• «طرح تاپ» برای تزریق فناوری به بنگاه های صنعتی

   «طرح تاپ» برای تزریق فناوری به بنگاه های صنعتی

   دکتر قبادیان: طرح تاپ که به تازگی طراحی شده تنها نسخه ی علمی و منطقی دانش بنیان کردن جامع محصولات تولیدی و نیز تزریق فناوری به درون بنگاه های تولیدی است اکنون به صورت پایلوت در برخی از استان ها، در حال اجرا است که اطلاعات و جزییات بیشتری از آن را در اختیار عموم قرار خواهیم داد.

    به گزارش گروه خبری معاونت، معاون آموزش، پژوهش و فناوری در جلسه ارتباط صنعت و دانشگاه در همدان ایران را از نظر دارا بودن مواهب الهی و سرمایه های طبیعی و ثروت های خدادی بی نظیر دانست و با بیان روند شکل گیری، رشد، تکامل و توسعه ی نسل های مختلف دانشگاهی گفت: امروز دانشگاه ها در بسیاری از کشورها از مرحله ی آموزش و پژوهش محض عبور کرده و به مرحله کار آفرینی و مسولیت پذیری یا همان دانشگاه های نسل های سوم و چهارم رسیده اند این در حالی است که دانشگاه های کشور هنوز در نسل دوم دانشگاه باقی مانده و نتوانسته اند از این مرحله عبور کنند.

   برات قبادیان در ادامه ضمن تاکید بر خودکفایی دانشگاه از نظر وابستگی به بودجه دولتی اظهار کرد: دانشگاه ها باید به سمت درآمدزایی و منابع مالی غیر دولتی حرکت کنند زیرا به مرور زمان تامین بودجه ی دولتی مشکل تر شده و در آینده بالاجبار وابستگی دانشگاه ها به بودجه ی دولتی کم رنگ تر خواهد شد. دانشگاه ها باید بتوانند بودجه خودشان را از طریق ارتباط با صنعت و حل مشکلات جامعه همچنین توسعه دانش و خلق ارزش تامین کنند.

   قبادیان افزود: توجه به صنعت یکی از راه های همکاری دوجانبه و برد برد دانشگاه ها است بنابراین دانشگاه ها برای رسیدن به توسعه و تکامل باید در اهداف، ماموریت ها و سیاست های کلان خود تجدیدنظر کنند.

   معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت، در خصوص استفاده از پتانسیل های موجود کشور بمنظور استفاده بهینه از امکانات دوجانبه گفت: جزیره ای فکر کردن و کمتر به یگدیگر اعتماد کردن یکی از نقاط ضعف ما در این ارتباط است. همه ی ما باید به دور از تعصبات سازمانی و بخشی نگری، منافع ملی را مد نظر قرار دهیم.
   قبادیان در زمینه ی وضعیت موجود جایگاه صنعت در جهان اظهار کرد: نسل های مختلف صنعت نیز همانند نسل های مختلف دانشگاه در کشورهای پیشرفته و صنعتی تجربه شده است. اکنون کشورهای صنعتی نسل چهارم از مراحل رشد و تکامل صنعت خود خود را بنام انقلاب صنعتی چارم تجربه می کنند که ما تا رسیدن به این مرحله از تکامل یافتگی صنعت بسیار فاصله داریم. صنعت ما برای رسیدن به این مرحله به شدت نیازمند تفکر نوینی برای پیشرفت و رشد و ترقی است که پیشران آن منابع انسانی توسعه یافته است. دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی و پژوهشی می توانند در زمینه ی تربیت منابع انسانی ماهر، متخصص و کارآمد به صنعت کمک کنند.
   وی با اشاره به نقش علم و فناوری در پیشرفت صنعت و توسعه ی همه جانبه ی کشور تصریح کرد:: هیچ کشوری به مرحله پیشرفت و خود کفایی نمی رسد مگر اینکه بتواند ارتباط منطقی فی مابین صنعت و دانشگاه را برقرار نماید. مسیر پیشرفت کشورها از مسیر علم و دانش و نوآوری می گذرد.
   قبادیان ضمن تاکید بر استفاده از پتانسیل های خوب در پارک های علم و فناوری گفت: پارک های علم و فناوری می توانند نقش موثری در شهرک های صنعتی داشته باشند و تجربه ی تولید محصولات دانش بنیان را به واحدهای مستقر در شهرک های صنعتی منتقل کنند. با داشتن آمایش صنعتی از یک سو، و نیز آمایش آموزشی در بخش آموزش عالی از دیگر سو می توانیم سیاست های درستی در این زمینه پیاده سازی کنیم تا منجر به رسیدن اهداف در دو بخش صنعت، معدن و تجارت و آموزش عالی شود.

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    

ستاد خبری مرکز حراست وزارتخانه

88846668

آدرس :

تهران، خیابان کریمخان، خیابان استاد نجات الهی، خیابان سمیه، نبش کوچه پورموسی، وزارت صنعت، معدن و تجارت

کد پستی :

1599691379

تلفن :

81771-81761

پست الکترونیک :

info@mimt.gov.ir

مجموع بازدیدها : 245,413,893
تعداد بازدید امروز : 46,195
تعداد بازدید دیروز : 65,176
تعداد بازدید هفته : 461,939
تعداد بازدید این ماه : 1,380,459
آخرین به روزرسانی : 1399/10/26 18:00

کلیه حقوق متعلق به وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشد.