• با همکاری دفتر بهداشت، ایمنی، محیط زیست و انرژی برگزارشد:

   سمینار آموزشی "جشنواره مولفه های اجتماعی موثر بر سلامت"

   سمینار آموزشی "جشنواره مولفه های اجتماعی موثر بر سلامت"

   سمینار آموزشی جشنواره مولفه های اجتماعی موثر بر سلامت باحضور مدیر کل HSEE وزارت صنعت ومعدن و تجارت و مسئولان و مدیران دستگاه های دولتی و فعالان بخش خصوصی برگزار شد.

   این سمینار که به میزبانی تهران و با حضور مسئولان و مدیران دستگاه های دولتی و فعالان بخش خصوصی برگزار شد. در این رویداد مدیر کل HSEE وزارت صنعت، معدن و تجارت  گفت: بر اساس برآورد سازمان بین المللی کار (ILO) نسبت موارد مرگ و میر ناشی از بیماری های شغلی به آمار مرگ و میر ناشی از حوادث 6 به یک است .

   دکتر رسول یاراحمدی  تصریح کرد: بیماری های شغلی، علل پنهان و آشکاری دارد که باید به آن پرداخت؛ در وقوع یک حادثه در بخش صنعت ، فقط ماشین و فرآیند دخالت ندارند بلکه اکثر مواقع کج فهمی مدیران موجب حوادث می شود که قابل دریابی نیست.

   وی یادآور شد: هم اکنون در بخش صنعت ، معدن و تجارت، چهار میلیون نفر بطور مستقیم و هفت و نیم میلیون نفر به طور غیرمستقیم فعالیت دارند.

   مدیرکل دفتر امور بهداشت، ایمنی، محیط زیست و انرژی وزارت صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: هزینه های مستقیم یک حادثه که منجر به فوت یک نفر می شود بالغ بر یک میلیارد و 260 میلیون تومان و هزینه غیر مستقیم آن بالغ بر 10 میلیارد تومان است.

   دکتر یاراحمدی در ادامه افزود: هزینه مستقیم حوادث درشهریور ماه در وزارت صنعت ، هشت میلیارد تومان و هزینه های غیرمستقیم آن 80 میلیارد تومان بود؛ این همه هزینه می کنیم اما نمی توانیم یک درصد آن را برای امنیت هزینه کنیم که نشان می دهد، مشکل داریم.

   وی ادامه داد: خوب می دانیم چطور قیمت گذاری کنیم اما هیچگاه نمی توانیم ارزش یک حادثه را مشخص کنیم بطورمثال هزینه اینکه یک انسان، فرآیند یا محصول از بین رفته را مشخص می کنیم اما در اثر آن حادثه 200 نفر دیگر متاثر می شوند و نمی تواند آن را ارزش گذاری کرد.

   وی تاکید کرد: حتما دستگاه ها باید تشویق شوند که مولفه های اجتماعی را در حوزه سلامت به کار گیرند و به نقش خود در این زمینه عمل کنند و وزارت بهداشت نیز نمی تواند صرفا با گزارش گیری به این مساله بپردازد بلکه کارشناسان آن وزارتخانه باید بطور حضوری براینگونه مسائل نظارت داشته باشند.

   مدیرکل دفتر امور بهداشت، ایمنی، محیط زیست و انرژی وزارت صنعت، معدن و تجارت در ادامه از تدوین پروتکل طراحی امن خودرو خبر داد و گفت: این پروتکل اجرایی، فنی و حقوقی به زودی نهایی و به تمام سازمان های ذیربط ابلاغ می شود. بر اساس این پروتکل، تمام تولیدکنندگان، واردکنندگان و مونتاژ کنندگان خودرو باید طراحی امن داشته باشد چراکه رکن پیشگیرانه امنیت باید مولفه اصلی طراحی قرار گیرد.
   دکتر یاراحمدی تصریح کرد: هر چند که ما صفر تا صد طراحی خودرو را انجام نمی دهیم اما دستی در طراحی آن می بریم که در همین دست بردن ها نیز باید براساس طراحی امن خودرو باشد.
   وی در بخش دیگری از سخنان خود به نقش مولفه های اجتماعی در حوزه سلامت اشاره کرد و گفت: آمار دقیقی از میزان نقش این مولفه ها در حوزه سلامت نداریم اما بطور یقین اگر این میزان دقیق آن مشخص شود، این آمار تکان دهنده خواهد بود.

   وی در ادامه به سیستم مدیریت یکپارچه HSEE (ایمن سازی محل کار) اشاره کرد و گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت دارای این سیستم بوده که نقش زیادی در سلامت دارد و برای آن راهبردهای سالانه تنظیم شده است.

   در این سمینار آموزشی نمایندگان 17 دستگاه کشور از جمله وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت راه و شهرسازی، شهرداری، وزارت نیرو و وزارت نفت و همچنین فعالان بخش خصوصی حضور دارند.

   در ادامه این سمینار معاون اجتماعی وزارت بهداشت اظهار داشت: سالانه 370 هزار مرگ و میر در کشور رخ می دهد که 12 درصد آنها به خاطر سکته های مغزی است.

   معاون وزیر بهداشت با اشاره به فصل های پاییز و زمستان گفت: پدیده وارونگی هوا در این فصل ها زیاد است و آلودگی هوا در کلانشهرها به وقوع می پیوندد.

   دکتر ایازی تصریح کرد: در برخی استان های کشور سالانه ، 200 روز آلودگی با غبار داریم یعنی 50 درصد از ایام سال این استان ها آلوده است.

   وی خاطرنشان کرد: بطورمثال فقط یک روز در اهواز، 17 هزار تن به خاطر آلودگی هوا به مراکز درمانی مراجعه کردند.

   معاون وزیر بهداشت گفت: در مدیریت نظام سلامت، حداکثر 25 درصد از موضوعات این حوزه به نظام سلامت بازمی گردد و 75 درصد عوامل اجتماعی موثر بر آن، خارج از حوزه سلامت قرار دارند بنابراین نظام سلامت کشور باید به فکر منشاء تاثیرگذار در خارج از این نظام نیز باشد.

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    

ستاد خبری مرکز حراست وزارتخانه

88846668

آدرس :

تهران، خیابان کریمخان، خیابان استاد نجات الهی، خیابان سمیه، نبش کوچه پورموسی، وزارت صنعت، معدن و تجارت

کد پستی :

1599691379

تلفن :

81771-81761

پست الکترونیک :

info@mimt.gov.ir

مجموع بازدیدها : 238,819,663
تعداد بازدید امروز : 20,962
تعداد بازدید دیروز : 37,627
تعداد بازدید هفته : 189,209
تعداد بازدید این ماه : 350,058
آخرین به روزرسانی : 1399/07/09 11:05

کلیه حقوق متعلق به وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشد.