• یک میلیارد دلار برای خارج کردن ”پیکان“

   یک میلیارد دلار برای خارج کردن ”پیکان“

   یک میلیارد دلار برای خارج کردن ”پیکان“

   مهندس مبینی - مسوول بخش تبدیل ناوگان سازمان بهینه‌سازی مصرف سوخت - در گفتوگو با ایسنا گفت: سازمان بهینه‌سازی با صرف هزینه یک میلیارد دلاری قصد دارد خودروهای پیکان را از چرخه تولید خارج کند.
   وی ادامه داد: برنامه کنونی این سازمان، دوگانه‌سوخت کردن خودروهای پیکان در حال تردد در سطح شهر تهران است. هم‌اکنون 5/1 میلیون خودروی پیکان در سطح شهرهای تهران در حال تردد است که این خودروها سبب مصرف زیاد سوخت و آلودگی هوای شهرها شده است.
   مبینی با تاکید بر این که تولید پیکان باید متوقف شود، افزود: البته در صورت عدم تولید پیکان باید به دنبال تولید خودروی ارزان باشیم، زیرا در غیر این صورت با اعتراضهای مردم روبه‌رو خواهیم شد.
   وی با بیان این که در هیچ کجای دنیا خودرویی با موتور 1600 سیسی و توان ناچیز 55 اسب بخار تولید نمی‌شود، گفت: در صورت دوگانه‌سوخت شدن “پیکان“ و حتی در صورت افت زیاد آن بر اثر گاز سوز شدن، اگر افزایش قیمت بنزین به همین ترتیب ادامه یابد، مردم به سمت استفاده از گاز تشویق می‌شوند.
   به گزارش “ایسنا“، خودروی پیکان کاربراتوری در صورت دوگانه‌سوخت شدن در حالت گازی، بین 20 تا 40 درصد افت قدرت پیدا خواهد کرد که با توجه به جانمایی مخازن بر روی خودرو، میتوان 150 کیلومتر را با سوخت گاز طی کرد و این در حالی است که از طریق بنزین میتوان 400 کیلومتر را طی کرد.
   همچنین برای طی کردن 150 کیلومتر مسافت با پیکان دوگانهسوخت حدود 200 کیلوگرم بار بر روی موتور خودرو در حالت بنزین‌سوز وارد میشود که این امر سبب افت قدرت در هنگام استفاده از بنزین نیز میشود و همچنین افزایش مصرف سوخت در حالت استفاده از حالت بنزین را در پی خواهد داشت.
   گازسوز کردن پیکان با تکنولوژی ضعیف، سبب دلسردی مردم در استفاده از “cng“ خواهد شد. البته موفقیت این طرح برای خودروی پیکان با توجه به هزینه زیاد و معایب آن در پردهای از ابهام قرار دارد و باید توجه داشت که برای کاهش مصرف سوخت در این خودرو بدون افت توان، راههای گوناگونی از جمله استفاده از کاربراتورهای جدید وجود دارد که بسیار مقرون به صرفه‌تر از گازسوز کردن خودروها است.
   خودروهای دوگانه سوخت به اختیار راننده میتواند سوخت بنزین یا گاز را به صورت جداگانه انتخاب کند.

   مهندس مبینی - مسوول بخش تبدیل ناوگان سازمان بهینه‌سازی مصرف سوخت - در گفتوگو با ایسنا گفت: سازمان بهینه‌سازی با صرف هزینه یک میلیارد دلاری قصد دارد خودروهای پیکان را از چرخه تولید خارج کند. وی ادامه داد: برنامه کنونی این سازمان، دوگانه‌سوخت کردن خودروهای پیکان در حال تردد در سطح شهر تهران است. هم‌اکنون 5/1 میلیون خودروی پیکان در سطح شهرهای تهران در حال تردد است که این خودروها سبب مصرف زیاد سوخت و آلودگی هوای شهرها شده است. مبینی با تاکید بر این که تولید پیکان باید متوقف شود، افزود: البته در صورت عدم تولید پیکان باید به دنبال تولید خودروی ارزان باشیم، زیرا در غیر این صورت با اعتراضهای مردم روبه‌رو خواهیم شد. وی با بیان این که در هیچ کجای دنیا خودرویی با موتور 1600 سیسی و توان ناچیز 55 اسب بخار تولید نمی‌شود، گفت: در صورت دوگانه‌سوخت شدن “پیکان“ و حتی در صورت افت زیاد آن بر اثر گاز سوز شدن، اگر افزایش قیمت بنزین به همین ترتیب ادامه یابد، مردم به سمت استفاده از گاز تشویق می‌شوند. به گزارش “ایسنا“، خودروی پیکان کاربراتوری در صورت دوگانه‌سوخت شدن در حالت گازی، بین 20 تا 40 درصد افت قدرت پیدا خواهد کرد که با توجه به جانمایی مخازن بر روی خودرو، میتوان 150 کیلومتر را با سوخت گاز طی کرد و این در حالی است که از طریق بنزین میتوان 400 کیلومتر را طی کرد. همچنین برای طی کردن 150 کیلومتر مسافت با پیکان دوگانهسوخت حدود 200 کیلوگرم بار بر روی موتور خودرو در حالت بنزین‌سوز وارد میشود که این امر سبب افت قدرت در هنگام استفاده از بنزین نیز میشود و همچنین افزایش مصرف سوخت در حالت استفاده از حالت بنزین را در پی خواهد داشت. گازسوز کردن پیکان با تکنولوژی ضعیف، سبب دلسردی مردم در استفاده از “cng“ خواهد شد. البته موفقیت این طرح برای خودروی پیکان با توجه به هزینه زیاد و معایب آن در پردهای از ابهام قرار دارد و باید توجه داشت که برای کاهش مصرف سوخت در این خودرو بدون افت توان، راههای گوناگونی از جمله استفاده از کاربراتورهای جدید وجود دارد که بسیار مقرون به صرفه‌تر از گازسوز کردن خودروها است. خودروهای دوگانه سوخت به اختیار راننده میتواند سوخت بنزین یا گاز را به صورت جداگانه انتخاب کند.
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    

ستاد خبری مرکز حراست وزارتخانه

88846668

آدرس :

تهران، خیابان کریمخان، خیابان استاد نجات الهی، خیابان سمیه، نبش کوچه پورموسی، وزارت صنعت، معدن و تجارت

کد پستی :

1599691379

تلفن :

81771-81761

پست الکترونیک :

info@mimt.gov.ir

مجموع بازدیدها : 235,425,094
تعداد بازدید امروز : 2,302
تعداد بازدید دیروز : 34,682
تعداد بازدید هفته : 221,061
تعداد بازدید این ماه : 620,897
آخرین به روزرسانی : 1399/04/20 00:57

کلیه حقوق متعلق به وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشد.