• مشاور وزیر و مسئول هیئت حمایت از صنایع:

   برخی مشکلات کارخانه های استان مرکزی با استفاده از قانون حمایت صنعتی قابل حل است

   برخی مشکلات کارخانه های استان مرکزی با استفاده از قانون حمایت صنعتی قابل حل است

   مشاور وزیر و مسئول هیئت حمایت از صنایع، در نشست بررسی مشکلات صنایع استان مرکزی گفت : برخی از مشکلات صنایع استان مرکزی با استفاده از قانون حمایت از صنایع مرتفع می شود .

   با حضور مشاور وزیر و مسئول هیئت حمایت از صنایع، مشکلات برخی واحدهای صنعتی مهم استان مرکزی بررسی شد. در این بازدید و نشستی که در محل سازمان صنعت، معدن وتجارت استان برگزار شد، رئیس این سازمان، مدیرکل امور اقتصادی استانداری، نایب رئیس اتاق بازرگانی استان، رئیس خانه صنعت استان و مدیران واحدهای تولیدی هپکو، ماشین سازی، واگن پارس، آذرآب، کمباین سازی، مقره سازی به بیان مشکلات و دیدگاه های خود پرداختند.
   مهندس رجبعلی صادقی مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت و مسئول هیئت حمایت از صنایع بعد از شنیدن مشکلات و تنگناهای صنعت استان مرکزی از زبان مسئولان استانی و مدیران ارشد کارخانه ها به تبیین بخشی از ظرفیتهای " قانون حمایت صنعتی و جلوگیری از تعطیل کارخانه های کشور" پرداخت و گفت: هیئت حمایت از صنایع می تواند در شرایط خاص، کارخانه های دچار مشکل را تحت پوشش قرار دهد. مسئول هیئت حمایت از صنایع افزود در این صورت ادارات دولتی و سازمان های خدمت رسان و سایر بستانکاران نمی توانند با هدف وصول مطالبات، اقداماتی انجام دهند که باعث تعطیل و یا اختلال در روند تولید کارخانه شوند.
   در ابتدای این نشست نعمتی مدیرکل امور اقتصادی استانداری استان مرکزی با اشاره به مشکلات صنعت استان مرکزی گفت: برای رفع مشکلات واحدهای تولیدی استان دو امر ضروری است اول تفویض اختیار بیشتر از مرکز به استان و دوم استمهال طولانی با توقف محاسبه سود و جریمه دیرکرد (فریز) تسهیلات بانکی و مطالبات سازمانهای دولتی.
   رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی هم گزارشی از وضع واحدهای تولیدی استان ارائه کرد و گفت برای رفع یا کاهش مشکلات واحدهای صنعتی و معدنی استان اقدامات متعددی از جمله طرح عارضه یابی مشکلات واحدهای صنعتی و اخذ موافقت دادستان استان برای ایجاد شعبه ویژه برای رسیدگی جداگانه به پرونده های قضایی مدیران واحدهای تولیدی صورت گرفته است.
   نایب رئیس اتاق بازرگانی، رئیس خانه صنعت و معدن استان مرکزی و مدیران ارشد کارخانه های حاضر در جلسه هم هرکدام به بیان مشکلات خود پرداختند که مهمترین آنها عبارتند از:
   1- اجرایی نشدن قانون "رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور" به علت تدوین نشدن آیین نامه اجرایی.
   2- مالیات برارزش افزوده که واحدهای تولیدی هرسه ماه یکبار ملزم به پرداخت آن هستند این درحالیست که مشتریان در شرایط کنونی توان پرداخت کوتاه مدت را ندارند و پرداخت های شرکتهای کارفرمای دولتی هم با تاخیر صورت می گیرد.
   3-  محدودیت اختیارات که در شرایط کنونی اختیارات بیشتری برای تعامل ادارات دولتی با صنعتگران لازم است.
   4- اجرای نادرست خصوصی سازی و این که سهام شرکتهای بزرگ و راهبردی به  صندوقهای کارکنان دولتی واگذار شد و آن هم در بیشتر موارد به عنوان رد دیون.
   5- تعرفه واردات کالاهای ساخته شده در مقایسه با تعرفه واردات قطعات و مواد اولیه پایین است. مثلا تعرفه واردات جک هیدرولیکی 7% است درحالیکه تعرفه واردات قطعات جک، برای تولید در داخل 15% است.
   6- مشکل خرید خارجی محصولات با امکان ساخت داخل توسط شرکتهای زیرمجموعه وزارت نفت، وزارت راه و شهرسازی،  شهرداری ها و مترو با تغییر جزئی در مشخصات.
   7- واردات ماشین آلات دست دوم که معمولا از دبی وارد ایران می شود.
   8- مناطق آزاد در بخش صنعت مشکل ساز شده اند. واحدهای صنعتی از جمله پتروشیمی هایی که در مناطق آزاد هستند هیچ کنترلی روی واردات آنها نیست. مثلا واردات فلنجها وشیرهای فولادی که صددرصد امکان تولید در داخل را دارند .
   بازدید از شرکت ماشین سازی اراک از دیگر برنامه های سفر یک روزه مشاور وزیر و مسئول هیات حمایت از صنایع و هیئت همراه به استان مرکزی بود. 
    

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    

ستاد خبری مرکز حراست وزارتخانه

88846668

آدرس :

تهران، خیابان کریمخان، خیابان استاد نجات الهی، خیابان سمیه، نبش کوچه پورموسی، وزارت صنعت، معدن و تجارت

کد پستی :

1599691379

تلفن :

81771-81761

پست الکترونیک :

info@mimt.gov.ir

مجموع بازدیدها : 240,359,284
تعداد بازدید امروز : 45,955
تعداد بازدید دیروز : 57,567
تعداد بازدید هفته : 265,037
تعداد بازدید این ماه : 378,787
آخرین به روزرسانی : 1399/08/07 18:05

کلیه حقوق متعلق به وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشد.