• ضرورت تدوین سند راهبردی توسعه معدنی / تشکیل ستاد زنجیره فولاد و ایجاد شرکت‌های بزرگ صادراتی در حوزه معدن

   شریعتمداری در نشست با مدیران شرکت ها و انجمن های صنایع معدنی مطرح کرد:

   ضرورت تدوین سند راهبردی توسعه معدنی / تشکیل ستاد زنجیره فولاد و ایجاد شرکت‌های بزرگ صادراتی در حوزه معدن

   ضرورت تدوین سند راهبردی توسعه معدنی / تشکیل ستاد زنجیره فولاد و ایجاد شرکت‌های بزرگ صادراتی در حوزه معدن

   وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: باید شرکت‌های بزرگ صادراتی موضوعی و منطقه ای در حوزه معدن ایجاد کنیم.

   به گزارش شاتا، محمد شریعتمداری در نشست با مدیران شرکت ها و انجمن های معدن و صنایع معدنی، مفهوم توسعه صنعتی در بسیاری از کشورهای دنیا را مترادف با مفهوم توسعه دانست و افزود: ما نیز باید در این مسیر اهتمام کنیم و از یک سند روشنی در زمینه استراتژی توسعه صنعتی به مفهوم عام که مترادف با توسعه است و بخش معدن را نیز شامل می شود برخوردار شویم.

   وی با اشاره به اینکه از ظرفیت‌های فوق العاده معدنی ایران در گستره این سرزمین وسیع استفاده جامع و کامل به عمل نیاوردیم، افزود: برخی شواهد، قراین و آمار نشان می‌دهد که از ظرفیت های موجود به اندازه کافی برای ایجاد ارزش افزوده در تولید ناخالص داخلی کشور بهره نبردیم و این تصور در میان مسئولین کشور نیز وجود دارد که ظرفیت‌های حضور و ظهور در بازارهای جهانی را بیش از آنچه که امروز هست، داریم و باید به اهداف بلندتری در این بخش در کل زنجیره تولید دست پیدا کنیم.

   شریعتمداری تصریح کرد: دولت دوازدهم می خواهد به همت فعالان این حوزه قدمی بلندتر و کاری عمیق تر و وسیع تر در این بخش انجام دهد که برگزاری این گونه نشست ها برای همگامی و یکسو کردن دیدگاه‌ها و اندیشه‌ها ضروری است و در آینده این نشست ها با طرح موضوعات تخصصی بیشتری ادامه خواهند یافت.

   تأکید بر استفاده از نظرات کارشناسی فعالان معدنی

   وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: اعتقاد ما این است که بدون استفاده ازنظرات فعالان این حوزه تصمیمی گرفته نشود و تلاش ما این است که تصمیم‌ها بر پایه خرد و دانش جمعی باشد. همچنین جمعی در قالب فعالیت‌های دانشگاهی در این بخش مشغول پژوهش و تحقیق هستند که حضور این دو حوزه را در کنار هم نیاز داریم و از مجموع این نوع نشست‌ها می‌خواهیم به نوعی همنوایی و همسو کردن جهت‌ها در حوزه معدن و صنایع معدنی برسیم.

   شریعتمداری گفت: یکی از مهمترین سیاست‌های دولت دوازدهم توجه ویژه به امر معدن و صنایع معدنی در ایران است. وی با تأکید بر اینکه شایسته است میثاق ملی برای حرکت به سمت جلو داشته باشیم، گفت: متاسفم که علیرغم تلاش‌های به عمل آمده دارای چنین سندی نیستیم، یکی از دلایل راه اندازی ستاد زنجیره فولاد هم عدم برخورداری از چراغ راه است، پس باید باید سند روشن داشته باشیم و مشخص شود به کدام سو حرکت کنیم.

   شریعتمداری با اشاره به جهت گیری توسعه صنعتی در ایران گفت : در سال‌های پس از انقلاب با اینکه صدور مجوز مبنای کار بود، اما جهت گیری معینی را با تکنولوژی روز نداشتیم و واحدهای بسیاری بر پایه تامین نیاز داخل تاسیس شدند که نگاهشان به بازارهای صادراتی کمتر بوده است.

   سیاست توسعه صنعتی بر پایه برون گرایی باشد

   وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه در برخی کشورها سیاست توسعه صنعتی بر پایه برون گرایی و سیاستهای توسعه یا جایگزینی صادرات بوده است، ادامه داد: ما با هر دو فاصله قابل ملاحظه ای داریم، در دنیا رقابت بر سر درصدهای خرد است و حتی یک درصد هم اهمیت بالایی دارد و ما نیز باید به ابن سمت برویم.

   شریعتمداری هم چنین تصریح کرد: در سیاست‌های ابلاغی اقتصاد مقاومتی تکلیف روشن شده و گفته شده است که اقتصاد کشور باید درون نگر و برون زا باشد که درون نگر یعنی استفاده از درون و بر پایه توانایی‌های داخلی و در عین حال نیز به بازارهای بین‌المللی توجه کند.

   وی تصریح کرد: ما همچنان از استراتژی توسعه صنعتی بی بهره ایم و در تلاش برای تهیه آن هستیم. در سال‌های 80 و 81 کار خوبی انجام شده که ذخیره ارزشمندی است. کار مشترکی در این زمینه با اتاق بازرگانی، معاونت طرح و برنامه و دانشگاه‌های خوب کشور در جریان است که امیدوارم تا پایان سال به دید و منظر فعالان اقتصادی مختلف برسانیم و از دیدگاه‌های آنها استفاده کنیم تا نقشه راهی برای توسعه صنعتی کشور از جمله بخش معدنی دارا باشیم.

   شریعتمداری با اعلام اینکه برای توسعه بخش معدن در بخش‌های مختلف پیش نویسی آماده شده است، گفت: باید سال جاری سال تثبیت موقعیت‌مان باشد و همه مقدمات کار برای این فراهم شود که سال 97 آغاز حرکت جدی با برنامه و دید روشن نسبت به آینده باشد. وی خطاب به فعالان معدنی حاضر در جلسه گفت: باید در این مسیر با هم جلو برویم و از دیدگاه ها و راهکارهای شما برای ادامه مسیر استفاده کنیم. باید از نظرات تخحصی استفاده شود، با گروه‌های تخصصی بیشتر ارتباط برقرار کنیم و این ارتباط با گروه‌های دانشگاهی نیز برقرار شود که راه حل این مساله این است که با شرکای بیرونی همراه شوید و باید خصوصی سازی واقعی انجام شود.

   شریعتمداری ادامه افزود: به لحاظ منابع و تکنولوژی محدودیت داریم و باید آن را به روز کنیم که در این مسیر برقراری ارتباط با شرکای خارجی ضروری است. یکی از مهمترین کارهایی که باید صورت گیرد این است که برای طراحی نقشه راه و اجرای ارتباطات بین المللی اقدام کنیم. همچنین برای جذب سرمایه گذاری خارجی و استفاده از تکنولوژی برای قوی کردن بخش خصوصی، سپردن کار به این بخش و نترسیدن از توانمندسازی بخش خصوصی برنامه داشته باشیم.

   ایمیدرو باید ، پرچمدار توسعه معدنی کشور در حوزه عملیاتی شود

   وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: انتظار از ایمیدرو این است که پرچمداری توسعه معدنی کشور در حوزه عملیات اجرایی را داشته باشد و این سازمان دست و بازوی دولت برای تحقق این هدف شود، بخش خصوصی را تهییج به مشارکت کند، برخی از مشارکت‌ها را خود انجام دهد، خارجی‌ها را به سرمایه گذاری تشویق کند، با قبول ریسک و شکستن سدها در برخی مناطق و کمک به آموزش در حل مشکلات بنگاه های کوچک و ارتقای سطح دانش بنگاه ها قدم‌های اساسی و مهمی را بردارد تا مسیر فعالیت های معدنی پیش برود.

   شریعتمداری با اعلام اینکه مجموعه توانایی‌هایی وجود دارد برای اینکه این لوکوموتیو با سرعت بیشتری به جلو برود، گفت: مهمترین ماموریت ما ، حمایت از کاری است که شما انجام می دهید و همه توان خود را تا پای جان می گذارید تا مسایل حل شود. وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: برای رسیدن به رشد 8.8 درصدی بخش معدن و 9.3 درصدی بخش صنعت باید سرمایه‌های قابل ملاحظه ای را به این سمت سوق دهیم و بدین منظور بیش از 15 میلیارد دلار مورد نیاز است. همچنین به 22 میلیون متر مکعب گاز، 3هزار و 300 مگاوات برق جدید، 360 هزار متر مکعب روز آب در واحدهای جدید نیاز داریم.

   شریعتمداری با تأکید بر اصلاح زیر ساختهای قانونی، داشتن برنامه راهبردی، تأمین منابع مالی، حل مشکل منابع انسانی و ارتقای سطح دانش گفت: حتما به آینده پژوهی و آینده نگری نیاز داریم و در بخش معدن کار بیشتری لازم است، صورت گیرد. باید با توجه به تکنولوژی روز حرکت کنیم و مجموعه ذخایر برای ظرفیت های ایجاد شده صنعتی پایین دستی کافی نیست . بنابراین لازم است زنجیره را کامل و در کنار هم ببینیم. اکتشافات مقدمه همه کارهای ما در فعالیت‌های بعدی معدن است که باید برای این موضوع برنامه ریزی داشته باشیم.

   وی با مطرح کردن این موضوع که حلقه اول این مساله مهم است و برای تحقق آن باید کنترل و نظارت زمان بندی شده داشته باشیم، افزود: برای فعالیتهای بزرگ معدنی نیاز به افزایش حجم مواد معدنی شناسایی شده و کشف ذخایر جدید داریم و با اکتشاف می توانیم قدم‌ها را محکم تر برداریم.

   شریعتمداری با اعلام اینکه آذرماه نقشه یک صد هزارم به جای نقشه قبلی یک میلیونیوم در اختیار قرار می گیرد، گفت: روش ها را باید در حوزه معدن اصلاح کنیم .ماهیت پیچیده فعالیت‌های معدنی را قبول دارم اما این روند مجددا باید بررسی شود. وی ادامه داد : هیأتی مامور شد که کلیه روندها و فرآیندها را به صورت تک تک بررسی کند.

   شریعتمداری با تأکید بر اصلاح زیر ساختهای قانونی، داشتن برنامه راهبردی، تأمین منابع مالی، حل مشکل منابع انسانی و ارتقای سطح دانش گفت: حتما به آینده پژوی و آینده نگری نیاز داریم. در بخش معدن کار بیشتری لازم است، کارهای انجام شده کامل نیست. باید با توجه به تکنولوژی روز حرکت کنیم و مجموعه ذخایر برای ظرفیت های ایجاد شده صنعتی پایین دستی کافی نیست .باید زنجیره را کامل و در کنار هم ببینیم، اکتشافات مقدمه همه کارهای ما در فعالیت‌های بعدی معدن است که باید برای این موضوع برنامه ریزی داشته باشیم.

   وی با مطرح کردن این موضوع که حلقه اول این مساله مهم است و برای تحقق آن با کنترل و نظارت زمان بندی داشته باشیم، افزود: برای فعالیتهای بزرگ معدنی نیاز به افزایش حجم مواد معدنی شناسایی شده و کشف ذخایر جدید داریم و با اکتشاف می توانیم قدم‌ها را محکم تر برداریم.

   شریعتمداری با اعلام اینکه آذرماه نقشه یک صد هزارم به جای نقشه قبلی یک میلیونیوم در اختیار قرار می گیرد، گفت: روش ها را باید در حوزه معدن اصلاح کنیم .ماهیت پیچیده فعالیت‌های معدنی را قبول دارم اما این روند مجددا باید بررسی شود. وی ادامه داد: هیأتی مامور شد که کلیه روندها و فرآیندها معدنی را به صورت تک تک بررسی کند تا بتواند موارد قابل حذف را حذف تا مسیر کار تسهیل شود.

   وی ادامه داد: کار بر روی واحدهای کوچک جدی است و اینکه چگونه خوشه ها را ایجاد کنیم تا واحدهای بزرگ از آنها استفاده کنند،از مهمترین عناوین برنامه‌های ما است که حتما باید ایمیدرو در دستور کار قرار دهد تا بتوان پیوندی در مجموعه فعالیت‌های معدنی ایجاد کرد. معیار و مقیاس مهم است، واحدهای بزرگ حتما باید توسعه یابند چرا که در مقیاس کوچک نمی توان فعالیت کرد.

   وی با اشاره به عدم وجود شرکت های صادراتی مهم تأکید کرد: شرکت‌های بزرگ کمک کنند که بتوانیم شرکت‌های بزرگ صادراتی را چه به صورت موضوعی و چه منطقه ای در حوزه صنعت و معدن ایجاد کنیم تا توان ها تجمیع شوند و در زنجیره ارزش اگر بتوانیم ساختار مالکیتی مناسبی برای این مجموعه ها ایجاد کنیم، اقدام مهمی انجام داده ایم و اگر ساختار مالکیتی درستی را پایه ریزی کنیم، زنجیره ارزش به طور طبیعی اتفاق می‌افتد.

   شریعتمداری اصلاح ساختار مالکیت بنگاه‌ها به گونه ای که در سود زنجیره ارزش سهیم شوند را کار مهی دانست و تصریح کرد: 6.5 درصد صنایع معدنی، 1.2 درصد بخش معدن، جمعا 7.7 GDP ایران و 23 درصد صادرات غیرنفتی به این حوزه و بخش مربوط است. باید همه زمینه ها را فراهم کنیم که بخش خصوصی سود ببرد و در نتیجه انفاق، اشتغال و سرمایه گذاری صورت دهد.

   دیپلماسی سیاست خارجی کشور در دوره 4 ساله بر پایه توسعه و ثبات اقتصادی

   وزیر صنعت، معدن و تجارت با تأکید بر اینکه دیپلماسی سیاست خارجی کشور در دوره 4 ساله بر پایه توسعه و ثبات اقتصادی بنا گذاشته شده و قرار است که نگاه ها اقتصادی شود، گفت: همه تلاش مان اینست که در مجموعه دولت، حوزه سیاست خارجی و فکر و اندیشه کشور را در آرامش و ثبات نگه داریم، تصمیمات عجولانه نگیریم و تصمیمات با در نظر گرفتن منافع و مضار بر پایه عقلانیت باشد.

   وی خطاب به فعالان معدنی بخش خصوصی تصریح کرد: یکی از کمک های جدی شما جذب و حمایت از سرمایه گذاری خارجی و کمک به دستیابی به اهداف صادراتی بلندتر از 6.6 میلیارد دلار به 7.7 میلیارد دلار و افزایش 30 درصدی مقدار کمی صادرات غیرنفتی است که در 6 ماهه اول سال همه اعداد کمی هدف گذاری شده، محقق شده است.

   شریعتمداری ادامه داد: کار بر روی واحدهای کوچک جدی است و اینکه چگونه خوشه ها را ایجاد کنیم تا واحدهای بزرگ از آنها استفاده کنند، از مهمترین عناوین برنامه‌های ما است که حتما باید ایمیدرو آن را در دستور کار قرار دهد تا بتوان پیوندی در مجموعه فعالیت‌های معدنی ایجاد کرد.

   وی با اشاره به عدم وجود شرکت های صادراتی مهم تأکید کرد: شرکت‌های بزرگ کمک کنند که بتوانیم شرکت‌های بزرگ صادراتی را چه به صورت موضوعی و چه منطقه ای در حوزه صنعت و معدن ایجاد کنیم تا توان ها تجمیع شوند و در زنجیره ارزش اگر بتوانیم ساختار مالکیتی مناسبی برای این مجموعه ها ایجاد کنیم، اقدام مهمی انجام داده ایم و اگر ساختار مالکیتی درستی را پایه ریزی کنیم، زنجیره ارزش به طور طبیعی اتفاق می‌افتد.

   شریعتمداری اصلاح ساختار مالکیت بنگاه‌ها به گونه ای که در سود زنجیره ارزش سهیم شوند را کار مهی دانست و تصریح کرد: 6.5 درصد صنایع معدنی، 1.2 درصد بخش معدن، جمعا 7.7 GDP ایران و 23 درصد صادرات غیرنفتی به این حوزه و بخش مربوط است. باید همه زمینه ها را فراهم کنیم که بخش خصوصی سود ببرد و در نتیجه انفاق کند، اشتغال ایجاد کند و سرمایه گذاری صورت دهد.

   وزیر صنعت، معدن و تجارت با تأکید بر اینکه دیپلماسی سیاست خارجی کشور در دوره 4 ساله بر پایه توسعه و ثبات اقتصادی بنا گذاشته شده و قرار است که نگاه ها اقتصادی شود، گفت: همه تلاش مان اینست که در مجموعه دولت، حوزه سیاست خارجی و فکر و اندیشه کشور را در آرامش و ثبات نگه داریم، تصمیمات عجولانه نگیریم و تصمیمات با در نظر گرفتن منافع و مضار بر پایه عقلانیت باشد.

   وی خطاب به فعالان معدنی بخش خصوصی تصریح کرد: یکی از کمک های جدی شما جذب و حمایت از سرمایه گذاری خارجی و کمک به دستیابی به اهداف صادراتی بلندتر از 6.6 میلیارد دلار به 7.7 میلیارد دلار و افزایش 30 درصدی مقدار کمی صادرات غیرنفتی است که در 6 ماهه اول سال همه اعداد کمی هدف گذاری شده، محقق شده است.

   خبرنگاران : صادق دو پیکر ، منصوره قنبری

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    

ستاد خبری مرکز حراست وزارتخانه

88846668

آدرس :

تهران، خیابان کریمخان، خیابان استاد نجات الهی، خیابان سمیه، نبش کوچه پورموسی، وزارت صنعت، معدن و تجارت

کد پستی :

1599691379

تلفن :

81771-81761

پست الکترونیک :

info@mimt.gov.ir

مجموع بازدیدها : 242,443,142
تعداد بازدید امروز : 55,413
تعداد بازدید دیروز : 59,048
تعداد بازدید هفته : 342,171
تعداد بازدید این ماه : 742,248
آخرین به روزرسانی : 1399/09/13 20:46

کلیه حقوق متعلق به وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشد.