• برگزاری چهارمین جلسه شورای سیاستگذاری و راهبردی آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت

   برگزاری چهارمین جلسه شورای سیاستگذاری و راهبردی آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت

   برات قبادیان، معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت در این جلسه با بیان اینکه آموزش ها، زمانی کارسازاند که برنامه محور، هدفمند و اثربخش باشند، گفت: حوزه آموزش، پژوهش و فناوری جزو اسناد بالادستی است که در برنامه ششم توسعه هم بدان اشاره شده است.

   دکتر قبادیان در چهارمین جلسه شورای سیاستگذاری و راهبردی آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: اگر معاونت آموزش، پژوهش و فناوری درست عمل کند، اثر آن به دستگاه ها می رسد. به عنوان مثال، اگر در بحث بهره وری، افزایش راندمان و کاهش هزینه ها در بخش آموزش درست عمل شود، نتایج مثبت آن به سازمان های توسعه ای (ایمیدرو و ایدرو) و نیز شرکت های خصوصی و در نهایت کشور می رسد.
   قبادیان تاکید کرد: چنانچه نتوانیم برنامه محور عمل کنیم، همه زحمات ما هدر می رود. بنابراین برای ورود به بحث های کلان کشور، به نیاز سنجی نیاز داریم. در این میان، آموزش به عنوان زیرساخت محسوب می شود و اگر آموزش نباشد حرف زدن درباره پژوهش راه به جایی نمی برد. بحث آموزش نیز همگانی و عمومی است.
   وی ادامه داد: باید در فعالیت ها برنامه محور باشیم و نباید سلیقه ای عمل کنیم و وقتی کار انجام شد، آن را مورد سنجش و پایش قرار داده و اشکالات آن را رفع کنیم.

   نیاز به 100 میلیون نفر ساعت آموزش
   خان محمدی، دبیر شورای سیاستگذاری آموزش و پژوهش وزارت صنعت در این جلسه با بیان اینکه امسال 3 میلیون و 600 هزار نفر ساعت آموزش داشتیم که معادل چند سال قبل بوده است، گفت: در مذاکره با وزیر صنعت، معدن و تجارت، اعلام کردم که در بخش صنعت، معدن و تجارت کشور 100 میلیون نفر ساعت آموزش نیاز است. چرا که 3 میلیون نفر در صنعت، 6 میلیون نفر در اصناف و 400 تا 500 هزار نفر در بخش معدن هستند.
   وی ادامه داد: برای سال آینده، حداقل 15 میلیون نفر ساعت نیاز خواهد بود. برای اجرای این برنامه، باید از منابع مالی لازم برخوردار بوده و سیاست گذاری داشته باشیم و نیز اینکه آموزش باید از حالت کهنگی و مهارتی صرف خارج شود. بنابراین از میزان نفر ساعت یاد شده برای سال آینده، حداقل 2 میلیون نفر ساعت باید در حوزه فناوری، نوآوری، دی ان دی، طراحی صنعتی و نیز آموزش هایی که بر پایه مطالعات تطبیقی و نیاز های دانش روز باشد. 13 میلیون نفر ساعت دیگر در حوزه های تجارت، معدن و صنعت تفکیک شده، به دانشگاه ها نیز داده ارائه شده و نظرات آنها امیدوارکننده بوده است.

    همچنین رئیس هیات عامل ایمیدرو در چهارمین جلسه شورای سیاستگذاری و راهبردی آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت ضمن اینکه از افزایش بیش از 6 برابری بودجه آموزش، پژوهش و فناوری در این سازمان نسبت به ابتدای دولت یازدهم خبر داد افزود:

   توجه ویژه به امر توسعه آموزش، پژوهش و فناوری از جمله اولویت‌های ایمیدرو در دولت فعلی به ‌شمار می رود و از این رو، برای رشد فعالیت های این حوزه، میزان اعتبارات مصوب از حدود 70 میلیاردریال در سال 1392به بیش 440 میلیارد ریال در دولت یازدهم رسیده است.

   وی افزود: از جمله اقدامات صورت گرفته طی این مدت، برگزاری دوره های آموزشی در حوزه ایمنی، بهداشت و محیط زیست در سطوح کارگری، تکنسین‌ها و کارشناسی، حمایت از پایان نامه های تحصیلات تکمیلی رشته های مرتبط با هدف استفاده از نتایج کاربردی کردن آن ها، انعقاد تفاهم نامه های همکاری با دانشگاه‌ها، توسعه زیرساخت های نرم افزاری و سخت افزاری آموزش، پژوهش و فناوری ایمیدرو و بخش معدن و صنایع معدنی و غیره بوده است.
   مهدی کرباسیان خاطر نشان کرد: از اقدامات بسیار ارزنده دیگر صورت گرفته، تکمیل تجهیزات مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران و هدایت آن به سمت پژوهش‌های کاربردی و استفاده بهتر بخش خصوصی از این مرکز بود. همچنین ساخت واحدهای نمونه سیار فرآوری برای فرآوری مواد معدنی به روش های مختلف ویژه استفاده در معادن کوچک و متوسط بخش خصوصی داخلی و حتی استفاده در معادن افغانستان -که در مرحله مذاکره است- از دیگر فعالیت های مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران است.
   کرباسیان با اشاره به اینکه پس از برجام، تعاملات خوبی با مراکز پژوهشی و دانشگاهی معتبر دنیا نظیر ریوتینتو، هَچ و غیره صورت گرفته است گفت: با توجه به عقب ماندگی تاریخی در فناوری های معدنی، مشاوران معتبر کشور در حوزه معدن را مکلف کرده ایم با شرکت های خارجی معتبر در طرح های جدید حضور یابند. در حال حاضر، برخی مشاوران معتبر بین المللی مشاوران ما در طرح ها هستند؛ چرا که یکی از راه های انتقال فناوری حضور مشاوران معتبر خارجی در کنار شرکت های توانمند داخلی است.
   وی ادامه داد: در سفر اخیر به ژاپن با شرکت کوبه استیل راجع به بهینه سازی مصرف و بازچرخانی آب در کارخانه های فولاد کشور مذاکره و قرار شد مصرف آب در شرکت فولاد مبارکه را تا 30 درصد (3 میلیون متر مکعب) کاهش یابد. بنابراین معتقدیم یادگیری و انتقال فناوری در کنار بومی سازی آن باید در صدر برنامه های ایمیدرو و بنگاه های معدنی و صنایع معدنی باشد.
   رئیس هیات عامل ایمیدرو تصریح کرد: ایمیدرو هم اکنون در حال استفاده از ظرفیت های دانشگاه صنایع و معادن برای ارتقای سطح علمی همکاران در ایمیدرو در زمینه مدیریت در سطح تحصیلات تکمیلی است.
   وی افزود: در بخش استفاده از فرصت های خارجی در طراحی و اجرای دوره های آموزشی ویژه، از مدرسان مطرح جهانی در حوزه معدن از جمله کشورهای کانادا، آمریکا، استرالیا، اتریش، آلمان چین، هند و شیلی برای آموزش فعالان بخش خصوصی و کارشناسان ایمیدرو کمک گرفته ایم.

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    

ستاد خبری مرکز حراست وزارتخانه

88846668

آدرس :

تهران، خیابان کریمخان، خیابان استاد نجات الهی، خیابان سمیه، نبش کوچه پورموسی، وزارت صنعت، معدن و تجارت

کد پستی :

1599691379

تلفن :

81771-81761

پست الکترونیک :

info@mimt.gov.ir

مجموع بازدیدها : 242,141,494
تعداد بازدید امروز : 40,522
تعداد بازدید دیروز : 48,683
تعداد بازدید هفته : 40,522
تعداد بازدید این ماه : 440,599
آخرین به روزرسانی : 1399/09/08 16:25

کلیه حقوق متعلق به وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشد.