• وجود 12 میلیارد دلار مواد معدنی در دریاچه قم

   وجود 12 میلیارد دلار مواد معدنی در دریاچه قم

   وجود 12 میلیارد دلار مواد معدنی در دریاچه قم

   هم اکنون ارزش مواد معدنی موجود در دریاچه نمک این استان تا 12 میلیارد دلار تخمین زده می شود.

   مهندس محمد حاج زمانی رییس سازمان صنایع و معادن قم در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه این استان افزود: با این وجود مسئولان به این ذخیره خدادادی به هیچ وجه توجه ندارند.
   وی اضافه کرد تا کنون حتی یک مسیر مناسب برای دسترسی بهتر به این دریاچه ایجاد نشده که این امر مشکلات زیادی به وجود آورده است.
   حاج زمانی افزود با توجه به اهمیت ملی، و زیر بنایی این دریاچه، در سال 80 مقرر شد از محل اعتبارات استانی یک مسیر مناسب برای دسترسی به این دریاچه احداث شود. اماتاکنون این امر محقق نشده است.
   وی گفت برای ساخت این مسیر 15 میلیارد ریال هزینه برآورد شد که اعتبار لازم تا کنون تامین نشده است حاج زمانی وسعت دریاچه نمک قم را دو هزار و 500 کیلومتر مربع ذکر کرد و گفت 30 میلیون تن نمک و منیزیوم در آن ذخیره شده است.
   وی گفت 16 ماده معدنی دیگر نیز شامل کلروپتانسیم، کود شیمیایی، ضدیخ، روان کننده و حلال شیمیایی در این دریاچه موجود است.
   حاج زمانی افزود طرح مقدماتی دریاچه نمک قم توسط شرکت ملی فولاد با هزینه ارزی 50 میلیون دلار در حال انجام است.

   مرجع: سایت معادن ایران

   هم اکنون ارزش مواد معدنی موجود در دریاچه نمک این استان تا 12 میلیارد دلار تخمین زده می شود. مهندس محمد حاج زمانی رییس سازمان صنایع و معادن قم در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه این استان افزود: با این وجود مسئولان به این ذخیره خدادادی به هیچ وجه توجه ندارند. وی اضافه کرد تا کنون حتی یک مسیر مناسب برای دسترسی بهتر به این دریاچه ایجاد نشده که این امر مشکلات زیادی به وجود آورده است. حاج زمانی افزود با توجه به اهمیت ملی، و زیر بنایی این دریاچه، در سال 80 مقرر شد از محل اعتبارات استانی یک مسیر مناسب برای دسترسی به این دریاچه احداث شود. اماتاکنون این امر محقق نشده است. وی گفت برای ساخت این مسیر 15 میلیارد ریال هزینه برآورد شد که اعتبار لازم تا کنون تامین نشده است حاج زمانی وسعت دریاچه نمک قم را دو هزار و 500 کیلومتر مربع ذکر کرد و گفت 30 میلیون تن نمک و منیزیوم در آن ذخیره شده است. وی گفت 16 ماده معدنی دیگر نیز شامل کلروپتانسیم، کود شیمیایی، ضدیخ، روان کننده و حلال شیمیایی در این دریاچه موجود است. حاج زمانی افزود طرح مقدماتی دریاچه نمک قم توسط شرکت ملی فولاد با هزینه ارزی 50 میلیون دلار در حال انجام است. مرجع: سایت معادن ایران
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    

ستاد خبری مرکز حراست وزارتخانه

88846668

آدرس :

تهران، خیابان کریمخان، خیابان استاد نجات الهی، خیابان سمیه، نبش کوچه پورموسی، وزارت صنعت، معدن و تجارت

کد پستی :

1599691379

تلفن :

81771-81761

پست الکترونیک :

info@mimt.gov.ir

مجموع بازدیدها : 234,156,002
تعداد بازدید امروز : 33,021
تعداد بازدید دیروز : 33,222
تعداد بازدید هفته : 268,456
تعداد بازدید این ماه : 637,603
آخرین به روزرسانی : 1399/03/16 21:25

کلیه حقوق متعلق به وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشد.