• سامانه نظام یکپارچه معاملات ارزی برای بازرگانان عملیاتی شد/ صرافی‌ها درخواست‌های متقاضیان ارز را در سامانه نیما مشاهده کنند

   سامانه نظام یکپارچه معاملات ارزی برای بازرگانان عملیاتی شد/ صرافی‌ها درخواست‌های متقاضیان ارز را در سامانه نیما مشاهده کنند

   سامانه نظام یکپارچه معاملات ارزی برای بازرگانان عملیاتی شد/ صرافی‌ها درخواست‌های متقاضیان ارز را در سامانه نیما مشاهده کنند

   سامانه نظام یکپارچه معاملات ارزی(نیما) از روز شنبه 28 بهمن ماه امسال به صورت آزمایشی شروع به کار کرده و از 5 اسفندماه برای بازرگانان عملیاتی شده است.

   به گزارش شاتا، سامانه ارزی جدید بانک مرکزی با عنوان نیما (نظام یکپارچه معاملات ارزی) با هدف تسهیل تامین ارز، ایجاد فضای امن برای خریداران و فروشندگان ارز و امکان ایجاد فضای رقابتی برای صرافان در راستای تامین ارز متقاضیان آغاز به کار کرده است.

   با استفاده از این سامانه، خریداران و فروشندگان ارز متناسب با نیازهای خود نسبت به انجام عملیات ارزی در محیط الکترونیک اقدام می کنند.

   در فاز نخست، واردکنندگان برای تامین ارز کالای وارداتی به عنوان متقاضی خرید ارز و تمام صرافی ها به عنوان فروشنده ارز ایفای نقش خواهند کرد.

   این سامانه امکان مدیریت بازار ارز برای سیاستگذار و امکان فعالیت شفاف را برای متقاضیان ارز فراهم می کند.

   بازرگانان سفارشات غیربانکی خود را در سامانه جامع تجارت ثبت کنند

   بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به منظور ایجاد تسهیل در تامین ارز ثبت­سفارشات غیر بانکی، نظام یکپارچه معاملات ارزی (نیما) را برای تامین الکترونیکی ارز فراهم کرده است.

   در این راستا با هماهنگی به عمل آمده بین بانک مرکزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت، بازرگانان می­توانند با مراجعه به سامانه جامع تجارت، درخواست خود را برای تامین ارز ثبت سفارشات غیربانکی انجام دهند.

   این اطلاعات به صورت سیستمی و برخط به سامانه نیما منتقل می شود و در ادامه بازرگانان پیشنهادهای (پاسخ های) ارایه شده از سوی صرافی ها را مشاهده و در نهایت نسبت به خرید ارز اقدام می کنند.

   در فاز نخست، ثبت درخواست­ها برای ارزهای یورو و یوآن امکان پذیر است و متعاقبا در گام‌های بعدی امکان درخواست برای سایر ارزها نیز فراهم می شود.

   صرافی ها درخواست های متقاضیان ارز را در سامانه نیما مشاهده کنند

   صرافی ها می­توانند با انتخاب منوی نیما در پایگاه اطلاع رسانی سنا اقدام به مشاهده درخواست­های خرید، ارایه پیشنهادها و در نهایت نسبت به تامین ارز متقاضیان اقدام کنند. همچنین راهنمای استفاده و کار با سامانه در بخش راهنمای کاربران در دسترس قرار گرفته است.

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    

ستاد خبری مرکز حراست وزارتخانه

88846668

آدرس :

تهران، خیابان کریمخان، خیابان استاد نجات الهی، خیابان سمیه، نبش کوچه پورموسی، وزارت صنعت، معدن و تجارت

کد پستی :

1599691379

تلفن :

81771-81761

پست الکترونیک :

info@mimt.gov.ir

مجموع بازدیدها : 235,472,516
تعداد بازدید امروز : 18,421
تعداد بازدید دیروز : 31,303
تعداد بازدید هفته : 18,421
تعداد بازدید این ماه : 668,319
آخرین به روزرسانی : 1399/04/21 12:32

کلیه حقوق متعلق به وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشد.