• ملاقات آقای دکتر توفیق معاون آموزش، پژوهش و فناوری با خانم آنه لیر معاون دبیر کل سازمان جهانی مالکیت فکری (wipo)

   ملاقات آقای دکتر توفیق معاون آموزش، پژوهش و فناوری با خانم آنه لیر معاون دبیر کل سازمان جهانی مالکیت فکری (wipo)

   ملاقات آقای دکتر توفیق معاون آموزش، پژوهش و فناوری با خانم آنه لیر معاون دبیر کل سازمان جهانی مالکیت فکری (wipo) جهت توسعه همکاریهای دو جانبه در زمینه مالکیت صنعتی، ثبت جهانی محصولات استراتژیک ایران، برند سازی و الحاق ایران به معاهده pct

   این ملاقات در روز شنبه 19 اردیبهشت با حضور آقای دکتر علی اصغر توفیق معاون آموزش، پژوهش و فناوری و سرکار خانم Anne Leer معاون دبیر کل سازمان جهانی مالکیت فکری (wipo آقای مویدالدین معاون دفتر آسیا و اقیانوسیه آن سازمان ، آقای کیانی رئیس مرکز مالکیت معنوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و آقای میرصالحی سرپرست دفتر حمایت از مالکیت صنعتی در محل معاونت آموزش، پژوهش و فناوری تشکیل شد.
    به گزارش دفتر حمایت از مالکیت صنعتی، در ابتدا دکتر توفیق ضمن خوش آمد گویی به حاضرین در خصوص قابلیتهای ایران در عرصه های مختلف توضیحات مفصلی ارائه نمودند و توضیح دادند در حال حاضر جمهوری اسلامی ایران رتبه چهارم جهان در تولید و صادرات سرامیک، رتبه هفتم در نانو تکنولوژی و رتبه کمتر از دهم در بیو تکنولوژی را دارا می باشد و دولت تلاش می کند تا دانشگاه ها و مراکز تحقیق کشور به امر آموزش و تحقیق توجه بیشتری نموده و در این جهت تلاش مضاعفی داشته باشند. ایشان در ادامه افزودند که ایران در حال حاضر به یک تولید کننده و صادر کننده تبدیل شده کما اینکه در صنعت سیمان و فولاد حضور فعال در بازارهای بین المللی داشته و حتی فشارهای سال های گذشته نیز ایران را مقاوم تر نموده است.
   در ادامه خانم لیر عنوان داشتند که تاکنون به ایران سفر نداشتند و از حضورشان در ایران خیلی لذت می برند و از اینکه سفرشان بیش از زمان پیش بینی شده طول کشیده خوشحال هستند اضافه کردند که کارهای زیادی در ایران در سالهای اخیر در خصوص ثبت اختراعات و تهیه قانون حق کپی رایت و .... انجام شده است،
   ایشان گفتند: در طول این سفر جلسات متعددی با مدیران ارشد کشور از جمله وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، رئیس سازمان صدا و سیما، معاونین وزارت خارجه و رئیس سازمان ثبت اسناد داشته اند و بیان نمودند که وایپو آمادگی صد در صد خود را جهت کمک به ایران اعلام می نماید.
   در ادامه بحث های تخصصی در خصوص ثبت اختراعات پیوستن جمهوری اسلامی ایران به  Pct و نحوه کمک به تجاری سازی و حمایت از اختراعات، تبادل نظرات خوبی میان اعضاء جلسه صورت گرفت.
   آقای توفیق در ادامه ابراز امیدواری کردند که در روزهای آینده قانون مالکیت فکری و بطور خاص کپی رایت در مجلس شورای اسلامی به تصویب خواهد رسید و پس از آن ایران آمادگی دارد تا به سرعت از طریق وایپو به کنوانسیون کپی رایت نیز ملحق شود
   وی از پتانسیل ایران در خصوص تولید محصولات مهم و استراتژیک نظیر فرش، صنایع دستی، زعفران، پسته، خرما، زیره، عسل، سنگها معدنی و دهها از این قبیل محصولات و کالاهای مختلف اشاره داشتند که بعضا از نظر کمی و کیفی، رتبه اول را درجهان دارد و هم اینک فرآیند ثبت جهانی آن از طریق این وزارت آغاز شده و در این راستا همکاری آن سازمان را خواستار است. همچنین تولید کننده  کالاها صنعتی فراوانی می باشد که ثبت جهانی برند آنها کمک بزرگی است که بتواند هر چه بیشتر به بازارهای بین المللی راه یابد و بخشی از نیاز های منطقه ای را تامین نماید.
   آقای موید الدین نیز اعلام نمود کشورهای مسلمان زیادی مثل عربستان ـ عمان ـ سوریه و مراکش عضو معادهده کپی رایت هستند، ایران نیز به عنوان یک کشور مسلمان می تواند از تجربیات آن کشورها در این خصوص استفاده نموده و از وضعیت آن کشورها قبل و بعد از الحاق مطلع  شود.

   همچنین توافق گردید که: سازمان وایپو در ثبت جهانی نشان جغرافیایی محصولات استراتژیک ایران با توجه به جایگاه ویژه ای که در جهان دارند و همچنین ثبت جهانی برند کالاهای صنعتی ایران که از تنوع بالایی برخوردار است و نیز الحاق ایران به معاهده pct (تجاری سازی اختراعات) بیش از پیش همکاری نمایند. 

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    

ستاد خبری مرکز حراست وزارتخانه

88846668

آدرس :

تهران، خیابان کریمخان، خیابان استاد نجات الهی، خیابان سمیه، نبش کوچه پورموسی، وزارت صنعت، معدن و تجارت

کد پستی :

1599691379

تلفن :

81771-81761

پست الکترونیک :

info@mimt.gov.ir

مجموع بازدیدها : 242,131,937
تعداد بازدید امروز : 30,965
تعداد بازدید دیروز : 48,683
تعداد بازدید هفته : 30,965
تعداد بازدید این ماه : 431,042
آخرین به روزرسانی : 1399/09/08 13:32

کلیه حقوق متعلق به وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشد.