• بخش خصوصی برای ورود به آفریقا قبول ریسک کند/ پتانسیل تجارت 5 میلیارد دلاری با آفریقا

   مهندس نعمت زاده:

   بخش خصوصی برای ورود به آفریقا قبول ریسک کند/ پتانسیل تجارت 5 میلیارد دلاری با آفریقا

   بخش خصوصی برای ورود به آفریقا قبول ریسک کند/ پتانسیل تجارت 5 میلیارد دلاری با آفریقا

   وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: ظرفیت خوبی در حوزه‌های کشاورزی، دامداری و توزیع انرژی در آفریقا وجود دارد که باید بخش خصوصی برای استفاده بهینه از آن و ارتباط‌گیری با شرکت‌های آفریقایی وارد عمل شده و برای تصاحب بازار آفریقا، ریسک تجارت با این کشورها را بپذیرد.


   به گزارش شاتا، محمدرضا نعمت‌زاده در گردهمایی تجاری ایران و آفریقای‌جنوبی که در محل سالن خلیج فارس سازمان توسعه تجارت برگزار شد، به ظرفیت‌های اقتصادی قاره آفریقا اشاره کرد و گفت: تاکنون آنچه از آفریقا به جامعه ایرانی نمایش داده شده، فقر، گرسنگی و اختلافات قومی است و این تصویر درستی از ظرفیت‌ها و استعدادهای این کشورها نیست.
   نعمت‌زاده با طرح این سوال که چرا نمی‌خواهیم از واقعیت‌های آفریقا مطلع شویم، خاطرنشان کرد: در همین راستا تجار و صنعتگران می‌توانند ظرفیت‌های همکاری با آفریقا را پیدا کنند. چرا که اکنون رشد اقتصادی کشورهای آفریقایی در سطح بالاست و سیاست جمهوری اسلامی ایران بعد از انقلاب اسلامی ارتباط با این کشورها بوده است.
   نعمت‌زاده در بخش دیگری از صحبت‌های خود به ظرفیت های بخش کشاورزی و زمینه‌های همکاری ایران و کشورهای قاره سیاه اشاره کرد و افزود: ما در حوزه محصولات کشاورزی میوه‌هایی مانند موز را از آفریقا وارد می‌کنیم که می‌توانیم به جای آنکه از طریق شرکت‌های غربی مستقر در این قاره به واردات بپردازیم، شرکت‌های ایرانی ابتکار عمل را به دست بگیرند.
   نعمت‌زاده در بخش دیگری از سخنان خود از بخش خصوصی و اتاق بازرگانی خواست تا شرکت‌های ایرانی باتجربه را با کشورهای مختلف آفریقا مرتبط کنند تا زمینه سرمایه‌گذاری در دو کشور فراهم شود.
   وزیر صنعت، معدن و تجارت کشورمان ارائه راهکارهایی برای تسهیل در حمل و نقل با آفریقا را یک ضرورت برشمرد و گفت: ایجاد خط مستقیم هوایی و دریایی از اهمیت فراوانی برخوردار است و اگر بخش خصوصی به دنبال درآمد است، باید ریسک آن‌را هم بپذیرد.
   وی افزود: در همین زمینه از صندوق ضمانت صادرات می‌خواهیم که رتبه ریسک آفریقا را کاهش دهد، چرا که اگر بخواهیم با فرمول رتبه‌بندی غربی‌ها وارد شویم، به جایی نمی‌رسیم و هزینه صادرکنندگان بالا می‌رود.
   به گفته نعمت‌زاده ارتباط گرفتن با سیستم منطقه‌ای و بانکی آفریقا یکی دیگر از ضرورت‌ها است چرا که اغلب پروژه‌های آفریقا از طریق سیستم بانکی محلی خودشان فاینانس می‌شود و اگر ارتباط نگیریم، مشکل‌زا خواهد بود.
   به گفته نعمت‌زاده حجم روابط تجاری دو کشور اکنون رقمی حدود سالانه 600 میلیون دلار است که با توجه به ظرفیت‌های دو کشور می‌تواند به بالای 5 میلیارد دلار برسد.
    
   گالری
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    

ستاد خبری مرکز حراست وزارتخانه

88846668

آدرس :

تهران، خیابان کریمخان، خیابان استاد نجات الهی، خیابان سمیه، نبش کوچه پورموسی، وزارت صنعت، معدن و تجارت

کد پستی :

1599691379

تلفن :

81771-81761

پست الکترونیک :

info@mimt.gov.ir

مجموع بازدیدها : 235,374,628
تعداد بازدید امروز : 24,791
تعداد بازدید دیروز : 37,670
تعداد بازدید هفته : 170,595
تعداد بازدید این ماه : 570,431
آخرین به روزرسانی : 1399/04/18 15:26

کلیه حقوق متعلق به وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشد.