• ایتالیا قصد دارد نخستین شریک تجاری ایران در اروپا شود

   معاون وزیر دادگستری ایتالیا:

   ایتالیا قصد دارد نخستین شریک تجاری ایران در اروپا شود

   ایتالیا قصد دارد نخستین شریک تجاری ایران در اروپا شود

   'کوزیمو فری' معاون وزیر دادگستری ایتالیا در مراسم روز ملی جمهوری اسلامی ایران در نمایشگاه اکسپو میلان، گفت: ایتالیا قصد دارد موقعیت ممتاز گذشته را کسب و تبدیل به نخستین شریک تجاری ایران در اروپا شود.


   به گزارش شاتا از ایرنا، معاون وزیر دادگستری ایتالیا در این مراسم که  با حضور مهندس محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت و علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از مقامات ایرانی و شخصیت های ایتالیایی برگزار شد، با اشاره به توافق هسته ای در وین و پایان محدودیت های غرب علیه کشورمان، افزود: ایتالیا می خواهد به موقعیت ممتاز قبل بازگردد و تبدیل به دروازه ورودی ایران به اروپا شود.
   وی با تاکید بر توجه ایتالیا به ایران و فرصت های پیش رو گفت: کشور ما می خواهد بار دیگر در کنار ایران به عنوان دوست و حامی در این فصل مهم گشایش ها و همکاری های بین المللی قرار بگیرد.
   وی تاکید کرد: دولت ایتالیا از توافق مهم هسته ای روز 14 جولای گذشته در وین، که نقش تعیین کننده ایران را چه در سطح منطقه و چه در سطح بین المللی، تجدید می کند، خرسند است.
   وی سپس به نام دولت ایتالیا گفت: ما از سیاست های رییس جمهوری ایران در قبال ایتالیا ، تشکر می کنیم. سفر اخیر وزرای خارجه و توسعه اقتصادی ایتالیا به تهران حاکی از توجهی است که کشور ما به ایران دارد.
   وی گفت: قبل از این زمان، مبادلات تجاری میان ایتالیا و ایران به 7 میلیارد یورو می رسید. ایتالیا در این مرحله جدید می خواهد از مرز صادرات در سال 2014 عبور کند.
   وی افزود: توافق هسته ای موجب می شود تا کانال های مهم همکاری میان دو کشور مجددا به یکدیگر متصل شوند. رم و تهران هرگز علاقه ای به از دست دادن این روابط نداشتند و با فضای جدید، اعتماد و روحیه همکاری میان دو کشور نیز تجدید شده است.
   وی با برشمردن فرصت های مختلف اقتصادی در ایران افزود: در کنار انرژی، بخش های زیاد دیگری وجود دارند که در آن می توان انواع جدید همکاری ها را میان رم و تهران گشود، ایتالیا علاقمند است تا از مهندسی مکانیک تا زنجیره غذایی، تخصص ها و حرفه شرکت های کوچک و متوسط خود را به نفع هر دو جامعه ارایه دهد.
   معاون وزیر دادگستری ایتالیا گفت: هدف، همکاری برای ایجاد فرصت های جدید برای رشد است. برگزاری مراسم روز ملی ایران برای ما یک افتخار است. دو کشور ایران و ایتالیا دارای یک دوستی صمیمانه با یکدیگر هستند و اکنون کشوری را با تاریخی استثنایی و مهم جشن می گیریم که با آن از مدت ها روابط اقتصادی و حتی فرهنگی داریم.
   وی گفت: ایتالیا و شرکای اروپایی ما علاقه ویژه ای به روابط با ایران دارند و می خواهیم با شرکت های خود عضو ارزشمندی برای رفاه ایرانی ها باشیم. حضور شرکت های ایتالیایی در بخش انرژی در ایران پررنگ است و این روابط هرگز و حتی در لحظات دشوار قطع نشده است.
   وی افزود: کشور شما توجه به تاریخ و روابط دارد. ما علاوه بر انرژی علاقمند به انواع همکاری ها از زیربنایی تا حمل و نقل و گردشگری برای تحکیم روابط و سود دوجانبه هستیم .
   وی سپس به همکاری های فرهنگی اشاره کرد و گفت: همکاری فرهنگی سنگ بنای روابط میان دو تمدن باستانی ایران و ایتالیا که همواره گهواره فرهنگ و تمدن در منطقه خاورمیانه و مدیترانه محسوب می شوند، است. روابط فرهنگی میان ایران و ایتالیا هرگز قطع نشدند.
   در دهه گذشته حضور دانشجویان ایرانی در ایتالیا هفت برابر شد و از 387 نفر در 10 سال پیش به 2778 نفر افزایش یافت و 64 توافق میان دانشگاهای دو کشور امضا شد.
   وی افزود: ما به گفت و گوی تمدن ها عقیده داریم و آنرا عنصری برای روابط بین المللی محسوب می کنیم. ریشه های تاریخی ما فرصتی برای کارکردن با موفقیت با یکدیگر در فعالیت های باستانشانی مرمت و مطالعه است که به ان افتخار می کنیم.
   پس از گذشت حدود چهار ماه از افتتاح نمایشگاه اکسپو میلان در شمال ایتالیا، روز اول شهریور ماه مصادف با بزرگداشت ابن سینا، حکیم، فیلسوف و پزشک نامدار ایرانی به عنوان روز ملی جمهوری اسلامی ایران در نمایشگاه اکسپو جشن گرفته شد که مورد استقبال گسترده ایرانیان مقیم این کشور و ایتالیایی ها و بازدید کنندگان خارجی قرار گرفت.
   بیش از 144 کشور جهان از جمله ایران در این رویداد بزرگ جهانی با موضوع تغذیه زمین، انرژی که از روز 11اردیبهشت آغاز و تا 9 آبان ادامه دارد، شرکت دارند.
    
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    

ستاد خبری مرکز حراست وزارتخانه

88846668

آدرس :

تهران، خیابان کریمخان، خیابان استاد نجات الهی، خیابان سمیه، نبش کوچه پورموسی، وزارت صنعت، معدن و تجارت

کد پستی :

1599691379

تلفن :

81771-81761

پست الکترونیک :

info@mimt.gov.ir

مجموع بازدیدها : 236,363,978
تعداد بازدید امروز : 38,830
تعداد بازدید دیروز : 40,282
تعداد بازدید هفته : 123,707
تعداد بازدید این ماه : 480,844
آخرین به روزرسانی : 1399/05/13 17:39

کلیه حقوق متعلق به وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشد.