• بزرگترین کارخانه قند ایران در مسیر احیاء

   با تصویب هیات حمایت از صنایع،ایدرو ، متولی راه‌اندازی کارخانه قند دزفول شد

   با تصویب هیات حمایت از صنایع،ایدرو ، متولی راه‌اندازی کارخانه قند دزفول شد

   در مراسمی هیات حمایت از صنایع ، مدیریت کارخانه قند دزفول را با هدف نوسازی و راه اندازی مجدد ، به مدیران منتخب سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) تحویل داد.

   با حضور مسئول هیات حمایت از صنایع:
   بزرگترین کارخانه قند ایران در مسیر احیا؛ هیئت حمایت از صنایع، ایدرو را متولی راه اندازی کارخانه قند دزفول کرد.

   با حضور مسئول هیئت حمایت از صنایع  و جمعی از مسئولان استانی و محلی، مدیریت کارخانه قند دزفول برای راه اندازی مجدد به سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) محول شد.
   رجبعلی صادقی مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت و مسئول هیئت حمایت از صنایع چهارشنبه، 8 مهر در جلسه ای که به منظور تحویل مدیریت کارخانه به مدیران اجرایی منتخب سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران برگزار شد گفت: پس از 14 سال تعطیلی بزرگترین کارخانه قند کشور، دولت یازدهم گامهای عملی برای احیاء کارخانه قند دزفول را برداشت. مسئول هیئت حمایت از صنایع در این نشست که در محل فرمانداری شهرستان شوش و با حضور نماینده مردم شوش در مجلس شورای اسلامی، امام جمعه، فرماندار، دادستان، فرمانده نیروی انتظامی و شمار دیگری از مقامات محلی برگزار شد افزود: دولت در اولین گام، از محل هدفمندی یارانه ها، خرداد ماه امسال مبلغ 100 میلیارد ریال اعتبار برای راه اندازی کارخانه قند دزفول اختصاص داد و امروز نیز مدیران اجرایی، رسما کار خود را شروع کردند.
   کارخانه قند دزفول اواخر 1393 با تاکید وزیر صنعت، معدن و تجارت و با تصویب «هیات حمایت از صنایع» تحت پوشش «قانون حمایت صنعتی و جلوگیری از تعطیل کارخانه های کشور» قرار گرفت.
    کارخانه 115 هکتاری قند دزفول که در تقسیمات کشوری در محدود شهرستان شوش قرار گرفته، ظرفیت دریافت 500 هزار تن چغندرقند و تولید 62000 تن شکر سفید را در یک دوره صد روزه دارد.« ظرفیت کارخانه های قند معمولا در دوره صدروزه سنجیده می شود». در این فرآیند همچنین حدود 35000 تن تفاله خشک مخصوص خوراک دام و 17000 تن ملاس با کاربری در 80 رشته صنعتی نیز تولید می شود.
   هم اکنون در استان خوزستان 4000 هکتار زمین زیر کشت چغندرقند است که به دلیل تعطیلی این کارخانه، چغندرقند تولیدی با هزینه گزاف و افت کیفیت به سایر استانها فرستاده می شود. با راه اندازی مجدد این واحد عظیم صنعتی علاوه بر اینکه چغندر تولیدی کنونی استان جذب این کارخانه می شود، برای تامین خوراک مورد نیاز کارخانه،  8 تا 10 هزار هکتار دیگر از زمینهای بلااستفاده استان نیز به کشت چغندرقند اختصاص می یابد. فعالیت مجدد این کارخانه همچنین 300 شغل مستقیم و حدود 5000 شغل غیرمستقیم ایجاد خواهدکرد. پیش بینی می شود در صورت اختصاص به موقع اعتبارات لازم، مراحل بازسازی و نوسازی کارخانه قند دزفول بعد از یک سال به پایان برسد. منابع مالی برای احیا کارخانه حدود 64 میلیارد تومان برآورد شده است که انتظار می رود تا پایان سالجاری 40 میلیارد تومان آن قابل جذب باشد. برای فعالیت مجدد کارخانه همچنین 45 میلیارد تومان سرمایه در گردش لازم است.
   کارخانه قند دزفول درسال 1354 تاسیس شد و در سال 1363 بهره برداری از آن شروع شد. این کارخانه تا سال 1382 به فعالیت خود ادامه داد اما به علل مختلف تعطیل و با اعلام ورشکستگی در اختیار اداره تصفیه امور ورشکستگی قوه قضائیه قرار گرفت. شهرستان شوش قطب کشاورزی استان خوزستان است که با وجود خط آهن و جاده ترانزیتی و مرز مشترک با عراق از جایگاه اقتصادی بالایی برخوردار می باشد. راه اندازی کارخانه قند دزفول، رویدادی مهم در منطقه شمال خوزستان محسوب می شود.
    

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    

ستاد خبری مرکز حراست وزارتخانه

88846668

آدرس :

تهران، خیابان کریمخان، خیابان استاد نجات الهی، خیابان سمیه، نبش کوچه پورموسی، وزارت صنعت، معدن و تجارت

کد پستی :

1599691379

تلفن :

81771-81761

پست الکترونیک :

info@mimt.gov.ir

مجموع بازدیدها : 240,358,532
تعداد بازدید امروز : 45,203
تعداد بازدید دیروز : 57,567
تعداد بازدید هفته : 264,285
تعداد بازدید این ماه : 378,035
آخرین به روزرسانی : 1399/08/07 18:05

کلیه حقوق متعلق به وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشد.