• برگزاری چهارمین نشست گفت‌وگوی انرژی

   این نشست روز یکشنبه (۱۹ مهرماه) با موضوع بررسی نقش آموزش، فرهنگ سازی و تغییر نگرش در بهره‌وری انرژی ایران، در مشهد برگزار شد.

   این نشست روز یکشنبه (۱۹ مهرماه) با موضوع بررسی نقش آموزش، فرهنگ سازی و تغییر نگرش در بهره‌وری انرژی ایران، در مشهد برگزار شد.

   الساندرو آمادیو، نماینده سازمان توسعه صنعتی ملل متحد در ایران (UNIDO)، حامد حوری جعفری مشاور مدیرعامل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت ایران، سید مهدی میرصالحی مدیر کل دفتر حمایت از مالکیت صنعتی وزارت صنعت، معدن و تجارت و شیما شکیبا روانشناس صنعتی، سخنرانان این سمینار یک روزه بودند.

    چهارمین سمینار گفت‌وگوی انرژی با موضوع «نقش آموزش،‌ فرهنگ‌سازی و تغییر رفتار در بهره‌وری انرژی» در مشهد و به میزبانی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی برگزار شد.

   این سمینار با سخنرانی نماینده سازمان توسعه صنعتی ملل متحد در ایران، آلساندرو آمادیو آغاز شد و بعد از آمادیو، سید مهدی میرصالحی مدیرکل دفتر حمایت از مالکیت صنعتی وزارت صنعت، ‌معدن و تجارت، نسیم شکاری، هماهنگ‌کننده پروژه بهینه‌سازی و حامد حوری جعفری، کارشناس و مشاور مدیرعامل سازمان بهینه‌سازی مصرف سوخت ایران و و شیما شکیبا روان‌شناسی صنعتی سخنرانی کردند.
   پیش از این سه دوره از این نشست‌ها در تهران (دو نشست) و تبریز برگزار شده است و رعنا غنیم مدیر صنعتی سازمان توسعه صنعتی ملل متحد (UNIDO)، هادی خانیکی استاد دانشگاه علامه طباطبایی و اریک گودبرگ از جمله کارشناسانی هستند که درباره موضوع فرهنگ‌ بهره‌وری انرژی در این نشست‌ها سخنرانی کرده‌اند.
   چهارمین نشست گفت‌و‌گوی انرژی میزبان صاحبان صنعت در استان‌های خراسان رضوی، خراسان جنوبی، خراسان شمالی و سمنان بود.
   نشست با خیرمقدم راضیه علیرضایی، ریاست سازمان صنعت، معدن و تجارت استان آغاز شد، علیرضایی در سخنانی کوتاه از حضور سخنرانان و کارشناسان حاضر در سالن تشکر کرد و گفت که هدف از برگزاری این نشست کمک به محیط زیست و آسیب رساندن کمتر به آن است.
    
   آمادیو: تمرکز یونیدو بر راهحلهای کمهزینه یا بدون هزینه و مبتنی بر فرهنگ‌سازی است
   در ادامه آقای آمادیو با اشاره به همراهی برنامه‌های یونیدو با اهداف توسعه هزاره ملل متحد گفت که پروژه‌های یونیدو چهار بخش مهم را در بر می‌گیرد: سیاست‌گذاری و حمایت سازمانی، توسعه بازار بهره‌وری انرژی، اعمال تغییرات در صنایع، سرمایه‌گذاری در پروژه‌های بهره‌وری و کاهش مصرف انرژی.
   آمادیو گفت که یک سوم مصرف انرژی در جهان به صنعت اختصاص دارد و ۳۰ درصد گازهای گلخانه‌ای جهان که علت گرمایش زمین هستند توسط صنایع تولید می‌شوند و به همین دلیل تمرکز بر روی صنایع دارای اهمیت است. 
   به گفته آمادیو بهترین راه، پیاده‌سازی «سیستم مدیریت انرژی» است. او همچنین به فهرستی از ۲۸ شرکت بزرگ آمریکایی اشاره کرد که ۷۷ درصد صرفه‌جویی انرژی از طریق کنترل عملیات و راهکارهای مدیریتی داشته‌اند. آمادیو تأکید کرد که برای انجام این هدف، آگاه‌سازی و همراه‌شدن کارکنان اهمیت بسیاری دارد.
   تأکید دیگر آمادیو این بود که در کنار ارتقای ماشین‌ها و دستگاه‌ها، ارتقا و آموزش افراد باید مورد توجه قرار گیرد و درگیرکردن همه کارکنان به خصوص آن‌ها که مستقیم با دستگاه‌های انرژی‌بر در یک صنعت کار می‌کنند اهمیت دارد.
   وی در ادامه سخنانش گفت که به طور کلی موانع بهره‌وری انرژی در صنعت در هفت بخش قابل بررسی هستند: نخست اینکه تمرکز صنعت بر تولید است و نه بر بهینه‌سازی انرژی. دوم اینکه اطلاعات و درک کافی از منافع مالی بهره‌وری انرژی وجود ندارد. سوم اینکه مهارت‌های لازم برای اجرا و پیشبرد برنامه‌های بهره‌وری انرژی وجود ندارد. چهارم اینکه مونیتورینگ سیتسم و داده‌ها به خوبی انجام نمی‌شود و اطلاعات خوبی به دست نمی‌آید. پنجم اینکه در محاسبات مربوط به صنایع فقط سرمایه راه‌اندازی اهمیت دارد و چرخه هزینه‌های پروژه درنظر گرفته نمی‌شود. ششم اینکه دانش موجود بر روی افراد متمرکز است و نه سازمان‌ها و این پایداری پروژه‌ها را کاهش می دهد و دست آخر نیاز داریم یک مسؤول بپذیرد که کاری که انجام می‌دهد ممکن است نیاز به بازنگری داشته باشد و فکر نکند که کار اشتباهی انجام نداده است. بخش آخر سخنان آمادیو براین متمرکز بود که زمان تعییر فرارسیده است و باید بر روی تغییر فرهنگ سازمانی کار کرد. باید بر روی روش‌های بدون هزینه یا کم هزینه برای بهینه‌سازی تمرکز کرد. بر روی سرمایه‌گذاری بر روی فرهنگ‌سازی افراد و نه توسعه تجهیزات.
    
   میرصالحی: انرژی ارزان، نبود فرهنگسازی و صنایع پرمصرف سه مشکل بهره‌وری انرژی در ایران هستند
   سخنران بعدی این نشست سید مهدی میرصالحی مدیرکل دفتر حمایت از مالکیت صنعتی بود که در ابتدا بر هدف دفتر، یعنی بیشترین استفاده از ظرفیت یونیدو در ایران تاکید و خبرداد که همکاری‌های مشترک با سازمان یونیدو در ایران آغاز شده است و پروژه‌های جدیدی در ایران در حال برگزاری هستند.
   میرصالحی در ادامه به آمار و ارقامی که درباره پیامدهای آلودگی هوا و گرمایش زمین منتشر شده است اشاره کرد و گفت سالانه ۶ و نیم میلیون نفر در جهان براثر آلودگی ناشی از گازهای گلخانه‌ای می‌میرند. میرصالحی همچنین گفت ایران با وجود اینکه در میان کشورهای صنعتی دنیا نیست اما در میان ده کشور اول دنیا در تولید کربن قرار دارد.
   ایشان در ادامه گفت که استفاده نکردن بهینه از انرژی در ایران از سه بعد قابل بررسی است. در بعد اقتصادی چون انرژی در ایران ارزان است، صرفه‌جویی و دقت لازم را در مصرف آن به کار گرفته نمی‌شود و البته از سوی دیگرش افزایش قیمت انرژی هم، در بخش صنعت هزینه تولید را بالا می‌برد. در بعد دوم جامعه ما هنوز اهمیت انرژی را به خوبی درک نکرده است. برای مثال وقتی در خانه حوصله‌مان سر می‌رود و خسته می‌شویم، سوار ماشین می‌شویم و دور می‌زنیم و انرژی را هدر می‌دهیم و باعث آلودگی هوا می‌شویم. میرصالحی بعد سوم را مسائل فنی دانست و گفت که صنایع ما بزرگ و سنتی و پرحجم هستند و برای راه‌اندازی‌ انرژی بالایی نیاز دارند، گاز بیشتری تولید می‌کنند و باعث آلودگی می‌شوند. باید در این مسیر به سوی صنایع نوین و های‌تک برویم که مصرف سوخت پایین‌تر و راندمان بالاتری دارند و محصولی که دارند هم به لحاظ کیفی بالاتر هستند.
                                            
    
   شکاری: نبود اطلاعات مدون از مشکلات اساسی در بهره‌وری انرژی است
   نسیم شکاری سخنران بعدی بود که درباره برنامه بهینه‌سازی مصرف انرژی در صنایع ایران سخن گفت. شکاری چهار بخش کار یونیدو را در کشورهایی که هدف پروژه هستند به ترتیب: حمایت سیاست‌گذارانه و قانون‌گذاری، اشتراک تجربه‌های موفق جهانی، آموزش و ظرفیت‌سازی، حمایت مستقیم از صنایع و حمایت مالی (مثل اعطای وام‌های کم‌بهره) اعلام کرد. به گفته شکاری در بخش حمایت مستقیم از صنایع، پنج صنعت انرژی‌بَر هفت پروژه نمونه انتخاب شدند و سیستم مدیریت انرژی در این پروژ‌‌ه‌ها پیاده‌سازی شد. به گفته شکاری نتیجه کار بر روی این نمونه‌ها قابل توجه بوده است و در حالیکه میزان انرژی ذخیره شده، یک سومِ برنامه از پیش تعیین شده بود، این میزان با مصرف انرژی در ۳۰ هزار خانه‌ معمولی در کشور آمریکا یا ۳۶۵ هزار بشکه نفت خام برابر بوده است. شکاری تأکید کرد که این اتفاق تنها با پیاده‌سازی این سیستم در هفت واحد صنعتی افتاده است. اتفاقی که به لحاظ مالی و در قیاس با قیمت‌های داخلی ۳ میلیون و ۱۷۰ هزاردلار و با نرخ‌های جهانی ۱۲ میلیون ۷۰۰‌‌هزاردلار هزینه انرژی را کاهش داده است. همچنین زمان بازگشت سرمایه‌گذاری باقیمت‌های داخلی ۳ ماه و با قیمت‌های جهانی ۲۳ روز است.
   شکاری در بخش دیگری از سخنانش درباره موانع مربوط به اجرای این پروژه در میان موانع موجود نبود یک نظام مانیتورنیگ و گردآوری و دسته‌بندی داده‌ها را از مشکلات مهم صنایع در ایران دانست و گفت کمترین میزانی از اطلاعات قابلیت تحلیل را دارند و می‌توانند به توسعه فرآیند مصرف انرژی کمک کنند.
    
   حوری‌جعفری: مصرف انرژی در صنعت آجر ۱۳۰ درصد با استاندارد جهانی فاصله دارد
   حامد حوری‌جعفری سخنران دیگر این مراسم بود. او با اشاره به اینکه در ذخایر نفت در دنیا دوم و در ذخایر گازی سه سال است که در دنیا اول هستیم گفت که همین منابع غنی انرژی باعث شده تا مسأله بهره‌وری انرژی را جدی نگیریم. جعفری گفت که در بخش صنایع وضع مصرف انرژی از خودرو و مسکن بهتر است اما با استانداردهای جهانی فاصله داریم. جعفری گفت که در بهترین حالت در صنایع غذایی ۲۵ درصد با استاندارد مصرف انرژی در دنیا فاصله داریم و نقطه مقابل آن در صنایع آجر ۱۳۰ درصد با استاندارد جهانی فاصله داریم. فاصله‌ای که به گفته جعفری دلیل عمده‌اش به فرسوده بودن و انرژی‌بر بودن صنایع کشور بر می‌گردد.
   حوری جعفری گفت که شاخص شدت مصرف انرژی در ایران ۹ برابر ژاپن به ازای یک واحد تولید ناخالص داخلی است. این شاخص در ایران ۵ برابر استاندارد جهانی است.
   حوری‌جعفری درباره رویکرد‌های بهینه‌سازی مصرف انرژی گفت که وقتی یک ابزار یا وسیله به مصرف‌کننده نهایی فروخته می‌شود (مثل خودرو و ) کنترل مصرف نسبت به راهبردهایی که در صنایع وجود دارد، دشوارتر می‌شود. او همچنین با اشاره به سه واژه مهم در بحث مصرف انرژی، تفاوت‌های آن‌ها را اساس سه نوع تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی مجزا دانست: بهره‌وری انرژی (Efficiency)، کارآیی انرژی (Performance) و سودمندی انرژی(Productivity). حوری‌جعفری گفت بهره‌وری نسبت خروجی به ورودی فارغ از سایر موارد است اما کارآیی انرژی میزان عملکرد تجهیزات را در خط تولید نشان می‌دهد و به دنبال حداکثر راندمانی است که وسیله می‌تواند در خط داشته باشد. سومین واژه مهم در این حوزه سودمندی انرژی است که میزان مصرف انرژی را به ازای ارزش افزوده‌ای که ایجاد می‌کند، بررسی می‌کند.
   شرکت بهینه‌سازی زیرمجموعه وزارت نفت است. سابا هم زیرمجموعه وزرات نیرو با وظیفه مشترک کنترل و مدیریت مصرف انرژی در دو حوزه مختلف است. در سالهای گذشهت در کشور ما حجم سرمایه‌گذار پایین بوده است و قیمت سوخت توجیه نمی‌کرد برای صرفه‌جویی سرمایه‌گذاری صورت گیرد. قانون‌گذاری دائمی صورت گرفت و ۱۰۰ میلیارد دلار اعتبار در اختیار وزارت‌خانه‌های مختلف قرار گرفت که از محل ذخیره‌سازی انرژی بازپرداخت سرمایه‌گذاری‌های صورت گرفته انجام شود.
    
   شکیبا: مدلهای مشارکت برای تغییر و فرهنگ‌سازی در اولویت هستند
   سخنران پایانی نشست شیما شکیبا بود. او از منظر روان‌شناسی صنعتی به موضوع تغییر رفتار و فرهنگ‌سازی مصرف انرژی پرداخت. شکیبا با اشاره به مدل اجتماعی و محیطی در مداخله اجتماعی گفت که در نخستین سطح از این مداخله سیاست‌گذاران و باور آن‌ها به تغییر قرار دارد. دومین سطح مربوط به آماده‌سازی محیط فیزیکی کار است. سومین سطح مسائل فرهنگی و اجتماعی در طراحی و انتقال پیام است. چهارمین سطح به تعاملات میان فردی بین کارکنان و بین کارکنان و مدیریت سازمان در رسیدن به فهم مشترک باز می‌گردد و پنجمین سطح، سطح فردی است که در آن یک باور به تغییر در فرد درونی می‌شود. شکیبا با مرور مدل‌های مختلف اقناع برای باورپذیری و پذیرش تصمیم‌های اتخاذ شده به مدل‌های جدید‌ تغییر و فرهنگ‌سازی پرداخت. شکیبا با اشاره به مدل‌های مشارکت گفت که مدل‌های کلاسیک بالا به پایین محل سؤال هستند و در مدل‌های جدید خود کسانی که در زمینه کار درگیر هستند به کار گرفته می‌شوند و کمک می‌کنند تا یک تغییر صورت گیرد.
   گالری
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    

ستاد خبری مرکز حراست وزارتخانه

88846668

آدرس :

تهران، خیابان کریمخان، خیابان استاد نجات الهی، خیابان سمیه، نبش کوچه پورموسی، وزارت صنعت، معدن و تجارت

کد پستی :

1599691379

تلفن :

81771-81761

پست الکترونیک :

info@mimt.gov.ir

مجموع بازدیدها : 235,563,618
تعداد بازدید امروز : 19,925
تعداد بازدید دیروز : 47,308
تعداد بازدید هفته : 109,523
تعداد بازدید این ماه : 759,421
آخرین به روزرسانی : 1399/04/23 11:59

کلیه حقوق متعلق به وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشد.