• واردات خودرو و شکستن انحصار

   واردات خودرو و شکستن انحصار

   واردات خودرو و شکستن انحصار

   عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی گفت: تعرفه هایی که در حال حاضر برای واردات خودرو درنظر گرفته شده است، باعث ورود خودروهای لوکس خواهد شد.
   هادی زنوز در گفت وگو با خبرگزاری فارس افزود: تعرفه های واردات خودرو بسیار بالا است و این باعث می شود خودروهای ارزان قیمت و عموم پسند وارد کشور نشود.
   وی گفت: سقف سود بازرگانی را باید کاهش دهیم و اگر خودروسازان داخلی با تعرفه های 50 تا 60 درصدی توان رقابت با خودروهای خارجی را نداشته باشند، باید بگوییم وضع صنعت خودروی کشور بسیار وخیم است.
   زنوز افزود: حتی این تعرفه ها نیز به تدریج و در یک برنامه میان مدت بایستی کاهش یابد که خودروسازان داخلی بتوانند پتاسیل موجود را به بالفعل تبدیل کنند.
   وی با اشاره به این مطلب که برای واردات خودرو، نباید مجوز وزارت صنایع و معادن مورد احتیاج باشد، گفت: پیش فروش های خودرو نشاندهنده اضافه تقاضا در با زار خودرو می باشد.
   وی افزود: می توان از طریق وام خودرو معادل 20 درصد تقاضای داخلی را اجازه واردات داد. این امر باعث رقابت سالم بین خودروسازان داخلی شده و به کاهش قیمت خودرو، کاهش هزینه های تولید، بهبود کیفیت و افزایش رفاه مردم و در نهایت افزایش درآمدهای گمرکی دولت نیز خواهد انجامید.
   وی گفت: تنها شرطی که برای واردات خودرو توجیه دارد، شرط ایمنی و زیست محیطی برای خودروهای وارداتی می باشد.
   زنوز گفت: علت مخالفت با واردات خودرو این است که خودروسازان هم اکنون بزرگترین واردکننده قطعات نیز هستند، لذا سود سرشاری از این بابت کسب می کنند.
   وی افزود: با واردات خودرو هم انحصار آن شکسته خواهد شد و هم سود واردات خودرو کاهش می باید لذا واردکننده گان قطعات با آن مخالفت می کنند.
   عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی گفت: ساختار صنعت خودرو انحصاری و همراه با حمایت های نامحدود است و این باعث شده که سود انحصاری عاید صنعت شود و بدین ترتیب اجحاف بزرگی در حق مصرف کننده صورت می گیرد.
   وی افزود: حمایت های بی حساب و کتاب از این صنعت باعث شده است که انگیزه کمی در خودروسازان برای ورود به بازار جهانی و همچنین کاهش هزینه ها و بهبود کیفیت ایجاد شود. لذا ضمن قبول حمایت از صنعت خودرو این حمایت ها باید به صورت تدریجی و کاهنده باشد.

   عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی گفت: تعرفه هایی که در حال حاضر برای واردات خودرو درنظر گرفته شده است، باعث ورود خودروهای لوکس خواهد شد. هادی زنوز در گفت وگو با خبرگزاری فارس افزود: تعرفه های واردات خودرو بسیار بالا است و این باعث می شود خودروهای ارزان قیمت و عموم پسند وارد کشور نشود. وی گفت: سقف سود بازرگانی را باید کاهش دهیم و اگر خودروسازان داخلی با تعرفه های 50 تا 60 درصدی توان رقابت با خودروهای خارجی را نداشته باشند، باید بگوییم وضع صنعت خودروی کشور بسیار وخیم است. زنوز افزود: حتی این تعرفه ها نیز به تدریج و در یک برنامه میان مدت بایستی کاهش یابد که خودروسازان داخلی بتوانند پتاسیل موجود را به بالفعل تبدیل کنند. وی با اشاره به این مطلب که برای واردات خودرو، نباید مجوز وزارت صنایع و معادن مورد احتیاج باشد، گفت: پیش فروش های خودرو نشاندهنده اضافه تقاضا در با زار خودرو می باشد. وی افزود: می توان از طریق وام خودرو معادل 20 درصد تقاضای داخلی را اجازه واردات داد. این امر باعث رقابت سالم بین خودروسازان داخلی شده و به کاهش قیمت خودرو، کاهش هزینه های تولید، بهبود کیفیت و افزایش رفاه مردم و در نهایت افزایش درآمدهای گمرکی دولت نیز خواهد انجامید. وی گفت: تنها شرطی که برای واردات خودرو توجیه دارد، شرط ایمنی و زیست محیطی برای خودروهای وارداتی می باشد. زنوز گفت: علت مخالفت با واردات خودرو این است که خودروسازان هم اکنون بزرگترین واردکننده قطعات نیز هستند، لذا سود سرشاری از این بابت کسب می کنند. وی افزود: با واردات خودرو هم انحصار آن شکسته خواهد شد و هم سود واردات خودرو کاهش می باید لذا واردکننده گان قطعات با آن مخالفت می کنند. عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی گفت: ساختار صنعت خودرو انحصاری و همراه با حمایت های نامحدود است و این باعث شده که سود انحصاری عاید صنعت شود و بدین ترتیب اجحاف بزرگی در حق مصرف کننده صورت می گیرد. وی افزود: حمایت های بی حساب و کتاب از این صنعت باعث شده است که انگیزه کمی در خودروسازان برای ورود به بازار جهانی و همچنین کاهش هزینه ها و بهبود کیفیت ایجاد شود. لذا ضمن قبول حمایت از صنعت خودرو این حمایت ها باید به صورت تدریجی و کاهنده باشد.
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    

ستاد خبری مرکز حراست وزارتخانه

88846668

آدرس :

تهران، خیابان کریمخان، خیابان استاد نجات الهی، خیابان سمیه، نبش کوچه پورموسی، وزارت صنعت، معدن و تجارت

کد پستی :

1599691379

تلفن :

81771-81761

پست الکترونیک :

info@mimt.gov.ir

مجموع بازدیدها : 235,375,819
تعداد بازدید امروز : 25,982
تعداد بازدید دیروز : 37,670
تعداد بازدید هفته : 171,786
تعداد بازدید این ماه : 571,622
آخرین به روزرسانی : 1399/04/18 15:58

کلیه حقوق متعلق به وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشد.