• توسط مقام عالی وزارت ابلاغ گردید:

   اولویت‌ها و راهبردهای فوری در حوزه بهداشت،‌ایمنی، محیط زیست و انرژی (HSEE) در سال 1396

   امروزه باتوجه به ملاحظات حفاظت و صیانت از نیروی کار شاغل، محیط زیست، نظارت مستمر و مؤثر بر فعالیت های صنعتی- معدنی، به منظور تولید پایدار، تضمین کاهش هزینه های مستقیم و غیرمستقیم ناشی از حوادث، پیامدهای انسانی و محیط زیستی به عنوان اولویت های مهم و راهبردی بخش صنعت و تولید کشور محسوب می گردد. بدین منظور، مقام عالی وزارت، جناب آقای مهندس نعمت زاده طی ابلاغی،‌ کلیه همکاران به‌ویژه مدیران سطوح مختلف سازمانی را ملزم به رعایت مفاد بخشنامه فوق نمودند. اولویت‌های ابلاغی با 9 محور اصلی به شرح زیر می‌باشد:

    

    1- شناسایی کانون‌های خطر با هدف پیشگیری از حوادث

    

    باتوجه به شدت پیامدهای احتمالی و اثرات آنی ناشی از خطرات در حوزه ایمنی به ویژه حوادث صنعتی- معدنی اخیر، تمرکز بر اصل پیشگیری الزامی بوده و می‌بایست در اولویت اول کلیه سازمان‌ها، واحدهای صنعتی- معدنی قرار گیرد. لذا، به منظور تحقق این مهم سالیانه حداقل 20 درصد کاهش سطح ریسک (Risk Reduction Level) مورد تاکید و الزام می‌باشد.

    

   2- نگرش پیشگیری و اصلاح رویکرد محیط زیستی

    

   براساس سیاست‌های کلی محیط زیست ابلاغی مقام معظم رهبری (بندهای ۴ و ۵) و به منظور برنامه ریزی و ساماندهی وضعیت موجود سازمان‌ها می بایست پیشگیری و ممانعت از انتشار انواع آلاینده ها و پایش مستمر در جهت ساماندهی صنایع آلاینده، بازسازی و نوسازی صنایع را به عنوان یکی از شاخص های کلیدی در اولویت برنامه‌های محیط زیست خود قرار دهند.

    

   3- مدیریت بهینه منابع

    

   کلیه سازمان‌ها (و واحدهای تابعه) علاوه بر شناسایی و اجرایی نمودن فرصت‌های بهبود شاخص های مصرف انرژی نسبت به مدیریت مصرف آب، انرژی و منابع به میزان کاهش سالیانه 5% اقدام نمایند.

   4- آموزش و ارتقاء نگرش HSEE

    

   رویکرد نوین آموزشی، آموزش های عملی، حضوری و کارآمد مبتنی بر شایستگی (Competency Based Training) در برنامه های عملیاتی ستاد، سازمان‌ها و واحدهای صنعتی- معدنی تابعه براساس نقشه راه آموزشی و با ضریب بهبود سالیانه 15% مورد تاکید می‌باشد.

    

    5- ارتقا فرهنگ HSEE

    

   فرهنگ "HSEE" در یک سازمان، محصول ارزش های فردی و گروهی، نگرش ها، صلاحیت ها و الگوهای رفتاری است. بر این اساس الگوی نگرشی- رفتاری پیشگیرانه (Proactive) و خلاقانه (Generative) به‌منظور مدیریت مؤثر مخاطرات، تبیین‌کننده نقشه راه ارتقاء گام به گام و پلکانی فرهنگ ایمنی در بخش صنعت و معدن کشور خواهد بود.

    

   6- توسعه پروژه های تحقیقاتی با رویکرد HSEE

   با هدف کشف حقایق پنهان، تعیین رابطه علی-معلولی در فرایند شکل‌گیری حوادث صنعتی، پیامدهای زیست‌محیطی و انرژی، رویکرد "Zero Acciden"، "Zero Pollution" و "Zero Energy" در سطح سازمان‌ها و واحدهای متوسط و بزرگ مورد تاکید می‌باشد.

   7- همگرایی واحدهای ستادی در جهت ارتقاء فرهنگ HSEE

   1-7- برنامه ها و عملکرد مدیران ستاد و سازمان‌ها ملاک انتخاب و تائید صلاحیت هنگام انتصاب سمت مدیریتی گیرد (به میزان 20 درصد). معاونت توسعه با همکاری اداره کل HSEE بدین منظور شیوه‌نامه‌ای ظرف یک ماه تدوین و پس از تصویب شورای عالی HSEE ابلاغ خواهد نمود.

   2-7- کلیه جلسات، نشست ها در سطح مدیران ارشد و میانی باهدف آشنایی با محورهای پیشگیرانه HSEE و همچنین اشاعه فرهنگ ایمنی سازمانی حداقل 15-10 دقیقه قبل از اجرای دستور یا محور جلسه، موضوعات روز و مبتلا به سازمان مورد بحث و تبادل قرار گیرد.

   3-7- ارتقاء الزامات HSEE در سطوح سیاست گذاری و اجرایی بخش صنعت، معدن و تجارت توسط مدیران ستادی و سازمان‌ها در جایگاه نهاد سیاست‌گذار و برنامه‌ریز از ضروریات بوده ومورد تاکید می‌باشد.

    

   8-برنامه مدیریت HSEE در واحدهای صنعتی- معدنی بزرگ و متوسط

    

   واحدهای بزرگ و متوسط باید ساختار HSEE سازمان مربوطه را منطبق با طرح HSEE سازمان وابسته یا تابعه (با الهام از برنامه جامع مدیریت HSEE) تهیه، تدوین و اجرا نمایند. واحدهای کوچک (با جمعیت شاغل کمتر از 100 نفر) در برنامه سال بعد مطابق همین بخشنامه طراحی و اجرا خواهد شد.

    

   9- نحوه اجرای بخشنامه

    

   این بخشنامه باید حداکثر ظرف مدت یک ماه از ابلاغ آن در دستور کلیه معاونت های ستادی، سازمان های تابعه و وابسته و همچنین کلیه واحدهای صنعتی، معدنی و تولیدی تحت پوشش قرار گیرد. دفتر امور ایمنی، محیط زیست و انرژی وزارتخانه موظف به نظارت بر ضوابط این بخشنامه و ارائه گزارش عملکرد کلیه واحدهای مشمول به‌صورت فصلی به اینجانب می‌باشد.

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    

ستاد خبری مرکز حراست وزارتخانه

88846668

آدرس :

تهران، خیابان کریمخان، خیابان استاد نجات الهی، خیابان سمیه، نبش کوچه پورموسی، وزارت صنعت، معدن و تجارت

کد پستی :

1599691379

تلفن :

81771-81761

پست الکترونیک :

info@mimt.gov.ir

مجموع بازدیدها : 235,474,059
تعداد بازدید امروز : 19,964
تعداد بازدید دیروز : 31,303
تعداد بازدید هفته : 19,964
تعداد بازدید این ماه : 669,862
آخرین به روزرسانی : 1399/04/21 12:32

کلیه حقوق متعلق به وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشد.