• سامانه جامع تجارت، فراسازمانی است

    سامانه جامع تجارت، فراسازمانی است

   معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزیر صنعت: "پنجره واحد" پیش از این به وسیله سازمان گمرک ایجاد شده و فقط در حوزه وظایف مربوط به گمرک است اما سامانه جامع تجارت فراسازمانی است.

   به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، رمضانعلی صادق زاده با حضور در بخش خبری ۲۱ شبکه یک سیما افزود: بر اساس تکالیف قانونی از جمله قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز به ویژه ماده ۶ آن، ایجاد سامانه جامع تجارت شامل ۵ سامانه تجارت داخلی، خارجی، شناسه کالا، کد رهگیری و انبارها بر عهده وزارت صنعت، معدن و تجارت است.

   وی گفت: دیگر سازمان ها و نهادها اگرچه در راستای خدمت رسانی به بازرگانان و تجار در حوزه وظایف خود سامانه هایی دارند اما همه این سامانه ها باید خود را از طریق زیرسامانه صدور مجوزها به سامانه جامع تجارت وصل کنند.

   صادق زاده افزود: تاکنون حدود ۱۹ سازمان از حدود ۲۷ سازمان خود را به این سامانه وصل کردند.

   وی اضافه کرد: مخالف آن نیستیم که گمرک در راستای انجام وظایف خود سامانه داشته باشد فقط از آن ها تقاضا داریم از زیرسامانه صدور مجوزها استفاده کنند زیرا قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز مخالف موازی کاری است.

   معاون طرح و برنامه گمرک کشور هم در ارتباط تلفنی با این بخش خبری گفت: ۱۹ قانون و مصوبه از جمله بند ج ماده ۳۸ قانون رفع موانع تولید صراحتا اعلام می کند گمرک باید “پنجره واحد” را ایجاد کند و سازمان هایی که در راستای ترخیص کالا مجوز می دهند موظفند مجوزهای خود را از طریق این پنجره انجام دهند.

   علی بعیدی افزود: نباید اقداماتی که انجام شده است را دوباره انجام دهیم و فقط باید کاستی های آن را بر طرف کنیم.

   وی گفت: سامانه جامع تجارت همان یکپارچگی اطلاعات در فرآیند و زنجیره تأمین تجارت نیست و گمرک قسمت بسیار بزرگی از این زنجیره را الکترونیکی کرده و آماده است اطلاعات آن را در اختیار بگذارد و تبادل داده کند.

    

    

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    

ستاد خبری مرکز حراست وزارتخانه

88846668

آدرس :

تهران، خیابان کریمخان، خیابان استاد نجات الهی، خیابان سمیه، نبش کوچه پورموسی، وزارت صنعت، معدن و تجارت

کد پستی :

1599691379

تلفن :

81771-81761

پست الکترونیک :

info@mimt.gov.ir

مجموع بازدیدها : 240,355,886
تعداد بازدید امروز : 42,557
تعداد بازدید دیروز : 57,567
تعداد بازدید هفته : 261,639
تعداد بازدید این ماه : 375,389
آخرین به روزرسانی : 1399/08/07 16:56

کلیه حقوق متعلق به وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشد.