• دکتر قبادیان:

   کارآموزی دانشجویان در صنایع سامانه‌مند و هدفمند می‌شوند

   کارآموزی دانشجویان در صنایع سامانه‌مند و هدفمند می‌شوند

   معاون آموزش، پژوهش و فناوری ارتباط صنایع با دانشگاه را ارتباطی مناسب ندانست و گفت: کارآموزی دانشجویان در صنایع سامانه‌مند و هدفمند می‌شوند.

    به گزارش گروه خبری معاونت، برات قبادیان در نشست خبری با خبرنگاران استان یزد با اشاره به اینکه خداوند به هیچ کشوری به اندازه ایران نعمت ارزانی نداشته، اظهار داشت: هرآنچه که از نعمت‌های الهی در نظر بگیریم، خداوند به ایرانیان عرضه کرده است.وی با بیان اینکه اقتصاد امروز یا بر منابع و یا بر دانش مبتنی است، گفت: بدون شک چه دو میلیارد تن چه دو هزار میلیارد تن معدن و نفت و گاز باشد و رو و زیر زمین به عنوان منبع ثروت داشته باشیم، همه پایان‌پذیر هستند.

   معاون آموزش، پژوهش و فناوری صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه ایران یک درصد جمعیت کره زمین را در خود جا داده، خاطرنشان کرد: ما حق نداریم به اندازه بیشتر از یک درصد این چنین آلایندگی‌هایی را در جامعه داشته باشیم ولی طبق آمارهای رسمی، یک و 72 صدم آلایندگی‌ها به ویژه گازهای گلخانه‌ای در جهان را ما تولید می‌کنیم.

   قبادیان توسعه پایدار را برآورده کردن نیازهای نسل امروز بدون در خطر افتادن منافع نسل‌های آینده دانست و تصریح کرد: طبیعتا زمانی که در کشور بیکاری، فقر و دیگر مشکلات وجود داشته باشد به این معنی است که نتوانستیم نیازهای نسل امروز را هم برآورده کنیم چه برسد به اینکه برای نسل‌های آینده هم برنامه‌ریزی داشته باشیم.

   وی خاطرنشان کرد: برای رفع این چنین مشکلاتی ما باید کشور را نه فقط با تکیه بر منابع بلکه با تکیه بر دانش اداره کنیم و از دانش و علوم برای توسعه و ایجاد منابع جدید استفاده و بهره کافی را ببریم.

   معاون آموزش، پژوهش و فناوری صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه ایران در زمینه بهداشت و درمان پیشرفت بسیار خوبی داشت، خاطرنشان کرد: در دیگر عرصه‌ها نتوانستیم بین دانشگاه و عرصه‌های دیگر ارتباط مناسب را برقرار کنیم.

   قبادیان گفت: در صورتی که دانشگاه به درستی رشد کرده باشد، صنعت و اجتماع ما نباید به سراغ دانشگاه برود و مشکلاتش را بیان کند، بلکه دانشگاه باید به بررسی مشکلات جامعه در زمینه‌های مختلف پرداخته و اقدام به ارائه راهکار عملی و علمی برای رفع این مشکل کند.

   وی با تاکید بر اینکه دنیای آینده دنیای رقابت بر سر منابع نیست بلکه تمام دنیا بر سر دانش با یکدیگر رقابت می‌کنند، ادامه داد: صنعت و دانشگاه باید در کنار یکدیگر نشسته و از توانمندی‌هایی که همدیگر دارند استفاده درستی انجام دهد.

   قبادیان ارتباط بین دانشگاه و صنعت در کشور را خوب ارزیابی نکرد و گفت: نه صنعت و نه دانشگاه برای رفع مشکلات آن طور که شایسته و بایسته است به تعامل با یکدیگر نپرداخته‌اند.

   قبادیان نیروی جوان را مهمترین سرمایه در ایران دانست و گفت: خوشبختانه مطرح شدن اقتصاد مقاومتی، ما را از خواب غفلت بیدار کرده و قطعا تنها راه رفع مشکلات تحقق بندهای اقتصاد مقاومتی است.

   وی برون‌گرایی و درون‌‌زایی را مولفه‌های بسیار مهم اقتصاد مقاومتی دانست و افزود: این که ما توان داشته باشیم منابع داخلی کشور از جمله نفت را خام فروشی نکنیم و پس از تبدیل به ارزش افزوده آن را صادر نماییم، آن وقت است که می‌توانیم به پیشرفت دست پیدا کنیم.

   معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزیر صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: در صورتی که به این مولفه‌ها نگاه درستی داشته باشیم و مشارکت مردم در طرح‌های مختلف را محقق کنیم به گونه‌ای که دولت نظاره‌گر و تسهیل‌گر باشد، می‌توانیم پیشرفت چهارسال آینده کشور را از الان مشاهده کنیم.

   قبادیان از انعقاد تفاهم‌نامه "سامانه‌مند کردن و نهادینه کردن کارآموزی دانشجویان در صنایع" خبر داد و گفت: به این وسیله پایان‌نامه‌های دانشجویی سه ویژگی مسئله محور بودن، ماموریت گرا بودن و هدف گرا بودن را دارا می‌شوند و این مسائل مشکلات صنایع و جامعه را برطرف می‌کند.

   وی به فارغ‌التحصیلی سالانه حداقل یک میلیون و 250 هزار نفر از دانشگاه‌های کشور با مدارک لیسانس و بالاتر اشاره کرد و ادامه داد: الان دولت نمی‌توانند همانند گذشته میز و شغل اداری برای فارغ‌التحصیلان ایجاد کند بلکه الان اقتصاد دولتی نیست و هر کسی که فارغ‌التحصیل می‌شود باید خودش بتواند برای حداقل 10 نفر اشتغال ایجاد و اقدام به کارفرمایی کند.

    

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    

ستاد خبری مرکز حراست وزارتخانه

88846668

آدرس :

تهران، خیابان کریمخان، خیابان استاد نجات الهی، خیابان سمیه، نبش کوچه پورموسی، وزارت صنعت، معدن و تجارت

کد پستی :

1599691379

تلفن :

81771-81761

پست الکترونیک :

info@mimt.gov.ir

مجموع بازدیدها : 245,414,533
تعداد بازدید امروز : 46,835
تعداد بازدید دیروز : 65,176
تعداد بازدید هفته : 462,579
تعداد بازدید این ماه : 1,380,459
آخرین به روزرسانی : 1399/10/26 18:00

کلیه حقوق متعلق به وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشد.