• خبر تکمیلی:

   برگزاری ششمین نشست گفت و گوهای انرژی در بندر عباس

   برگزاری ششمین نشست گفت و گوهای انرژی در بندر عباس

   ششمین نشست گفت‌وگوهای انرژی سازمان توسعه صنعتی ملل متحد با موضوع «بررسی نقش آموزش، فرهنگ سازی و تغییر نگرش در بهره‌وری انرژی ایران»، 4 اسفندماه سال جاری در بندرعباس برگزار شد.

   ششمین نشست گفت‌وگوهای انرژی سازمان توسعه صنعتی ملل متحد با موضوع «بررسی نقش آموزش، فرهنگ سازی و تغییر نگرش در بهره‌وری انرژی ایران»، 4 اسفندماه سال جاری در بندرعباس برگزار شد.
   به گزارش دفتر حمایت از مالکیت صنعتی، در این گردهمایی که با استقبال شایان توجه مدیران و کارشناسان ارشد بهره‌وری انرژی و بهداشت و محیط زیست واحدهای صنعتی استان هرمزگان مواجه شد،   دفتر حمایت از مالکیتهای صنعتی وزارت صنعت، معدن و تجارت  و سازمان صنعت، معدن و تجارت این استان مشارکت داشتند.
    
   قاسمی: هرمزگان رتبه نخست میزان سرمایه گذاری در صنایع کشور را کسب کرده است
   خلیل قاسمی، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت نخستین سخنران این سمینار یک روزه بود. وی در سخنانی مجموعه صنعت استان هرمزگان را معرفی کرد و افزود: استان هرمزگان که استانی رو به رشد و در مسیر توسعه است. امکانات ویژه در منطقه بزرگ صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس و منطقه انرژی بر پارسیان با شتاب زیادی در حال صنعتی کردن استان هستند.
   به گفته وی در 10 ماه گذشته بیشترین میزان سرمایه گذاری صنعتی در کشور در هرمزگان محقق شده است و حدود 700 واحد جدید در انتظار اخذ مجوزهای لازم برای شروع فعالیت هستند. قاسمی وعده داد که با راه اندازی واحدهای مذکور برای بیش از 30 هزار نفر اشتغال مستقیم ایجاد خواهد شد.
   وی با اشاره به چشم اندازهای مذکور و افزایش مصرف انرژی در صنایع در حال رشد این استان خواستار حضور فعالانه سازمان توسعه صنعتی ملل متحهد در این استان شد.
    
   میرصالحی: توجه به مدیریت انرژی در صنعت توان رقابت در عرصه جهانی را افزایش می دهد
   سید مهدی میرصالحی، مدیرکل دفتر حمایت از مالکیت صنعتی، ارزان بودن انرژی در ایران و عدم صرفه جویی در مصرف انرژی توسط مردم در اثر سهل انگاری و عدم فرهنگ سازی را از مهمترین عوامل مصرف بالای انرژی در ایران است. به گفته وی آنچه در همه جای دنیا در کنار کاستن ار آلودگی های زیست محیطی مورد توجه قرار می گیرد، این نکته است که کاهش مصرف انرژی منجر به کاهش هزینه ها خواهد شد. به اعتقاد میرصالحی جامعه ما به درستی نقش انرژی را درک و باور نکرده است. 
   او حاضران را به بهره برداری از نتایج پروژه بهره وری انرژی یونیدو دعوت کرد و گفت: این پروژه نشان می دهد که یکی از منابع کسب درآمد اجرای طرحهای مدیریت انرژی در صنایع است. از طرفی یکی از دلایل عدم توان رقابت صنایع ایران در بازارهای جهانی، هزینه تمام شده بالای محصولات است و یکی از راههای کاستن این هزینه ها هم مدیریت انرژی است.
   میرصالحی در بخش دیگری از سخنان خود آمارهای منتشر شده از حجم گازهای گلخانه ای استناد کرد و گفت:  25 درصد از گازهای گلخانه ای ایران توسط نیروگاه ها تولید می شود و ما در ایران 2و نیم برابر میانگین جهانی انرژی مصرف می کنیم. 
    
   شکاری: افزایش بهره‌وری انرژی در صنایع کلیدی ایران با سرمایه گذاری 20 میلیون دلاری
   نسیم شکاری، هماهنگ کننده پروژه بهره‌وری انرژی در صنایع کلیدی ایران در یونیدو، سخنران بعدی این نشست. وی در دو بخش به معرفی اهداف سازمان توسعه صنعتی ملل متحد(یونیدو) و معرفی پروژه «بهره‌وری انرژی در صنایع انرژی‌بر» پرداخت.
   شکاری به اهداف هفده‌گانه توسعه پایدار هزاره سازمان ملل متحد، اشاره کرد و گفت که یونیدو طبق برنامه ریزی‌ انجام شده بر اجرای اهداف شماره 7، ۹ و ۱۳ در کشورهای درحال توسعه متمرکز شده است. هدف شماره 7، دستیابی به انرژی پایدار برای تمام کشورهای جهان مد نظر قرار داده است. هدف شماره ۹ بر ایجاد زیرساخت‌های منعطف، پیشبرد صنعتی‌سازی پایدار و فراگیر و تشویق نوآوری‌ها تأکید دارد. هدف شماره ۱۳ نیز به لزوم واکنش فوری برای رویارویی با تغییرات آب و هوایی و آثار آن می‌پردازد.
   به گفته وی یونیدو با ارائه مدلهای تجاری مناسب، تلاش برای ایجاد شغل، توانمند سازی زنان و ترویج نوآوری ها تلاش می کند تا برنامه های هزاره را در کشورهای درحال توسعه پیاده کند. او سه هدف کلیدی توسعه صنعتی کشورهای در حال توسعه در سازمان ملل را کاهش فقر از طریق آموزش و ظرفیت سازی و ارائه کمکهای فنی، توسعه صنعتی یک‌پارچه و فراگیر و ترویج محیط زیست پایدار عنوان کرد.
   نسیم شکاری ضمن اشاره به مطالعات آژانس بین المللی انرژی خاطر نشان کرد که سهم صنعت در مصرف انرژی دنیا یک سوم است و ۳۷ درصد کل گاز طبیعی و حدود ۴۰ درصد سهم الکتریسیته دنیا در بخش صنعت مصرف می‌شود. از طرفی تقاضای انرژی در دهه های آینده بسیار بیشتر خواهد شد. بررسی سازمان یونیدو و سازمانهای تخصصی ملل متحد نشان می‌دهد که با توجه افزایش درخواست برای مصرف انرژی در سالهای آتی، بهره‌وری انرژی بهترین روش کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای در جهان است و بر این اساس پروژه بهره‌وری انرژی درصنایع انرژی بر در ۳۲ کشور جهان در مرحله اجرا قرار گرفت.
   هماهنگ کننده پروژه بهره‌وری انرژی در صنایع کلیدی ایران در یونیدو، به جزییات پروژه «بهره‌وری انرژی در صنایع انرژی‌بر» اشاره کرد و افزود این طرح توسط تسهیلات سازمان محیط زیست جهانی (GEF)، در شاخه «تغییرات آب و هوایی» حمایت مالی شده و توسط سازمان توسعه صنعتی ملل متحد (UNIDO) به عنوان کارگزار اجرایی GEF در ایران و شرکت بهینه سازی مصرف سوخت (IFCO) به عنوان همکار اجرایی دولتی، از سال ۲۰۱۲ میلادی در دست اجراست. به گفته وی بودجه نقدی و غیر نقدی این پروژه بالغ بر بیست میلیون و ششصد هزار دلار است که پنج میلیون‌و چهارصدوپنجاه هزار دلار از منابع GEF، پانزده میلیون دلار شامل کمکهای نقدی و غیر نقدی توسط ایران و صد و پنجاه هزار دلار آن از منابع سازمان یونیدو تامین می‌شود. 
   وی هدف پروژه را پیشبرد و ارتقای بهره‌وری انرژی در پنج صنعت کلیدی کشور (آهن و فولاد، پتروشیمی، پالایشگاه، سیمان و آجر) با توسعه یک چارچوب ملی برای استانداردهای سیستم مدیریت انرژی، کمک به ظرفیت‌سازی از طریق آموزش، مطالعات محک‌زنی انرژی و شناساندن تکنولوژی‌های بر‌تر به صنایع عنوان کرد. سرعت بخشیدن به سازو کارهای موجود بهره وری انرژی در ایران از دیگر اهداف این طرح است.
   به گفته شکاری این پروژه پنج بخش دارد که به ترتیب عبارتند از: حمایت سیاست‌گذارانه و قانون‌گذاری، اشتراک تجربه‌های موفق جهانی، آموزش و ظرفیت‌سازی، حمایت مستقیم از صنایع با اجرای یک پروژه بهینه سازی نمونه در هر صنعت انرژی بر و  فراهم کردن تسهیلات مالی (مثل اعطای وام‌های کم‌بهره).
   از دید این کارشناس ارشد بهره‌وری انرژی آموزش کلید نیل به اهداف عالی این پروژه است که در کنار تغییرات تکنولوژی باید با اتکا به فرهنگ سازی و آموزش بهره‌وری انرژی به عنوان یک مسئولیت اجتماعی در تک تک افراد سازمان نهادینه شود. به گفته وی طبق آمار آژانس بین المللی انرژی تحقق حدود 20 درصد از اهداف افزایش بهره وری انرژی در کشورهای در حال توسعه با تغییر رفتار در افراد اتفاق می افتد.
    

    

   گالری
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    

ستاد خبری مرکز حراست وزارتخانه

88846668

آدرس :

تهران، خیابان کریمخان، خیابان استاد نجات الهی، خیابان سمیه، نبش کوچه پورموسی، وزارت صنعت، معدن و تجارت

کد پستی :

1599691379

تلفن :

81771-81761

پست الکترونیک :

info@mimt.gov.ir

مجموع بازدیدها : 240,390,641
تعداد بازدید امروز : 15,101
تعداد بازدید دیروز : 62,211
تعداد بازدید هفته : 296,394
تعداد بازدید این ماه : 410,144
آخرین به روزرسانی : 1399/08/07 21:39

کلیه حقوق متعلق به وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشد.