• مدیرکل دفتر بهداشت، ایمنی، ‌محیط زیست و انرژی در گفت‌و‌گوی اختصاصی با شاتا مطرح کرد:

   کاهش 5.6 درصدی مصرف آب در ساختمان ‌های ستادی وزارت صنعت، معدن و تجارت و کسب جایگاه ششم مدیریت سبز در سال 95

   مدیر کل دفتر بهداشت، ایمنی، محیط زیست و انرژی وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به کسب جایگاه ششم مدیریت سبز توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال 95، گفت: مصرف سرانه آب و گاز در ساختمان ‌های ستادی وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال 93 تا 95 به ترتیب به میزان 5.6 درصد و 7 درصد کاهش یافت.

    دکتر رسول یار احمدی در گفت‌و‌گوی اختصاصی با شاتا، با اشاره به نقشه راه وزارت صنعت، معدن و تجارت برای مدیریت انرژی، کاهش آلودگی و افزایش شاخص‌ های بهره ‌وری انرژی، تصریح کرد: در این نقشه راه باید و نبایدهایی تعریف شده است که مصوبات مجلس شورای اسلامی، دولت و دستگاه‌ های نظارتی اسناد بالادستی آن هستند.

   وی انتخاب یک شهرک صنعتی به صورت پایلوت در شهر بم را از جمله کارهای وزارت صنعت، معدن و تجارت در راستای مصوبه هیأت دولت مبنی بر الزام وزارتخانه‌ها و مؤسسات دولتی نسبت به تأمین 20 درصد برق مصرفی ساختمان‌های خود از انرژی‌های تجدید پذیر، دانست و افزود: جایگزین کردن انرژی‌های تجدید پذیر تولیدی با استفاده از پنل‌های خورشیدی، توربین‌های بادی و انرژی‌های حرارتی با برق، گاز و سوخت‌های فسیلی در دستور کار این پایلوت است. ایشان با اشاره به عضویت ایران در سازمان بهره‌وری آسیایی (APO)، تأکید کرد: این شهرک صنعتی منطبق با معیارها و پتانسیل‌های آب و هوایی منطقه انتخاب و هم اکنون در حال استقرار است.

   مدیر کل دفتر بهداشت، ایمنی، محیط زیست و انرژی وزارت صنعت، معدن و تجارت با اعلام الزامی شدن برچسب گذاری انرژی ساختمان‌های ستادی این وزارتخانه بر اساس استاندارد 14254 الزامی از نیمسال دوم 93 تاکنون، ادامه داد: کاهش مصرف سرانه آب و گاز در ساختمان‌ های ستادی وزارتخانه به ترتیب به میزان 5.6 درصد و 7 درصد از سال 93 تا 95 از مهمترین نتایج ممیزی ‌های دوره‌ای انرژی از ساختمان‌ های ستادی وزارت صنعت، معدن و تجارت بوده است.

   دکتر یاراحمدی در بخش دیگری از این گفت‌و‌گو با اشاره به ابلاغ دستور‌العمل مدیریت سبز از سوی وزیر صنعت، معدن و تجارت به سازمان ‌های تابعه و وابسته این وزارتخانه، گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت جایگاه ششم در مدیریت سبز را با نمره 17.5 در میان 54 سازمان دولتی ارزیابی شده در سال 95 به دست آورد. همچنین در حوزه فعالیت‌های ستادی، محور آموزش با 26.3 درصد بیشترین میزان تحقق این دستو‌العمل را در سال 95 به خود اختصاص داد. از سوی دیگر در حوزه فعالیت‌های تحلیلی، محورهای بازیافت کاغذ و انجام اقدامات اصلاحی با 36.8 درصد در سال گذشته بیشترین میزان تحقق را داشته است.

   وی تعویض لامپ‌های فلورسنت ساختمان‌های ستادی وزارت صنعت، معدن و تجارت با لامپ‌هایSMD  به همراه یک سیستم فوتوولتاییک 40 کیلوواتی را از جمله پیشنهادهای دفتر HSEE این وزارتخانه در راستای مصوبه هیأت دولت مبنی بر الزام وزارتخانه‌ها و مؤسسات دولتی نسبت به تأمین 20 درصد برق مصرفی ساختمان‌های خود از انرژی‌های تجدید پذیر، دانست  و خاطرنشان کرد: استفاده از انرژی‌های تجدید پذیر در مشاعات شهرک‌های صنعتی نیز بخش دیگری از مصوبه هیأت دولت است که در این راستا و بر اساس برنامه ششم توسعه، 30 درصد از عوارض ارزش افزوده دریافتی از واحدهای تولیدی مستقر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی باید برای تأمین زیرساخت‌های لازم با در نظر گرفتن ارتقاء یا بهبود فاکتورهای زیست محیطی یا جلوگیری از عوامل آلاینده و مخرب محیط زیست استفاده شود.

    

    

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    

ستاد خبری مرکز حراست وزارتخانه

88846668

آدرس :

تهران، خیابان کریمخان، خیابان استاد نجات الهی، خیابان سمیه، نبش کوچه پورموسی، وزارت صنعت، معدن و تجارت

کد پستی :

1599691379

تلفن :

81771-81761

پست الکترونیک :

info@mimt.gov.ir

مجموع بازدیدها : 240,055,909
تعداد بازدید امروز : 15,427
تعداد بازدید دیروز : 59,979
تعداد بازدید هفته : 382,971
تعداد بازدید این ماه : 75,406
آخرین به روزرسانی : 1399/08/02 05:33

کلیه حقوق متعلق به وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشد.