• زمینه برای سرمایه گذاری داخلی وخارجی در معادن مهیاست/به دنبال معافیت مالیات بر درآمد معدن هستیم

   مهندس نعمت زاده:

   زمینه برای سرمایه گذاری داخلی وخارجی در معادن مهیاست/به دنبال معافیت مالیات بر درآمد معدن هستیم

   زمینه برای سرمایه گذاری داخلی وخارجی در معادن مهیاست/به دنبال معافیت مالیات بر درآمد معدن هستیم

   وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: همانطور که بخش کشاورزی کشور از مالیات بردرآمد معاف است می‌بایست به دنبال معافیت مالیات بردرآمد بخش معدن باشیم.

   به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی تولید و تجارت ایران(شاتا)؛‌ مهندس محمدرضا نعمت‌زاده در اجلاس معدن و صنایع معدنی ایران با محوریت توسعه و سرمایه گذاری با بیان این مطلب افزود : معدن یکی از بخش‌های مورد حمایت مقام معظم رهبری، ریاست محترم جمهور و مجلس شورای اسلامی است و ما باید با حمایت خود رشد این بخش را از حالت تدریجی به جهشی درآوردیم.
   به گفته مهندس نعمت‌زاده رشد کنونی بخش معدن پاسخگویی اشتغال گسترده جوانان کشورمان نخواهد بود لذا می‌بایست با اقدامات جدید و با تکمیل زنجیره تولید در معدن و فولاد و ایجاد صنایع پایین دستی آن اشتغال‌زایی لازم را برای جوانان این مرز و بوم فراهم سازیم.
   وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه یادآور شد: کشور ما از لحاظ زمین شناسی سرزمینی دارای معادن متعدد و متنوع فراوانی است.
   وی گفت:گرچه فعالیت‌های خوبی در گذشته در معادن کشور انجام شده ولی برای بهره‌برداری از این منابع خدادادی کافی نیست و می‌بایست ادامه و توسعه یابد .
   وی در توضیح این مطلب افزود: یک سری مطالعات و فعالیت‌های اکتشافی را در پهنه‌های معدنی کشور انجام شده که کافی نیست و بایدتوسط بخش خصوصی آن مطالعات ادامه یابد.
   نعمت زاده افزود:به خاطر محدودیت‌های زیست محیطی و احتمال وجود معادن رادیو اکتیو یک سری از معادن بدون اکتشاف و مطالعه بلااستفاده مانده بود که با هماهنگی دستگاه‌های مربوطه در حال تکمیل مطالعات آن هستیم.
   مهندس نعمت زاده با اشاره به اینکه از سال گذشته تا کنون بیش از 80درصد پهنه‌های سرزمین کشورمان را آزاد سازی کرده‌ایم گفت: در گذشته این معادن بلوکه بوده و نه دولت و نه بخش خصوصی اکتشافی بر روی آن انجام نداده بودند اما امروز خوشبختانه این اقدام با استقبال بخش خصوصی و شرکت‌های خارجی مواجه شده است.
   وی در ادامه گفت: امروز ایمیدرو مسئولیت اکتشاف 200 هزار کیلومتر مربع از پهنه‌های معدنی را عهده دار شده به طوری که تاکنون بیش از 100 هزار کیلومتر مربع آن انجام شده است.
   وی گفت:ذخایر شناخته شده معدنی در کشورما امروزه به 40 میلیارد تن رسیده که می‌بایست حداقل بیش از 50 درصد آن اکتشاف و بهره‌برداری شود.
   مهندس نعمت زاده با پیش‌بینی اینکه ذخایر ناشناخته زیادی از اعماق زمین وجود دارد، افزود: این ذخایر نیاز به شناسایی و انجام فعالیت‌های تحقیقاتی برای بهره‌برداری کیفی دارد.
   وزیر صنعت، معدن و تجارت با اعلام اینکه علیرغم رکود نسبی در فعالیت‌ها و قیمت‌های بین‌المللی مواد معدنی سال گذشته از رشد 10 درصدی در ارزش افزوده بخش صنعت  بوده است گفت: می‌بایست تلاش‌های خود را در این خصوص مضاعف نماییم.
   وی با اشاره به اینکه هم‌اکنون بخش معدن در دنیا در حال رکود است، گفت: این شرایط بهترین فرصت برای سرمایه گذاری است و با یک حرکت جهشی می‌توان در زمینه معدن، صنایع معدنی، نفت و پتروشیمی سرمایه گذاری‌های جدیدی را آغاز و در اوج قیمت‌ها، بازگشت سرمایه را میسر ساخت و این ممکن نمی‌شود مگر با همت بخش خصوصی، دولتی و شرکت‌های خارجی.
   وی در بیان برنامه‌های سال جاری حوزه معدن کشور گفت: امسال درصددیم 90 میلیون تن سنگ آهن 200 میلیون تن سنگ آهک، 50 میلیون تن سنگ مس، 20 میلیون تن سنگ ساختمانی و در مجموع 450 میلیون تن مواد مختلف معدنی استخراج نماییم.
   همچنین برنامه تولید 18 میلیون تن فولاد ، 420 میلیون متر مکعب کاشی و سرامیک و تولید 1 میلیون و 300 هزار انواع شیشه را در برنامه‌های خود پیش رو داشته تا به رشد قابل ملاحظه‌ای در میان رقبای خود پیدا کنیم.
   وی با بیان اینکه وجود اطلاعات دقیق موجبات گزینش روش‌های نوین برای سرمایه‌گذاری بهتر و اقتصادی تر را فراهم می‌سازد افزود: با این اقدام سرمایه گذاران داخلی و خارجی اگر درجریان اکتشاف و بهره‌برداری اگر به مواد معدنی مناسب برسند آن مواد معدنی مطابق قانون و پروانه بهره ‌برداری صادر شده متعلق به خود آنهاست .
   مهندس نعمت زاده با اشاره به اینکه امروزه سرمایه گذاری در مواد معدنی نظیر سنگ آهن، مس، کرومیت، سرب و روی و عناصر خاکی به شدت احداث می‌شود آنها را جزء اولویت سرمایه گذاری دولت بر شمرد.
   وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: برای تولید و تأمین ماشین‌الات معدنی از طریق انتقال دانش فنی درصددیم تا با انعقاد قرارداد با شرکت‌های خارجی و توانمند داخلی در زمینه دستگاه‌های حفاری تونلها سرمایه گذاری مشترکی انجام دهیم همچنین در زمینه ساخت تجهیزات صنایع معدنی با مشارکت شرکت‌های داخی و خارجی و نیز در زمینه تولید آهن اسفنجی اقدام نماییم.
   مهندس نعمت زاده افزود: بایدصادر کننده دانش و تجهیزات معدنی باشیم به طوری که در تولید آهن اسفنجی با انعقاد قرارداد فولاد مکران در چابهار به این اقدام دست یافتیم.
   وی در ادامه افزود : شرکت‌های طراحی مهندسی بااستفاده از مهندسی باسابقه و فارغ التحصیلان داخلی معدنی کشور به تکمیل طرح‌های معدنی کمک نمایند.
   وزیر صنعت،معدن وتجارت گفت: در زمینه ایمنی و HSE معادن شرکت‌های تخصصی ایجاد شده تا حوادث معدنی را به حداقل برساند.
   وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: برای بخش خصوصی جهت استفاده از تسهیلات با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی و صندوق توسعه معادن مانعی وجود نداشته همچنین با ایجاد فضای جدید بین المللی فاینانس‌های جدید در این زمینه گشایش خواهد یافت.
   وی در پایان گفت: در بخش مقررات با بازنگری و برداشتن بوروکراسی زمینه‌های سرمایه گذاری برای بخش خصوصی را فراهم می‌آوریم بطوریکه در منطقه بوشهر نزدیک عسلویه و منطقه آزاد جاکر در استان هرمزگان زمینه‌های بکر برای سرمایه گذاری خارجی به خوبی فراهم است.
    
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    

ستاد خبری مرکز حراست وزارتخانه

88846668

آدرس :

تهران، خیابان کریمخان، خیابان استاد نجات الهی، خیابان سمیه، نبش کوچه پورموسی، وزارت صنعت، معدن و تجارت

کد پستی :

1599691379

تلفن :

81771-81761

پست الکترونیک :

info@mimt.gov.ir

مجموع بازدیدها : 239,890,120
تعداد بازدید امروز : 36,412
تعداد بازدید دیروز : 64,948
تعداد بازدید هفته : 217,182
تعداد بازدید این ماه : 1,420,515
آخرین به روزرسانی : 1399/07/29 13:30

کلیه حقوق متعلق به وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشد.