• مصاحبه رئیس مرکز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات کشور با خبرگزاری کارایران (ایلنا)

   مصاحبه رئیس مرکز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات کشور با خبرگزاری کارایران (ایلنا)

   مصاحبه رئیس مرکز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات کشور با خبرگزاری کارایران (ایلنا)

   تقریبا ً تمامی تولیدات سیگار داخلی در داخل کشور مصرف می شود و در حال حاضر 8 واحد تولید سیگار در داخل کشور فعال هستند که 4 شرکت ایرانی و 4 شرکت خارجی هستند و در مجموع در سال 93 حدود 28 میلیارد نخ تولید آنها بوده است که محصولات آنها با برندهای متفاوت داخلی و خارجی به بازار عرضه شده است.

   مصاحبه رئیس مرکز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات کشور با خبرگزاری کارایران (ایلنا)
   سوال 1- مصرف سیگار در کشور چند نخ در سال است؟
   برآورد ما حدود 62 میلیارد نخ در سال می باشد و برخی برآوردها توسط سایر دستگاه ها با حدود 10% کمتر یا بیشتر می باشد . این مرکز جهت رسیدن به میزان مصرف دقیقتر یکسال قبل از مرکز آمار ایران درخواست نمود تا در سرشماری نفوس بعدی کشور چند سوال درخصوص مصرف دخانیات به پرسشنامه های مربوطه اضافه نماید تا با این طریق بتوانیم به آمار دقیقتر دسترسی داشته باشیم و دستگاه های ذیربط بتوانند بهتر برنامه ریزی و سیاستگذاری برای کاهش و کنترل مصرف و برآورد میزان قاچاق سیگار داشته باشند زیرا میزان قاچاق سیگار به این طریق برآورد می نمایند که (تولید داخلی + واردات)- میزان مصرف = بآورد قاچاق. بنابراین تولید و واردات آمار دقیق دارد ولی نوسان و تفاوت در برآورد میزان مصرف تاثیر مستقیم در برآورد میزان قاچاق خواهد داشت.
   سوال 2- از تولیدات سیگار چه میزان در داخل مصرف می شود و آیا صادرات آن هم صورت می گیرد یا خیر؟
   تقریبا ً تمامی تولیدات سیگار داخلی در داخل کشور مصرف می شود و در حال حاضر 8 واحد تولید سیگار در داخل کشور فعال هستند که 4 شرکت ایرانی و 4 شرکت خارجی هستند و در مجموع در سال 93 حدود 28 میلیارد نخ تولید آنها بوده است که محصولات آنها با برندهای متفاوت داخلی و خارجی به بازار عرضه شده است.
   درخصوص صادرات نیز تاکنون صادرات چندانی وجود نداشته است و امسال چند نمونه در حدود 300 میلیون نخ به چند کشور ارسال شده است و یکی از برنامه های ما تقویت صادرات می باشد، البته مقدار محدودی نیز به صورت غیررسمی از استانهای مرزی به کشورهای همسایه ارسال می شود که نباید میزان آن قابل توجه باشد.
   سوال 3- چه میزان از سیگارهای کشور قاچاق هستند؟
   همانگونه که در سوال اول توضیح داده شد براساس فرمول یاده شده در سال 93 برآورد قاچاق سیگار با توجه به واردات 14 میلیاد نخ به صورت رسمی و تولید 28 میلیارد نخ داخلی و برآورد مصرف 62 میلیارد نخ، قاچاق حدود 20 میلیارد خواهد بود که حدود 30% مصرف کشور را شامل می شود و 70% از طریق تولیدات داخلی و واردات رسمی تامین می گردد.


   سوال 4- آیا سیاستهای حمایتی برای صنعت دخانیات در کشور وجود دارد یا خیر؟
   همانند سایر تولیدات در کشور از این صنعت نیز حمایت می شود یکی از ابزارهای حمایتی تعیین سود بازرگانی و تعرفه گمرکی برای واردات سیگار است که در حال حاضر مجموع تعرفه گمرکی، مالیات، حق انحصار و ... برای یک نخ سیگار وارداتی 93 درصد می باشد و از این لحاظ کشور ما جزء کشورهایی می باشد که بیشترین مالیات و عوارض را از واردات سیگار دریافت می نماید البته ماهیت این محصول و زیان بار بودن آن برای مصرف کنندگان و اطرافیان آنها موجب شده است تا دولتها در دنیا مقررات خاصی وضع نمایند از جمله در کشور ما نیز مقرراتی همچون منع تبلیغات، عدم فروش به افراد زیر 18 سال ، عدم فروش سیگار به صورت نخی، عدم عرضه این محصول در فواصل نزدیک به مدارس، مساجد، مراکز فرهنگی و ورزشی و ... اعمال می شو.
   سوال 5- آیا مالیات بر سیگار در کاهش مصرف آن موثر خواهد بود؟
   در صورتیکه افزایش مالیات به مصرف کننده منتقل شود و مصرف کننده آن را پرداخت نماید قطعاً می تواند موثر باشد ولی در کشور ما به دلیل اینکه قاچاق سیگار وجود دارد و با پیگیری جدی همه دستگاه های ذیربط حدود 30% مصرف را قاچاق تشکیل می دهد و این محصولات قاچاق 93% گمرکی و مالیات وارداتی را پرداخت نمی نمایند، عملاً افزایش مالیات منجر به افزایش قاچاق با قیمتهای پائین می شود و این افزایش مالیات را مصرف کننده پرداخت نمی نماید.
   در مجموع افزایش مالیات موجب افزایش قاچاق و ورود سیگارهای معیوب و بسیار خطرناک در بسته بندیهای فریبنده و افزایش لطمه به سلامتی مصرف کنندگان می گردد و از طرفی حقوق دولت نیز دریافت نمی گردد.
   لازم به ذکر است که توتونهای کشت شده که در دنیا در هنگام برداشت و فروش به کارخانه های سیگارسازی آزمایش می شوند و اگر سموم دفع آفات نباتی در آنها زیاد باشد کارخانه های معتبر از خرید آنها خودداری می نمایند و معمولاً اینگونه توتونهای خطرناک و سمی توسط کارخانه های متخلف که برخی از آنها در کشورهای همسایه ما نیز وجود دارند استفاده قرار می گیرند و همچنین از توتونهای معیوب قدیمی که فضولات حیوانات و حشرات خطرناک در آنها وجود دارند اقدام به تولید سیگار با نامهای مختلف در بسته بندیهای مناسب می نماید و سیگارهای جعلی و تقلبی خود را که عمدتاً تصاویر و پیام بهداشتی ندارند به صورت قاچاق به بازار وارد می نمایند که بسیار خطرناکتر از سیگارهای مجاز و دارای تصاویر بهداشتی هستند می باشند و مجدداً تاکید به مصرف کنندگان سیگار تاکید می نمایم به هیچ وجه از سیگارهای بدون تصاویر و پیام بهداشتی هستند استفاده ننمایند.

   سوال 6- آیا ایران ارزان ترین سیگار را در منطقه دارد و کلاً قیمتها را چطور ارزیابی می کنید؟
   ایران ارزان ترین سیگار را در منطقه ندارد و هستند کشورهائیکه سیگارهای ارزان تر از ایران در منطقه تولید می کننده و یکی از دلایل عدم صدور سیگارهای ایران قیمت آنها بوده است زیرا ارزانتر از آنها نیز در منطقه وجوددارد.
   در مجموع برای صادرات باید بر روش کاهش قیمت تمام شده سیگارهای ایرانی بررسی و اقدامات لازم انجام پذیرد.

   سوال 7- آیا عکسها بر روی پاکت سیگار بر عدم استفاده از آن کمک می کند؟
   قطعاً موثر هستند و مصرف کنندگان با دیدن این تصاویر متاثر خواهند شد البته می بایست دستگاه های مسئول و فرهنگی فعالیت بیشتری جهت فرهنگ سازی جهت کاهش مصرف دخانیات انجام دهند زیرا مباحث فرهنگی بسیار موثرتر هستند.

   سوال 8- وضعیت توزیع سیگار در کشور چگونه است و چطور می توان دلال بازی در این بخش را کاهش داد؟
   در سالهای گذشته وضعیت توزیع سیگار انحصاری و افراد فعال در این بخش محدود بودند و این امر موجب گردیده بود که توزیع در این بخش غیرشفاف باشد، پس از خصوصی شدن شرکت دخانیات ایران و انتقال وظایف حاکمیتی به وزارت صنعت، معدن و تجارت (مرکزی برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات کشور ) روش توزیع اصلاح گردید و در حال حاضر مجوزهای توزیع در 3 سطح کشوری، استانی و خرده فروشی در حال  ساماندهی است و تاکنون 25 مجوز کشوری، حدود 700 مجوز استانی صادر شده است و مجوزهای خرده فروشی نیز در آینده نزدیک در دستورالعمل تنظیمی ابلاغ و در سراسر کشور به مرحله اجرا در خواهد آمد و این مجوزها در سیستمی واحد ثبت خواهند شد و کلیه واردکنندگان و تولیدکنندگان محصولات خود را از طریق این شبکه که در سامانه ثبت می شوند توزیع می نمایند به این ترتیب دیگر جایی برای دلال بازی و غیرشفاف بودن باقی نخواهد ماند.

   سوال 9- چرا شرکت دخانیات آنگونه که باید تاکنون موفق نبوده است؟
   به نظر بنده سهامداران شرکت دخانیات ایران می توانند با تدابیری که در حال اتخاذ هستند شرکت را با عملکرد بهتری مواجه نمایند.

    


   سوال10- چه برنامه هایی برای افزایش تولید سیگار در کشور دارید؟
   مطابق تبصره 3 ماده 102 قانون برنامه پنجم دولت مکلف شده است تا واردات سیگار به کشور را تبدیل به تولید داخلی با همان برند اصلی بنماید و در همین راستا بخش عمده ای از این امر ساماندهی شده است که امیدواریم واردات 14 میلیارد نخ در سال 1393 را تا پایان مهلت قانونی تعیین شده در برنامه پنجم به صفر برسانیم در واقع 14 میلیارد نخ واردات سالیانه تبدیل به تولید داخلی می شود و عمدتاً در سال 1395 تولید داخلی از 28 میلیارد نخ سال 93 به 42 میلیارد نخ خواهد رسید و به این ترتیب نظارتها و کنترلها بر تولیدات داخلی بیشتر خواهد شد و همچنین در جهت مبارزه با قاچاق سیگار نیز اقدامات متعددی با هماهنگی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز در دست اجرا می باشد که انشاءاله در آینده نزدیک شاهد کاهش حجم قاچاق به کشور خواهیم بود

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    

ستاد خبری مرکز حراست وزارتخانه

88846668

آدرس :

تهران، خیابان کریمخان، خیابان استاد نجات الهی، خیابان سمیه، نبش کوچه پورموسی، وزارت صنعت، معدن و تجارت

کد پستی :

1599691379

تلفن :

81771-81761

پست الکترونیک :

info@mimt.gov.ir

مجموع بازدیدها : 234,153,896
تعداد بازدید امروز : 30,915
تعداد بازدید دیروز : 33,222
تعداد بازدید هفته : 266,350
تعداد بازدید این ماه : 635,497
آخرین به روزرسانی : 1399/03/16 21:25

کلیه حقوق متعلق به وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشد.