• میرصالحی در دیدار با «کارول برمش» رایزن منطقه ای مالکیت فکری کشور فرانسه

   رایزنی ایران و فرانسه برای حمایت از مالکیتهای صنعتی

   رایزنی ایران و فرانسه برای حمایت از مالکیتهای صنعتی

   مدیرکل دفتر حمایت از مالکیت صنعتی وزارت صنعت، معدن و تجارت در دیدار با رایزن منطقه ای مالکیت فکری کشور فرانسه بر گسترش و تعمیق روابط دو کشور در بخش حمایت از مالکیتهای صنعتی تاکید کرد.

    به گزارش دفتر مالکیت صنعتی؛‌ «سید مهدی میرصالحی» در دیدار با «کارول برمش» با اشاره به ظرفیت‌های بزرگ اقتصادی ایران در بخش صنعت، معدن و تجارت گفت:‌ در بخش صنعت ایران حدود80 هزار واحد صنعتی، 778 شهرک صنعتی در حال فعالیت و هزار 434 واحد تحقیق و توسعه((R&D وجود دارد.

   به گفته وی؛ ایران در تولید فولاد رتبه 14 جهانی، تولید آلومینیوم 22 جهانی، تولید سیمان 4 جهان، تولید مس 16 جهانی و تولید سرب و روی 16 جهانی را از آن خود کرده است که این بخشی از ظرفیتها در بخش صنعت است.
   میرصالحی به مزیتهای بخش معدن و ذخایر معدنی  و همچنین توانمندیها در بخش تجارت نیز اشاره کرد وگفت: ‌ایران‌ یکی از بزرگترین بازارهای منطقه‌ای و کشورهای اطراف است که بازار مصرف بسیاری را از  کالاهای ساخت داخل به خود اختصاص داده است.

   وی در ادامه توانمندی‌های علمی و نیروی انسانی کشور را نیز مورد تاکید قرار داد و افزود:‌ نسبت دانشجو به جمعیت ایران 4.4 درصد، تعداد فارغ‌التحصیلان در رشته مهندسی سالانه 243 هزار نفر، 630 مرکز تحقیقاتی، در نانو تکنولوژی رتبه 8 جهانی، در بایو تکنولوژی رتبه جهانی و بالاخره رتبه علمی ایران در سال 2015 رتبه 16 جهانی است.

   مدیرکل دفتر حمایت از مالکیت صنعتی در بخش دیگری از سخنان خود گفت:‌ بعد از لغو تحریم‌ها و دوران پسابرجام کشورهای زیادی تمایل دارند که در ایران سرمایه‌گذاری کنند و تاکنون هیأت‌های خارجی زیادی به ایران آمدند.
   میرصالحی؛ دلیل تمایل کشورهای خارجی برای سرمایه‌گذاری در ایران را مورد اشاره قرار داد و افزود: تعداد نیروی انسانی متخصص و ماهر که بسیار هم مایلند با سرمایه‌گذاران خارجی همکاری ،‌ امنیت فیزیکی و فکری و امنیت معنوی یا همان حفاظت از دارایی‌های فکری از آن جمله اند.
   وی با اشاره به اجرای قانون مالکیت صنعتی در ایران وهمچنین عضویت رسمی ایران در معاهدات و سازمان‌های بین‌المللی اظهار کرد:‌ عضویت رسمی ایران در سازمان جهانی مالکتی فکر (WIPO) ، عضویت در معاهده پاریس، مادرید و لیسبون و همچنین پذیرش معاهده از مزیتهایی است که  سازوکار و شرایط قانونی لازم را برای حفاظت از حقوق مالکیت فکری یا دارایی‌های نامشهود شرکت‌های سرمایه‌گذار و محصول تولیدی آنها فراهم می‌سازد.
   میرصالحی ایجاد شرکت‌های چند ملیتی با تولید محصولات متنوع و جدید که می‌توانند برند خودشان را به ثبت داخلی برسانند را جزء مزیتهای دیگر کشور ذکر کرد که با توجه به عضویت ایران در معاهدات بین‌المللی می توانند  برند را  به ثبت بین‌المللی برسانند و از ارزش و جایگاه تجاری آن بهره‌مند شود.
   مدیرکل دفتر حمایت از مالکیت صنعتی ضمن دعوت از شرکتهای سرمایه گذاری خارجی برای حضور در ایران یادآور شد :‌با توجه به قانون حمایت از مالکیت صنعتی و اجرای آن در کشور، ‌بستر لازم برای شرکتهای کشورهای مختلف فراهم است تا با خیال آسوده به سرمایه گذاری در ایران بپردازند.
   وی از طرح نظام جامع حمایت از مالکیت صنعتی به عنوان موضوعی یاد کرد که می‌تواند در توسعه مناسبات اقتصادی کشور در داخل و در ارتباط با سایر کشورها موثر واقع شود.

   در ادامه «کارول برمش»، رایزن منطقه ای مالکیت فکری کشور فرانسه نیز ضمن ابراز علاقه مندی از گسترش همکاریها بین دو کشور افزود: تلاش می کنیم تا روابط و سطح مبادلات تجاری و تولیدی خود را با ایران گسترش دهیم.
   به گفته وی؛‌ شرکتهای فرانسوی فراوانی خواهان حضور در بازار ایران هستند و از شرایط به وجود آمده پس از برجام و گشایش های ایجاد شده بین دو کشور استقبال می کنند.
   برمش  ضرورت داشتن و چگونگی حمایت از مالکیت صنعتی شرکتها را در توسعه تعاملات مهم ارزیابی کرد و افزود: حفاظت از اختراعات و ابداعات تکنولوژیکی و فنی،‌ حفاظت از سندهای ثبت ،‌ جایگاه تحقیق و توسعه در بخش تولید و تجارت و... را از مواردی دانست که باید مورد توجه قرار گیرد.
   گالری
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    

ستاد خبری مرکز حراست وزارتخانه

88846668

آدرس :

تهران، خیابان کریمخان، خیابان استاد نجات الهی، خیابان سمیه، نبش کوچه پورموسی، وزارت صنعت، معدن و تجارت

کد پستی :

1599691379

تلفن :

81771-81761

پست الکترونیک :

info@mimt.gov.ir

مجموع بازدیدها : 240,302,646
تعداد بازدید امروز : 46,884
تعداد بازدید دیروز : 59,885
تعداد بازدید هفته : 208,399
تعداد بازدید این ماه : 322,149
آخرین به روزرسانی : 1399/08/06 19:15

کلیه حقوق متعلق به وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشد.