• خرمای ایران نیز ثبت جهانی می‌شود

   خرمای ایران نیز ثبت جهانی می‌شود

   پس از ثبت جهانی فرش مناطق مختلف ایران و به دنبال آغاز فرآیند ثبت جهانی محصولات مهم و استراتژیک کشور از جمله زعفران، زرشک، انار و عناب ایرانی، خرمای ایران نیز به ثبت جهانی خواهد رسید.

   به گزارش دفتر حمایت از مالکیت صنعتی، در اولین جلسه میز کالایی کشوری خرما و ثبت جهانی نشان جغرافیایی این محصول استراتژیک که با حضور جناب آقای مهندس میرصالحی سرپرست دفتر حمایت از مالکیت صنعتی و جمعی از مقامات سازمان صنعت، معدن و تجارت استانهای مربوطه و استانداری سیستان و بلوچستان، روز پنج شنبه مورخ 21/3/94 در محل سالن کنفرانس اتاق بازرگانی شهرستان زاهدان برگزار گردید، لزوم ثبت جهانی این محصول مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
   در این جلسه مزایای ثبت جهانی خرمای ایران توسط آقای مهندس میرصالحی برشمرده شد که شامل افزایش قیمت صادراتی خرما، صادرات با برند و نام انحصاری خرمای جمهوری اسلامی ایران و جلو گیری از سو استفاده های احتمالی از جایگاه و معروفیت خرمای ایران در بازارهای جهانی، افزایش ارزش افزوده برای فعالان و کشاورزان در زنجیره تولید خرمای کشور و بالطبع افزایش درآمد خرماکاران که عمدتاً از اقشار محروم جامعه می‌باشند و... می‌گردد.
   لازم به ذکر است ارزش صادرات خرمای کشور در سال گذشته بالغ بر 217 میلیون دلار بوده که سهم استان سیستان و بلوچستان 34 میلیون دلار می‌باشد. به دلیل خلاء‌های موجود در زنجیره تولید تا تجارت خرمای ایران، طی سال‌های اخیر سایر کشورها مانند امارات متحده عربی، خرمای باکیفیت ایرانی را به صورت فله‌ای و با قیمت نازل خریداری نموده و پس از فرآوری و بسته‌بندی آن را تا 5 برابر قیمت خرید و با برند عربی در بازارهای جهانی به فروش می‌رسانند. در واقع سود زحمت کشاورزان خرماکار ایرانی به جیب اعراب حاشیه خلیج فارس ریخته می‌شود.
   براساس اعلام فائو (سازمان خواروبار و کشاورزی) مساحت زیر کشت خرما در جهان حدود ٩٥٠‌ هزار هکتار است که ٢٥٠‌ هزار هکتار آن در ایران واقع شده است. همین گزارش، ایران را با تولید حدود یک‌ میلیون تن محصول، بعد از مصر بعنوان دومین تولید‌کننده خرما در جهان معرفی می‌کند. این در شرایطی است که نرخ هر کیلوگرم خرمای مرغوب اما فله ایران در بازار جهانی کمتر از یک دلار است و هر کیلوگرم خرمای عربستان، مصر و الجزایر با بسته‌بندی تا ٥ دلار نیز خرید و فروش می‌شود. همین موضوع باعث شده است که امارات یکی از بزرگ‌ترین مشتریان خرمای ایران باشد.

   دفتر حمایت از مالکیت صنعتی وزارت صنعت، معدن و تجارت مصصم است به منظور حفظ و حراست از ارزش‌های اقتصادی این محصول مهم و استراتژیک کشورمان، جلساتی را با مشارکت مسئولین استان‌های تولیدکننده خرما در کشور به منظور ثبت جهانی نشان جغرافیایی تولیدات این استان‌ها برگزار نماید. از جمله این جلسات پیش رو، نشست مشترک سرپرست دفتر حمایت از مالکیت صنعتی با مسئولین سازمان صنعت و معدن و انجمن‌ها و شرکت‌های تعاونی فعال در زمینه تولید و تجارت خرمای استان بوشهر در تاریخ 94/3/94 و متعاقب آن با استانهای خوزستان، هرمزگان و کرمان می‌باشد تا امکان ثبت خرمای تولیدی این استانها نیز مورد بررسی قرار گیرد و اقدامات لازم هر چه زودتر انجام پذیرد.

    

   گالری
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    

ستاد خبری مرکز حراست وزارتخانه

88846668

آدرس :

تهران، خیابان کریمخان، خیابان استاد نجات الهی، خیابان سمیه، نبش کوچه پورموسی، وزارت صنعت، معدن و تجارت

کد پستی :

1599691379

تلفن :

81771-81761

پست الکترونیک :

info@mimt.gov.ir

مجموع بازدیدها : 235,279,777
تعداد بازدید امروز : 5,563
تعداد بازدید دیروز : 34,377
تعداد بازدید هفته : 75,744
تعداد بازدید این ماه : 475,580
آخرین به روزرسانی : 1399/04/16 00:18

کلیه حقوق متعلق به وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشد.