• گسترش همکاریهای ایران و سوئیس در زمینه مالکیت معنوی

   گسترش همکاریهای ایران و سوئیس در زمینه مالکیت معنوی

   نشست مشترک مدیرکل دفتر حمایت از مالکیت صنعتی، با معاون مدیرکل انستیتو مالکیت معنوی سوئیس و هیات همراه

   نشست مشترک مدیرکل دفتر حمایت از مالکیت صنعتی، با معاون مدیرکل انستیتو مالکیت معنوی سوئیس و  هیات همراه
   در نشست مشترکی که در روز دوشنبه 27/10/95 ما بین هیاتی از کشور سوئیس که به ریاست پروفسور فلیکس آدور معاون مدیرکل انستیتو مالکیت معنوی سوئیس به همراه دکترمارتین گیرزبرگر رئیس بخش توسعه پایدار و همکاریهای بین المللی آن انستیتو  با مهندس میرصالحی مدیرکل دفتر حمایت از مالکیت صنعتی وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار گردید، همکاری های دو جانبه ایران و سوئیس در زمینه مالکیت معنوی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
   به گزارش دفتر حمایت از مالکیت صنعتی، این نشست که در دفتر مالکیت صنعتی وزارت متبوع با حضور نمایندگان وزارت دادگستری و وزارت امور خارجه نیز همراه بود، آقای میرصالحی به ارائه گزارش در خصوص آمار برندهای ثبت بین المللی تجاری ایران براساس کنوانسیون مادرید، که در سال 1382 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و دولت ایران به آن ملحق شده است، موانع و مشکلات موجود در این کنوانسیون مورد بحث قرار گرفت.
   از جمله این مشکلات، عدم عضویت برخی از کشورهای همسایه ایران است که موجب می شود در برخی از این کشورها حقوق مالکیت فکری  برند محصولات و کالاهای صادراتی ایران  لحاظ نشود و بعضا مورد سو استفاده قرار گیرد.
   کنوانسیون لیسبون مریوط است به حمایت از اسامی مبدا و ثبت جهانی نشان های جغرافیایی محصولات و کالاهای استراتژیک و ایران تمایل دارد تا از تجربیات کشور سوئیس بعنوان یک کشور پیشتار در حوزه مالکیت معنوی استفاده نماید.
   از دیگر موضوعات مورد بحث که مورد تاکید هیات ایرانی قرار گرفت، ارزش گذاری دارائیهای نامشهود و دانش فنی می باشد که امروز بعنوان یک نیاز جدی در نظام برنامه ریزی و مالی کشور مطرح است. در همین راستا درخواست شد تا با کمک موسسه مالکیت فکری کشور سوئیس یک کارگاه آموزشی تحت عنوان " ارزش گذاری دارائیهای نامشهود و دانش فنی" به منظور ارتقای سطح آگاهی کارشناسان حوزه مالکیت معنوی به ویژه کارشناسان ارزش گذاری دارایی های نامشهود در ایران برگزار گردد.
   در ادامه آقای فیلیکس آدور که ریاست هیات سوئیسی را به عهده داشتند به بیان توضیحاتی درمورد چگونگی برخورد با اینگونه مسائل پرداخته و به موضوع مشکل ساز شدن کنوانسیون لیسبون از جانب برخی از کشورها به خصوص اسرائیل در لغو این کنوانسیون بین المللی اشاره داشتند.
   وی گفت: راه کارهای مفید، عضویت ایران در معاهده تریپس است که توسط سازمان تجارت جهانی اداره می شود و می تواند یکی از مقدمات لازم برای عضویت جمهوری اسلامی ایران در wto باشد.
   فیلیکسس آدور اهداف خود از سفر به ایران را، بررسی زمینه های همکاری دوستانه در چارچوب تدوین استراتژی ملی در حوزه مالکیت معنوی، چگونگی برپایی شرکت های کوچک و بزرگ دانش محور و ارائه تجربیات سوئیس در نحوه بهره برداری از ثبت بین المللی نشان جغرافیایی بیان نمود.
   ایشان با اشاره به سفر سال گذشته خود و ملاقات با معاون محترم  قوه قضاییه در جهت شناسایی چگونگی روابط را عنوان نمود و خاطرنشان کرد: ایران از جمله کشورهایی میباشد که سوئیس تمایل فراوانی به همکاری با آن داشته و دارد و  برگزاری جلسات بیشتر و کارگاههای آموزشی مفید فایده میباشد.
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    

ستاد خبری مرکز حراست وزارتخانه

88846668

آدرس :

تهران، خیابان کریمخان، خیابان استاد نجات الهی، خیابان سمیه، نبش کوچه پورموسی، وزارت صنعت، معدن و تجارت

کد پستی :

1599691379

تلفن :

81771-81761

پست الکترونیک :

info@mimt.gov.ir

مجموع بازدیدها : 245,706,162
تعداد بازدید امروز : 61,984
تعداد بازدید دیروز : 83,374
تعداد بازدید هفته : 279,470
تعداد بازدید این ماه : 1,380,459
آخرین به روزرسانی : 1399/10/30 18:16

کلیه حقوق متعلق به وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشد.