• باید به سمت اکتشافات عمقی و زیر عمقی برویم/ بخش معدن فرصت مناسبی برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی است

   مهندس نعمت زاده:

   باید به سمت اکتشافات عمقی و زیر عمقی برویم/ بخش معدن فرصت مناسبی برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی است

   باید به سمت اکتشافات عمقی و زیر عمقی برویم/ بخش معدن فرصت مناسبی برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی است

   وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: اغلب اکتشافات انجام شده تاکنون بصورت سطحی بوده و میانگین عمق حفاری به 50 متر نیز نمی‌‌رسید که باید با انجام سایر فعالیت‌های زمین‌شناسی از جمله ژئوفیزیک هوایی به سمت اکتشافات عمقی و زیرعمقی پیش رویم.

   به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی تولید و تجارت ایران (شاتا) «مهندس محمدرضا نعمت‌زاده» در مراسم افتتاح سی‌و چهارمین گردهمایی و دومین کنگره بین‌المللی تخصصی علوم زمین با بیان این مطلب افزود: کشور ما از لحاظ زمین‌شناسی، دارای 68 نوع ماده معدنی است و به لحاظ تنوع جزء 10 کشور برتر معدنی قرار دارد.
   به گفته نعمت‌زاده؛ گرچه فعالیت‌های خوبی در گذشته انجام شده اما، این فعالیت‌ها به هیچ عنوان برای بهره‌برداری از این منابع خدادادی کافی نبوده است.
   وی افزود: در کشورهای دیگر عمده سرمایه‌گذاری‌ها در معادن بزرگ مقیاس صورت می‌گیرد اما عمده معادن کشور ما کوچک مقیاس هستند و برای رسیدن به معادن بزرگ مقیاس سعی کردیم مقیاس کارهای اکتشافی را بالاتر ببریم.
   وی در توضیح این مطلب افزود: در گذشته حداکثر وسعت محدوده اکتشافی 40 کیلومتر مربع بوده ولی در حال حاضر با تعریف پهنه‌ها، این مقیاس بالاتر رفته و محدوده‌ها وسیع‌تر شده است که با انجام عملیات اکتشافی و رسیدن به محدوده‌های امیدوارکننده و ذخایر مواد معدنی، محدوده‌ها کوچک‌تر شده و پروانه اکتشاف برای آنها صادر خواهد شد.
   وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: بین سالهای 84 تا 92 بالغ بر 100 میلیون تن سنگ‌آهن از کشور صادر شد که ارزشی معادل 5 میلیارد دلار داشت در حالی که در همین فاصله زمانی با واردات 30 میلیارد دلاری فولاد مواجه بوده‌ایم لذا هرچقدر زنجیره تولید مواد معدنی کامل‌تر شود، ارزش افزوده بیشتری در بخش معدن رخ خواهد داد.
   مهندس نعمت‌زاده در ادامه یادآور شد: از سال 92 سازمان زمین‌شناسی کشور عملیات ژئوفیزیک کشور را سرعت داده است و طی 9 ماهه امسال نزدیک به 150 هزار کیلومتر خطی عملیات ژئوفیزیکی را به انجام رسانده ،این در حالی است که طی ده سال منتهی به سال 92 در مجموعه 220 هزار کیلومتر خطی ژئوفیزیک هوایی صورت گرفته بود.
   وی گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت از ابتدای دی ماه سال جاری نیز اقدام به آزادسازی 17 هزار محدوده اکتشافی بلوکه شده از طریق سامانه کاداستر کرده‌اند.
   به گفته مهندس نعمت‌زاده؛ هم‌اکنون 40 میلیارد تن انواع ذخیره معدنی در کشور وجود دارد و سالانه 400 میلیون تن مواد معدنی استخراج می‌شود که برای آن برنامه‌های بلندمدتی تدوین شده است.
   وزیر صنعت، معدن و تجارت تأکید کرد: بخش معدن رویکرد خوب و نقش خاصی در اقتصاد مقاومتی دارد و در دوره‌های تحریم به دلیل وجود ذخایر عظیم خدادادی معدنی کمترین آسیب را دیده است که  تنها آسیب این بخش از لحاظ تأخیر بر تحویل ماشین‌آلات معدنی بوده‌اند.
   مهندس نعمت‌زاده در ادامه گفت: بخش معادن ایران فرصت مناسبی برای حضور همه سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی است که ما از آن حمایت کامل می‌کنیم ضمن اینکه در بخش اکتشاف نیز برای حضور شرکت‌های خارجی منعی وجود نداشته و می‌توانند در این بخش سرمایه‌گذاری نمایند.
   وی در ادامه گفت: اطلاعات به دست آمده حاصل از اکتشافات باید در نهایت در جهت رفاه حال مردم در ایران و دنیا باشد و وظیفه ما در این میان حمایت و هدایت فعالیت‌های علمی زمین‌شناسی است.
   وی با تأکید بر اینکه به موضوع تکمیل زنجیره معدن از لحاظ ارزش افزوده و اشتغالزایی باید توجه خاص داشت افزود: صادرات مواد خام و تبدیل آن به مواد با ارزش برای تولیدات داخلی و نیز صادرات امری ضروری است.
   وزیر صنعت، معدن و تجارت یادآور شد: این وزارتخانه تاکنون موفق شده است 85 درصد از پهنه‌های معدنی کشور را به سرمایه‌گذاران واگذار  کند به طوری که در گذشته عمده این مناطق به صورت بلوکه شده بوده است.
   به گفته مهندس نعمت‌زاده؛ با تهیه اطلاعات صحیح و دقیق زمین‌شناسی می‌توان در کاهش مخاطرات زمین‌شناسی سریع‌تر و اقتصادی‌تر عمل کرده ضمن اینکه فعالیت‌های‌مان را نیز رقابت‌پذیر نموده و ریسک سرمایه‌گذاری‌ها را بالاتر ببریم.
   وزیر صنعت، معدن و تجارت در پایان گفت: خیلی از مناطق مستعد معدنی نیز به خاطر محدوده‌های زیست محیطی و یا احتمال وجود معادن رادیواکتیو بدون مطالعه باقی مانده که اخیراً با هماهنگی این وزارتخانه و سازمان انرژی اتمی در صدد انجام مطالعات و تکمیل اطلاعات پایه در این مناطق هستیم.
   گفتنی است : وزیر صنعت، معدن و تجارت پس از سخنرانی در این کنگره بین‌المللی در نمایشگاه جانبی معدنی که تدارک دیده شده بود بازدید به عمل آورد.

    

    

   گالری
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    

ستاد خبری مرکز حراست وزارتخانه

88846668

آدرس :

تهران، خیابان کریمخان، خیابان استاد نجات الهی، خیابان سمیه، نبش کوچه پورموسی، وزارت صنعت، معدن و تجارت

کد پستی :

1599691379

تلفن :

81771-81761

پست الکترونیک :

info@mimt.gov.ir

مجموع بازدیدها : 238,707,745
تعداد بازدید امروز : 33,643
تعداد بازدید دیروز : 43,647
تعداد بازدید هفته : 77,290
تعداد بازدید این ماه : 238,139
آخرین به روزرسانی : 1399/07/06 17:10

کلیه حقوق متعلق به وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشد.