از حق انتفاع بود که 10 درصد آن برای زمین شناسی پیش بینی شد اما رقم امسال دو برابر سال گذشته است.
   اسماعیلی افزود: مجلس شورای اسلامی امسال میزان حق انتفاع را از 30 به 25 درصد کاهش داده، درواقع فروش سنگ آهن خام و دانه بندی به میزان 25 درصد فروش، برای کنسانتره این رقم 21.5 درصد، گندله 18 درصد و آهن اسفنجی 15 درصد تعیین شده است.
   رئیس کمیته معدن مجلس گفت: امنیت سرمایه گذاری و با صرفه بودن سرمایه گذاری دو فاکتور اساسی در بخش تولید است .
   وی در ادامه تاکید کرد : با توجه دولت به بخش معدن وصنایع معدنی مشکل و معضل بیکاری برای همیشه حل می شود.
   محمدتقی کره ای معاون وزیر صنعت، معدن وتجارت و رییس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور در این همایش گفت: ما 10معدن در مقیاس جهانی داریم که شامل معادن مس ،سرب ، روی ، طلاو غیره می شود.
   به گفته کره ای ؛ با انجام قطب بندی مواد معدنی در رشته های دانشگاهها می توان متخصصین هر کدام از فلزهایی قابلیت اقتصادی دارند، تربیت نمود.
   رییس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور تصریح کرد : این سازمان در سال جاری پی گیری دو موضوع اکتشاف و مخاطرات زمین شناسی را در برنامه کاری خود دارد.
   وی در ادامه یادآور شد : کشور ما از حیث بلایای طبیعی رتبه سوم را دارد از سویی دیگر بحران آب، سیل ،ریزگردها و خشکسالی از موضوعاتی هستند که برای دولت هزینه بر دارمی باشند.
   گفتنی است : در سومین روز معدن که به نام «معدن ، اقتصاد و برنامه ششم» معرفی شده بود  همایش بزرگداشت معدن با همکاری وزارت صنعت ، معدن و تجارت، سازمان ایمیدرو، سازمان نظام مهندسی معدن ایران، خانه معدن ایران، انجمن علمی مهندسی معدن، سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشورو دانشگاههای امیر کبیر و شهید بهشتی برپا شده بود.
    
   گالری
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    

ستاد خبری مرکز حراست وزارتخانه

88846668

آدرس :

تهران، خیابان کریمخان، خیابان استاد نجات الهی، خیابان سمیه، نبش کوچه پورموسی، وزارت صنعت، معدن و تجارت

کد پستی :

1599691379

تلفن :

81771-81761

پست الکترونیک :

info@mimt.gov.ir

مجموع بازدیدها : 239,893,490
تعداد بازدید امروز : 39,782
تعداد بازدید دیروز : 64,948
تعداد بازدید هفته : 220,552
تعداد بازدید این ماه : 1,423,885
آخرین به روزرسانی : 1399/07/29 15:47

کلیه حقوق متعلق به وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشد.