• توسعه نیروی انسانی و خودباوری نیاز صنعت است

   توسعه نیروی انسانی و خودباوری نیاز صنعت است

   توسعه نیروی انسانی و خودباوری نیاز صنعت است

   دکتر سپهری ، دبیر انجمن ملی مهندس ایران، درباره پارامترهایی که در سیر به سمت صنعتی شدن ملی باید طی شود، گفت: اعتقاد اساسی من در بحث صنعتی شدن، این است که به شدت باید بر روی منابع نیروی انسانی تلاش کنیم و محوریت توسعه منابع انسانی را بر آموزش این نیرو قرار دهیم و از طریق توسعه و ارتقای منابع انسانی به خواستههای ملی خودمان برسیم..
   او گفت : در ارتباط با صنعتی شدن کشور از لحاظ مزیتهای رقابتی و با توجه به جایگاههای فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی میتوانیم صنعت را درست تعریف کنیم و یک افق بلند مدت برای صنعت ترسیم کنیم و سپس به آن دست یابیم. از طرفی باید به پژوهش توجه دقیق و درست شود. در برنامه دوم توسعه قرار بود که 75 درصد “جی.ان.پی“ صرف تحقیقات شود، ولی در عمل 31 درصد به این امر تعلق گرفت.
   سپهری با اشاره به اینکه جایگاه پژوهش، همانند قلب در بدن است، تاکید کرد: مزیتهای رقابتی ما شامل منابعی همچون نفت، گاز و ذخایر معدنی است که باید حافظ آن باشیم. از دیگر پارامترها نیز بحث خودباوری ملی و نیروهای انسانی است، به طوریکه هماکنون در بسیاری از کشورهای همسایه، نیروهای انسانی ایرانی را به عنوان مزیتهای خودشان تلقی میکنند، در حالیکه در کشور ما، نیروهای خودمان جزو مزیتهای ما تلقی نمیشوند.
   استاد دانشگاه تربیت مدرس، در مورد نقش تفکراتی که در مورد صنعتی شدن ایران وجود دارد، گفت: تفکراتی که برخواسته از خود ما و متکی به پژوهش و تحقیق باشد، به دور از هرگونه شعار و غیر واقعیات میتواند موفق باشد. ما بیش از پیش باید بر روی منابع انسانی خود - که غنیتر از منابع خدادادی ماست - توجه کنیم و از طریق توسعه آن به هر خواسته جهانی و ملی در زمینههای مختلف دانش و پژوهش برسیم.
   وی در پایان اظهار داشت: با نگاهی به دستاوردهای خود در چند سال گذشته، متوجه خواهیم شد که بسیاری از کشورهای دنیا که از ما عقبتر بودند، هماکنون از ما جلوترند. اگر رشد ما بالاتر از رشد متعارف جهانی باشد، این فعالیتها ارزشمند بوده است و در غیر این صورت مشکل داریم و برای رفع نقاط ضعف خود باید تصویر منسجم و روشنی از کشورمان داشته باشیم و همچنین سیاست، اقتصاد و صنعت و از لحاظ اجرایی نیز مجلس، دولت و نهادهای قوه قضاییه باید به یک وحدت نظر برسند.

   دکتر سپهری ، دبیر انجمن ملی مهندس ایران، درباره پارامترهایی که در سیر به سمت صنعتی شدن ملی باید طی شود، گفت: اعتقاد اساسی من در بحث صنعتی شدن، این است که به شدت باید بر روی منابع نیروی انسانی تلاش کنیم و محوریت توسعه منابع انسانی را بر آموزش این نیرو قرار دهیم و از طریق توسعه و ارتقای منابع انسانی به خواستههای ملی خودمان برسیم.. او گفت : در ارتباط با صنعتی شدن کشور از لحاظ مزیتهای رقابتی و با توجه به جایگاههای فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی میتوانیم صنعت را درست تعریف کنیم و یک افق بلند مدت برای صنعت ترسیم کنیم و سپس به آن دست یابیم. از طرفی باید به پژوهش توجه دقیق و درست شود. در برنامه دوم توسعه قرار بود که 75 درصد “جی.ان.پی“ صرف تحقیقات شود، ولی در عمل 31 درصد به این امر تعلق گرفت. سپهری با اشاره به اینکه جایگاه پژوهش، همانند قلب در بدن است، تاکید کرد: مزیتهای رقابتی ما شامل منابعی همچون نفت، گاز و ذخایر معدنی است که باید حافظ آن باشیم. از دیگر پارامترها نیز بحث خودباوری ملی و نیروهای انسانی است، به طوریکه هماکنون در بسیاری از کشورهای همسایه، نیروهای انسانی ایرانی را به عنوان مزیتهای خودشان تلقی میکنند، در حالیکه در کشور ما، نیروهای خودمان جزو مزیتهای ما تلقی نمیشوند. استاد دانشگاه تربیت مدرس، در مورد نقش تفکراتی که در مورد صنعتی شدن ایران وجود دارد، گفت: تفکراتی که برخواسته از خود ما و متکی به پژوهش و تحقیق باشد، به دور از هرگونه شعار و غیر واقعیات میتواند موفق باشد. ما بیش از پیش باید بر روی منابع انسانی خود - که غنیتر از منابع خدادادی ماست - توجه کنیم و از طریق توسعه آن به هر خواسته جهانی و ملی در زمینههای مختلف دانش و پژوهش برسیم. وی در پایان اظهار داشت: با نگاهی به دستاوردهای خود در چند سال گذشته، متوجه خواهیم شد که بسیاری از کشورهای دنیا که از ما عقبتر بودند، هماکنون از ما جلوترند. اگر رشد ما بالاتر از رشد متعارف جهانی باشد، این فعالیتها ارزشمند بوده است و در غیر این صورت مشکل داریم و برای رفع نقاط ضعف خود باید تصویر منسجم و روشنی از کشورمان داشته باشیم و همچنین سیاست، اقتصاد و صنعت و از لحاظ اجرایی نیز مجلس، دولت و نهادهای قوه قضاییه باید به یک وحدت نظر برسند.
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    

ستاد خبری مرکز حراست وزارتخانه

88846668

آدرس :

تهران، خیابان کریمخان، خیابان استاد نجات الهی، خیابان سمیه، نبش کوچه پورموسی، وزارت صنعت، معدن و تجارت

کد پستی :

1599691379

تلفن :

81771-81761

پست الکترونیک :

info@mimt.gov.ir

مجموع بازدیدها : 234,151,211
تعداد بازدید امروز : 28,230
تعداد بازدید دیروز : 33,222
تعداد بازدید هفته : 263,665
تعداد بازدید این ماه : 632,812
آخرین به روزرسانی : 1399/03/16 20:42

کلیه حقوق متعلق به وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشد.