• حجم روابط تجاری ایران و ویتنام تا 2 میلیارد دلار افزایش می یابد

   وزیر صنعت ، معدن و تجارت :

   حجم روابط تجاری ایران و ویتنام تا 2 میلیارد دلار افزایش می یابد

   حجم روابط تجاری ایران و ویتنام تا 2 میلیارد دلار افزایش می یابد

   در مراسمی با حضور رئیس جمهور ویتنام و وزیر صنعت ، معدن و تجارت همایش فرصتهای تجاری و سرمایه گذاری بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری سوسیالیستی ویتنام برگزار شد .


   به گزارش شاتا ، مهندس نعمت زاده در این مراسم با اشاره به سوابق روابط تجاری و اجتماعی دو کشور گفت : ایران و و یتنام از پتانسیلهای بیشتری برای همکاری اقتصادی  برخوردارند .
   وی با بیان حجم اندک روابط تجاری بین دو کشور اظهار امیدواری نمود در افق پنج ساله حجم روابط تجاری ایران و ویتنام به  میزان 2 میلیارد دلار افزایش یابد.
   وزیر صنعت ، معدن و تجارت تصریح کرد: با توجه به جمعیت 80 میلیونی ایران و جمعیت 90 میلیونی ویتنام دو کشور می توانند شریک تجاری خوبی برای هم باشند .
   وئ گفت: با تفاهمنامه‌هایی که بین بانک‌های مرکزی دو کشور به امضاء رسیده است، راه برای فعالیت بیشتر فعالان اقتصادی دو کشور باز شده است و امیدوارم در آینده نیز هموارتر شود.
   مهندس نعمت زاده گفت : در زمینه های کشاورزی ، آموزشی ، نفت و گاز و محصولات صنعتی و معدنی و محصولات مهندسی و خدمات حمل و نقل دو کشور ایران و ویتنام می توانند همکاری گسترده ای با هم داشته باشند و بازارهای  بزرگ یکدیگر را پوشش دهند.
   رئیس جمهور ویتنام نیز در این نشست تجاری اظهار داشت:  بعد از رفع تحریم ها علیه ایران و با توجه به مشترکات و پتانسیلهای موجود،حجم روابط می تواند توسعه یابد.
   ترونگ تان سانگ گفت : در ملاقات با آقای روحانی در مورد افزایش روابط  بانکی و مالی مذاکرات خوبی صورت گرفت و با توجه به اینکه ویتنام توانسته 6 هزار شرکت را در زمینه های مختلف به ثبت برساند و در نشست های  اقتصادی بین المللی از جمله GDP  و آ.س.آن  نیز فعال است از لحاظ استراتژیک ، می تواند شریک مناسبی برای ایران باشد.
   در ادامه این نشست تجاری رئیس اتاق بازرگانی ویتنام به حوزه های مختلف روابط تجاری دو کشور اشاره کرد و گفت : بیش از 40 شرکت به ایران آمده که با همتایان تجاری خود گفت و گو کنند .
   وی گفت : هم اکنون حجم روابط تجاری فیمابین دو کشور به میزان 105 میلیون دلار  است که طی 5 سال آینده می تواند تا 2 میلیارد دلار افزایش یابد.
   وی گفت با توجه به اینکه ایران سومین وارد کننده بزرگ برنج در دنیاست و نیز ویتنام بزرگترین تولید کننده برنج می باشد ، می تواند  در زمینه واردات  برنج ، پارچه و نساجی و کفش به ایران و از طرف مقابل در خصوص صادرات صنایع نفت وگاز و پتروشیمی همکاری مناسبی داشته باشند.
   رئیس اتاق بازرگانی ایران در ادامه نشست با بیان مشترکات تجاری فیمابین دو کشور اظهار داشت : عضویت ویتنام در سازمانهای اقتصادی بین المللی GDP  و آ.س.آن  امکان تجارت با کانادا و آمریکا را برای ایران فراهم می کند.
   جلال پور افزود: سهم ایران از بازار ویتنام هم اکنون به میزان 348  میلیون دلار است و سهم ویتنام از بازار ایران 14 میلیون دلار که بسیار اندک است و تا 2 میلیارد دلار در افق 5 ساله قابل تحقق می باشد.
   وی ازهمتای خود در ویتنام درخواست کرد در اعزام و پذیرش هیاتهای تجاری فعالتر عمل نماید.  
   در پایان این همایش دو تفاهمنامه بین بانک های مرکزی دو کشور و شرکت سرمایه گذاری غدیر و پترو ویتنام به امضا رسید.و سپس ملاقات های  بین شرکتهای دو کشور برگزار شد.

    

   گالری
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    

ستاد خبری مرکز حراست وزارتخانه

88846668

آدرس :

تهران، خیابان کریمخان، خیابان استاد نجات الهی، خیابان سمیه، نبش کوچه پورموسی، وزارت صنعت، معدن و تجارت

کد پستی :

1599691379

تلفن :

81771-81761

پست الکترونیک :

info@mimt.gov.ir

مجموع بازدیدها : 235,427,095
تعداد بازدید امروز : 4,303
تعداد بازدید دیروز : 34,682
تعداد بازدید هفته : 223,062
تعداد بازدید این ماه : 622,898
آخرین به روزرسانی : 1399/04/20 00:57

کلیه حقوق متعلق به وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشد.